[VIDEO] Szpital powiatowy w Nowej Dębie zmieni swoje oblicze

3

Szpital powiatowy w Nowej Dębie będzie miał nowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii, a wszystko za sprawą środków unijnych, za które zostanie wybudowany nowoczesny obiekt. W nowym budynku zostanie ulokowany oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Dziś, wicemarszałek Bogdan Romaniuk i dyrektor szpitala Marta Piskór, podpisali umowę na realizację projektu.

 

Projekt będzie współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniesie 7 mln 962 tys. zł, przy czym dofinansowanie ze środków unijnych wyniesie aż: 6 mln 768 tys. zł.

Przy okazji podpisania umowy, wicemarszałek Bogdan Romaniuk powiedział, że przeznaczenie tych środków na pewno poprawi dostępność pacjentów z terenu powiatu tarnobrzeskiego do usług medycznych, jak również podniesie jakość tych usług.

Kwota ponad pół miliarda złotych została przeznaczona na dofinansowanie zarówno szpitali wojewódzkich, jak i powiatowych. Zarząd województwa podkarpackiego na czele z marszałkiem Władysławem Ortylem znalazł dodatkowe środki, by trzy szpitale, które w pierwszym rozdaniu nie znalazły dofinansowania, otrzymają je. Mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego mogą mieć powody do zadowolenia, ponieważ jakość usług i dostępność do usług medycznych będzie nieporównywalnie większa – dodał wicemarszałek.

O znaczeniu dotacji dla rozwoju nowodębskiego szpitala mówił burmistrz miasta i gminy Wiesław Ordon.

– Cieszymy się, że w 80-lat Centralnego Ośrodka Przemysłowego szpital uzyskuje taki zastrzyk finansowy, który pozwoli mu rozwijać jego działalność.

Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP, który był obecny przy podpisaniu umowy, zwracał uwagę, że ten projekt to ważna inwestycja z punktu widzenia interesu mieszkańców Nowej Dęby:

     – To inwestycja ważna nie tylko dla mieszkańców Nowej Dęby, ale również okolicznych miejscowości. Chciałem podziękować panu marszałkowi, pomimo, że to zadanie nie znalazło się w pierwszej kolejności na liście zadań do realizacji – w pierwszej szesnastce, podziękować za to, że zarząd i sejmik województwa wspólnie znaleźli środki, które są tak niezbędne w Nowej Dębie, w bardzo ważnym ośrodku, gdzie również mieści się poligon, więc na pewno te pieniądze nie będą zmarnowane.

Szpital w Nowej Dębie nie posiadał jeszcze takiego oddziału. Za unijne pieniądze powstanie między innymi: pięcio-stanowiskowa sala intensywnej terapii ze stanowiskiem nadzoru pielęgniarskiego. Zostanie ona połączona z pomieszczeniem przygotowania leków, łazienką i magazynami.

Oddział będzie posiadał własny gabinet zabiegowy oraz gabinet ordynatora, a także: gabinet pielęgniarki oddziałowej, pokój lekarzy, pokój lekarza dyżurnego, zaplecze socjalne, brudownik, magazyny: leków, płynów infuzyjnych, czystej i brudnej bielizny, kuchenkę oddziałową, pomieszczenia „pro morte”, wraz z niezbędną infrastrukturą.

Szpital w Nowej Dębie, obok szpitali w Sanoku i w Dębicy, znalazł się pod tzw. „kreską”. W przypadku dwóch pozostałych umowy na dofinansowanie zostaną dopiero podpisane. Po rozmowach z Komisją Europejską i Ministerstwem Infrastruktury udało się wynegocjować dla nich dodatkowe środki. Dzięki temu dofinansowanie z RPO WP trafi do 19 szpitali z terenu Województwa Podkarpackiego.

/Podkarpackie

3 KOMENTARZE

  1. Nowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii jak najbardziej jest potrzebny, ale najpierw dyrekcja szpitala jak również starostwo powinni zainteresować się i stworzyć prawdziwą izbę przyjęć na oddziale wewnętrznym, bo obecna izba to prowizorka na której pracują pielęgniarki zatrudnione na oddziale wewnętrznym. Wygląda to tak, że do godz. 19 przyjmuje pacjentów personel z I-go piętra, a po 19 z II-go Obsada dwie pielęgniarki na nocy z czego jedna schodzi na izbę druga zostaje nieraz kilka godzin sama na oddziale gdzie musi wykonywać pracę na oddziale, komputer i papierologię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here