Znamy etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

30

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów – mówi premier Mateusz Morawiecki.

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Zależy nam przede wszystkim na dalszej ochronie obywateli, dlatego będą obowiązywać nas wszystkich niezmienne zasady bezpieczeństwa. Muszą się one stać podstawą nowej normalności. Są to:

 • zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
 • obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
 • utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,
 • ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
 • kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Cztery etapy znoszenia ograniczeń

Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA 2020

Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

 • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
 • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

 • Przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

 • Kult religijny – 1 osoba na 15 m2

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

 • Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Stopniowe zdejmowanie obostrzeń – kolejne daty wyznaczane po analizie

Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od:

 • przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim),
 • wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych),
 • realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

Oznacza to, że będziemy mogli zarówno przyspieszać wprowadzanie nowych poluzowań, jak i spowalniać zmiany!

Jak wyglądają kolejne planowane etapy zdejmowania obostrzeń?

DRUGI ETAP

Działalność gospodarcza:

 • Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
 • Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami

Życie społeczne

 • Otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuk

TRZECI ETAP

Działalność gospodarcza:

 • Otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek
 • Otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami
 • Gastronomia – umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami

Życie społeczne

 • Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)
 • Organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 – ustalona max. liczba dzieci w sali.

CZWARTY ETAP

Działalność gospodarcza:

 • Otwarcie salonów masażu i solariów
 • Umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness

Życie społeczne

 • Teatry i kina w nowym reżimie sanitarnym

Kolejne etapy powrotu do normalności będą wprowadzane stopniowo, gdy przyrost zachorowań  w naszym kraju będzie niski. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z dyscypliny społecznej i przestrzegania obowiązujących ograniczeń. Pamiętajmy, że to od nas zależy, jak szybko będą wprowadzane kolejne etapy powrotu do nowej rzeczywistości!

30 KOMENTARZE

 1. Wow, wielki sukces! I teraz do wyborów będą to podkreślać i zgrywać wybawicieli :) Sami wprowadzili durne zakazy, teraz powoli znoszą z wypiętymi klatami :) Śmiechu warte.

 2. Etap I – Wybrać Dudę, Etap II – przysięga na konstytucję, którą ma się w dalekim poważaniu, Etap III – Tadeuszowi coś tam damy, Etap IV – Maliniak będzie uniewinniał nawet tych nie skazanych:)

 3. Drogi „redaktorze” pisowski el wazelina
  Czy zamierza Pan wspomnieć o tym że Pański nowy niedawny kolega a przeto wcześniej wróg pański, Pan Z. Chmielowiec głosował przeciw ustawie o ochronie życia poczętego? Czy wazelina panu już usta wypełniła?

 4. Brawo Jarosław! Brawo Mateusz! Brawo PIS!
  Bez Waszych maseczek, nie poradzilibyśmy sobie z COVID-19 i wstrętny wirus zamknąłby nas w izolatkach.
  Dzięki Wam, ujrzeliśmy iskierkę nadziei na świetlaną przyszłość, pod Waszym przewodnictwem.
  Niech żyje, nasz kochany i nie omylny Prezes!
  Niech żyje, sumienny wykonawca woli naszego Nieomylnego!
  Niech żyje, jedynie słuszna, przewodnia siła narodu, wspierająca naszego kochanego Wodza!

 5. Moi drodzy po wyborach wrócicie szybko do klatek bo się okaże że covid jest jednak groźny i tylko na wybory zawiesił swoją działalność.

 6. Polakowi to nigdy nie dogodzi….co by nie zrobil to zle…. ja nie wiem jakbyscie mieszkali we Wloszech i przy takich zachorowaniach co sa tutaj, to dopiero by sie Wam geby nie zamykaly,,,przy takim kryzysie ktory tu jest….gdzie masa ludzi pracuje w turystyce, i nie wiadomo kiedy pojdzie do pracy….to bylby ,,chleb na Wasze zeby”…to bylby dopiero upust zlosliwosci i Waszej inteligencji….

 7. A nad zalewem sielanka. Wędkarze. Bez masek. Fajne laski biegające. Bez masek. Zakochane pary. Bez masek. Rodzice z pociechami. Bez masek. Piękne okoliczności przyrody i lasowiaki. A to wszystko pod monitoringiem za ciężkie pieniądze podatnika. Bareja.

