30 tysięcy żołnierzy NATO przybędzie do Polski. Ilu trafi do Nowej Dęby?

2

Szef MON spotkał się na drawskim poligonie z dowódcą sił lądowych USA w Europie gen. broni Benem Hodgesem, dowódcą operacyjnym RSZ gen. broni Markiem Tomaszyckim i dowódcą generalnym RSZ gen. broni Mirosławem Różańskim. Rozmowy poświęcone były przygotowaniom do ćwiczenia „Anakonda-16”, które organizowane jest przez Dowództwo Operacyjne RSZ we współpracy z Dowództwem Wojsk Lądowych USA w Europie (USAREUR). Ćwiczenia będą odbywać się na wszystkich poligonach w kraju, w tym Drawsku Pomorskim, Żaganiu, Wędrzynie oraz Nowej Dębie.

Minister Macierewicz przypomniał, że w czerwcu na ćwiczenie do Polski przyjedzie prawie 30 tys. żołnierzy z państw NATO i krajów partnerskich. – Mówimy o przerzucie sił z wielu punktów w Europie i Stanach Zjednoczonych, o desancie największych sił, jakie dokonywały takiego manewru w niepodległej Polsce. Mówimy o wielkim przedsięwzięciu militarnym, pokazującym, że Polska i kraje flanki wschodniej mogą się czuć bezpieczne dzięki uczestnictwu i członkostwu w największym i najsilniejszym sojuszu obronnym świata  powiedział minister.

– Przygotowania odbywają się z jednej strony w przeddzień szczytu NATO, a z drugiej po decyzji rządu Stanów Zjednoczonych o wzmocnieniu flanki wschodniej przez ciężką brygadę Stanów Zjednoczonych, co jest jedną z najistotniejszych decyzji mających na celu odstraszenie i powstrzymanie ewentualnych zagrożeń wobec Polski. Taki jest też cel tych manewrów powstrzymanie ewentualnego przeciwnika, pokazanie możliwości, jakimi dysponują sojusznicy – podkreślił minister Macierewicz.

/MON

2 KOMENTARZE

  1. No dziewczyny szykować się znów Amerykanie przyjadą, ostatnio był szał w MPGK wystrojony były jak BI Ą Sej nasze nowodębskie dziunie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here