Burmistrz zaprasza na obchody ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

58

07-11-2012

Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie, Dowódca Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych „Dęba” oraz Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie zapraszają na obchody 94. rocznicy odzyskania niepodległości.

O godz. 11:00 zapraszamy na KONCERT ORKIESTRY DĘTEJ w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie.

O godz. 11:30 UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA w intencji Ojczyzny w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie.

Po Mszy św. PRZEMARSZ POD OBELISK EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO przy UMiG: wprowadzenie Pocztów Sztandarowych, podniesienie Flagi Państwowej i odśpiewanie Hymnu, wystąpienie Burmistrza, złożenie kwiatów, Apel Poległych, salwa honorowa, uroczysty śpiew Roty i zakończenie uroczystości.

O godz. 17:00 zapraszamy na program artystyczny w Samorządowym Ośrodku Kultury: KONCERT „Chopin i jego Europa” na fortepian i zespół kameralny, w programie: Etiuda Rewolucyjna op. 10 nr 12 i II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 wystąpią: dr Bartłomiej Kominek oraz Krakowski Zespół Kameralny. DARMOWE WEJŚCIÓWKI na koncert dostępne będą w sekretariacie SOK od 6 listopada.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym ustawą z kwietnia 1937 r., czyli niemalże 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w r. 1937 i 1938. Co roku 11 listopada w całym kraju odbywają się liczne uroczystości, spotkania, wieczornice. Główne, z udziałem władz państwowych, odbywają się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

UMiG

58 KOMENTARZE

 1. Dlaczego z repertuaru wypadł mój ulubiony punkt czyli WCIĄGNIĘCIE FLAGI NA MASZT??? Bez takiego show , bez takich fajerwerków to pic a nie obchody. Domagam się stanowczo WCIĄGNIĘCIA FLAGI NA MASZT w programie!

 2. Miasto będzie miało KICZ a nie obchody ale za to burmistrzunio Wiesław Ordon zrobi z Dęby wioskę sprowadzając tutaj za grubą kasę TURKI … Gości mówiących gwarą , lubiących wypić i zakąsić, oblepionych bibułami. Zobaczycie w 2013 roku. Mało tego! Będą wciskać Wam, że to bardzo podniosłe wydarzenie i że to super okazja, że mogliśmy się wszyscy oblepić bibułą za grubą kasę.

 3. [img]http://www.polskiekrajobrazy.pl/images/stories/big/368turki_wielkanocne035.jpg[/img]

  Jest bibuła, jest sreberko zwane złotkiem, jest impreza. 100 tys złotych to mało czy dużo za taki wypas???

 4. [quote]PRZEMARSZ POD OBELISK EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO przy UMiG: wprowadzenie Pocztów Sztandarowych, podniesienie Flagi Państwowej i odśpiewanie Hymnu, wystąpienie Burmistrza, złożenie kwiatów, Apel Poległych, salwa honorowa, uroczysty śpiew Roty i zakończenie uroczystości.[/quote]
  Acha, czyli – Kupuję ''konserwę mięsną" i dalej = otwieram puszkę, wykładam zawartość na pieczwywo, jem.. Konsumuję,trawię i ten- teges -stereo – lub naturalnie lub wymiotuję. Zakończenie uroczystości. Kropka.

  To jest świetne i tego pozytywnie zazdraszczam- [quote]w programie: Etiuda Rewolucyjna op. 10 nr 12 [/quote] .Ciary idą po ciele. Warto!!
  Bez ironii! Warto!

 5. [b][i][u]jak mozna kazde swieto obchodzic tak samo burmistrzu , spiewy, msza i salwy, to jest jakas masakra , dobrze ze sie wyrwalem z tej pipidowy debuni i nie musze patrzec na te twarze , a moze burmistrz ma tyle na sumieniu ze te msze sa mu niezbedne? wracam do moich kobiet,audi Q7 w garazu i wlaczam film w moim kinie ktore mam w domu, kawior gotowy , robole pracuja a ja ide sie relaksowac,jutro spie do wieczora, narazie nieroby , niedam nikomu z deby zarobic w mojej firmie,nawet na magazynie fagaski[/u][/i][/b]

 6. Proponuję BITWĘ NA GŁOSY. Jedna ekipa śpiewa Hymn i zbiera noty, druga śpiewa Rotę i też zbiera noty. Która ekipa zbierze więcej punktów ta wygrywa. Musimy sobie jakoś urozmaicić te nudę którą nam zaserwowano.

