Ciemno jak w… Nowej Dębie?

22

W tym roku zostanie zamontowane oświetlenie wewnątrz blokowe w najciemniejszych punktach starego osiedla.

O potrzebie instalacji lamp pomiędzy blokami położonymi między ulicami Krasickiego a Rzeszowską mówiło się już od dawna. Sam temat był wielokrotnie poruszany w lokalnej prasie i programach wyborczych kandydatów do rady miejskiej.Na powyższej mapce zaznaczono omawiane blokowiska

Największy problem z \”nowodębskimi ciemnościami\” mają osoby starsze, którym niezwykle trudno jest poruszać się po zmroku, zwłaszcza w jesieni i zimie. Należy jednak podkreślić, że
oświetlenie podwórek które zamieszkuje bardzo duża liczba ludzi to nie tylko kwestia wygody ale także (lub przede wszystkim) bezpieczeństwa.

W projekcie budżetu na rok 2011 zarezerwowano środki na wykonanie części tego zadania. Podczas posiedzeń komisji gospodarki przestrzennej i inwestycji przyjęto, że w pierwszej kolejności w lampy zostaną wyposażone podwórza pomiędzy \”podkowami\” od ulicy Alei Zwycięstwa do 1-go Maja, jednak w trakcie rozmów \”kuluarowych\” padały opinie, że warto podjąć działania aby pozbyć się całości problemu \”za jednym zamachem\”. Podczas poniedziałkowych obrad komisji budżetowej wnioskowano o znalezienie środków finansowych również na oświetlenie pozostałej części. Wniosek został jednogłośnie zaakceptowany przez komisję i burmistrza.

/
KRR
Grafiki: www.geoportal.gov.pl

22 KOMENTARZE

 1. Oświetlenie na Aleji Zwycięstwa powinno juz dawno być zrobione na tej ulicy znajduje się ok. 20 punktów handlowo-usługowych w tym bankomat. Na ulicy 1-Maja znajduje sie ok. 8-miu takich punktów i są tam dwa rodzaje oświetlenia uliczne i tzw. przyblokowe
  (okolice starej fontanny). Czyżby Pan Burmistrz i Radni nigdy nie robili zakupów w porze wieczorowej na Al. Zwycięstwa gdzie panują Egipskie ciemności?

 2. czy radny z osiedla Dęba i Przewodniczący Rady przewidzieli w panach urzędu jak rozwiązać problem oświetlenia nowych ulic w osiedlu Dęba.

 3. Tu jest mowa o MIĘDZYBLOKOWYM oświetleniu czyli na podwórkach. Ale zgadzam się z tym, że Aleja Zwycięstwa z niewiadomych przyczyn została pominięta przez poprzednią kadencje przy stawianiu oświetlenia ULICZNEGO.

 4. A mnie zastanawia fakt, dlaczego codziennie o 6.30 całkowicie wyłącza się uliczne oświetlenia?
  Godzina 6.30 to czas gdzie na nowodębskich uylicach panuje wzmożony ruch zarówno pieszy jak i samochodowy, i wzrasta ryzyko potrącenia czy wypadku.
  Pozdrawiam

 5. Popieram pitbula – światła są wyłączane o 6,30 dlatego, że Pan Burmistrz i jego urzędnicy zaczynają urzędowanie o godz. 7,30, wtedy jest już jasno:D
  Pozdrawiam.

 6. Światła w Nowej Dębie sa ustawiane automatycznie z tego co mi wiadomo, nie sa właczane i wyłaczane recznie . Są tak zaprogramowane.

 7. Ale to nie jest istotne czy oświetlenie uliczne uruchamiane jest przez Pana Franka, czy przez zaprogramowany automat – wydaje mi się ze najważniejsze są względy bezpieczeństwa, a nie ozdoba miasta i nie zależnie ile jeszcze słupów z kloszami zostanie zainstalowanych – to nadal bedą bezużytecznym gadżetem, dopóki nie zostaną odpowiednio zaprogramowane.

