Będą robić 'Łuzyk' w Cyganach

24

07/11/2011r.

Została podpisana umowa pomiędzy Burmistrzem MiG Nowa Dęba a Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie prac związanych z odmuleniem ŁUZYKA i uporządkowaniem jego otoczenia. Dofinansowanie zostało przyznane w wysokości 125 350 zł. Kwota powyższa stanowi 80% wartości ogólnej zadania. Prace na Łuzyku będą wykonane w 2012 r

Zbiornik bezodpływowy ŁUZYK w Cyganach jest obiektem gromadzącym wodę gruntową, jak też i opadową z centralnego terenu wsi. Obiekt położony jest bardzo korzystnie rekreacyjnie, lecz z drugiej strony wysoki stan wód stwarza zagrożenie dla blisko położonych gospodarstw. Jednocześnie zbiornik, po odpowiedniej modernizacji, będzie służył także dla celów przeciwpożarowych.

Szansą na zagospodarowanie obiektu pod kątem możliwości gromadzenia wody i zagospodarowania rekreacyjnego jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W ramach planowanego przedsięwzięcia przewiduje się następujące prace:

– wykonanie nasypów uzupełniających skarpy zbiornika i jej wyprofilowanie;
– pogłębienie obrzeża dna zbiornika, dzięki czemu zwiększy się głębokość wody, co umożliwi prawidłowe warunki bytowania flory i fauny w okresie letnim i zimowym;
– umocnienie nadwodnych części wyprofilowanych skarp zbiornika żelbetowymi płytami typu KRATA;
– wykonanie zjazdu do zbiornika dla celów ppoż., gdzie na końcu zostanie wykonana studnia bez dna dla poboru wody;
– na nasypie zbiornika zostaną wykonane alejki żwirowe, przy których zainstaluje się 8 kompletów ławek z koszami na śmieci oraz jeden stolik do gry w szachy z ławeczkami;
– na górnej krawędzi nowych skarp zbiornika zostanie wykonana drewniana barierka ochronna;
– obok zjazdu wykonana zostanie kładka stalowa do zbiornika;
– w dwóch punktach zbiornik zostanie zabezpieczony siatką metalową z furtkami.

/info

24 KOMENTARZE

 1. Wiesiek dostał dużo głosów na 'nie' w Cyganach ( chyba najwięcej ze wszystkich wiosek) i teraz robi drogi, przepusty i Łuzyki…

  [quote]na nasypie zbiornika zostaną wykonane alejki żwirowe, przy których zainstaluje się [b]8 kompletów ławek z koszami na śmieci oraz jeden stolik do gry w szachy z ławeczkami;[/b][/quote]

  Ławeczki, ogrodzenia, stoliki do gry w szachy wokół bajora w małej wiosce… Na to kasę potrafi pozyskać. A, że w Nowej Dębie jest zalew, że z roku na rok coraz bardziej niszczeje, że przynosi wstyd… to już mało istotne. Gdyby na dębski zalew wydać te ponad 120 tys zł dotacji + 20% wkłady własnego to naprawdę to miejsce wyglądałoby ładnie… No ale ŁUZYK jest ważniejszy. Trzeba odrobić straty w głosach do następnych wyborów. Miasto jest podzielone więc nie ma się co miastem przejmować…Mam nadzieję, że ludzie zrozumieją że burmistrz musi być z miasta jeśli chcemy poważnie myśleć o rozwoju Dęby.

 2. Prosze o napisanie co takiego zrobili "Miejscy" poprzednicy wcześniejszego Burmistrza w sprawie rozwoju i wyglądu Nowej Dęby bo niemoge sobie przypomnieć.

 3. Zrobili wiele. Telefonizacja, kotłownia miejska, rozpoczęcie basenu którego zapewne by nie było gdyby nie odważna decyzja poprzedników. Pracę na wieloma inwestycjami (m.in dworzec autobusowy) zostały rozpoczęte już wcześniej. Generalnie mógłbym przepisać nr specjalny "Naszych Spraw" wydany z okazji XX-lecia samorządu w którym jest wykaz osiągnięć poszczególnych kadencji. Próba stworzenia wrażenia jakby Wiesław Wielki zastał Nową Dębę drewnianą a zostawił.. no właśnie jaką? Na te chwilę z dużymi zobowiązaniami finansowymi!
  Wywalanie kasiory w coś takiego jak jakiś "Łuzyk" podczas gdy zalew gnije to w moim odczuciu jakieś pomieszanie priorytetów. Co jest ważniejsze? Zalew czy Łuzyk? Może miasto się obudzi!

