Amunicja z Dezametu dla Kraba i Kryla

1

Z pozytywnym skutkiem odbyły się na poligonie na Słowacji strzelania testowe z nowej polskiej amunicji odłamkowo-burzącej o wydłużonym zasięgu kalibru 155 mm. Uczestniczyli w nich specjaliści z Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Inspektoratu Wojsk Lądowych DGRSZ, płk Waldemar Janiak i mjr Jacek Piontek, którzy przez cztery dni nadzorowali strzelania w imieniu gestora.

Jak informuje szef zarządu, płk Jarosław Kraszewski, nowa amunicja spełnia oczekiwania i wymagania artylerzystów – osiągnięto maksymalną donośność 40 300 m. „Wdrożenie nowej polskiej amunicji do użytku nastąpi zgodnie z planem – w listopadzie. Na grudniowe święto Wojsk Rakietowych i Artylerii obsługi nowych armatohaubic Krab będą już z niej strzelać”, zapewnia pułkownik.

Amunicja 155 mm, produkowana przez Zakłady Metalowe Dezamet z Nowej Dęby, przeznaczona jest do strzelania z armatohaubic typu Krab i Kryl oraz innych. Uzbrojona jest w zapalnik uderzeniowy podwójnego działania (natychmiastowego lub z krótką zwłoką), spełniający wszystkie wymagania bezpieczeństwa określane przez normy NATO (Stanag 4187). Okres eksploatacji pocisku – 25 lat. W skład naboju oprócz pocisku wchodzą ładunki modularne samospalające (bezłuskowe).

ppłk Artur Goławski / DGSZ

——————————————
Głosuj na PiS

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here