 7. [b]Trzeba być ostatnim kretynem by nie rozumieć, że nikt tu nie nabija się ze Święta Niepodległości a wszyscy śmieją z MISTRZOWSKIEJ ORGANIZACJI TYCH OBCHODÓW PRZEZ WIESŁAWA ORDONA. [/b]

  Okazuje się, że jak chłopaki z Pogoni i Ratusza nie zrobili Turnieju Niepodległości w tym roku to kompletnie nie ma co robić w tym dniu.

 8. Witam towarzystwo wzajemnej adoracji. Chciałem Wam powiedzieć, ze wam już się w głowach kompletnie popier….ło. Jest Święto- jest, są obchody – są. Więc dlaczego szczekacie. Zajmijcie się poważnymi problemami jak już chcecie zaistnieć w mieście społeczniaki. Ludzie nie mają co do garnka włożyć!!!!!

 9. TURKI???? za 100 tys?? rany boskie tylko nie to!
  Jedna wielka tandeta, z bibułą odpustową, setki nachlanych mord chwiejących się w kościele, bigos i puszczanie bąków, festyn za grubą kasę gdzie bawią się tylko występujący, zniszczona płyta stadionu. Będzie można zobaczyć klasyczną swastykę, wszyscy robią to samo. nic ciekawego. Impreza godna wsi. Nie róbcie z Miasta wsi!!!

 10. [quote]Jest Święto- jest, są obchody – są. Więc dlaczego szczekacie[/quote]
  Bo są kiepskie, słabe, do kitu.
  Ale ok.. Mamy się klepać po tyłkach z radości i klaskać uszami bo wspaniały Wiesław Ordon jest tak dobry, że RACZYŁ zrobić obchody. To nic że kiepskie. Bo przecież mógł nie robić wcale! Cieszę się, że poznaliśmy łaskę naszego pana!

 11. Oto macie Mieszkańcy Miasta i Gminy Nowa Dęba przykład patriotyzmu pana radnego M.Ostapki .Tak w jego mniemaniu i jego fanów powinien wyglądać PATRYJOTYZM . .Mądremu dość!!!!!!!!!

 12. Nie widzę tu dyskusji o patriotyzmie , widzę natomiast dyskusję o tym jak (ZNOWU) władze miasta zrobiły kiepskie obchody kolejnego ważnego narodowego święta. Jakieś wiejskie szantaże emocjonalne typu: "nie krytykuj obchodów bo zarzucę brak patriotyzmu" są tak żałosne jak program uroczystości burmistrza Ordona.

  Komentarze internautów są ich komentarzami i nie są żadnym miernikiem poglądów osób które nie są ich autorami. Natomiast bez wątpienia jakością obchodów można zmierzyć patriotyzm organizatora czyli W. Ordona.

 13. Prawdziwy patriotyzm wymaga właśnie tego aby krytykować tych którzy z obchodów Narodowego Święta robią wielką lipę.

 14. [quote]Bardzo skromne obchody, ale jednak.[/quote]

  No.. Dobry Pan! Mógł nie robić! A jednak zrobił. A że popelina to już nie ważne tak? Wybije ci argument brakiem kasy. Bo skoro kasa ma być na coś takiego jak TURKI – typowo wiejską imprezę, to znaczy że Dęba to bogate miasto.

