Pechowa wizyta. Kontrowersje wokół wizyty ukraińskich partnerów

116

29-06-2012r.Nie milkną echa artykułu Czy „banderowcy” bawili na Militariadzie?, w którym opisywaliśmy kontrowersje wokół zaproszenia przez burmistrza na Dni Nowej Dęby Vasyla Połmaskanycza, przewodniczącego Rady Powiatu Gródzkiego który uczestniczył w otwarciu muzeum zbrodniarza Romana Szuchewycza odpowiedzialnego za rzeź wołyńską w której zginęło wedle różnych szacunków od 50-60 tys Polaków.


Źródło: Ukraiński portal http://zaxid.net
Tłumaczenie: Google Tłumacz

„Polska okupacja” Kresów?

Informacja o udziale Vasyla Połmaskanycza zainspirowała nas do sprawdzenia naszych ukraińskich „partnerów”. Na stronie partnerskiej gminy Komarno w zakładce historia mogliśmy przeczytać informacje o „polskiej okupacji” miasta która miała rozpocząć się w 1918 roku – czyli wówczas gdy nasz kraj po latach zaborów odzyskał upragnioną wolność. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ludobójcy z UPA realizując bestialskie mordy na bezbronnych Polakach także posługiwali się bredniami o „polskiej okupacji” z którą walczyli dokonując czystki etnicznej. – Nie dawno słuszne oburzenie wzbudziło powtarzanie przez prezydenta USA kłamstwa oświęcimskiego o „polskich obozach śmierci”. Nie widzę powodu dla którego jako Polacy mamy godzić się z kłamstwem wołyńskim oraz kłamstwem o „polskiej okupacji” tych terenów. Protestuję gdy z ofiar próbuje uczynić się katów- mówi redaktor naczelny InfoNowaDeba Marek Ostapko.

W dodatku w zakładce galeria można znaleźć zdjęcia na których wójt Komarna i przewodniczący rady Gródka prezentują się wspólnie z mężczyzną ubranym w mundur terrorystycznej, faszystowskiej organizacji UPA który trzyma flagę w barwach tej zbrodniczej organizacji.Źródło: http://komarno.in.ua/

Czy władze naszego miasta powinny zapraszać do Nowej Dęby osoby biorące udział w procesie gloryfikacji zbrodniarzy z UPA?

Wiesław Ordon: To byli przyjaciele Polski

W następstwie tego tekstu burmistrz Wiesław Ordon skierował do nas list w którym powołując się na przepisy prawa prasowego domagał się zamieszczenia jego odpowiedzi w przedmiotowej sprawie. Burmistrz nie odnosząc się bezpośrednio do zamieszczonych faktów poinformował co było jego celem podczas nawiązywania współpracy z Komarnem – Przedstawiciele miasta Komarno zwrócili się do nas z propozycją współpracy, gdy okazało się, ze wycofała się z niej pobliska Suhowola. Po krótkiej wizycie w Komarnie uznaliśmy, że warto rekomendować współpracę z mieszkańcami miasta Komarno z kilku powodów. Wśród nich wymienił liczne ślady polskości jak: katolicki kościół z okresu baroku, polski cmentarz z monumentem poświęconym legionistom, który stoi tam od 1921 r., czy mogiła żołnierzy polskich, którzy zginęli w pierwszych dniach września od niemieckich bomb. –Jako historyk z wykształcenia wiem doskonale, jak trudno mówić obu narodom o wzajemnych relacjach, które niewątpliwie są i będą nadal wyjaśniane przez władze państwowe i stosowne instytuty. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie należy budować relacje wzajemnej współpracy, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, a to właśnie legło u podstaw nawiązania współpracy na szczeblu samorządowym.– pisze Wiesław Ordon i dodaje: –Do Nowej Dęby, na Militariadę nie przyjechali banderowcy, ale mieszkańcy Komarna i sąsiednich miejscowości, którzy chcieli zobaczyć Nową Dębę, a z drugiej strony ofiarować nam na nasze święto swoje pieśni, ale także i nasze popularne piosenki. Przyjechali ludzie, którzy przywieźli nasz herb wykonany przez tamtejszych kowali, jako wyraz sympatii do mieszkańców Nowej Dęby. Przyjechali ludzie, którzy chcieli zorganizować choćby wspólne plenery malarskie dla najmłodszych.

Marek Ostapko: To działa na szkodę wizerunku miasta

W odpowiedzi na list Marek Ostapko poinformował burmistrza iż w jego przekonaniu zapraszanie do Nowej Dęby osób uczestniczących w procesie gloryfikacji kata Polaków, i propagujących na swoich witrynach internetowych kłamstwa historyczne, działa na szkodę wizerunku naszego miasta, jak też może działać na szkodę dobra osobistego osób, które doświadczyły krzywd ze strony OUN-UPA. Wyraził także niezadowolenie z braku profesjonalizmu władz miasta –Jako osoba reprezentująca miasto i gminę Nowa Dęba powinien Pan przed zarekomendowaniem Radzie Miejskiej nawiązania wzajemnych stosunków, zebrać wszystkie niezbędne informacje dotyczące przyszłych partnerów. Rada Miejska –bez względu na wewnętrzne podziały –obdarzyła Pana głębokim zaufaniem. Wszyscy byliśmy przekonani, że Pan jako historyk zachowa szczególną ostrożność, delikatność, wrażliwość i wyczucie sprawy. Tymczasem wydaje się, że nie należycie wypełnił Pan to zadanie. Jeszcze bardziej dziwi i szokuje mnie, że wobec przedstawionych faktów broni Pan osób uczestniczących w procesie gloryfikacji upowskiego terroru.
Redaktor naczelny portalu poinformował jednocześnie burmistrza Ordona, że nie uchyla się od zamieszczenia jego odpowiedzi lecz zwraca się o jej uzupełnienie: wskazanie ewentualnych nieprawdziwych informacji, oraz odpowiedź na kilka pytań. Jednocześnie Marek Ostapko zwrócił się o zamieszczenie swojego stanowiska w piśmie samorządowym „Nasze Sprawy” oraz na stronie urzędu gminy.

Burmistrz powołuje się na nieistniejące przepisy
15 czerwca burmistrz Wiesław Ordon skierował kolejne pismo na wstępie którego stanowczo stwierdził: – Pragnę oświadczyć, że nie interesuje mnie czy Pan podziela moją opinię „jakoby materiał zawierał informacje niezgodne z prawdą”, ponieważ nigdzie nie wyraziłem takiej opinii.
Burmistrz mimo iż nie udzielił odpowiedzi na zadane pytania w dalszym ciągu domagał się zamieszczenia swojego poprzedniego listu w całości na portalu InfoNowaDeba.pl powołując się przy tym na prawo prasowe (art 31). Ponadto burmistrz Wiesław Ordon przypomniał iż Marek Ostapko jako radny podniósł rękę za nawiązaniem partnerskich stosunków z gminą Komarno.

Marek Ostapko: Przepraszam, że Panu zaufałem. To się więcej nie powtórzy.

Redaktor naczelny InfoNowaDeba odpisał odpisał burmistrzowi iż – Po raz kolejny spotykam się z zaskakującym brakiem kompetencji administracyjno-prawnych ze strony Pana Burmistrza i podległego mu aparatu. Mam na myśli fakt, iż posługuje się Pan nieistniejącymi przepisami. Piszę po raz kolejny, gdyż mam na uwadze chociażby opinię prawną w sprawie radnej Janiny Lubery, która to zawierała nieprawdziwe informacje, jakoby placówka powiatu tarnobrzeskiego była położona na działce stanowiącej własność gminy, jak również źle przygotowaną specyfikację zamówienia na odśnieżanie miasta.
Chodzi o wspomniany artykuł 31 który 14 czerwca został usunięty z ustawy…

Odnosząc się do głosowania dotyczącego nawiązania współpracy napisał:- Byłem przekonany, że Pan jako historyk zachowa się godnie i odpowiedzialnie i znając zaszłości historyczne sprawdzi czy nie mamy do czynienia z osobami, dla których kaci i mordercy Polaków są bohaterami. Skoro nie poruszył Pan tego tematu, uznałem, że sprawy nie ma. Mój błąd polegał na tym, że obdarzyłem Pana zaufaniem, za co przepraszam i deklaruję, że to się więcej nie powtórzy.

