PIERWSZE SZCZEPIENIA PRZECIW COVID-19 NA PODKARPACIU

29
Fot: gov.pl

Na Podkarpaciu rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19. Placówką w województwie, w której zaszczepiono pierwsze osoby z grupy “0” był szpital MSWiA w Rzeszowie.

Jako pierwsza szczepionkę otrzymała lek. med. Jolanta Kluz-Zawadzka, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii. – To niezwykle ważny moment dla nas wszystkich i olbrzymi krok w walce z pandemią. Powszechne szczepienia to szansa na przerwanie transmisji wirusa, najlepsza ochrona, jaką możemy zapewnić sobie i osobom z naszego otoczenia – podkreśliła Jolanta Kluz-Zawadzka.

W szpitalu MSWiA w Rzeszowie szczepionkę przyjęło także dziewięć innych osób – przedstawiciele różnych zawodów: lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni.

Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 – prawie 10 tys. dawek – dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w którym prowadzone będą teraz szczepienia osób najbardziej narażonych na zakażenie. Na Podkarpacie trafiło 525 dawek szczepionki do 5 szpitali: w Rzeszowie, Łańcucie, Sanoku, Przemyślu i Dębicy. W tzw. etapie „0” szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych.

W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy przyjęli właśnie pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.

Personel medyczny i niemedyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest w sumie 509 tego rodzaju jednostek. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek.

 

 

29 KOMENTARZE

 1. Kolejne fale zapowiedziane, więc po jaki wuj te szczepienia?

  Osoba X zaszczepiła się na grypę, pojawiła się mutacja, a i tak zachorowała. Jaki jest sens takiego działania poza nachapaniem się kasy przez koncerny farmaceutyczne?

  Sram pisowcom i ich wyznawcom na kalosze.

  • To lepiej nic nie robić siedzieć z założonymi rękami i czekać kolejne miesiące aż się skończy pandemia i kolejne tysiące osób umrze czy przyjąć szczepionkę która może pomóc i uratować świat. Nie jestem pisowcem ale jak jest jakieś rozwiązanie to trzeba podjąć to ryzyko i zaufać tej szczepionce

  • Jaka pandemia? Widzisz statystyki? Więcej osób umiera z powodu braku dostępu do służby zdrowia niż z powodu świrusika.

  • Słuchaj mądry inaczej internetowy intelektualisto, jak nie brakuje Ci odwagi by na kogoś srać, to miej odwagę podpisać się SWOIM imieniem i nazwiskiem , a nie czyimś.

  • tak tylko, tumanie bez szkoły, tylko jedna osoba na cały kraj ma to nazwisko? Czempionowski imbecylizm.

  • co za durnie z was… według waszej czempionskiej logiki na ten portal wchodzą tylko mieszkańcy gminy i miasta ND… Buahaha

 2. Pytanie do zaszczepionych: do nas trafiła wersja z windowsem 8 czy już 10? ewentualnie kiedy jakaś zbiorcza łatka i aktualizacja do tego czipa?

 3. – Jesteśmy świadkami ogólnoświatowego zamachu stanu. Ziemia jest przejmowana przez korporacje i banki centralne, a narzędziem terroru został wirus. Z kilkuset chorób wybrano jedną i zbudowano wokół niej nową religię. Świat został podporządkowany tylko i wyłącznie mniemanej pandemii. Nie ma już innych chorób, nie ma innych problemów trawiących ludzkość, jest tylko koronawirus.
  Zastanawia fakt, że już w marcu premier Morawiecki mówił o tym, o nowej normalności, o człowieku w maseczce, o wyszczepialności @@@ Skąd o tym wiedział? A może to wizjoner?

 4. A ja chciałabym wiedzieć czy gdy po tej super nieszkodliwej i tak potrzebnej szczepionce wystąpi jednak jakiś poważny odczyn poszczepienny czy nasz „rzad” przewiduje odszkodowania dla ewentualnych poszkodowanych?! Bo z tego co wiem to chyba jednak nie! A producent nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki uboczne! Jakoś mało o tym informacji w mediach…wszystko jest pięknie i cacy i bez skazy …

  • Może nie cały rząd mówi o tym aby taki „fundusz” stworzyć, aby dla tych co mimo wszystko podupadną na zdrowiu była dla nich kasa.

  • Po co Ci człowieku odszkodowanie jak żył nie będziesz , albo będziesz roślina.Chociaz niejaki Horban , doradca premiera warszawskiego rządu twierdzi , że np.takie zapalenie
   mózgu czy opon mózgowych ( jedno z możliwych powikłań poszczepiennych ) ponoć dobrze się leczy .

 5. Szczepiłam się na grypę, a i tak chorowałam. Tutaj zaszczepionych chcą zwolnić z obostrzeń, ale przecież jak już wspomniałam przyjęcie szczepionki nie spowoduje, że zaszczepiony nie zachoruje i nie będzie transmitowal wirusa dalej.

  Czyżby to było tylko placebo, a całe zamieszanie miało na celu upadek branż i wykupienie ich przez państwo i ludzi z kasą?

  • Sama z nie odpowiedziałaś .Jeśli państwo prawie od roku utrudnia
   normalne leczenie ludzi , a tu tak nagle troszczy się o ich zdrowie za pomocą jednego zastrzyku.do którego nawołuje wszelkimi sposobami, to średnio inteligentny pojmie, że coś nie halo.Jakim trzeba być idiota by uwierzyć w te plandemie czy ochronne
   szczepienie kwasem rybonukleinowym !! czy w końcu zakaz normalnego oddychania, i w końcu areszt domowy ludzi Bogu ducha winnych. Czzby do tej pory ludzie nie umierali, czy nowotwory, zawały etc.to nie dużo groźniejsze choroby ???

 6. Byłoby duużo ciekawiej gdyby szczepili w tzw. PUPCIE .Można by popatrzeć na pierwszy rzut… Porównać tyłki naszej ” Elyty „, jak się wypinają . A tak martwią się o frekwencję ).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here