 4. Tu nie chodzi o rekreację ale o bezpieczeństwo mieszkańców.
  A zalew jedynie chcecie dla rekreacji.
  Lepiej niech się ludzie na wsi potopią aby miasto tylko ładenie wyglądało. Wstyd.
  A z tego programu Miasto niestety nie może korzystać . Chyba, że stanie się wsią. A pioeniądze należy pozyskiwać ze wszystkich źródeł skąd się tylko da.
  Nie bądźcie przeciw Cyganom bo ta miejscowość najbardziej popiera Nową Dębę.

 5. poprzednicy jak mówisz o wcześniejszym niz obecny burmistrzu wykonał:- przebudowa plant, oczyszczenie i pogłębienie zbiornika nad zalewem, rozpoczeto budowe basenu, udoskonalono stadion sportowy( krzesełka, a reszta to kanalizacja w gminie , chodniki itp.

 6. Jarek, masz rację. Cygany to miejscowość najbardziej przychylna Nowej Dębie. Rozumiem potrzeby mieszkańców Cygan. Ale jakoś nikt nie chce zrozumieć ludzi z Dęby (z części miastowej), że od lat domagają się porządku nad zalewem – ale słyszą : nie ma kasy po czym okazuje się, że budowane są domy ludowe, remizy, place zabaw, boiska, wykonane są remonty szkół itd w sołectwach, robione są drogi i chodniki. A w mieście? Nie mówicie tylko o basenie albo o domu kultury bo to inwestycje które służą CAŁEJ GMINIE a położone są na terenie miasta jako obszarze gdzie mieszka najwięcej ludzi. Może z tego programu się nie da pozyskać kasy ale trzeba szukać innych. Trzeba chcieć! Moim zdaniem rzecz w tym, że Wiesiek jest ze wsi i czuje wieś. W końcu tam się wychował. Z wyczuciem miasta ma moim zdaniem problemy. Zresztą po skończonej robicie wyjeżdża z miasta na wieś… Dlatego miasto nie rozwija się jako ośrodek urbanistyczny. Kolbuszowa przy mniejszej liczbie mieszkańców jakąś sie rozwija ale dlatego, że WŁADZE (BURMISTRZ I RADA) mają ASPIRACJE. Wiedzą do czego dążą, czym jako Kolbuszowa chcą być. A Dęba? Czym Dęba ma być? Jaka jest wizja Dęby za 10 lat? Do czego dążymy? No właśnie… i tu jest problem.

 7. Zadałem pytanie:
  [quote] A Dęba? Czym Dęba ma być? Jaka jest wizja Dęby za 10 lat? Do czego dążymy? No właśnie… i tu jest problem[/quote]
  Odnoszę smutne wrażenie, że Nowa Dęba jest jak ten ŁUZYK ze zdjęcia… Ale wierzę, że przyjdzie CZAS NA ZMIANY!

 8. Jak czytam takie informacje to mi psycha klęka. Tak mogę skomentować decyzje Jaśnie Panów. To jawne lekceważenie ludzi nie tylko z samej Nowej Dęby, ale i pozostałych podatników. W dobie braku kasy wszystko ….zwłaszcza na oświatę w Nowej Dębie….i inne ważniejsze potrzeby ….. nasz Dobromir wydaje lekką ręka pieniądze na ŁUZYK. Ludzie czy ktoś tu upadł na mózg.