Kolejna wymiana pism nastąpiła w dniach 26 i 27 czerwca. Z uwagi na charakter sprawy, zdecydowaliśmy się zamieścić całą korespondencje i poddać ją pod ocenę mieszkańców.

Rada Miejska przeciwna dyskusji

27 czerwca podczas sesji Rady Miejskiej przewodniczący Klubu Radnych Ratusz złożył wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktu „dyskusja wokół kontrowersji stosunków partnerskich z gminą Komarno”. Radni nie chcieli jednak zmierzyć się z tym tematem na sesji i głosując przeciwko wprowadzeniu tego punktu, nie zezwolili na omówienie kontrowersyjnej sprawy. Za swobodną dyskusją był jedynie Klub Radnych Ratusz i Marian Tomczyk (KWW Nadzieja).

Poniżej mała próbka do czego prowadzi proces gloryfikacji banderowskiego terroru:

„Hasła przyłączenia do Ukrainy ziem znajdujących się m.in. w Polsce padły we Lwowie, na wiecu poświęconym Dniu Jedności Ukrainy – poinformował lwowski portal internetowy Zaxid.net (…) Znany z antypolskich poglądów były deputowany lwowskiej rady obwodowej Rostysław Nowożenec nawoływał do oderwania od sąsiednich państw terenów, które – jego zdaniem – są etnicznie ukraińskie. Wtórował mu Jurij Szuchewycz, syn komendanta Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), Romana Szuchewycza. „ całość na portalu ONET.PL http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wiec-we-lwowie-odlaczyc-ukrainskie-ziemie-od-polsk,1,4119472,wiadomosc.html


KORESPONDENCJA MIĘDZY BURMISTRZEM MIASTA I GMINY NOWA DĘBA A REDAKCJĄ PORTALU WWW.INFONOWADEBA.PL

1) List burmistrza Wiesława Ordona do redakcji InfoNowaDeba z dnia 12 czerwca 2012 roku

2) Odpowiedź Marka Ostapko na list burmistrza Wiesława Ordona (13.06.2012r.)

3) List burmistrza Wiesława Ordona do redakcji InfoNowaDeba z dnia 15 czerwca 2012 roku

4) Odpowiedź Marka Ostapko na list Wiesława Ordona (19.06.2012r.)

5) List burmistrza Wiesława Ordona do redakcji InfoNowaDeba z dnia 26 czerwca 2012 roku

6) Odpowiedź Marka Ostapko na list burmistrza Wiesława Ordona (27.06.2012r.)


Jan Roch Zew

116 KOMENTARZE

 1. no pieknie panie burmistrzu pieknie …..kompromitacja na całej linii…. oj niedało sie pokręcic Mareczkiem tak jak innymi nie udało sie :D

 2. Radni, w tym Marek Ostapko nie są od przyklepywania wszystkiego, co burmistrz zarekomenduje, tylko od sprawdzania i patrzenia mu na ręce. Jeśli przyjaźń z Ukraińcami jest kompromitacją, to jest kompromitacją i burmistrza, i radnych, któzy za tym głosowali ( w tym Marka Ostapki, któy nie dopełnił obowiązków radnego i nie sprawdził,. nad czym głosuje).

 3. Fragment tekstu:
  [quote]-Byłem przekonany, że Pan jako historyk zachowa się godnie i odpowiedzialnie i znając zaszłości historyczne sprawdzi czy nie mamy do czynienia z osobami, dla których kaci i mordercy Polaków są bohaterami. Skoro nie poruszył Pan tego tematu, uznałem, że sprawy nie ma. [b]Mój błąd polegał na tym, że obdarzyłem Pana zaufaniem, za co przepraszam i deklaruję, że to się więcej nie powtórzy.[/b][/quote]

  Wiesiek Ordon pojechał za kasę podatników na Ukrainę po to by zbadać czy wszystko jest OK. Taką dostał misje. Po powrocie nie zgłosił żadnych uwag. Radni zaufali mu, że jako profesjonalista dopełnił wszystkiego. Okazało się inaczej. [b]Każdy może się pomylić nawet Wiesiek Ordon.[/b] Ale tylko Wiesiek Ordon z jakiś powodów chce w tym błędzie trwać. Nie jest głupcem ten co się myli lecz ten co tkwi w błędzie. I w tym cała rzecz.

  [b]Jako wyborca WO też przepraszam, że mu zaufałem. To się więcej nie powtórzy![/b]

 4. Jednocześnie Ostapko dalej nie udowodnił, że nasi partnerzy wyznają ideologię nacjonalistyczną, która jemu samemu też nie jest chyba obca:)

 5. [quote]Jednocześnie Ostapko dalej nie udowodnił, że nasi partnerzy wyznają ideologię nacjonalistyczną,[/quote]

  Niech sobie wyznają co chcą. Liczą się czyny:
  – uczestnictwo w procesie gloryfikacji bandzorów z UPA;
  – udział w otarciu muzeum
  – występowanie na oficjalnych uroczystosciach obok gościa w mundurze zbrodniczej orgaizacji trzymającego flagę UPA
  -powielanie kłamstw o "polskiej okupacji" kresów.

  Ja takich partnerów nie chce mieć. Wstyd i kompromitacja!!!!!

 6. 7 czerwca podczas sesji Rady Miejskiej przewodniczący Klubu [quote]Radnych Ratusz złożył wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktu „dyskusja wokół kontrowersji stosunków partnerskich z gminą Komarno”. Radni nie chcieli jednak zmierzyć się z tym tematem na sesji i głosując przeciwko wprowadzeniu tego punktu, nie zezwolili na omówienie kontrowersyjnej sprawy. Za swobodną dyskusją był jedynie Klub Radnych Ratusz i Marian Tomczyk (KWW Nadzieja).[/quote]
  DLACZEGO RADA MIEJSKA NIE ZEZWOLIŁA NA DYSKUSJE????
  CZEGO SIĘ BALI?
  CO CHCIELI UKRYĆ?
  PRZECIEŻ TO BYŁA ŚWIETNA OKAZJA BY WYJAŚNIĆ SPRAWĘ!!!!

 7. Zapewne chcieli ukryć tajne związki Ordona ze zmartywychwstałym Banderą żyjącym gdzieś w lasach strefy.

  Niewykluczone, że radni uznali, że Ostapko bije pianę i robi z igły widły i stwierdzili, że szkoda czasu, bo w dpomu zimioki stygną, bo sesje w porze obiadowej są.

 8. Z igły widły?
  W takim razie aby "wzajemne stosunki" rozwijały się ku uciesze "Naszego Samorządu" proponuje aby następnym razem oprócz Pana Vasyla zaprosić młodego Szuchewycza. Będzie okazja by pogadać o tym które dokładne ziemie i w jakich granicach należy "zwrócić" Ukrainie. Nawiązuje do tekstu z Onetu: [url]http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wiec-we-lwowie-odlaczyc-ukrainskie-ziemie-od-polsk,1,4119472,wiadomosc.html[/url]

 9. Nikt z naszych gości nie mówił nic o żadnych ziemiach, nikt nie miał kontaktu z Szuchewyczem juniorem. wrzucenie tego linka i wiązanie go z naszymi partnerami to manipulacja Ostapki.

 10. Kalego nacjonalizm być dobry. dow**** polega na tym, że Ostapko cały czas insynuuje samrządowcom z Ukrainy antypolskość i nacjonalizm, a za cholerę go nie jest w stanie udowodnić. Niemniej granie na antyukraińśkim resentymencie i niechęci do Ordona pozwala mu zbijac polityczny kapitalik.

