Akcja Łączą nas Drzewa z Nadleśnictwem Nowa Dęba

24

Nadleśnictwo Nowa Dęba informuje, że w dniu 05.06.2021 r. w ramach ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas Drzewa”, zainicjowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, a której organizatorem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zostanie przeprowadzone bezpłatne przekazanie sadzonek  jawora, jodły i świerka mieszkańcom Nowej Dęby i okolic. Drzewka będzie można zabrać do domu i posadzić w wybranym przez siebie miejscu. Celem akcji jest uświadomienie, że drzewa są jednym z kluczowych elementów w życiu człowieka:

– oczyszczają powietrze, wody i glebę,

– kształtują charakter lokalnego krajobrazu,

– wpływają na podniesienie plonów rolnych przez przeciwdziałanie erozji wodnej i wietrznej,

– stoją na straży bioróżnorodności przez kształtowanie siedlisk  roślinnych i dając schronienie zwierzętom,

– są producentem drewna, które jest nieodzowne w życiu codziennym człowieka i jest produktem ekologicznym w pełni biodegradowalnym oraz odnawialnym,

– jako zbiorowisko leśne dają możliwość relaksu i odpoczynku.

           Akcja zostanie przeprowadzona na stadionie SOSiR w Nowej Dębie od godziny 9,00 i zostanie połączona wraz z zaplanowanym na ten dzień II etapem Podkarpackiego Pucharu Nordic Walking 2021, którego to Nadleśnictwo Nowa Dęba jest współorganizatorem wraz z ze Stowarzyszeniem Kultury Sportowej – Aktywne Podkarpacie i Samorządowym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie. Trasa II etapu liczyć będzie 5 km i przebiegać będzie w większości leśnymi ostępami Nadleśnictwa – Leśnictwa Poręby. Przewidziano dwa starty pierwszy o charakterze mistrzowskim i drugi dla amatorów. Biuro zawodów czynne będzie od godziny 8,00. Pierwszy start zaplanowano na godzinę 10,30.

Podkarpacki Puchar Nordic Walking został zainaugurowany w 2020 roku i wtedy odbyła się pierwsza pięcioetapowa edycja.

W tym roku przewidziano 6 etapów Pucharu: Inauguracja – 15 maja Kolbuszowa,

 5 czerwca Nowa Dęba, 3 lipca Horyniec Zdrój, 4 września Jarosław,

Finał – 2 października Handzlówka

Celem cyklu jest oprócz aspektu sportowego, popularyzacja aktywności oraz pokazanie wszelkich walorów Podkarpacia – historii, kultury, turystyki, przyrody.

Do zobaczenia w dniu 05.06.2021 r.

Nadleśnictwo Nowa Dęba

Stowarzyszenie Kultury Sportowej – Aktywne Podkarpacie

Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Dębie

0

24 KOMENTARZE

 1. jemioly sie pozby kategorycznie bo to prawdziwa plaga. NIE WYCINAC WIECEJ LASOW A W OKRESIE LGOW PTAKOW TO BARBARZYNSTWO. Drzewko zasadze.

  +5
 2. O tak,już pędzę po sadzonkę drzewa a gdy odbiorę, zasadzę ją na swojej działce.A w przyszłości ,ja lub moi zstępni,mając zamiar wyciąć drzewo będziemy musieli starać się o zezwolenie na jego usunięcie.Wielką niewiadomą jest czy takowe otrzymamy.
  Niech qrwa Lasy Państwowe zaprzestaną rabunkowej trzebieży lasów to i tego typu akcje propagandowe nie będą potrzebne.
  Zrobiliście szanowni leśnicy z większej części lasów pustynię.Gdzie się nie ruszyć wszędzie trwa rabunkowa wycinka,runo leśne skotłowane,tniecie nie zważając na okresy lęgowe. Sadzicie na tym miejscu sadzonki które szybko zdominowane są przez leśny chwast a nam proponujecie sadzonki jodły i innych szlachetnych gatunków.W sadzcie je sobie ale w d…ę

  +7
 3. Anonim na burmiszcza ! Jezd znafcą kaszdego tematu, a i nawóz jusz umie rozrzucać, to i zmieszanie kaszdego z gnojem zawsze mu wyjdzie.. Nada się

  +1
 4. ŁĄCZĄ NAS DRZEWA SZCZEGÓLNIE TE WYCIĘTE. Jeszcze nigdy wcześniej nie były tak wycinane lasy wokół naszego miasta. Wystarczy wejść do lasu i zobaczyć tę rabunkową wycinkę. Niedługo Nowa Dęba nie będzie już leżeć wśród lasów.

  +4
  • Nie dopuściliśmy do sprzedaży lasów przez PO. A jak nie zalesicie, tego co my wytniemy, to sprzedamy to jako nieużytki, bo to nie Las.

   0
 5. Tak jak pisał „Stary Dąb” radzę się dobrze zastanowić nad sadzeniem u siebie jakichkolwiek drzew za wyjątkiem owocowych. Po kilku latach może się okazać, że tego wyciąć nie można bo jakiś urzędnik burmistrza orzeknie, że nie wolno i klops.

  +1
  • co ty możesz o tym wiedzieć skoro cały dzień siedzisz na tym portalu i pierdoły wypisujesz, zamiast gnój rozrzucać jak przystało na kmiotka….

   +1
 6. Bardzo dobrze się dzieje. Las trzeba wyciąć bo nie ma miejsca na działki budowlane. Teraz, gdy wreszcie będzie można sobie postawić domek bez pozwolenia, to miejsca takie będą konieczne. A wycięte drewno zasili kasę państwową przy okazji…

  +1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here