 9. aaaaaa i jeszcze jedno….. lepiej podpisywać porozumienia z wioskami na Ukrainie ???? (do których osobiście nic nie mam) aniżeli z miastami np. na zachodzie Europy ???? to pokazuje jaką mentalność ma DON WIESŁAWO. Przecież nawet medialnie to porażka. Do czego ty człowieku chcesz sprowadzić Nowa Dębę do roli WIOSKI. To lepiej zostań SOŁTYSEM w T.W. i tam takie porozumienia podpisuj. Czy wy nie widzicie, że się kompromitujecie ?? Jaką korzyść z takiego porozumienia będzie miała np. nasz młodzież. Odpowiedź prosta !!! OŚMIESZACIE SIĘ TOWARZYSZE, ale jak widać na zdjęciach do tego wam bliżej BRAWOOOOOOO !!!! :(:o

 10. – wykonanie nasypów uzupełniających skarpy zbiornika i jej wyprofilowanie;
  – pogłębienie obrzeża dna zbiornika, dzięki czemu zwiększy się głębokość wody, co umożliwi prawidłowe warunki bytowania flory i fauny w okresie letnim i zimowym;
  – umocnienie nadwodnych części wyprofilowanych skarp zbiornika żelbetowymi płytami typu KRATA;
  – wykonanie zjazdu do zbiornika dla celów ppoż., gdzie na końcu zostanie wykonana studnia bez dna dla poboru wody;
  – na nasypie zbiornika zostaną wykonane alejki żwirowe, przy [color=#ff0000]których zainstaluje się 8 kompletów ławek z koszami na śmieci oraz jeden stolik do gry w szachy z ławeczkami;[/color]
  – na górnej krawędzi nowych skarp zbiornika zostanie wykonana drewniana barierka ochronna;
  – obok zjazdu wykonana zostanie kładka stalowa do zbiornika;
  – w dwóch punktach zbiornik zostanie zabezpieczony siatką metalową z furtkami.

  Czy ten punkt tak wszystkich deneruje, ja tu widze tylko aspekty bezpieczenstwa i uzytkowe. A ze ktos poszedl po rozum do glowy i postawi tam kilka lawek i stol dla emerytow i zagospodaruje teren to dobry pomysl. Jezeli srodki sa z funduszu na rozwoj wsi to o co chodzi. Rownie dobrze mozna by sie rzucac ze za remiza w Nowej Debie tez chcemy przywrocenia stawu i laweczek. Czy ludzie na wioskach maja sie spotykac tylko pod Kosciolami,Sklepami i przystankach autobusowych ? Bo przeciez nowodebianie to ĄĘ wykształceni kulturalni normalnie highlife. Tylko zapominaja ze 80% z tych co najwiecej marudza to przyjezdni a zwłaszcza z tych wiosek ktorym sie nie nalezy nic.

  Z tego co widze to inwestycja ma charakter typowo prewencyjny,aby ludzie nie mieli wody w piwnicach. A wszystkich bola te laweczki za ok 1000zl sztuka

  Srodki na rewitalizacje zalewu tez nalezy zdobyc ale sa na to inne programy i fundusze, moze te kredyty ktore nasz Stadfuhrer zaciagnal pojda w czesci na projekt zalewu i strefy gospodarczej do okola niego.

 11. Nie mam nic do odmulenia w Cyganach i laweczki z szachami tez mi sie podobaja, ale to ,ze nowodebski Zalew jest obrazem nedzy i zaniedbania przez wladze,uwazam za porazke burmistrza (i jego ekipy), ktory zajmuje sie ta sprawa juz druga kadencje, a efekty marne. Ludzi to wnerwia, stad tez bierze sie ta licytacja co dla wsi co dla miasta. Mysle, ze kilka oczekiwanych od lat inwestycji w miescie poszloby sprawniej, gdyby doradca burmistrza w tym zakresie nie byl pan Zoladz, ktorego upodobaniem jest wyszukiwanie coraz to nowych projektantow badz roznorakich konsultantow (platnych z kasy gminnej), ktorych projekty i fantazje nie znajduja, ani specjalnej akceptacji ani realizacji.

 12. Na stoliku do gry w szachy, za figury będą robić puszki piwa. I tak: Mocne Karpackie 9% to z pewnością będzie król, a Karpackie Pils 4% to pionki;)

 13. aktualnie w Cyganach jest jesien kolorowa pora roku .Zdjęcie które wam przesłał brodacz to z którego roku.Administrator nie poklepuj osób tylko wiedz że prawda i tylko prawda jest zawsze na wierzchu,Sympatie tu nie pomogą , a może to zdjęcie można zrozumieć zupełnie inaczej.Student to wydedukuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here