 11. szpilo w balon i inne tuby propagandowe Wiesia zatrudniane za publiczne pieniądze !!!!!!!!!
  Jeżeli uważacie, że temat nie jest nic wart to po co tak szczekacie na Ostapke………. otóż odpowiedź jest prosta………przerosło was to i nie chcecie się do tego przyznac….nawet nie znacie tematu i dlatego obawiacie sie podejmowania dyskucji bo wasza wiedza jest NIKŁA …… boicie sie Ostapki a wasz pryncypał udowodnił, że ma ludzi za nic ……. bo UN jest NAJMUNDEJSZY…. żenada państwo TUBY propagandowe żenada ……… nie wspomne już o kompromitacji z powoływaniem sie na NIEISTNIEJĄCE PRZEPISY PRAWA

 12. zadziwiająca jest wasza wiedza na temat tego co czują, co myślą i co zamierzali i zamierzają "goście" z Komarna……..rozumiem, że razem siedzieliście przy "sutej kolacyj" i rozważaliście na tematy bandery i szuchewycza……… w takim razie szacun gdyż widać, że wyspowiadali się lepiej niż POPOWI w CERKWI……….. tylko zapomnieli wspomnieć o "polskiej okupacji Komarna" i "muzeum Szuchewycza"….. czyli spowiedż była świętokradzka, ale według TUB to nie istotne…. tu można by się zgodzić ………tyle że ta NIEISTOTNOŚĆ stawia ofiary tych bandytów czyli Polaków w roli "katów" BENCWAŁY JEDNE……….czy nadal tego nie rozumiecie ???

 13. Gości z Komarna spowiadał raczej Ostapko, bo on doskonale wie, że to banderowcy i polakożercy. Ba, wie nawet, że popierają Jurija Szuchewycza, co stara się zainsynuować linkiem z onetu. Znamienne, że w tym tekście nie nazywa ich już banderowcami, tylko ,,ukraińskimi partnerami''.

 14. napisze jak twój pracodawca………. jak bardzo można być przesiąkniętym nienawiścią do Ostapki i ile trzeba mieć tupetu, żeby na czarne mówić białe ………. czy ty czytac nie umiesz czy tylko udajesz idotę a otwieranie muzeum to co jest według ciebie niechęc do Szuchewycza ??? ………..według waszego myslenia tak to wyglada….. wy jak te barany prowadzone na rzeź …. rozumu wlasnego za grosz………pomysl to nie boli może ta jedna szara komórka nie zostanie przeciążona za bardzo jak się zatanowisz nad tym co piszesz

 15. cytat z listu z dnia 15.06.2012r.: "Po czwarte – Próbuje mnie Pan wciągnąć w dyskusję oceniającą bardzo trudną historię obu narodów. Ustosunkowałem się już do tego w mojej odpowiedzi i nie mam zamiaru polemizować z Panem na ten temat. Moja odpowiedź przedstawia jedynie uzasadnienie podjęcia współpracy, za którą w głosowaniu stosownej uchwały Rady Miejskiej Pan również się wypowiedział pozytywnie". – bez komentarza.

 16. O to, czy na Militariadzie bawili banderowcy, należałoby zapytać samych ukraińskich partnerów. gdyby ten portal trzymał standardy dobrego dziennikarstwa, byłoby już to zrobione – po prostu, pytamy o stanowisko drugą stronę. To wymaga jednak dobrej woli (której brak) i znajomości języków innych niż angielski:)

  Po prostu – Ostapko ma wątpliwości? Może zapytać samorządowcó z Komarna o ich stosunek do UPA, Polakó i naszej historii. Ale tego nie robi, bo nie o to przecież mu chodzi.

 17. radni glosując za przyjeciem uchwały nie odrobili pracy domowej zreszta w sprawie stusunków z Komarnem w ogóle zaufali burmistrzowi….. nie jest to oznaka braku szacunku dla tego możnowładcy………..ale okazalo sie, że nie mamy do czynienia z mężem stanu na jakiego stara się pozornie kreować……..w tej sprawie wystarczyła odrobina rozsądku i sprawdzenia pewnych rzeczy, a później decydowania, lecz tego nie zrobili ani radni czy z Ratusza czy to z Naszego Samorządu, a już w ogóle olał to Wiesio ….. poza tym jak czytam
  [quote] Po czwarte – Próbuje mnie Pan wciągnąć w dyskusję oceniającą bardzo trudną historię obu narodów.[/quote]
  to jakbym czytał ostatni dekret OUN-UPA który mówi o tym, żeby [quote]"rozsiewać propagandę wśród Polaków, że to właśnie oni byli winni rzeźiom"[/quote]
  jest to przykład na to że Wiesio nie zna w ogóle tego tematu i nie chce się z nim zapoznać bo nie pisał by o "trudnej historii" bo takiej nie było np. na Wołyniu, gdyż Polacy z Ukraińcami żyli w zgodzie lub obopólnej tolerancji tylko przez idiotów z OUN-UPA doszło do mordów …….
  WIESIU ……….. polecam świetną książkę "CZERWONE NIEBO NAD WOŁYNIEM" są tam relacje zwykłych Polaków i Ukraińców i nie ma tam mowy o "trudnej historii obojga narodów" bo takiej panie historyku nie było odnośnie Wołynia i Kresów Wschodnich….NIE BYŁO !!!!!!!!!!! cały czas grupy OUN-nowców próbują właśnie wrzucić do jednego worka stosunków Polsko-Ukraińskich te sprawy a tacy ludzie jak Polmaksnaycz i jemu podobni umiejętnie to wykorzystują przy wydatnej pomocy możnowładców naszych miast.

 18. No dobra, w Twoim stylu

  … OSTAPKO I JEGO MOCODAWCY…… Dlaczego NIE ZAPYTALIŚCIE…..

  SAMORZĄDOWCÓW Z KOMARNA… CO… ONI O TYM ….. MYŚLĄ…

  tylko spekulujecie… za ich plecami…. JAK STALIN.

  Fajnie, co? Propozycja, by sprawdzić, czy początkowa insynuacja jest prawdziwa powinna być czymś oczywistym w każdym medium.

  Ale nie w mediach propagandowych. Tutaj lepiej snuć domysły nie sprawdzając informacji u źródła.

 19. Paweł [quote]Nawiasem mówiąc,[/quote] nie pogrążałbyś już siebie i swego pana ….. doskonale wiecie, że daliście d***y i teraz ciężko jest wam się do tego przyznać …….. bo jak nie zrobicie i tak d***ę macie po stronie kopanej.
  Poza tym skoro twierdzisz, że jest ok to dlaczego nie odpowiedzieliście na jasne i konkretne pytania ?? Co strach was ogarnął, że wam słupki poparcia poleca w dół……….trudno czasami trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i "wylać" to przysłowiowe "dziecko z kąpielą" bo tylko PRAWDA was wyzwoli…… nie stawiajcie się na równi z ministrem spraw zagranicznych bo to nie ta liga i nie mieszajcie do tego stosunków Polsko-Ukraińskich tylko stosunki na linii Dęba – Komarno …. poza tym zapytajcie waszych partnerów z Komarna, dlaczego do dziś nie zwrócono kościoła Polakom, skoro są nam tak przychylni i przyjaźnie nastawieni ???

 20. Dla OStapki i ekpiy INFO przedstawiam rozmówki polsko-ukraińskie.
  Dzięki nim dowiecie się, czy na Militariadzie bawil banderowcy>< Żebyście nie musieli uczyć się czytac cyrylicy, przedtsawiam zapis fonetyczny.

  – Dobryj deń. Mene zwaty Marek Ostapko. Ja choczu doznatysja, szczo wy dumejete pro Stepanu Banderu ta pro ubywstwi Poljakiw na Wołyni. (Tłum: Na kolana, to ja, MArek Ostapko. Gadajcie, wraży baderowcy, jak to z tym Banderą było!)

  – Czomu wy buły u muzeumi Romana Szuchewycza? Szczo wy dumajete pro te, szczo upiwci Szuchewycza robyły z Poljakamy?

  – Djakuju, do pobaczennja.

  I sprawa będzie wyjasniona. Proste? Proste.

