Poseł Chmielowiec interweniuje w sprawie wysokich cen śmieci. Będzie zmiana ustawy!

29

Poseł PiS Zbigniew Chmielowiec skierował do Ministra Klimatu interpelację w której poruszył sprawę rosnących cen za odbiór odpadów komunalnych  – Samorządowcy informują, że wielu mieszkańców ich gmin nie stać na tak wysokie podwyżki za odpady – alarmuje poseł. 

Zdaniem parlamentarzysty obecnie jednym z największych obciążeń budżetów gospodarstw domowych w Polsce są rosnące opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W niektórych gminach województwa podkarpackiego od listopada 2018 do września 2020 roku opłaty te podnoszone były aż trzykrotnie. Jedną z przyczyn ciągłych podwyżek opłat obok rosnącej ilości odpadów, braku szczelności finansowania systemu zagospodarowania odpadami komunalnymi na poziomie gminnym (liczba składanych deklaracji śmieciowych do liczby mieszkańców), braku świadomości konieczności segregacji śmieci zgodnie z deklaracjami składanymi przez mieszkańców, jest likwidacja tzw. regionalizacji. Miała ona miejsce wraz z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, co z kolei przyczyniło się do zmiany wojewódzkich planów gospodarki odpadami. –Likwidacja regionalizacji skutkowała organizowaniem przetargów przez spalarnię PGE Rzeszów, w której mógł wziąć udział każdy samorząd, często spoza województwa podkarpackiego. Doprowadziło to do sytuacji, w której przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej, których właścicielami są lokalne samorządy zmuszone były proponować coraz wyższe ceny, aby składana oferta nie została odrzucona. – informuje poseł Zbigniew Chmielowiec.

Parlamentarzysta skierował do ministra klimatu pakiet pytań:

 1. Czy prowadzone są obecnie prace nad nową ustawą o czystości i porządku w gminach?
 2. Czy rozważany jest powrót do tzw. regionalizacji w zakresie funkcjonowania spalarni?
 3. Czy prowadzone są przez ministerstwo działania (jeśli tak, jakie), mające na celu ograniczenie wolnorynkowych zasad funkcjonowania spalarni i powodowania tym samym wzrostu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

Minister Klimatu Jacek Ozdoba ocenił, że na chwilę obecną nie ma potrzeby powrotu do regionalizacji w odniesieniu do spalarni. –Przywrócenie regionalizacji w poprzednio obowiązującym kształcie   jest nieuzasadnione także ze względu na zaplanowane w ramach procedowanego obecnie rządowego projektu ustawy (…) odejście od rozwiązań związanych z przekroczeniem limitu 30 proc. termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z przetwarzania odpadówOdejście od obowiązujących ścisłych rozwiązań związanych z przekroczeniem limitu 30 proc. termicznego przekształcania odpadów komunalnych oraz odpadów pochodzących z przetwarzania odpadów komunalnych wynika z planowanych przez Rząd RP działań związanych z przekształcaniem sektora energetycznego np. lokalne wykorzystanie odpadów w elektrociepłowniach – wyjaśnił Ozdoba.

Minister zapewnił posła Chmielowca, że w resorcie Klimatu i Środowiska kontynuowane są prace nad zapowiadanym Programem „Czystość Plus” (tj. projektem zmian do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i innych ustaw). Zaproponowane w Programie zmiany mają na celu przede wszystkim ograniczenie wzrostu cen za gospodarowanie odpadami, a także przez zaostrzenie kar – przeciwdziałanie niewłaściwemu postępowaniu z odpadami. Z Programu powinni skorzystać zarówno mieszkańcy (właściciele nieruchomości), jednostki samorządu terytorialnego jak i przedsiębiorcy. Z uwagi na fakt, że część zmian należy wdrożyć w bieżącym roku rozwiązania z Programu są procedowane w ramach dwóch projektów ustaw, dzięki czemu możliwe będzie efektywniejsze ich uzgadnianie i szybsze wdrożenie.

 

29 KOMENTARZE

 1. a twoja stara miesza bigos kolanem. I co? I nic. pitu piu aby tylko wypromować p`osła który chce dobrze zrobić uciśnionym :) nic nie zrobi, niczego nie uzyska.

 2. Panie parlamentarzysta to Pan nie wie co jest procedowanie w sejmie?! to jest Pana obowiązek, żeby wiedzieć co się dzieje na komisjach itd. Sprawa jest prosta – zrobić śmietniki na zwykły zamek i rozdać ludziom klucze. Czy to takie trudne? W większych miastach to dział.

 3. Dlaczego czytanie ze zrozumieniem bywa dla wielu takie trudne? W sejmie nie ma procedowanej ustawy. Trwają prace w ministerstwie nad projektem dwóch ustaw, które dopiero trafią do sejmu.

 4. Program „czystość plus” w gminach. Ludzie trzymajcie mnie bo spadnę z krzesła. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja dzieci w szkołach, bo starego drzewa nie przesadzisz. Jak widzi się te „brudy” wywalane do lasu i po rowach wzdłuż dróg to się zastanawiam gdzie Ci „ludzie” co to wyrzucają mają rozumy? Zanim osiągniemy pułap cywilizacyjny to jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie i potrzeba lat na wymianę pokoleń o takiej świadomości.

