Smog nad Podkarpaciem. Zła jakość powietrza w całym województwie

48

Wiele osób jest błędnie przekonanych, że problem smogu dotyczy tylko wielkich miast. Niestety prawda jest inna i ten problem dotyka również nas. Szkodliwe pyły unoszą się nad całym Podkarpaciem!

Już w niedzielę Wojewoda Podkarpacki ogłosił alert o przekroczeniu norm zawartości szkodliwych pyłów w naszym powietrzu. Pojawieniu się tego zjawiska sprzyja brak wiatru i niskie temperatury.

-W dniu 21.01.2019 r. spodziewane jest utrzymywanie się niekorzystnych warunków meteorologicznych na przeważającym obszarze regionu a tym samym możliwy jest znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza na terenie całego województwa. Prognozy meteorologiczne serwisu pogodowego IMGW-PIB na dni 22-23.01.2019 r. wskazują na utrzymywanie się podobnych do obecnych warunków meteorologicznych mogących skutkować kumulowaniem się zanieczyszczeń w powietrzu. – informuje wojewoda.

Szczególnie zagrożonymi grupami są kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby cierpiące na astmę oskrzelowa, przewlekłe choroby układu oddechowego, alergiczne choroby skóry i oczu oraz choroby układu krążenia (stany pozawałowe, zaburzenia rytmu serca). Osoby należące do wskazanych grup ryzyka powinny ograniczyć czas przebywania  oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Pozostałym zaleca się rozważenie ograniczenia wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu.

Wchodzące w skład smogu związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Są czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego. Smog powoduje także zmniejszenie masy urodzeniowej noworodka, zwiększa zapadalność na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), jak i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dzieci. W wyniku badań stwierdzono, że 15% wszystkich epizodów objawów astmy można przypisać zanieczyszczeniu powietrza. Związek następuje także w przypadku chorób niedokrwiennych serca u osób starszych.

Zaleca się ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu. Jednocześnie przypominamy o obowiązki przestrzegania zakazu spalania odpadów w piecach domowych i na otwartej przestrzeni. Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych do tego nieprzeznaczonych grozi grzywna lub kara aresztu.

48 KOMENTARZE

 1. Ja mieszkam w „Dębie Wsi” i niestety większość kominów wygląda jak na załączonej fotografii. Przeraża mnie również to, jak co niektórzy przechwalają się jak „świetne” mają piece, bo mogą w nich spalić stare buty, szmaty, butelki plastikowe, itp. Szkoda, że świadomość ekologiczna ludzi jest tak bardzo uboga, a później zastanawiamy się skąd biorą się nowotwory, alergie i inne dziadostwa? Przecież PGKiM zabiera każdą ilość śmieci i nie ma potrzeby ich spalać, no chyba, że chodzi o kwestie finansowe.

  • Oczywiści prosto jest przy… się do zwykłego szaraczka… może jednak prościej nakazać producentom używać „ekologicznych” opakowań buty robić wyłącznie ze skóry klejąc naturalnym klejem, używać bawełny konopii lnu
   łatwiej kontrolować jedną fabrykę a nie 90% społeczeństwa, nie to właśnie na tym polega aby ludziki zapłacili za zyski 2% ogółu ludzkości… oni i tak wy… na marsa

 2. Może założyć czujniki w kilku miejscach Miasta /przedszkola szkoły/ i sprawdzać na zakładach czym firmy palą na pewno nie gazem

  • Czujniki nalezy zalozyc Babom i Chlopom na ulicy bo kopca niemilosiernie i to jest wlasnie ten smog

 3. Do Masa wyjaśni chłopie co w moim poście Tak Cię podnieciło nie wiesz jak to wygląda w normalnych miastach ? Nie obrażaj gburze z pochodzenia majdańskiego

  • W sumie to nic mnie nie urazilo. Muszę kończyć bo idę na taras popatrzeć jak robotnicy z miasta układają mi kostkę na podjeździe do dwóch garaży. Nie pozdrawiam.

 4. A TU CO NIEKTÓRYCH ZASKOCZĘ CAŁKIEM NIEDAWNO STRAŻ MIEJSKA KONTROLOWAŁA KILKA DOMÓW NA MOJEJ ULICY I TO BYŁO WŁAŚNIE NA PORĘBACH.