 15. Święto Niepodległości- 11 listopada , Turki-wczesna wiosna, nie gońce tak do przodu bo was z tyłu zabraknie, byle by ponarzekać byle komuś dopiec co za NARÓD,wielcy patrioci się znaleźli, czasem mnie już mdli od tej nienawiści na forach tej strony

 16. teraz jest czas zeby ten chory pomsyl wydania takiej kupy pieniedzy na Turki powstrzymac. dopoki jeszcze nie ma uchwalone budzetu mozna to zrobic i to jest odpowiedni moment by zaczac o tym rozmawiac. pozniej bedzie juz za pozno

 17. A ja zapytam czy radni klubu ratusz lub ich zwolennicy jako patrioci zaproponowali jakiś inny program obchodów? Czy burmistrz gó odrzucił? Czy tylko bilecie pianę tak dla zasady?

 18. # 8 [quote]od 1 do 7 popieprzone debile[/quote]
  To,że jaśnie panie ,,wesoło mi,, uważasz opinie nie po Pańskiej myśli tfu! pomyślunku ! zamierzasz oceniać hurtem i takim ''[color=#ff0000]kalibrem[/color]'' przywalić??
  Ech! zrób sobie katharsis i poczytaj własne posty ,lecz nick ,,wesoło mi,, zamień na.. a! pierwszy z brzegu – ''piankapouliretanowa'' i [quote]bo PIESKI maja to do siebie ze na wszystko sikaja[/quote] i będziesz bardzo wk*rwiony,że kuwety ci Gospodarze zapomnieli od lat zmienić.. I
  cuchnie.
  #post za #post.

  ps: chyba,że kastrowali!! – Tak?

 19. #9 :D:D:D
  A tu cichcem ''nieznana ekipa'' rykła, a co tam – [color=#cc0000][size=20]Bogurodzicę[/size][/color] !:D – i ten moment cudnie żenujący – szybko – 'i 'co tera''?

 20. [quote]#39 | Wesolo mi dnia 11/11/2012 10:01
  Ale was KOMUCHY diabli biora ze to nie obchody 22 LIPCA B):o :@[/quote]
  Cmoknij KOMUSZKÓW w tyłek.Za darmo jajka zobaczysz.W odpowiedzi nie pisz że na pieszczotę trzeba zasłużyć,zbyt oklepany jest ten zwrot.:D:D:D

 21. #39
  Regularnie płacisz abonament rtv? sprzątasz po psie? segregujesz śmieci?Nie kombinujesz w zeznaniach podatkowych? tak? OCZYWIŚCIE :D:D Patrioto z gębą pełną [size=16]wyrazów[/size]

 22. to jedno z najważniejszych świąt w Polsce, a wy (Polacy) jeszcze sie kłócicie … Wstyd mi za was , wątpię czy za Taką Polskę walczyli nasi przodkowie.
  Poprawka

 23. A ja z rodzinką byłam. Skromnie, to prawda, ale nie o pompę tu chodzi, a o pamięć. I może to górnolotnie zabrzmi, ale też o patriotyzm.I o to, żeby własnym dzieciom dać przykład szacunku do historii ich kraju. I wstyd mi za Was , którzy tylko wylewać swój jad potraficie bezimiennie, a zaangażować się to nie łaska. Zresztą, o czym ja mówię , przy zaangażowaniu trzeba by się odrobiną wykształcenia i kultury wykazać, a po przeczytanie większości Waszych wpisów śmiem twierdzić, że i jednego i drugiego brak . Po raz kolejny małomiasteczkowość i kompleksy biorą górę. PS. A gdzież to towarzystwo Ratuszowe świętowało, że nie zaszczyciło swą szlachetną obecnością oficjalnych obchodów?- następna żenada:(

 24. Może było na Placu Piłsudskiego w Warszawie, ale o tym nie wiesz i zamiast najpierw – jak na człowieka wykształconego przystało – zdobyć na ten temat informacje i wiedze to niczym "zakompleksiony małomiasteczkowiec" piszesz o "żenadzie". Żenada! Podobna do "programu obchodów". Wstyd mi/nam za Ciebie.

