11 milionów na projekty związane z rybactwem

14

12/08/11r.
Ponad 11 milionów złotych trafi do firm, instytucji publicznych i osób fizycznych w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Obszaru Rybackiego Puszczy Sandomierskiej do roku 2015. 4 sierpnia Wiesław Ordon, Prezes Lokalnej Grupy Rybackiej oraz Wiceprezes Zofia Kruk podpisali w Ministerstwie Rolnictwa umowę przyznającą środki unijne na wdrożenie zapisów zawartych w Strategii w ramach Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013.

22 sierpnia br. o godzinie 11:00 w Chmielowie (Gm. Nowa Dęba) w Wiejskim Centrum Kultury (Remiza OSP) w obecności Wiceministra Skarbu Państwa Jana Burego odbędzie się uroczysta konferencja inaugurująca działalność stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej, jako organizacji wdrażającej Strategię

W trakcie konferencji omówione zostaną zagadnienia związane z rozpoczęciem wdrażania Strategii w tym: harmonogram i budżet przewidziany na poszczególne nabory, limity środków dla poszczególnych typów przedsięwzięć, kwalifikowalność wydatków oraz typy dopuszczonych do ubiegania się o środki finansowe wnioskodawców.

/PA14 KOMENTARZE

 1. Na wstępie zaznaczam: nie jestem przeciwnikiem obecnego burmistrza. Jest na dobrze płatnym stanowisku [b]urzędniczym[/b] i za te pieniądze ma zasuwać.
  Docenienie każdego miesiąca przychodzi na jego konto. Bez łaski. Jeżeli takowy player się nie sprawdza, zamienia się go na innego po uprzednim odwołaniu.

  Nauczmy się myśleć instytucjonalnie, a nie personalnie. Mam fizjologiczny refluks, jak słyszę coś w rodzaju "godność urzędu". Robota jak każda inna. Informatyk dostaje pieniądze za swoją pracę, urzędnik za swoją, tynkarz za swoją. Jak się komuś nie podoba praca, którą wykonuje, niech ją zmieni.

  Nikt w UMiGu nie powinien stawać ponad prawem konkurencyjności rynku. Sądząc po tym, ile nas kosztuje utrzymanie roczne urzędu – chyba tak nie jest…

 2. Wiesz może, jakie są koszty obsługi projektu? Kogo one obciążą? Dlaczego otwarcie w Chmielowie a nie w ND, jeżeli tak ma się nam ten projekt przysłużyć? Gdzie jest stolica gminy?

 3. [i] tekst ze strony :http://wieslawordon.pl/%5B/i%5D

  LOKALNA GRUPA RYBACKA OTRZYMA PONAD 11 MLN ZŁ

  We czwartek – 4 sierpnia – przeżyłem bardzo ważny moment w swojej działalności, tym razem jako prezes Lokalnej Grupy Rybackiej Puszczy Sandomierskiej. Razem z wiceprezes Zofią Kruk z Bojanowa (wicewójt tej gminy) podpisaliśmy z wiceministrem rolnictwa Kazimierzem Plocke umowę ramową na dofinansowanie działalności naszej LGR w kwocie 11,4 mln zł z Programu Operacyjnego RYBY 2007-2013. Tym samym nasza grupa znalazła się w elitarnym gronie 48 podobnych organizacji z naszego kraju, które mogą liczyć na środki unijne w swojej działalności.

  Czym jest Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej?
  Europejski Fundusz Rybacki daje szansę obszarom, na terenie których prowadzona jest hodowla i chów ryb na wsparcie ich działalności środkami unijnymi. Postawił jednak warunek: zróbcie stowarzyszenie skupiające 3 podmioty: sektor społeczny – osoby fizyczne, organizacje pozarządowe; sektor gospodarczy – hodowców ryb; sektor społeczny – samorządy gminne; przygotujcie lokalną strategię rozwoju obszarów rybackich; i złóżcie dobry wniosek o środki na jej realizację.