  • Dokładnie. I do tego w szkołach obowiązkowo lekcje o przepisach o ruchu drogowym zamiast religii. Na efekty przyjdzie im czekać ale warto. Niestety co kolejny minister edukacji to debil z ramienia PiSu.

 5. Proponuje „śmieci 500+” za podpisanie umowy na dozywotnie głosowanie na pis i dobrowolne wpłaty na konto radia ma ryja panie hmielowiec

 6. A jak tam dziemiany, zielaki i inne ziareny ziobro-warchlaki się wam występ wodza u rydzola podobał?
  Wy to wstydu nie macie ale o dzieciach pomyślcie.
  ***** ***

 7. Spalarnie robią przetargi na dostarczenie odpadów bo jest na to tak duże zapotrzebowanie. Problemem nie jest wolny rynek tylko bzdurne unijne normy, które zabraniają nam palić śmieci. Wiele ludzi ma w tym momencie przed oczami obraz czarnego dymu z komina co jest zupełnie błędne bo spalanie jest jak najbardziej ekologiczne. Z 23 ton (średnia masa odpadu na tirze) odpadu komunalnego powstaje więcej szkodliwych emisji przy transporcie z ND do spalarni w RZ tirem z euro 6 niż podczas samego spalania. Dodatkowo przy spalaniu otrzymuje się energię cieplną bądź elektryczną. Na koszt odbioru śmieci od mieszkańca wpływają też inne rzeczy. Nie wiem jak dokładnie to wygląda w ND ale w wielu gminach, teraz już praktycznie w większości są osobne przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Czyli śmieciarka sypie się w firmie x, która wygrała przetarg na zagospodarowanie z ceną 1200zł/tonę, następnie firma x ładuje śmieciury na tira i płaci firmie y 600zł/t, firma y przetwarza odpad komunalny odzyskując z niego plastik i papier, który jako surowiec sprzedaje firmom z, a na koniec resztę sprzedaje do spalarni lub innych cementowni jako paliwo alternatywne 19 12 10. Ogólnie długi łańcuch gospodarowania odpadem, gdzie na każdym etapie ktoś dobrze zarabia. Poza tym segregacja w PL leży i robi pod siebie. Trudno jest się pozbyć surowca np. szkła, które posiada 10% zanieczyszczeń – większość butelek z korkami, słoiku z zakrętkami, worki w których jest zbierane z zabudowy jednorodzinnej. Widziałem w kubłach na szkło też materace czy opony. Gdy takie szkło trafia do recyklera, ten nalicza kary dostawcy, a ten podnosi ceny zagospodarowania, w konsekwencji czego wzrasta opłata dla mieszkańców. Poseł Chmielowiec chcąc wykazać się wyborcom z mównicy sejmowej pokazał tylko, że nie ma najmniejszego pojęcia o problemie z którym walczy. Jedynie poseł D. Sośnierz błysnął ostatnio na jakiejś komisji odnosząc się do bdo, które miało ukrócić wożenie śmieci po dołach a jest dalej jak było, jedynie ktoś dobrze zarobił na stworzeniu systemu, a skarb państwa zarabia na wpisach do niego. W praktyce wygląda to tak, że gmina płaci firmie x za zagospodarowanie liści z drzew 800zł/t, firma x wysypuje liście do stawu rybackiego jako pokarm dla karpi na wigilię i płaci firmie y 100zł/t za fikcyjną kartę przekazania odpadu w bdo. Czyli 2 firmy zarabiają kasę za nic, karpie mają żarcie za frajer a gmina czyli Kowalski z Nowakiem płacą 800 zł żeby kwity się zgadzały. W nowej Dębie to zielone akurat sypie się za torem crossowym za darmo (co też ma krótkie nogi i jak kiedyś to wyjdzie to gmina zapłaci karę z naszych podatków) ale gdzie indziej mieszkańcy bulą za takie praktyki. Zrozumcie, że tu nie chodzi o ekologię czy ochronę środowiska tylko o to, żeby dużym kasa się zgadzała. Na nasz koszt. Na koniec pragnę dodać, że pracuję za biurkiem w dużej firmie śmieciowej i to o czym napisałem znam z autopsji a nie z filmów z żółtymi napisami. Pozdrawiam was ciule.

  • Wlasnie Zbyszek zamyka wszystkich Slamowirow, o jak dobrze nie dlugo cale Po z PSL bedzie siedzialo

 8. A może by pan poseł zainterweniował u wysokiego kolegi w sprawie systematycznego opróżniania w mieście kontenerów z segregowanymi odpadami, bo syf się robi, a burmistrzowi to chyba nie przeszkadza.

 9. Burmistrz nic do tego nie ma. Nie lubię go ale nie piszmy bzdur. Jakaś firma wygrała przetarg gdzie było napisane ile razy itd ma wywozić i jakie ilości. Sprawdź w archiwum. Jeśli się nie zgadza to pisz do burmistrza lub rady. Niech interweniują. Inaczej odbierający śmiecie ma to gdzieś i go popieram. Były określone warunki w przetargu. Jeśli spełnia to wara

  • Wywozi i pali takie tam szpargały. Faktury za odzież, środki czystości, materiały biurowe. To powinno iść na makulaturę ale kto to teraz skupuje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here