 25. ja tez bylem na tych obchodach pod urzedem i czuje sie z tego powodu zazenowany, poniewaz:
  1. orkiestra podczas grania hyknu panstwowego okropnie falszowala, niewiele brakowalo i sprofanowaliby hymn
  2. burmistrz w wystapieniu sial propagande mowiac o sukcesie pilkingtonu
  3. zolnierze z kompani honorowej pierwsza salwe oddali bez komendy i nierowno, trxzeba bylo widziec mine kapitana ktory nimi dowodzil, szal w oczach
  4. placyk przed urzedem i przed obeliskiem kwiatkowskiego nie nadajae sie do niczego , byla garstka ludzi ktorzy i tak sie nie zmiescili

  takie sa fakty

 26. Ale trzecia salwa byla udana ,a pilkington to faktyczny sukces Burmistrza i ma sie czym chwalic,a orkiestra grala jak umiala a moze ty zazenowany nie masz sluchu

 27. Ale pierwsza salwa to niewypał tak jak całe rządy łordonowe. Pilkington sukces Ordona? Chyba powodzi z 2010 roku. Równie dobrze to sukces starosty bo wydał bardzo szybko pozwolenie na budowę! Brawo starosta!!!!!!! Ale chwila.. w takim razie zwolnienia w Sanfarmie to wina Ordona!

 28. #55
  Zdecyduj się w końcu! Jam buc ale o sobie nie zapominaj!![quote]nie wspomne[/quote]
  :P
  #51
  [quote]I wstyd mi za Was[/quote] – ''niech się wstydzi ten co robi – nie ten co widzi'' i Tego proszę się trzymać Pani dziwna:).

 29. [b][u]Wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba z okazji Narodowego Święta Niepodległości[/u][/b]

  Polska znów musi stać się wielka ideą, najambitniejszym zadaniem, najważniejszym sporem. By taką ideą była, musimy odbudować poczucie dziedziczenia. Od własnej rodziny, domu, własnej genealogii poczynając. (prof. Andrzej Nowak)

  Szanowni Państwo! Mieszkańcy Miasta i Gminy Nowa Dęba! Drodzy Goście!

  Świętując dzisiaj 94. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, trzeba nam wrócić, za przytoczonymi słowami, do tych dni, kiedy po 123 latach niewoli, odzyskiwaliśmy byt jako państwo. W tamtym czasie Polska dla naszych ojców stała się wielką ideą do realizacji, zadaniem, które leżało na sercu wszystkich Polaków. Ta jedność, ten zapał indywidualny i zbiorowy, ta mądrość w wykorzystaniu szans, zaowocowała pięknym listopadem 1918 roku. Listopadem, który dał wolność Polsce i Polakom.

  Rok 1795 był rokiem, kiedy Rzeczpospolita Obojga Narodów znikła z mapy Europy. Została podzielona pomiędzy Rosję, Prusy i Austrię, zarówno w wyniku zawiązanej przeciw niej współpracy „trzech czarnych orłów”, jak i w wyniku własnych zaniedbań: szarpania za ”postaw czerwonego sukna” przez szlachtę, liberum veto, zaniechań w dziedzinie modernizacji państwa, tradycyjnego pojmowania organizacji spraw wojskowych. Ówcześni Polacy nie byli zdolni do szerszego spojrzenia na miejsce Polski w Europie, a żyli wspomnieniem jej dawnej wielkości z czasów „złotego wieku”. Ale ten czas sprzed ówczesnych dwóch wieków był czasem dbałości o sprawy państwa, w owym czasie dbałość władców o armię była widoczna. Schyłek XVIII wieku zmienił podejście większości narodu, który wtedy oznaczał szlachtę, do spraw państwowych: moje było ważniejsze od dobra wspólnego. Na nic się zdały próby modernizacyjne okresu Sejmu Wielkiego. Polska upadła.