 21. Jak czytam tekst Ostapki to mi przychodzi mysl ze i ja sie zawiodlem na nim, dlaczego? dostalem dlugopis a on zaraz po wyborach przestal pisac,o zapalniczce to nawet nie wspomne bo wcale nie palila ,a reklamowki to mi wcale nie dal ,wiec uroczyscie "OSWIADCZAM"ze juz nigdy wiecej glosu nie oddam na OSTAPKE:|

 22. Nie zamierzałem zabierać głosu w tej sprawie, lecz ostatnie wydarzenia nakazują mi odniesienie się do wielu zarzutów.
  Otrzymałem korespondencję od Pana Marka Ostapko, którą przesłał do niego Pan Burmistrz. Korespondencja Pana Burmistrza moim skromnym zdaniem pokazuje, że jest mu całkowicie obca "sprawa wołyńska". Zarzucanie portalowi INFO, że jest nierzetelny uważam za nadużycie, gdyż sam prosiłem kilkukrotnie Redaktora Naczelnego, aby uzyskał odpowiedź od Pana Burmistrza bądź Rzecznika Prasowego Urzędu na nurtujące mnie pytania. Do dziś takowej nie uzyskaliśmy. Akurat znam bardzo dobrze język ukraiński i rosyjski oraz doskonale też wiem, jak traktowani są Polacy mieszkający na Ukrainie w tym w obwodzie gródeckim. Mogę zgodzić się z Panem Burmistrzem, że wobec nowodębian Ukraińcy wypowiadają się życzliwie, tyle tylko, że wobec tamtejszych Polaków już niestety tak nie jest. Na dodatek licznie powstające kurhany, muzea i pomniki upamiętniające "banderowców" wskazują, że idea "banderyzmu" ponownie zaczyna rozkwitać przy wydatnym poparciu miejscowych władz. Czym wcześniej ta idea skończyła się dla Polaków wiemy doskonale. Nikt żadnej manipulacji nie stosuje, mimo, że ciągle czytam to i słyszę pod adresem Pana Ostapko, mimo, że nie On był autorem tekstów. Właśnie to uważam za nadużycie bo "młody człowiek" poprzez zamieszczenie na portalu INFO artykułów pyta o prawdę, a ona nie jest przekazywana przez tych, którzy powinni to robić. Poza tym wiem doskonale, że niektórzy Radni z Nowej Dęby podzielają zdanie Pana Marka Ostapko, gdyż wiedzą jak obecnie jest w Komarnie, ale niepokoi mnie ich brak reakcji. Moja rodzina i ja pochodzimy z Wołynia i nigdy nie słyszałem, aby ktokolwiek źle mówił o sąsiadach Ukraińcach w przeciwieństwie do "banderowców", których metody były okrutne i nie do przyjęcia przez normalnego człowieka. Pisanie i mówienie o "trudnej historii" również uważam za nadużycie, gdyż wiem doskonale, że Polacy i Ukraińcy, żyli w zgodzie dopóki "banderowcy" nie zaczęli ich dzielić. W tym miejscu chciałbym podziękować Panu Ostapko za zajęcie się tym tematem, gdyż dziś różni ludzie starają się zapomnieć o strasznych mordach na naszych rodakach i tylko m.in. poprzez dyskusję będziemy mogli dążyć do upamiętnienia tych niewinnych ludzi. Poziom niektórych komentarzy jest przykry i jest mi z tego powodu smutno, gdyż nie sądziłem, że w naszym kraju będzie taki stan rzeczy, ale jestem w stanie to zrozumieć, skoro nawet osoby reprezentujące lokalną społeczność unikają rozmów na ten temat w przededniu rocznicy "rzezi wołyńskiej". Stosunek m.in. Pana Polmaskanycza do "banderowców" jest mi bardzo dobrze znany i nie uważam, aby były to relacje negatywne, a wręcz przeciwnie. Dyskusję na te tematy popieram, ale obrażania ludzi poprzez zarzucanie im przyczynienia się do zbrodni – zwłaszcza tym, którzy sami ucierpieli bądź ich rodziny na Wołyniu i Kresach Wschodnich – nie toleruję i uważam za chamstwo świadczące o braku wiedzy na ten temat.
  J.R. Zew

 23. "rzetelność dziennikarska"
  W którym momencie napisano kłamstwo?
  Zaznaczam, że sam Wiesław Wielki przyznał, że informacje są oparte na faktach.
  [b]Nie wiem jakie mają poglądy ludzie z Komarna. Ale wiem, że ich władze biesiadują wspólnie z gościem w mudnurze UPA, biorą udział w otwarciu muzeum zbrodniarza i powtarzają kłamstwa jakoby po 1918 była na kresach "polska okupacja". [/b]Zamiast pisać bzdury na Ostapkę który wykazał małość Wielkiego Wiesława odnieś sie do faktów. Potrafisz?

 24. [quote] Nikt żadnej manipulacji nie stosuje, mimo, że ciągle czytam to i słyszę pod adresem Pana Ostapko, mimo, że nie On był autorem tekstów. Właśnie to uważam za nadużycie bo "młody człowiek" poprzez zamieszczenie na portalu INFO artykułów pyta o prawdę, a ona nie jest przekazywana przez tych, którzy powinni to robić. Poza tym wiem doskonale, że niektórzy Radni z Nowej Dęby podzielają zdanie Pana Marka Ostapko, gdyż wiedzą jak obecnie jest w Komarnie, ale niepokoi mnie ich brak reakcji. [/quote]

  Bo takie jest tutaj założenie: nie jest winny ten co robi głupstwa lecz ten co je wytyka. O Wiesku Ordonie nic zlego nie mozna powiedziec bo odrazu pałą…

 25. Radny Marian Tomczyk nie n=ma żadnej wiedzy historycznej i nie liczcie na jego poparcie merytoryczne.Podniósł lewicę bo tak głosował guru- pomocnik.Jego wiedza historyczna o Ojczyżnie jest żadna . Była okazja się o tym przekonać niejednokrotnie. Marian podejmij dyskusję w temacie ….. nigdy tego nie zrobisz boś marny….. .

 26. Wesoło mi, spójrz:
  1) Vasyl Połmaskanycz brał udział w otwarciu muzeum zbrodniarza
  2) Wiesiek Ordon zaprasza tego gościa do Nowej Dęby
  3) Komarno na swojej stronie ma iż od 1918 roku rozpoczela sie tam "polska okupacja" a wladze Komarna fotografuja sie z osobnikiem ubranym w mudnur UPA
  4) Czy przyjaciele Polski powtarzają kłamstwa historyczne? Czy przyjaciele Polski biorą udział w procesie gloryfikacji zbrodniarzy z UPA?

 27. #open
  Miałem nadzieje,że dziadki poumierają.. i pamięć jest istotna. [Gajos do Zamachowskiego w 3kolory – blank – Kieślowskiego ='w życiu najważniejsza jest pamięć – a pamięć mam dobrą…] przepraszam ,#36 – komenda – spocznij!

 28. jestem dumna ze tak mlody czlowiek jak p.Marek tak dobrze zna ta bolesna historie naszego kraju, pan burmistrz najwyrazniej przespal te zajecia na studiach, gratuluje polemiki p. Markowi , a panu burmistrzowi najwyrazniej nerwy puszczaja. Refleksja jest jedna…trzeba umiec przyznac sie do błedu i zakonczyc sprawe z honorem

 29. pianka…. w życiu najważniejsze są chwile…
  ferwi…. p. burmistrz po raz kolejny udowadnia, że honor to pojęcie abstrakcyjne dla niego

 30. #39 lecz jam mały Ukrainiec jetem -[murzyn,żyd,cyklista,steroprobotnik]i pytam dlaczego zamordowaliście mi dziadka i oprawca był na waszych banknotach??!k.świerczewski. – morderca!nienawidzę was!
  Oto ci chodzi? Pomyśl nie jak Kali… szerzej

 31. Polska racja stanu jest najważniejsza.
  Większość radnych była przeciw dyskusji. I jest to niezrozumiałe, bo radnymi powinny być osoby o szerokich horyzontach i czujących wagę spraw.

 32. [quote]k.świerczewski. – morderca[/quote]
  skoro tak twierdzisz napisz ilu zwyklych normalnych Ukraińcow zamordował… podaj liczbę albo jakiś fakt historyczny

 33. całacałą ta dyskusja jest żenująca. A najbardziej autor tekstu. Teraz jest wielkim obrońcom Ostapki. A wcześniej chował się? Jaki jest cel tej sztucznej afery? Panie Ostapko znajdź pan jakiś konkret bo narazie to tylko jakieś popierdółki. Kałuże, banderowcy itp.

 34. do goscia,ilu zwyklych ukraincow zamordowal KW to wyliczy ostapok,mnie ciekawia wyniki ilu na sumieniu ma HISZPANOW zanim go przegnal General FRANKO?:o

 35. [quote]mnie ciekawia wyniki ilu na sumieniu ma HISZPANOW[/quote]
  każdej istoty ludzkiej żal, ale jak widać dla Ciebie ważniejsi są Hiszpanie a Polacy banderowców przez banderowców już mniej…..poza tym co ma piernik do wiatraka………..
  w całej sprawie jedno można zauważyć, że w Dębie nie wolno pytać o prawdę zwłaszcza burmistrza bo zaraz będziesz wyklęty i zesłany na banicję……….przykre to, ale jakie miasto taka władza….

