Z powodu zamknięcia przez rząd restauracji, pizzerii, siłowni i hotelów branże te znalazły się na skraju wytrzymałości finansowej. Mimo iż decyzja o ich zamknięciu jest decyzją władz centralnych, to samorządy w całym kraju starają się pomóc działającym na ich terenie przedsiębiorcom. Głównym instrumentem pomocy są zwolnienia z podatków i opłat. Dla gmin te decyzje nie są łatwe, bo podatki z nieruchomości czy opłat za koncesję stanowią ich dochód. Jednakże dzięki tej pomocy publicznej możliwe jest zachowanie wielu miejsc pracy.
Przyjęte przez samorządowców uchwały dotyczą zwolnień z opłaty z koncesji na sprzedaż i podawanie alkoholi przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, oraz zwolnienia z podatku od nieruchomości za styczeń i luty 2021r., wskazanych przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu wprowadzonego przez rząd lockdownu.
Pomoc adresowana jest do podmiotów prowadzących działalność w następujących dziedzinach ujętych w Polskiej Klasyfikacji Działalności:
1) prowadzeniu hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania (ujęte w PKD w podklasie 55.10 Z);
2) prowadzeniu restauracji i innych stałych placówek gastronomicznych (ujęte w PKD w podklasie56.10A);
3) przygotowania i podawania napojów (ujęte w PKD w podklasie 56.30Z);
4) prowadzeniu działalności obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (ujęte w PKD w podklasie 93.13 Z)
W sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości 13 radnych było „za”, jedna radna wstrzymała się od głosu (Helena Tłusty). W sprawie zwolnienia z „kapslowego” 11 radnych było „za” natomiast dwoje wstrzymało się od głosu (Helena Tłusty, Marek Kopeć).
Podobne uchwały podejmowane są w całej Polsce w tym między innymi w Poznaniu, Bytomiu, Chorzowie, Tychach, Lublinie, Szczecinie, Zielonej Górze, Gdyni, Łódzi, Kutnie, Opolu, Katowicach, Sopocie,Malborku. Uchwałę zwalniającą z tzw. „kapslowego” podjęto również w sąsiednim Tarnobrzegu.
Warto dodać, że nie jest to pierwsza pomoc jaka w tej kadencji trafiła do miejscowych przedsiębiorców. W kwietniu 2020 roku Rada Miejska na wniosek burmistrza Wiesława Ordona zwolniła z podatków od nieruchomości zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, gastronomię, siłownie i kluby fitness, sale konferencyjne, kina jak również o działalność z branży rozrywkowej i kulturalnej.
Zobacz artykuł: „Rada Miejska podjęła uchwałę o pomocy dla przedsiębiorców którzy ucierpieli z powodu epidemii COVID-19”.
Marek Kopeć i Helena Tłusty nie pomogli pizzeriom, jorguli, debiance, western chicken, szypowi … Uważają że słuszne jest aby te knajpy płacily kilka tysięcy za koncesję na alkohol mimo że tego alkoholu nie sprzedają? Proponuję aby właściciele tych lokali zrobili taka tablicę: tych klientów nie obsługujemy.
Możliwe że funkcjonują w innej czaso-przestrzeni
proszę nic nie pisać o radnej Tłustej bo cie Żarcik zdyscyplinuje i przywoła do porządku
Miasto pomaga?komu ? Sprzedaja tereny pod „inwestycje” a co robia z pieniedzmi nie wiadomo ! Ile zarabia burmiszcz ?ile zarabia dyrektor i zarząd PGKiM podległe miastu ,czyzby nie dostali teraz podwyżki w czasach pandemi?? Ile miasto ma długu?? Miasto wolne od LBGT było dla pokazu jak sie okazało że fundusze zniknęły to juz wolne od LBGT nie jest hahh hipokryci wraz z radnymi.
Zajmowane stanowiska w kluczowych sprawach również dla swoich okregów u radnego z Dęby wsi oraz radnej z Alfredówki szczególnie w ostatnim czasie pozbawione jest jakiejkolwiek logiki. Obawiam się że w tych dwóch przypadkach na lepsze się nie zanosi.
Radni wstrzymujący się od głosu zawsze byli znani z odważnych decyzji krocząc zrozumiałymi tylko sobie ścieżkami :P
Zawsze przerzuci się odpowiedzialność. A to podniesie się czynsz, a to wodę czy inne media i kasa zawsze się znajdzie w ten czy inny sposób, ale politycznie trzeba grać, bo może ktoś łyknie kiełbaskę toruńską.
Słabo.
Tak z innej beczki – czy pan (przez małe p) dyrektor SOK na sporządzany repertuar kinowy chodzi sam ze swoim kotem?
Dokładnie. W 2019 na wiosnę była premiera „Kuriera”. Fajny film akcji, historyczny, patriotyczny, polski. Niestety w „Metalowcu” nie było, a chciałem pójść, zresztą chyba dużo ludzi poszłoby na „Kuriera”.
Dwóch nauczycieli w Radzie. Ile głosów przeciwko przedsiębiorcom? Dwa. Sprawdźmy, pokrywają się? Tak.
Nauczyciele wypie.dalać! Czego oni uczą? Że uczciwe zarobki – budżetowe zarobki, działalność na własny rachunek to prawie działalność przestępcza, bolszewickie myślenie!
W tamtej kadencji prawie wszyscy nauczyciele. To była jedna wielka porażka dla naszego miasta. A teraz ta tłusta i te jej wywody a idz Pan wpizdu…
Ale Ordon, Żołądź, Sudół , a wcześniej Czekalski to co skończyli jak nie szkoły nauczycielskie .I to co polski, histerię czy jakie pizal się Boże wychowanie techniczne.Ech, słów szkoda jak nisko upadliśmy.
No to należy się spodziewać kolejnej wymiany elewacji oraz nowy neon.
Popieram wydaje sie nauczyciele nie maja bladego pojęcia o prowadzenia działalności gospodarczej co widac na sesji i głosowaniu. Tfuuu
Jako prowadzący firmę od 20 lat powiem wam że czasy kiedy Państwo było przyjazne nam bezpowrotnie minęły wraz z ministrem Wilczkiem. Wiecie kiedy to było ? za premiera Rakowskiego / postkomunista/. Od tamtej pory tak nam pomaga że księgowa musi co pół roku na szkolenia jeździć , papierów całe półki , kontrolujących jak hub na chorym drzewie. Zus za pracownika 1300 zł miesięcznie , chory kraj , dlatego wolał bym by juz nikt nigdy w tym kraju nam nie pomagał a zwyczajnie sie od nas odpier …. ił …
Dlaczego komentarze na stronie są usuwane????
Nie miasto kolejny raz pomogło , tylko radni pomogli Szypowskiemu , Hubertowi tak jak pomagają finansując prywatne przedszkole z którego korzystają nie tylko mieszkańcy tej gminy
To może niech tak Pomoże
https://augustow.naszemiasto.pl/mieszkancy-sejn-protestuja-przeciwko-cenom-paliw-zobacz/ar/c1-8159207