  Ale nie upadł naród, który trwał w języku, pamięci, wierze, obyczajach. Naród, który kilkakrotnie powstawał, aby spróbować brzękiem broni przypomnieć zaborcom o swoim istnieniu. Tak było w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Listopadowego, Powstania Styczniowego i Powstania Wielkopolskiego. Z nich powiodło się to ostatnie, które z wystąpieniami antyzaborczymi w całym kraju postawiło nas u końca I wojny światowej w korzystnej sytuacji wobec upadku trzech zaborców. Jakie więc było znaczenie tych wcześniejszych powstań, które przynosiły Polakom klęskę, ograniczanie i tak niewielkich swobód? Czy można mówić tylko o niedojrzałych decyzjach wojskowych, polityków, ludzi o wybujałych ambicjach. Pewnie takie głosy są uprawnione, ale nie jedyne. Wszystkie te narodowe zrywy to wyraz wielkiego patriotyzmu, ale i bohaterstwa. Czasami zanadto rzucanego na szalę, ale jakże nam dziś mogącego imponować. Patriotyzmu i bohaterstwa, które ostatecznie wydało dobry plon w 1918 roku. Tamci Polacy pokazali dbałość o wspólnotę, o wytwarzanie w coraz szerszych warstwach poczucia bycia narodem. Pokazali nam czym jest poświęcenie w imię Ojczyzny czy dobra wspólnego.

  Polacy początku XX wieku uświadomili sobie, że wtedy, gdy idea odbudowy Polski mogła być zrealizowana, tam było miejsce na pracę ponad podziałami politycznymi, społecznymi, wyznaniowymi. Takie osobistości jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos, Józef Haller stanęły na swoich posterunkach. Wszyscy oni byli zjednoczeni myślą odzyskania wolności. A gdy trzeba było dopiero co odzyskanej niepodległości bronić, szli ramię w ramię w boju o życie Ojczyzny. Płynie z tej historii lekcja dla dzisiejszych Polaków, ale czy my będziemy umieli ją przyjąć?

  Dziś, w dobie innego pojmowania świata, taka postawa może wywoływać wzruszenie ramion. Bo dziś zabiegamy o swoje miejsce w tym świecie, o własny dobrobyt, o swoją stabilizację. Ale te ostatnie sprawy, bardzo dla nas istotne, nie mogą nam przesłaniać dbałości o te wartości wyższe, ponadczasowe: o Ojczyznę, dobro wspólne, tożsamość narodową. Te 123 lata zmagania się z zaborcami to jedna wielka lekcja historii dla nas, dla kolejnych pokoleń. Lekcja pouczająca, ale i dająca prawo do poczucia dumy narodowej, mimo tego, że wspomniane wcześniej zrywy zbrojne kończyły się dla narodu kataklizmami. Ale dzięki nim naród nie zapomniał skąd „jego ród”. Dokładając do tego pracę u podstaw, Polacy przechowali poczucie swojej tożsamości, język, kulturę.

  Trzeba było i w późniejszych latach zabiegać o wolną Polskę, najpierw zbrojnie, a później poprzez umacnianie gospodarki. Tym ostatnim zajął się wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski, którego obelisk odsłoniliśmy przed 5 laty. To on zainicjował budowę Centralnego Okręgu Przemysłowego, wielkiego projektu, który miał przynieść naszemu krajowi siłę gospodarczą. Nasz region stał się beneficjentem tego projektu, a jego owoce „smakujemy” do dziś. Dlatego z taką nadzieją spoglądamy na obecne wydarzenie gospodarcze na naszym terenie, jakim jest uruchomienie zakładu szyb samochodowych PILKINGTONA w Chmielowie. Wyrażam przekonanie, że budowa realizowana w iście COP-owskim tempie zasili nasz krwioobieg gospodarczy, nadając mu nową siłę i rytm, Wierzę, że to będzie jeden ze sposobów pokonywania obecnego kryzysu gospodarczego. Z nie takimi strachami Lachy sobie radziły. (prof. Andrzej Nowak)

  Drodzy Państwo! Narody tracąc pamięć, tracą życie. (C.K. Norwid)

  Cieszę się, że przyjęliście Państwo zaproszenie na dzisiejsze uroczystości Święta Niepodległości. Wyrażamy tą postawą łączność z tymi pokoleniami, które żyły nie tylko w blasku chwały Rzeczypospolitej, ale także trwały przy jej idei w czasie zaborów, niewoli okresu II wojny światowej czy totalitarnego tłamszenia. W ten też sposób budujemy naszą narodową pamięć, życie naszego narodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here