 36. [quote]mnie ciekawia wyniki ilu na sumieniu ma HISZPANOW[/quote]
  każdej istoty ludzkiej żal, ale jak widać dla Ciebie ważniejsi są Hiszpanie a Polacy mordowani przez banderowców już mniej…..poza tym co ma piernik do wiatraka………..
  w całej sprawie jedno można zauważyć, że w Dębie nie wolno pytać o prawdę zwłaszcza burmistrza bo zaraz będziesz wyklęty i zesłany na banicję……….przykre to, ale jakie miasto taka władza….

 37. Polacy Gosciu mordowani przez bandere ,i z twego wywodu wynika ze za to Polacy banderowcow glaskali,CZAS PO TYLU LATACH ZAMKNAC TEN ROZDZIAL I NIE JATRZYC JAK TO ROBIA ZWOLENNICY OSTAPKO NA TYM PORTALU ,CZAS NAJWYZSZY WYBACZYC OBOPULNE KRZYWDY:)

 38. Herbert: "Zaiste nie w twojej mocy przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świcie"
  Kolejna sprawa: Przebaczenie musi być oparte o Prawdę i żal za popełnione winy. Skoro oddają hołd faszystowskim ludobójcom i wypisują brednie o "polskiej okupacji" nie ma tutaj ani żalu, ani prawdy.

 39. [quote]OBOPULNE KRZYWDY[/quote]
  jaką krzywdę wyrządziły dzieci i kobiety banderowocom napisz proszę skoro piszesz o KRZYWDZIE im wyrządzonej…. może inaczej napisz jaką krzywdę wyrządzili Ukraińcom Polacy mieszkający na Wołyniu lub innych miejscowościach Kresów…. właśnie w tym tkwi problem, że powielacie BANDEROWSKĄ BZDURĘ o jakichś krzywdach wyrządzonych Ukraińcom za które oni mieli prawo mordować bezbronnych ludzi …. pytam tylko o jaką krzywdę chodzi ……..czy krzywdą było to, że z dziada pradziada Polacy tam mieszkali ………..czy też krzywdą było to, że żenili się z Ukrainkami……….. a może krzywdą było to, że dzieci ukraińskie mogły się uczyć w polskich szkołach ……. po raz kolejny proszę, abyś przestał się ośmieszać tego typu tekstami bo jak widać twoja wiedza jest nikła …. to że Polacy po fali mordów utworzyli grupy samoobrony to chyba jest w pełni zrozumiałe …… relacje żołnierzy Wołyńskiej Dywizji AK czy też innych grup są jasne i przejrzyste w przeciwieństwie do propagandy banderowskiej…………

 40. Mowia na miescie ze skonczyl studia i mu odpierdziela bo mu Burmistrz nie dal stanowiska w Urzedzie ,ale to o jednym z radnych tak mowia!

 41. Ordonowcy jak banderowcy – będą mordować kłamstwem bo boją się spojrzeć prawdzie w oczy. Wystarczyło przyznać się do błędu, powiedzieć po pierwszym tekście "Sprawdzę te informacje a jeśli się potwierdzą podejmę stosowne kroki". Ale do tego trzeba mieć mózg. Szczurze metody kłamstwa i pogardy to wasz substytut mózgu.

 42. Jeden burmistrz ma kompleks że jeden z radnych co jakiś czas wytyka mu dziecinne błędy dlatego za wszelką cenę próbuje go zgnoić. Podobno (tak mówią) prosił kiedyś tego radnego aby ten dla niego pracował, ale ów radny go olał bo powiedział, że z cieniasami nie będzie współpracował. A zwłaszcza z cieniasami pijącymi wódkę z Wasylem… Tak mówio…

 43. Za każdym razem wychodzi brak umiejętności i profesjonalizmu Ordona.
  Od kwestii peronu po ujęcie wody poprzez zmarnowany projekt na modernizacje wodociągów. Nic tylko zadłużanie miasta. Gdyby samorządy nie mogłyby się zadłużać i brać kredytów to po Ordonie pozostałyby tylko: krótki peron, problematyczne ujęcie wody, pękające wodociągi i rzecznik prasowy z Tarnobrzega….
  Po raz kolejny widać jak na dłoni brak kompetencji tej ekipy. A powoływanie się na nieistniejące przepisy to już szczyt mądrości.. Do szkoły Panie Ordon.. ale nie uczyć kogoś lecz uczyć się!

 44. 1) Vasyl Połmaskanycz brał udział w otwarciu muzeum zbrodniarza, ludobójcy, odpowiedzialnego za rzeź wołyńską na bezbronnych Polakach. Wspomnę, że nie pojawił się tam by protestować przeciwko oddawaniu czci faszystom.
  2) Burmistrz Wiesław Ordon zaprasza Vasyla Połmaskanycza do Nowej Dęby na Dni Miasta. W Nowej Dębie żyją jeszcze ludzie, których rodziny zginęły z rąk banderowców i faszystów z UPA.
  3) Gmina Komarno na swojej stronie internetowej w zakładce historia informuje iż od 1918 roku rozpoczela sie tam "polska okupacja", a wladze Komarna fotografuja sie z osobnikiem ubranym w mudnur UPA.
  4) Czy przyjaciele Polski powtarzają obraźliwe w stosunku do Polski kłamstwa historyczne? Czy przyjaciele Polski biorą udział w procesie gloryfikacji zbrodniarzy i faszystów z UPA?

  Bardzo proszę Ordonowców o odpowiedź.

 45. Rzetelna informacja nie jest Twoją mocną stroną. W momencie rozpoczęcia sesji na sali wg mojej wiedzy było trzynastu radnych, przeciwko wnioskowi o poszerzenie porządku obrad było cztery osoby. Wystarczyło przekonać tylko trzech radnych ażeby Twój wniosek został przyjęty (brakło inwencji?). Etyka dziennikarska nakazywałaby wymienić także nieobecnych przy głosowaniu nad tym punktem bo na tą chwilę zacytuję " Wam to kury szczać prowadzać a nie polityke robić" – J. Piłsudski

 46. zaglosowali przeciw bo bAli sie dyskusji i chcieli kryc ordona. poza tym aby dyskutowac trzeba miec chociaz podstawowa wiedze a tej nie ma nawet ich wodz historyk wiesio. i niech pan ordon zapamieta sobie ze przyjaciele Polski sie tak nie zachowuja

 47. Wyobrażacie sobie, że w Izraelu jakiś samorządowiec zaprosiłby gościa który uczestniczył w otwarciu muzeum Adolfa Hiltera / Hansa Franka lub innego zbrodniarza?
  Powiem tak drodzy mieszkańcy: Jeśli chcecie by szanowano Polaków najpierw sami siebie zacznijcie szanować. Pozdrawiam

 48. #68 ze strony Ukraińskiej nikt nie wpadł na pomysł = Ostateczne Rozwiązanie Kwestii Polskiej – a To znakomita różnica!Umiaru nieco – ot,taka refleksja na,na Przyszłość.Chybione porównanie.
  edit: absolutnie się zgadzam z drugim zdaniem!Pozdrawiam – pianka

 49. Pianko,
  Właśnie, że wpadł. Rzeź wołyńska jest tego przykładem. Padło hasło "mordowania lachów" bo uznano to za najbardziej efektywny sposób walki z "polską okupacją". Dlatego mówimy o ludobójstwie i czystce: bo była to zaplanowana akcja eliminacji narodu. Jeśli potrzebujesz mogę przytoczyć Ci konkretne rozkazy dowódców UPA.
  Pozdrawiam

 50. [b]ALE SIE PISIORY ROZJAZGOTAŁY…..NIBY TAKIE ŚWIĘTE, NIBY CO NIEDZIELA DAJĄ NA TACE, A GDYBY MOGLI TO POWYWIESZALIBY WSZYSTKICH KTÓRZY NIE MÓWIĄ JEDYNIE PRAWDZIWYM JĘZYKIEM – POLSKIM. CIEKAWE CZY TO W KOŚCIELE UCZĄ TAKIEGO WYBACZANIA I MIŁOŚCI DO BLIŹNIEGO… ALE DO NIEMCÓW NA SAKSY TO W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI POZA KOLEJNOŚCIĄ SWEGO CZASU WYJEŻDŻALI, I NIE PRZESZKADZAŁO IM ZE U ZABORCY I OKUPANTA ROBIĄ, NIERZADKO W NIEDZIELE…..WTEDY TO BYŁO CACY I BYŁO CICHO SZA….[/b]