  • A policjanci, to są tak skołowaceni tymi zmianami przepisów, że sami już nie wiedzą co mają robić, aby zaspokoić rządzących!!! Trochę mi ich żal,no bo skądś te pieniądze dla budżetu trzeba brać, czyli skąd… ano trzeba karać ludzi wysokimi mandatami, Nie wiem czy tacy co dostali mandat za chodzenie po lesie , a teraz….ano można chodzić po lesie, nad zalewem, itp. Można? Można !

 8. Bardzo proszę osoby dorosle w tym głównie rodziców,o to aby ich dzieci przestrzegaly zasady noszenia maseczek.Dzisiaj byłem świadkiem 5 nastolatek głośna muzyka i szły sobie ulica bez maseczek głośno sie smiejac.Bledem było aby młodzież mogła sama wychodzić bez opieki dorosłego:(

 9. Na you tube polecam—„Dr Judy Mikovits | Nosząc maski, zabijemy więcej ludzi niż ten cały wirus.” Na świecie może jest kilkaset osób, które posiadają tak gigantyczną wiedzę jak ta kobieta !! Prawda wychodzii powoli na jaw, że ta cała pandemia to ściema !! Who i Gates opierał się tylko na symulacjach komputerowych, te testy absolutnie nie są miarodajne, o czym pisze sam producent, a podawane liczby ofiar śmiertelnych i zakażonych, to mówiąc kolokwialnie lipa !! Przyporządkowywali ofiary innych chorób pod koronawirusa, którego wykrywali na podstawie zakażonych testów :) UK która zamówiła miliony tych testów wstrzymała ich kupno, ale w TV ( czyli hipnotyzer) wam tego nie powiedzieli. Ten brytyjczyk, który na podstawie symulacji stwierdził, że na covid 19 umrze pół miliona brytyjczyków, stwierdził , że się pomylił, bo umrze tylko 20 tysięcy :) Ale tego w mass mediach też wam nie powiedzieli. Na świecie coraz głośniej o tym się mówi. Niestety inteligencja większości ludzi opiera się na medialnej propagandzie ale kto ogląda media głównego ścieku sam sobie szkodzi. Ja jestem bardzo ciekawy co zrobicie jak się dowiecie, że zostaliście oszukani przez rządzących i media ? NA YOU TUBE— „EVENT 201 – JAK PRZYGOTOWYWANO GLOBALNĄ PANDEMIĘ” oraz „NOWE SENSACYJNE MATERIAŁY JERZEGO ZIĘBY „ Dla przykładu na malarię każdego roku umiera 1,8 miliona ludzi, na gruźlicę to samo, rok w rok umiera 1, 8 miliona ludzi, na aids umiera 1,2 miliona ludzi, na grypę umiera 600 tysięcy ludzi rocznie na świecie. Teraz dzielimy każdą z tych liczb na wszystkie dni w roku i od rana do wieczora siejemy we wszystkich mediach panikę i strach ile osób danej choroby już dzisiaj umarło. I będą to prawdziwe liczby, dużo, dużo większe niż koronaświrusa. Np gruźlica- 1,8 miliona podzielić na 365 dni, to wychodzi 4,931 zgonów dziennie !!! I to jest fakt. Tak właśnie robią z koronaświrusem i was straszą. Ja podałem tylko kilka przykładów, a jest ich kilkadziesiąt, przy których koronaświrus , to mała myszka nadmuchana do gigantycznych rozmiarów przez media i polityków

  • W końcu ktoś mądrze pisze!!, są jeszcze kumaci ludzie jednak, a nie kumatym polecam maski rękawiczki i reżimowe media zarówno pisowskie jak i tvnowskie, i izolację w mieszkaniach

 10. To wszyscy sciagnijmy te maski czego jeden musi nosić A inny nie.Mi chodzi o odpowiedzialność.W dzisiejszych czasach 1 na 100 jeśli chodzi o młodzież jest odpowiedzialna,a zresztą my jesteśmy jeszcze gorsi……

 11. Wiadomosc dla Madzi od Starego , nie jest tak zle bo:jeszcze siedem razy po dwa razy, o polnocy tez dwa razy a nad ranem na konika jeden raz, Madziu daj namiary a bedziesz zadowolona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here