 5. słuchy mnie doszły ze zakład na temajera pali płytami wiórowymi – a po telefonie na straż miejską mieszkańcy usłyszeli ze nic nie może zrobić (chyba im za zimno na zewnątrz – albo śpią czy coś :) )

 6. Ludzie sami płaca za wywóz smieci ale i tak palą w piecu co im wpadnie do reki.Workiem plastlikowych odpadow nie ogrzejesz nawet jednego pokoju na 10 min a tylko to wszystko idzie w powietrze ktorym ludzie sami sie truja i truja tez innych.Wiekszosc osob szczegolnie starsze osoby nie ma pojecia ze to jest cos naprawde szkodliwego.Wedlug mnie powinny byc ogloszenia i chodzic kontrola po domach i mowic o tym jak jest i ze to jest karane.

  • Debap
   /…/ Wedlug mnie powinny byc ogloszenia i chodzic kontrola po domach i mowic o tym jak jest i ze to jest karane.

   Jasne ja mam wolny czas chętnie zostanę „uświadamiaczem” /?/, za średnią krajową na miesiąc…

   Tylko podstawowa wiedza chemiczna /celujący na świadectwie maturalnym/ pozwala mi wyrazić opinię iż spalenia kilku reklamóweczek, czy opakowania po serku nawet kartonowego opakowania wręcz nawet butelki PET w moim piecu wyrządzi mniej szkody naturze niż: energia przeznaczona na wywiezienie i „utylizację” w/w czyli na wieczyste składowanie tychże OCZYWIŚCIE NAJLEPIEJ JAK NAJDALEJ OD MOJEGO MIEJSCA ZAMIESZKANIA.

   A może tak samemu kupić lnianą /a nie jedyni z napisem EKOLOGICZNA/ torbę na zakupy, koniecznie o niej nie zapominać, ograniczyć zakupy co roku nowych fatałaszków, bucików itp, o coraz większym TV na kolejne święta nie wspominam…
   Ale cóż 2% społeczeństwa rżnie 96% „WAS” matołów w d… a ja jak pozostali myślący: cytując pewną grupę muzyków: MAM NA TO WSZYSTKO WYJEBANE: mnie te wasze śmieci nie zdążą zasypać, czasem jedynie ten SYF mnie razi…

 7. A podobno straż miejska nie ma prawa wchodzić na prywatną posesję. Tak przynajmniej w jednym piśmie pisał do mojego znajomego sam nasz burmistrz W. ORDON. Sam to czytałem osobiście.

 8. To nie tylko Dęba Wieś czy Poręby jak większość pisze. Nawet na terenie Nowej Dęby, na obrzeżach, wiele osób strasznie smrodzi. Co gorsza – domy w których wydawało by się że stać ludzi na lepsze paliwo.
  Od wielu lat mieszkam poza Dębą gdzie pali się praktycznie tylko gazem, dlatego każde moje odwiedziny Dęby zimą to niezły szok.
  Wy jesteście przyzwyczjeni (chyba), ale ja czuję dosłownie straszny smród. No i ta sadza…
  Gdyby zimy były śnieżne to śnieg byłby w Dębie biały chyba tylko jeden dzień po opadach.

  • Wiele osob strasznie smrodzi,ktos wyliczyl ze gdyby wszyscy mieszkancy ziemi trzy razy dziennie zasmrodzili to bylo by tyle energi jak po wybuchu bomby atomowej

 9. Nie zakłady Ci palą bo mogą/poczytaj o tym/ Dezal a nie daleko przedszkole jest smrut straszny co na to rodzice i właściciel nie wiedzą …..

  • mówisz dezal. ok wszystko ładnie pięknie. a ja się pytam co się dzieje jak eko centrum wywozi zgary z pieca. czy to aby nie jest blisko przedszkola hotelu itp????? niekiedy tam się nie da przejechać bo nic nie widac. nie jestem po żadnej stronie ale przemyślcie ludzie co piszecie

 10. Zgadzam się z Wirusem. Eko centrum to syf. Szczególnie w nocy i na weekandach. Dziwię się, że powstało przedszkole w okolicy. Niby każdy coś tam wie, ale nic z tym nie robi. Może za tym stoją jakieś układy.