 51. [b]A ile ty masz lat aby wiedzieć czy to o czym piszesz jest prawda czy nie. Wszak zwycięzcy piszą swoja historie, a przegrani swoja. A komuch tez swoja….[/b]

 52. do72
  Uspokój się. Odnoś się do treści wypowiedzi a nie iluzji jakie pojawiają się w twojej głowie. Nikt nie napisał niczego takiego co wymyśliłeś.
  do73
  Nie żyłem w tamtych czasach ale znam relacje ludzi którzy żyli. Może zaraz zaczniesz negować HOLOCAUST bo przecież nie żyłeś w tamtych czasach a "zwycięzcy piszą swoją historię, a przegrani swoją…". Historia jest nauką. I jak każda nauka ma swoją metodologię, warsztat itd. Poczytaj książki NAUKOWE (nie popularno naukowe lub w formie opowiadań) a będziesz znał prawdę.
  Czy mam rozumieć, że negujesz fakty o zbrodni wołyńskiej? Że chcesz nam powiedzieć, że nie doszło tam do ludobójstwa i wszystko jest wymysłem jakiejś małej grupki "Polaczków", tudzież wymysłem Ostapko?

 53. jedna istotna rzecz skoro na INFO zamieszczono tekst burmistrza rozumiem, że tekst Ostapki też trafi na łama mediów Urzędu, czyli Naszych Spraw i strony internetowej ???!!!!! eeeeeeeeeee nieeeeee buta nie pozwoli bo JUŻCI MÓJ TEN ŁURZĄND JEST I RESZCIE WARA ŁOD NIEGO

 54. #71 jest pewna różnica .Niemcy podeszli do tematu metodycznie na chłodno, a bracia Ukraińcy – spontanicznie..Tak ''od serca'' …
  edit;#71 – aby było jasne = Rzeź Wołyńska jest ludobójstwem.

 55. Panie Ostapko z ekipą ! Opamiętajcie się ! O ile Pana portal służył wcześniej informacji o bieżących wydarzeniach, krytyce rządzących, itp. normalnych codziennych spraw — TO DZIŚ CZEMU SŁUŻY ??? Ludzie , nie jestem zwolennikiem burmistrza ale to co WYPRAWIACIE sięga już ABSURDU !!!

 56. [b]A konkretnie co Cie zabolało? Powiedzenie prawdy o tych co robią "partnerzy" Wieśka? [/b]Moja babka była świadkiem tego jak banderowcy mordowali Polaków. 11 lipca mamy obchody 70 rocznicy rzezi wołyńskiej. Może trochę szacunku dla pomordowanych, co? Niech Wiesiek zaprosi jeszcze syna Szuchewycza do Dęby. Wtedy "dialog" będzie naprawdę pełny. Dowiemy się, jakie ziemie mamy oddać "partnerom". [b]Jeśli nie widzisz niczego zdrożnego w pomyśle zapraszania do ND osób biorących udział w procesie gloryfikacji zbrodniarzy i morderców Polaków to świadczy to jedynie o poziomie twojej świadomości politycznej, historycznej i szacunku do samego siebie. [/b]

 57. plus WIELKI PLUS dla WYPOWIEDZI nr 81 tylko moze bez " partnerzy " ale mysle ze Burmistrz drugi raz jak bedzie kogos zapraszal to bardzo dokladnie przeanalizuje

 58. Rozpalone GLOWY ,Rozgrzana ziemia ,SLONKO prazy jak opetane ,a deszczyku aby to schlodzic ani widu ani slychu ,co to bedzie co to bedzie !:o , a banderowcy sie ciesza ze za sprawa tego portalu sa wspominani:(

 59. ciągle czytam tu o jakiejś nienawiści…..ciągle czytam, że INFO nie potrzebnie napisało o sprawie……….w listach burmistrza czytam, że "ile trzeba mieć tupetu"……a ja pytam co takiego złego zrobiło INFO….że napisali prawdę albo zadali nie wygodne pytania…… dziś to jest złe jak widać ??? komuś się coś pomyliło ….. zastanówcie się odrobinę albo przeczytajcie listy obydwu panów bo ja z tych listów wyczytuję tylko jedno BRAK PROFESJONALIZMU I KOMPROMITACJA BURMISTRZA…. to moje zdanie i rozumiem ze zaraz za to dostanę ale mam to gdzieś …. cieszę się, że przynajmniej niektórzy młodzi ludzie zaczynają myśleć i wielu osobom jest to niewygodne..

 60. ale Paweł na razie nie pisze bo jest w domu dlatego ci się nie dostanie, ale jutro od 7:30 się zacznie :D ale tylko do 15:30 bo później pojedzie do znowu do domu :D

 61. Przeczytałem całą korespondencję i mnie ruszyła opieszałość burmistrza, który czuje się zaatakowany niewygodnymi pytaniami.
  Wczułem się w jego rolę i panie Ostapko odpowiem za niego:
  po pierwsze primo – za cienki w uszach jesteś na polemikę i wywoływanie mnie do odpowiedzi
  po drugie primo – nie do końca pamiętam finał impry na Ukrainie i nie wiem czy się do jakiejś organizacji przypadkiem nie zapisałem
  po trzecie primo
  http://www.youtube.com/watch?v=BD_k30No4Qc
  delikatniej mówiąc nie mam zasad
  " Wam to kury szczać prowadzać a nie polityke robić" – J. Piłsudski
  obiema rękami się podpisuje
  a tak na poważnie to co myślicie o ,,ogniu" Kurasiu

 62. Do WW . Też przeczytałam całą korespondencję i obiektywnie patrząc to właściwie dlaczego Marek nie puścił tego tekstu burmistrza? Wtedy mógłby polemizować z nim. A tak to naprawdę wygląda to dziwnie.

 63. Bo burmistrz nie odpowiedział na pytania. Chyba jednak nie przeczytałaś całej korespondencji bo tam wszystko jest napisane. Nie dziwię się, że się nie zgodził na sytuacje w której burmistrz będzie odpowiadał tylko na wygodne dla niego kwestie a mniej wygodne pomijał. To nie PRL. Rozumiem także, że burmistrz także zamieści całą korespondencje w "Naszych Sprawach" a nie tylko swoje stanowisko.

 64. Aniu… "Czytałam całą korespondencje" i "nie puścił tekstu burmistrza" się wyklucza ponieważ mogłaś ją czytać właśnie dlatego że puścił … z tym że CAŁOŚĆ – również to jak grzecznie i uprzejmie prosił o udzielenie odpowiedzi a burmistrz butnie unikał tematu. Dlaczego? Bo odpowiedź na te pytania niszczy całą bzdurną narracje tworzoną, przez burmistrza.

 65. No niestety nie przekonaliśmy mnie :(. Pytania Mark a zostały zadane już po odpowiedzi burmistrza więc tłumaczenie że nie odpowiedział na pytania odpada.

 66. proponuję powrót do tekstu pierwotnego tam były pytania, następnie do listów, kolejność była jasna, nawet jeśli pytania zadano po liście burmistrza to nadal nie zmienia to, że burmistrz nie odniósł się do faktów a jedynie przedstawił kolejną "mieszankę widzimisiostwa"

 67. Odpowiedź na zadane pytania skieorwane do władzy nie zależy od łaski burmistrza. Zasranym obowiązkiem burmistrza jest odpowiadać na pytania obywateli a nie unikać niewygodnych tematów by przykryć swoje niepowodzenia.

 68. I do tematu:
  Dlaczego burmistrz Ordon zaprosił osobnika biorącego udział w procesie gloryfikacji ludobójców z UPA? I dlaczego nazywa takich gloryfikatorów "przyjaciółmi Polski"? Dlaczego nie przedstawił Radzie Miejskiej pełnych informacji o proponowanych "partnerach"? Przecież odwiedził za nasze pieniądze Ukrainę. Co tam robił, skoro najwidoczniej nie sprawdzał z kim ma do czynienia? Może wypadałoby zwrócić koszty swojej wizyty na Ukrainie Panie Burmistrzu? Czy Pan Jan Flis – szef komsji rewizyjnej, przyglądnie się temu tematowi?