  Inicjatywa utworzenia LGR wyszła z mojej strony 2 lata temu, gdyż na terenie naszej gminy znajduje się duży kompleks stawów z prowadzoną tam hodowlą ryb. Zaproszenie do współdziałania przyjęło łącznie 7 gmin: Nowa Dęba, Baranów Sandomierski, Bojanów, Dzikowiec, Grębów, Kolbuszowa i Padew Narodowa oraz hodowcy ryb z terenu tych gmin, a także mieszkańcy, którzy widzieli szansę na ożywienie swojego otoczenia oraz organizacje pozarządowe, m.in. Polski Związek Wędkarski. Po jakimś czasie okazało się, że udział gmin Kolbuszowa i Padew Narodowa nie pozwala osiągnąć kryteriów niezbędnych do przyznania dotacji unijnej, dlatego gminy te wycofały się ze stowarzyszenia. My zaś opracowaliśmy Lokalną Strategię Rozwoju Obszarów Rybackich pod okiem moderatorów Stanisława Baski i Roberta Bąka. Złożyliśmy następnie wniosek o unijną dotacje na realizację tej strategii do Ministerstwa Rolnictwa, przy ogromnej pomocy sekretarza naszej gminy Elżbiety Gil i dyrektora Biura Lasowiackiej Grupy Działania Piotra Pastuły. Przyznam, że nie będąc zbyt mocną grupą pod względem rybackości obawialiśmy się konkurencji takich tuzów, jak LGR-y z Mazur, Kołobrzega czy Pomorza Zachodniego. A jednak się udało!

  Jak wykorzystamy ponad 11 mln zł?

  Zgodnie ze stosownymi przepisami krajowymi środki z LGR-u mogą przypaść sektorowi gospodarczemu na inwestycje w infrastrukturze rybackiej, poszukiwanie nowych sposobów sprzedaży swoich towarów, poszerzenie swojej działalności. Gminy będą mogły inwestować w drogi, melioracje, kanalizację, infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną opartą o zbiorniki wodne. Osobiście myślę, że jest tu szansa na ożywienie naszego Zalewu w Nowej Dębie. Organizacje pozarządowe będą mogły być beneficjentami unijnych środków choćby na organizacje imprez wodniackich czy promujących nasz region.

  Dziękuję wszystkim, którzy angażowali się powstanie LGR Puszczy Sandomierskiej. A teraz do działania. Pierwsze nabory na środki z naszego LGR-u już w IV kwartale tego roku.

  Wiesław Ordon

 4. Społeczność zawarła kontrakt z burmistrzem. My dobrze płacimy. A co mamy w zamian? Myślę, że nie jest źle. Gmina w 100 najlepszych gmin w Polsce w środkach unijnych, ostatnio 8,5 mln na miasto, a teraz 11 mln. Kontrakt wypełniany.

 5. jak czytam te wszystkie komentarze na tym portalu to aż do rozpuku sie uśmiałem bo nijako historia koło zatoczyła. Pamiętam jak dziś kiedy to obecny pan pierszy i jego wierna ekipa w poczytnej gazecie jaką były "wasze sprawki' opluwał na lewo i prawo ówczesnego burmiszcza za nierobstwo i takie tam inne figle, aż tu nagle sami będąc tak traktowani wielce się oburzaja BO JAK TO TAK ? A ŁOCO WAM CHODZI ? TO OSZCZERSTWA itp. heheheheh [b]kuriozum historii [/b]

 6. Dyskusja na żadnym poziomie.Oczym ona jest.Mały człowieku ciesz się z pozyskanych pieniędzy, bo będą w pewnej częśći wydane na naszym terenie.Tak trzymać Burmistrzu.Życzę aby inne projekty też sie powiodły.Nigdy gmina Nowa Dęba nie była tak wysoko w rankingu.Będzie jeszcze wyżej.Człowiek rozsądny i życzliwy , a przedewszystkim obiektywny dyskutuje o realiach.Mały człowiek ma mało rozsądku to dyskutuje o wszystkim i o niczym.

 7. Jezeli palce macza w tym Zoladz, Pastula i Baska to Ryby na tym na pewno nie skorzystaja, ha,ha,ha. Moderator Baska tak sie zna na rozwoju obszarow rybackich jak slon na ruchu planet. Kolejne "przepuszczanie " unijnych pieniedzy przez kolejne lokalne grupy od wszystkiego na czym mozna zarobic prywatnie. Zapewne Zoladz juz ma przygotowany program szkolen dla zainteresowanych – jak wychodowac wieloryba w Budzie Stalowskiej?

 8. Ile przypadnie z tych milionów na zalew i kto się koło tej kasy kręci ?Ale osobiście jestem za każdą złotówką tu zainwestowaną.:D:D:D

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here