 8. światła są ustawiane automatycznie, ale harmonogram godzinowy ustawiany jest przez człowieka – władze gminy. Tak jak władza ustawi, tak automat będzie wygaszał, proste jak budowa cepaB)

 9. porażką jest też podłączenie oświetlenia dworca PKS do oświetlenia ulicznego które jak to już wcześniej pisano wyłącza się zbyt wcześnie a i włącza się zbyt późno, i na dworcu szczególnie rano siedzi się po ciemku

 10. czyli jak widać po wpisach – jest sporo problemów w mieście związanych z VOLTAMI i to nie tylko tymi ,które znajdują się w piwie..

 11. Nie tak do końca automatycznie.

  W skrzynkach są zegary, które trzeba raz na miesiąc / 2 miesiące objeżdżać i przestawiać.

  Nie zawsze o tym pamiętają i to jest prawda.

 12. mieszkam troche dalej niz jednostka wojskowa.. i ani jednej latarnii po drodze!!! jest okropnie ciemno i niebezpiecznie. mam nadzieje ze kiedys sie to zmieni, poniewaz jest to juz lekko meczace

 13. #12 -cyt :''światła są ustawiane automatycznie..'' :D:D Otóż się mylisz ! ustawiane są'' hand made'' natomiast – radośnie świecą/gasną- jak to automat – zgodnie z wolą Wielkiego Światłego Decydującego..
  Najprostszym rozwiązaniem tej błahostki jest założyć tzw. czujnik zmierzchowy – o 06:30 w czerwcu jest tak jasno jak w grudniu – po 13:00! :D:D
  ps. ja czepiam się wyłącznie li pierwszego zdania.;)

 14. Decyzja o budowie oświetlenia wewnątrzosiedlowego zapadła dwa lata temu. W ubiegłym roku wykonano dokumentację techniczną, dziś burmistrz przygotowuje realizację zadania. A tu, i w innym mediach widać,że to jeden z Ratusza załatwia problem. Prawda jest zgoła inna. Uchylmy czoła radnym poprzedniej kadencji, którzy dali zgode na przygotowanie inwestycji.I tym z tej kadencji, zwłaszcza przewodniczącemu Komisji, który zaproponował, aby zadania nie dzielić tylko całe wykonać.

 15. Bardzo dobrze, że taka decyzja została podjęta. Tym bardziej, iż ulice oraz osiedla Nowej Dęby nie należą do zbyt bezpiecznych i każdy o tym bardzo dobrze wie. Jeszcze tylko taka drobna sugestia. Jeżeli już UM planuje taką inwestycję w centralnej części miasta to pasowałoby sprawdzić ile ulic poza tymi położonymi w centrum również nie ma oświetlenia. Osobiście zamieszkuję ul. Leśną, która oświetlona jest tylko do Szkoły Podstawowej, jednak o dalszej części ulicy już zapomniano. W nocy to nawet do własnego domu trafić się nie da. Na tym odcinku również mieszka dużo ludzi w podeszłym wieku, a w zimie na śliskiej ciemnej ulicy nie trudno o kłopot. W tym przypadku wystarczyłaby tylko jedna latarnia, no ale niestety kilka lat temu nasłuchaliśmy się ile to jest problemu żeby taką latarnię podpiąć do sieci. Jeżeli już jest taka inwestycja to byłoby dobrym dokładnie sprawdzić gdzie takiego oświetlenia brakuje. A w niektórych przypadkach naprawdę jedna latarnia może dużo zdziałać. Z poważaniem

 16. Do dawnego radnego: decyzje i ustalenia mogą sobie zapadać. Liczy się to co się znajduje w budżecie, a jakoś poprzedni radni nie umieli znaleźć sposobu by ta kwestia w budżecie była zapisana. Mówić to sobie można…Liczy się działanie. Przyszli nowi i jakoś się dało.

 17. …Witam!!! jeszcze jedna ulica pcha się do kolejki Mickiewicza , tu słupy jeszcze stalina pamiętają !!! i co gorsze to się SYPIĄ jak TA LALA !!! przy "nie daj Boże" małym puknięciu jakiegoś AUTKA (a co tam AUTKA "MOTURKA" to się łamie i wtedy WOW!!! ratuj się KTO MOŻE…!!! Pozdro!!! ;0)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here