 69. Burmistrz nie dopatrzył, redaktor zaklepał – teraz pluje i oskarża. A może zamiast psioczyć i pisać listy do siebie razem tą sprawę rozwiążą, bo wkońcu za to biora pieniądze. :@

 70. No rzecz w tym że redaktor załapał, przeprosił ([i]"Przepraszam, że Panu zaufałem, to się więcej nie powtórzy"[/i]) i chce wyprostować sprawę (próba omówienia tematu na sesji RM) ale ani burmistrz ani rada nie chce podjąć tematu. Jak wynika z korespondencji Ordon dalej się upiera, że wszystko jest OK. Nie jest głupcem ten kto się myli lecz ten kto trwa w błędzie.

 71. Znam Ordona osobiscie, to nie jest czlowiek honoru, nie miejcie zludzen. Zadnych przeprosin, zadnego przyznania sie do bledu nie bedzie. Z przykroscia stwierdzam – WIOCHA.

 72. taka mała informacja dla zapraszających zwolenników banderowców do Nowej Dęby
  [quote] FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej 22.VI.1990….[/quote]
  …w którym czytamy …
  [quote]…Z postkomunistyczną Polską należy utrzymywać stosunki przyjazne i na zasadach wzajemności.
  Aby nie drażnić Polaków i rządu należy przyznać im na Ukrainie [b]pewne uprawnienia w zakresie wiary, kultury i szkolnictwa, bacząc równocześnie, aby te koncesje nie poszły zbyt daleko. [/b]
  Wykluczyć organizowanie się Polaków pod względem politycznym. [b]Przede wszystkim należy narzucić Polakom nasz punkt widzenia na historię i na stosunki ukraińsko-polskie.[/b] [b]Nie dopuścić do głoszenia, że Lwów, Tarnopol, Stanislawów, Krzemieniec i in. kiedykolwiek odgrywały rolę polskich ośrodków kultury.
  Zawsze były to ośrodki kultury ukraińskiej. Polacy nie odgrywali w nich najmniejszej roli, a to, co o nich głosi się dzisiaj, zaliczyć należy do polskiej szowinistycznej propagandy.[/b]

  [b]Młodzież polską wciągać do patriotycznych akcji związanych z rocznicami patriotycznymi – w tym związanymi ze sławnymi dziejami UPA.[/b]
  [color=#ff0000][b] Pozwoli to nie tylko zachwiać wiarę w polską propagandę państwową, ale także doprowadzić do rychłej ukrainizacji polskiej młodzieży zrażonej kłamstwami polskiej propagandy odnośnie UPA.[/b][/color][/quote]

  Ostatnie zdanie to chyba kwintesencja ….. co Pan na to Panie Ordon, czy nadal pan uważa, że nie ma tematu ?????

 73. Tak Panie Ordon !
  Społeczeństwo czeka na Pana odpowiedź w tej sprawie !
  Chcemy odpowiedzi a nie chowania głowy w piasek !

 74. [quote]FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej 22.VI.1990….[/quote]

  Ta rzekoma uchwała jest mistyfikacją.

 75. [quote]/W.Poliszczuk "Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA"- Toronto 1995 – str. 372-379/

  [quote]"Powyższy tekst po przetłumaczniu Agencja Konsularna RP we Lwowie, pismem z dnia 20 marca 1991 r. przesłała do Komisji Sejmowej d/s Polski w Warszawie, do Ministerstwa Spraw Zagranicznych dept. Prasy i Informacji w Warszawie, do Instytutu Historii PAN w Warszawie i kilku innych miejsc."

  Jak pisze dalej W.Poliszczuk "Po przeanalizowaniu tekstu fragmentów "uchwały", po skonfrontowaniu ich z innymi publikacjami, doszedłem do wniosku, że "uchwała", a raczej jej fragmenty, jest oryginalną uchwałą OUN-b. Wskazuje na to treść uchwały, która jest adekwatna do strategii, polityki i ideologii OUN-b. Tekst "Uchwały" jest odzwierciedleniem mentalności kierowniczych kół OUN-b ." [/quote]

 76. [quote]Ale to nie znaczy, że mogą mówić o przebaczeniu: – Przebaczyć? A kto w ogóle nas prosił o przebaczenie?

  Oglądały kiedyś reportaż w telewizji. O podróży sentymentalnej pewnego Ukraińca w Bieszczady. Z nostalgią wspominał rodzinną wieś, z której go wysiedlono w ramach akcji "Wisła". Tu stała chata, tu cerkiew. Ale one nie potrafiły mu współczuć. Nie tylko dlatego, że ich znajomi rozpoznali, że był w UPA.

  [b]- Czemu nas nie wypędzono z Wołynia? Dlaczego nie pognano nas, nawet w jednej koszuli, za Bug? Czemu zabijano Polaków, gdy uciekali? Od wspomnień i takich myśli nie uwolnią się już nigdy. – Ból umrze razem z nami.[/b][/quote]

  dla rozumnych

 77. Ostapko, czytać się naucz! Jaki "brak kompetencji administracyjno-prawnych ze strony Pana Burmistrza"??? "Chodzi o wspomniany artykuł 31 który 14 czerwca został usunięty z ustawy…" A list od burmistrza ma datę 12 czerwca, analfabeto!

 78. hahaha, przepis ten istniał jeszcze trochę, więc kto tu sie wykazuje brakiem kompetencji administracyjno-prawnych, wielki politologu?

 79. [quote]Chodzi o wspomniany artykuł 31 który 14 czerwca został usunięty z ustawy…" A list od burmistrza ma datę 12 czerwca, analfabeto![/quote]

  Zanim zaczniesz kogoś wyzywać od analfabetów przeczytaj całość artykuły oraz korespondencji. [b]Sięgnij do listu burmistrza z 15 czerwca. Na jaki artykuł się tam powołuje? Na nieistniejący artykuł 31.[/b] Głupio? [u][color=#0000ff]Wielki politolog po raz kolejny okazał się lepszy od marnego historyka.[/color] [/u]Chciałeś być taki fajny, zabawny, odkrywczy. Tymczasem okazałeś się (że cię zacytuje) ANALFABETĄ. Gratuluję! I życzę więcej chybionych strzałów wszystkim Ordonowcom.

 80. oho widzę, że Zordusiom nerwy puszczajOOO :D chiba upał za bardzo doskwiera …….zamiast podjąć merytoryczną dyskusję lepiej obrażać innych i na innych …. taki już się ma styl ……. zresztą, żeby dyskutować trzeba coś wiedzieć

 81. Do Burmistrza,
  Do Ordonowców

  Wspierajcie i zapraszajcie dalej ludzi biorących udział w procesie gloryfikacji zbrodniarzy z UPA. Szkoda, że nie bierzecie pod uwagę co spotyka tam Polaków którzy obecnie żyją ze strony faszyzujących nacjonalistów. Oto co napisał na Facebooku prezes POGONI LWÓW:
  [quote]Dziś podczas zebrania przedstawicieli Premier Ligi Obwodu Lwowskiego przedstawiciel klubu Skała Morszyn II [b]wystąpił z propozycją przetłumaczenia nazwy lwowskiego klubu "Pogoń" Lwów z języka polskiego na język ukraińskim.[/b] Zdaniem pana wszystkie kluby sportowe działające na terenie Ukrainy mają posiadać nazwę w języku ukraińskim.
  Sekretarz zarządu Zarząd Federacji Piłki Nożnej odwołał propozycję klubu Skała Morszyn-II kierując się brakiem ustaleń dotyczących nazw klubów w regulaminie Premier Ligi Obwodu Lwowskiego.
  Prezes Pogoni Marek Horbań zagroził w razie przyjęcia poprawki w regulaminie wyjściem Klubu z rozgrywek ligowych oraz przypomniał obecnym przedstawicielom klubów jaki to klub założył lwowską Federacje.[/quote]

 82. [url]http://www.kresy.pl/volgal,aktualnosci?zobacz/zamosc-chce-zawiesic-partnerstwo-z-luckiem[/url] brawa dla radnych Zamościa !!!