 11. A ja się pytam, kto pozwolił na taki syf jak eko centrum? Wieczorem i rano jest straszny smród.a przedszkole i żłobek w bliskiej okolicy.

  • dokładnie popieram. no ale co zrobisz. gdyby ktoś się tym zainteresował to co 3 firma musiałaby być zamknieta a do tego nie można dopuścić przecież pieniążki muszą się zgadzać

 12. Zacznijmy od najprostszych rozwiązań. Ekoedukacja obywateli i praca u podstaw. Ulotki w każdej skrzynce przed sezonem grzewczym, pogadanki na zebraniach i na kazaniach w kościele (serio), na zebraniach w szkole. Nie tylko w Nowej Dębie. Chmielów, Jadachy.

  • oczywiście można spróbować zawsze to jakiś pomysł ale wątpię czy to coś da. mentalności ludzi raczej się nie zmieni. jak ktoś za młodu był nauczony że starego kapcia trzeba puścić z dymem to dlaczego teraz ma tak nie robić. ale jeśli kilka procent gospodarstw zmieni swoje nawyki to pomysł jak najbardziej na plus.

  • Jasne ja mam wolny czas chętnie zostanę „uświadamiaczem” /?/, za średnią krajową na miesiąc…

   no i trzeba wrócić kilka postów wyżej…

 13. Apelowac do Porebiakow i Debowsiakow aby palili w piecach od 11 wieczor do 7 rano, w tym czasie straznicy spia i nikogo nie zlapia,natomiast od 7 rano do 11 wieczor jezeli ktos zmarznie to biegac od Porab do Deby wsi tam i nazad aby sie razgrzac i bedzie gitara

 14. Ale doradca z Hamburga, gmina dopłaca mu do mieszkania,taki mądry Jeszcze cwaniaku będziesz grzał się przy koksiaku i smog ci nie będzie przeszkadzał.

 15. Szydzicie z wieśniaków,a sami macie korzenie na wsi. W większości to osiedle zwane Dęba było zasiedlone ludźmi ze wsi. Mieszkanie w bloku nie czyni nikogo mieszczuchem bo mentalnie większość z was nadal tkwi tam gdzie wasi przodkowie z ta różnica ze nie musicie dowalać do pieca bo macie kotłownie w MPGKiM. Na zakupy i tak dalej jeździcie do miasta czyli Rzeszowa czy Tarnobrzega. Pozdrawiam

  • Aleja zwycięstwa 24 stycznia 2019 at 21:26
   Szydzicie z wieśniaków,a sami macie korzenie na wsi. W większości to osiedle zwane Dęba było zasiedlone ludźmi ze wsi.

   Teraz to dowaliłeś do pieca… Mieszkasz/mieszkałeś i tai brak znajomości historii /tu masz rację/ osiedla Dęba,
   Do tejże Dęby niestety, ale sprowadzano jak to się mówi „najlepszych fachowców” wręcz kwiat inteligencji „POWOJENNEJ”z największych ośrodków tego kraju… vide niedawne wspomnienie o pani doktór od oczu…

 16. No bo na Porębach to sama warszawka mieszkania. Dziwne tylko , że ma rodziny w Krzatce, Woli Rusinowskiej czy w jeszcze innych osciennych , zacnych metropoliich. Stuknij się w czerep człowieku.

 17. Ale się znów naparzecie.
  Zamiast pomyśleć na spokojnie jak rozwiązać problem, albo chociażby jak spróbować go rozwiązać, to albo filozofowanie, albo naparzanie się nazwzajem.

  • Trzeba się pomodlić, dać na Rydzyka i załatwić tam na górze, aby nie było zimy. Sprawa rozwiązana.

 18. ja zapraszam do mojego domu ja pale tylko dzewem ktos mowi ze wiesniaki z n deby pala plytami z mebli ..a dzialkowcy czym pala mam obok pole smrud ,,,,

 19. czy pieski czy dziecim zabrac park zabawy ,,naprawde sie zastanowic . , ktos jak ma kase to dobry pomysl,tylko pan pszyjazny z, po, popsze no i pan fl,, gospodaz deby ,,wsi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here