Bezpieczny materace sprężynowy – sprawdź rady ekspertów branży

0

Sprawdź, jak kupić idealny materac sprężynowy, stosując sposoby najlepszych ekspertów od zdrowego snu.

1. Wybierz kieszeniowy lub multipocket

Takie typy materaca sprężynowego są najlepsze dla kręgosłupa, najbardziej wytrzymałe i najlepiej relaksują mięśnie. Czym się od siebie różnią? W materacu kieszeniowym sprężyny są zamknięte w pojedynczych kieszeniach. Dzięki temu gdy uciśniesz materac w jednym punkcie, nie zaczyna od razu cały falować. W materacu multipocket kieszenie są węższe, co pozwala producentom umieścić więcej sprężyn w materacu.  Dzięki temu materac jest jeszcze bardziej wytrzymały, ale przeważnie też trochę droższy od kieszeniowego. W materacu multipocket Hilding Makarena jest też aż siedem punktów podparcia, co oznacza, że materac podpiera różne części ciała z odpowiednim dla nich naciskiem. To zmniejsza bóle mięśni, pleców i relaksuje kręgosłup.

2. Sprawdź twardość materaca

Dzięki temu nie tylko zapewnisz sobie komfortowy, ale też bezpieczny sen. Większość osób najbardziej komfortowo wypoczywa na średnio twardych materacach. Czasem jednak twardość materaca powinna być dopasowana do Twojej wagi. Przy bardzo drobnej sylwetce najlepszy jest miękki materac. Twardy może zbyt mocno uciskać ciało w trakcie snu. Przy bardzo wysokiej wadze, powyżej 90 kg, lepszy jest materac o najwyższej twardości. Miękki lub średniotwardy może niewystarczająco podpierać kręgosłup i całe ciało w trakcie snu. Może to powodować bóle pleców lub karku w ciągu dnia, a także zaburzać sen. Dodatki kokosa i filcu w materacu jeszcze bardziej zwiększają twardość oraz wytrzymałość materaca.

 

3. Upewnij się, że materac ma dobrą wentylację

To bardzo ważne zwłaszcza, gdy cierpisz na alergię lub kupujesz materac dla dziecka, bo w źle wentylowanym materacu gromadzi się wilgoć i łatwiej rozwijają grzyby, roztocza oraz bakterie. To skraca też żywotność materaca. Jego lepszą wentylację gwarantują specjalne otwory w piankach lub nacięcia, dodatek naturalnych materiałów, takich jak kokos albo specjalne pokrowce, które odciągają wilgoć z materaca. Materac Janpol Enyo ma pokrowiec z dodatkiem jonów srebra, które działają antybakteryjnie, a do tego zmniejszają rozwój nieprzyjemnego zapachu w materacu. Dzięki nim nie przyciąga on też kurzu, który jest silnym alergenem. Zazwyczaj na dłużej mogą posłużyć Ci też materace dwustronne. Przekładanie materaca co kilka miesięcy na drugą stronę zapobiega gromadzeniu się w nim wilgoci. Jeśli masz alergię, oprócz dobrej wentylacji, niezwykle ważne jest, aby materac był stworzony z materiałów antyalergicznych. W ten sposób działają pianki lateksowe oraz niektóre pianki wysokoelastyczne czy poliuretanowe.

4. Wybierz odpowiednią piankę

Większość materacy sprężynowych ma dodatek pianek poliuretanowych. Jeśli jednak masz problemy z kręgosłupem, krążeniem, czy często marzniesz w nocy, lepszy może być dla Ciebie materac sprężynowy z dodatkiem pianki termoelastycznej lub łączący kilka rodzajów pianek. W bardzo komfortowych i często droższych materacach stosuje się też pianki wysokoelastyczne, które dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem jego nacisku. Materac Sembella Hybrid Bio zawiera piankę z dodatkiem naturalnych olejków, która ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, ale jest też bardzo elastyczna. Dzięki temu świetnie podpiera kręgosłup w trakcie snu.

 

Artykuł  promocyjny