636 uczestników festiwalu „Militariada” poznało wiek swojego serca dzięki badaniom kampanii „Ciśnienie na Życie”

7

Podczas 7. edycji „Militariady” organizowanej w Nowej Dębie, na specjalnym stoisku kampanii „Ciśnienie na Życie”, wiek swojego serca poznało aż 636 osób! Każdy, kto odwiedził stoisko kampanii, mógł bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, poziom cholesterolu oraz zbadać wiek swojego serca za pomocą innowacyjnej aplikacji. Okazuje się, że wiek serca 66% przebadanych osób jest średnio wyższy o 11 lat od wieku metrykalnego.

W miniony weekend 20 i 21 czerwca wszyscy chętni uczestnicy nowodębskiego festiwalu mieli okazję sprawdzić, czy problem nadciśnienia dotyczy także ich. Na zainteresowanych, w specjalnie przystosowanym mobilnym centrum badań kampanii „Ciśnienie na Życie”, czekał wykfalifikowany personel medyczny, który przeprowadzał badania oraz udzielał fachowych porad z zakresu profilaktyki schorzeń układu krążenia. U osób zdrowych prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 – 139/89 milimetrów słupa rtęci (mm/Hg), natomiast stężenie cholesterolu całkowitego we krwi nie powinno przekraczać 190 mg/dl.

Dzięki specjalnie przygotowanej aplikacji mieszkańcy mogli sprawdzić również, ile lat mają ich serca. Okazało się, że wiek serca u przebadanych osób jest średnio o 11 lat wyższy od wieku metrykalnego.

DSC06942

Istotnym czynnikiem warunkującym skuteczną prewencję i dobrą kontrolę nadciśnienia tętniczego w populacji pozostaje wiedza na temat zagrożeń związanych z chorobą, a podstawowym elementem jest znajomość własnego ciśnienia tętniczego. Wczesne rozpoznanie podwyższonej wartości ciśnienia tętniczego umożliwia modyfikację stylu życia, która może opóźnić lub zapobiec wystąpieniu nadciśnienia oraz pozwolić na opóźnienie lub nawet uniknięcie farmakoterapii” – mówi prof. Tomasz Zdrojewski z katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”.

Na szczęście wiek serca można obniżyćsystematyczne badania profilaktyczne oraz zdrowy, aktywny tryb życia, to najskuteczniejsze formy walki ze schorzeniami układu krążenia.

7 KOMENTARZE

 1. cisnienie moze podnieść to ze o militariadzie piszesz poprzez pryzmat medycyny. to była wojskowa impreza a nie lekarska, wiec moze tak troche na temat, co?

 2. Jedno z niewielu stoisk promujących życie. Po prostu inny punkt widzenia.
  Smutek ogarniał patrząc na uszczęśliwione dzieci, uwieczniane na zdjęciach przez swoich szczęśliwych rodziców ze sprzętem do… zabijania.
  Oczywiście znam te teksty w postaci: nie do zabijania tylko do eliminacji, nie do ataku tylko do obrony. Ot takie rozmydlanie rzeczywistego przeznaczenia żeby użytkownikom tego sprzętu łatwiej się żyło.

  • to równie dobrze mogły sie tam znaleźć stoiska zakładów mięsnych, babcie -hafciarki, parafia protestancka czy choćby sex-shop. A co do haseł to skąd się wzięło ” Żołnierze Chrystusa”, Rycerze NMP, Gwardia papieska czy inne przeczące piątemu przykazaniu….. wszystkich tych wymienionych których zapytasz, to oni promują życie….

 3. @ aldonna – masz absolutnie rację i zobacz co z tego wynika. Moim zdaniem kompletnie NIC.

  @ Anonim – nie jesteś moim przyjacielem. Nie wydaje mi się abyś miał kwalifikacje do oceny stanu mojej głowy poza ubliżaniem gdy ktoś prezentuje inny punkt widzenia od twojego. Ale tu nie trzeba wielkich kwalifikacji.

 4. A na zaproszonych „artystów” w tym roku nikt psów nie wiesza , czyżby gmina trafiła wreszcie w jakże wyrafinowane Dębiańskie gusta ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here