Miasto kolejny raz pomaga przedsiębiorcom poszkodowanym przez lockdown

18
Pixabay

Z powodu zamknięcia przez rząd restauracji, pizzerii, siłowni i hotelów branże te znalazły się na skraju wytrzymałości finansowej. Mimo iż decyzja o ich zamknięciu jest decyzją władz centralnych, to samorządy w całym kraju starają się pomóc działającym na ich terenie przedsiębiorcom. Głównym instrumentem pomocy są zwolnienia z podatków i opłat. Dla gmin te decyzje nie są łatwe, bo podatki z nieruchomości czy opłat za koncesję stanowią ich dochód. Jednakże dzięki tej pomocy publicznej możliwe jest zachowanie wielu miejsc pracy.

Przyjęte przez samorządowców uchwały dotyczą zwolnień z opłaty z koncesji na sprzedaż i podawanie alkoholi przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, oraz zwolnienia z podatku od nieruchomości za styczeń i luty 2021r., wskazanych przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu wprowadzonego przez rząd lockdownu.

Pomoc adresowana jest do podmiotów prowadzących działalność w następujących dziedzinach ujętych w Polskiej Klasyfikacji Działalności:

1) prowadzeniu hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania (ujęte w PKD w podklasie 55.10 Z);

2) prowadzeniu restauracji i innych stałych placówek gastronomicznych (ujęte w PKD w podklasie56.10A);

3) przygotowania i podawania napojów (ujęte w PKD w podklasie 56.30Z);

4) prowadzeniu działalności obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (ujęte w PKD w podklasie 93.13 Z)

W sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości 13 radnych było „za”, jedna radna wstrzymała się od głosu (Helena Tłusty). W sprawie zwolnienia z „kapslowego” 11 radnych było „za” natomiast dwoje wstrzymało się od głosu (Helena Tłusty, Marek Kopeć).

Podobne uchwały podejmowane są w całej Polsce w tym między innymi w Poznaniu, Bytomiu, Chorzowie, Tychach, Lublinie, Szczecinie, Zielonej Górze, Gdyni, Łódzi, Kutnie, Opolu, Katowicach, Sopocie,Malborku. Uchwałę zwalniającą z tzw. „kapslowego” podjęto również w sąsiednim Tarnobrzegu.

Warto dodać, że nie jest to pierwsza pomoc jaka w tej kadencji trafiła do miejscowych przedsiębiorców. W kwietniu 2020 roku Rada Miejska na wniosek burmistrza Wiesława Ordona zwolniła z podatków od nieruchomości zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, gastronomię, siłownie i kluby fitness, sale konferencyjne, kina jak również o działalność z branży rozrywkowej i kulturalnej.

Zobacz artykuł: „Rada Miejska podjęła uchwałę o pomocy dla przedsiębiorców którzy ucierpieli z powodu epidemii COVID-19”.

0

18 KOMENTARZE

 1. Marek Kopeć i Helena Tłusty nie pomogli pizzeriom, jorguli, debiance, western chicken, szypowi … Uważają że słuszne jest aby te knajpy płacily kilka tysięcy za koncesję na alkohol mimo że tego alkoholu nie sprzedają? Proponuję aby właściciele tych lokali zrobili taka tablicę: tych klientów nie obsługujemy.

  +24
 2. Miasto pomaga?komu ? Sprzedaja tereny pod „inwestycje” a co robia z pieniedzmi nie wiadomo ! Ile zarabia burmiszcz ?ile zarabia dyrektor i zarząd PGKiM podległe miastu ,czyzby nie dostali teraz podwyżki w czasach pandemi?? Ile miasto ma długu?? Miasto wolne od LBGT było dla pokazu jak sie okazało że fundusze zniknęły to juz wolne od LBGT nie jest hahh hipokryci wraz z radnymi.

  +8
 3. Zajmowane stanowiska w kluczowych sprawach również dla swoich okregów u radnego z Dęby wsi oraz radnej z Alfredówki szczególnie w ostatnim czasie pozbawione jest jakiejkolwiek logiki. Obawiam się że w tych dwóch przypadkach na lepsze się nie zanosi.

  +10
 4. Zawsze przerzuci się odpowiedzialność. A to podniesie się czynsz, a to wodę czy inne media i kasa zawsze się znajdzie w ten czy inny sposób, ale politycznie trzeba grać, bo może ktoś łyknie kiełbaskę toruńską.

  Słabo.

  +1
  • Dokładnie. W 2019 na wiosnę była premiera „Kuriera”. Fajny film akcji, historyczny, patriotyczny, polski. Niestety w „Metalowcu” nie było, a chciałem pójść, zresztą chyba dużo ludzi poszłoby na „Kuriera”.

   +5
 5. Dwóch nauczycieli w Radzie. Ile głosów przeciwko przedsiębiorcom? Dwa. Sprawdźmy, pokrywają się? Tak.
  Nauczyciele wypie.dalać! Czego oni uczą? Że uczciwe zarobki – budżetowe zarobki, działalność na własny rachunek to prawie działalność przestępcza, bolszewickie myślenie!

  +10
  • W tamtej kadencji prawie wszyscy nauczyciele. To była jedna wielka porażka dla naszego miasta. A teraz ta tłusta i te jej wywody a idz Pan wpizdu…

   +9
  • Ale Ordon, Żołądź, Sudół , a wcześniej Czekalski to co skończyli jak nie szkoły nauczycielskie .I to co polski, histerię czy jakie pizal się Boże wychowanie techniczne.Ech, słów szkoda jak nisko upadliśmy.

   0
 6. Popieram wydaje sie nauczyciele nie maja bladego pojęcia o prowadzenia działalności gospodarczej co widac na sesji i głosowaniu. Tfuuu

  +6
 7. Jako prowadzący firmę od 20 lat powiem wam że czasy kiedy Państwo było przyjazne nam bezpowrotnie minęły wraz z ministrem Wilczkiem. Wiecie kiedy to było ? za premiera Rakowskiego / postkomunista/. Od tamtej pory tak nam pomaga że księgowa musi co pół roku na szkolenia jeździć , papierów całe półki , kontrolujących jak hub na chorym drzewie. Zus za pracownika 1300 zł miesięcznie , chory kraj , dlatego wolał bym by juz nikt nigdy w tym kraju nam nie pomagał a zwyczajnie sie od nas odpier …. ił …

  +16
 8. Nie miasto kolejny raz pomogło , tylko radni pomogli Szypowskiemu , Hubertowi tak jak pomagają finansując prywatne przedszkole z którego korzystają nie tylko mieszkańcy tej gminy

  +3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here