 83. Panie Ordon,
  Radni Zamościa domagają się zawieszenia współpracy z Łuckiem na Ukrainie bo tamtejszy samorządu uznał Banderę (kolega Szuchewycza) za BOHATERA. Oto co czytamy we wniosku:

  [quote]„Dla nas Polaków Stepan Bandera to symbol zła i okrucieństwa a nie bohater sąsiedzkiego narodu. Czyny, których dopuszczał się wraz ze swoimi towarzyszami z OUN–UPA na terenie Wołynia, Podola, Małopolski Wschodniej i w innych częściach dawnej Rzeczypospolitej w latach 1939–47 nie pozwalają nam podejmować poważnej współpracy z ludźmi, którzy kogoś takiego uważają za swojego bohatera, czyli osobę, której postępowanie godne jest najwyższego szacunku i naśladowania"[/quote]

  W miejsce Bandery może Pan sobie wstawić Szuchewycza.
  Źródło: [url]http://www.kresy.pl/volgal,aktualnosci?zobacz/zamosc-chce-zawiesic-partnerstwo-z-luckiem[/url]

  Dodam, że w Krakowie RM przyjęła rezolucje w sprawie Męczęnstwa Kresowian. ( [url]http://www.kresy.pl/volgal,aktualnosci?zobacz%2Fkrakow-przyjal-rezolucje-w-sprawie-meczenstwa-kresowian[/url] )

  Rozumiem Zamość się myli, Kraków się myli ale Pan Ordon nie…

 84. Po co miotacie się jak ślepe kocięta.
  Należy:

  1. Przeczytać (protokoly z sesji rad), wystąpień publicznych Waszych ukraińskich samorządowych tzw. partnerów. Czyli zrobić przegląd ich wystąpień i działań.Praktyka pokazuje iż dowody na wychwalanie galicyjskiego nazizmu (banderyzmu) są bardzo liczne.

  2. Zwrócić się z uprzejmą prośbą do ukraińskich organizacji antyfaszystowskich o podzielenie się posiadaną przez nich wiedzą o wspólczesnych galicyjskich nazistach (banderowcach, partia Swoboda,KUN,itp.) kryptonazistach we władzach tzw. Zach. Ukrainy.

  3.Wysłać do ukraińskich organizacji antyfaszystowskich DANE IDENTYFIKUJĄCE (nazwiska,imiona, ew. adresy,stanowiska służbowe) tzw. partnerów z prośbą o sprawdzenie i informacje o ich zachowaniach i publicznych oraz prywatnych wystąpieniach.

  Przypomnę tylko że zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, ochrona dóbr osobistych funkcjonariuszy publicznych ma znacznie,znacznie.. mniejszy zakres niż w przypadku "zwyczajnego" Kowalskiego. W przypadku wystąpień prawie żadny.
  Polska i Ukraina są sygnatariuszami konwencji na straży której stoi Trybunał.

 85. Wrocławianie zaczęli już zbierać dane galicyjskich nazistów i kryptonazistów (przykład poniżej).

  Czas na następny ruch , przekazanie tych danych antyfaszystom ukraińskim i sporządzenie dla każdego z nazwisk wiarygodnego (podanie źródla) zestawu ich działań i wystąpień.

  Kolejny ruch, przed każdą wizytą tzw. partnerów z tzw. Ukrainy Zach. sprawdzać w spisie, galicyjskich nazistów i upubliczniać kogo to tzw. samorządowcy goszczą za pieniążki polskiego podatnika. Nie przyjmować ich durnowatych tłumaczeń lecz komunikować im wprost że swoim plugawym zachowaniem "znieważają pamięć niewinnych polskich ofiar banderowskiego ludobójstwa".

  We władzach uchwałodawczych kilku landów niemieckich są neonaziści.
  Jednak jakoś nie słychać aby byli oni tzw. partnerami polskich gmin,powiatów,województw. Sami nie leżą tam gdzie nimi gardzą.
  Mają lepsze wyczucie ?

  Radni Rady Miasta Lwowa: 16 z 27 osób to członkowie partii Swoboda (jeszcze nieawno "narodowo-socjalistycznej"). Osoby pod nr 23-26 (4 osoby) to osoby towarzyszące Wasylowi Pawlukowi, sekretarzowi Rady Miasta, aktywnemu nacjonaliście, nie są to radni Miasta Lwowa.

  1. SWOBODA Pavlyuk Vasyl, Павлюк Василь Михайлович, Sekretarz Rady Miasta Lwowa,
  2. SWOBODA Makhnitskyy Oleh, Махніцький Олег Ігорович, Przew. Komisji Użytk. ziemi
  3. SWOBODA Melnychuk Lyubomyr, Мельничук Любомир Анатолійович, Przew. Komisji ds. Działalności Radnych oraz Praworządności
  4. SWOBODA Plakhtiy Roman, Плахтій РОПан Анатолійович, Przew. Kom. Mienia Komunalnego i Własności
  5. SWOBODA Silvester Igor, Сільвестер Ігор Степанович, Przew. Komisji Mieszkaniowej
  6. SWOBODA Khomytskyy Andriy, Хомицький Андрій Іванович, Przew. Komisji Polityki Gospodarczej, Przedsiębiorczości, Inwestycji i Współpracy z Zagranicą
  7. SWOBODA Iavorskyi Andrii, Яворський Андрій Петрович, członek Komisji Mieszkaniowej
  8. Партія Регіонів Hladysh Ihor, Гладиш Ігор Дмитрович, członek Komisji ds. Działalności Radnych oraz Praworządności
  9. Фронт змін Khmil Mykhaylo, Хміль Михайло Михайлович, członek Komisji Medycyny, Oświaty oraz Zabezpieczenia Socjalnego
  10. SWOBODA Halayko Bohdan, Галайко Богдан Миколайович, członek Komisji Medycyny, Oświaty oraz Zabezpieczenia Socjalnego
  11. SWOBODA Rikota Andriy, Рікота Андрій Юрійович, członek Komisji Medycyny, Oświaty oraz Zabezpieczenia Socjalnego
  12. Наша Україна Bashchuk Serhiy,Бащук Сергій Володимирович, członek Komisji Użytkowania ziemi
  13. Україна Соборна Hirnyak Volodymyr, Гірняк Володимир Олегович, członek Komisji Użytkowania ziemi
  14. SWOBODA Lopachak Markiyan, Лопачак Маркіян Романович, członek Komisji Mienia Komunalnego i Własności
  15. Фронт змін Rostyslav Budynskyy, Будинський Ростислав Зеновійович, członek Komisji Architektury, Urbanistyki oraz Ochrony Środowiska
  16. SWOBODA Bida Ihor, Біда Ігор Васильович, członek Komisji Mienia Komunalnego i Własności
  17. SWOBODA Podolynnyy Serhiy, Подолинний Сергій Іванович, członek Komisji Finansowania i Planowania Budżetu
  18. RUCH Veremchuk Valeriy, Веремчук Валерій Миколайович, członek Komisji ds. Gospodarki Inżynieryjnej, Transportu i Komunikacji
  19. RUCH Pechenko Orest, Печенко Орест Орестович, członek Komisji Architektury, Urbanistyki oraz Ochrony Środowiska
  20. ПОРА Bilous Andriy, Білоус Андрій Васильович, członek Komisji Architektury, Urbanistyki oraz Ochrony Środowiska
  21. RChP Pankevych Bohdan, Панкевич Богдан Романович, członek Komisji Architektury, Urbanistyki oraz Ochrony Środowiska, Radca Mera Miasta
  22. Партія Регіонів Mocharskyy Andriy, Мочарський Андрій Йосипович, członek Komisji Mienia Komunalnego i Własności
  23. SWOBODA Zubach Lyubomyr, Naczelnik Wydziału „Sekretariat Rady”
  24. SWOBODA Tybinka Ulyana, Naczelnik Biura Współpracy z Zagranicą, Wydział „Sekretariat Rady Miasta”
  25.SWOBODA Dzhyhovska Iryna, Specjalista Główny Biura Wydział „Sekretariat Rady Miasta”
  26. SWOBODA Batiuk Yuriy, Asystent Sekretarza Rady Miasta Lwowa
  27. Uvarov Serhiy, Mera Miasta Wynnyky

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here