Ciemno w Dębie! Lampy wyłączane są za wcześnie!

50

09-01-2012r.

Od dłuższego czasu otrzymujemy pytania związane z funkcjonowaniem oświetlenia ulicznego na terenie miasta i gminy. Czytelnicy sygnalizują nam, że światła włączane są zbyt późno!

Jadąc do pracy po godzinie 6:00 rano na naszych drogach panują ciemności. Rowerzyści bez odblasków oraz przechodzący w niedozwolonych miejscach piesi stanowią wówczas niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale również dla kierowców samochodów. Podobnie jest po godzinie 16:00 gdy lampy nie zostały jeszcze włączone i panuje mroczny stan „półmroku”. Czy nie można dostosować oświetlenia do panujących warunków?

Z pytaniem dotyczącym czasu włączania i wyłączania oświetlenia drogowego zwróciliśmy się do nowodębskiego magistratu. Burmistrz Wiesław Ordon poinformował nas, że \”tabela czasu świecenia oświetlenia ulicznego została ona opracowana w oparciu o kilkunastoletnie obserwacje wschodów/zachodów słońca (momenty świtów/zmierzchów). Tabela jest elementem, który podlega modyfikacjom. Pewnym problemem w styczniu b.r. jest brak aury zimowej i zachmurzenie nieba, co powoduje oczekiwanie na póżniejsze/wcześniejsze wyłaczanie/załaczanie oświetlenia ulicznego\”. Ponadto burmistrz podał iż ustalenia z zakładem energetycznym co do stosowania tabeli świecenia podejmowane są w grudniu, ale w ciągu roku możliwe jest rozważenie zmiany terminów załączania/wyłączania. –Wnioski od mieszkańców przyjmiemy i postaramy się je uwzględnić– dodał Wiesław Ordon.

/kk

50 KOMENTARZE

 1. Szkoda, że słońce wschodzi i zachodzi dopiero od kilkunastu lat. Jakby przypadkiem działo się tak od dłuższego czasu, byłby szerszy zestaw danych do badania. I wyniki byłyby bardziej odpowiadające rzeczywistości.

  Ciekawi mnie co przyniosą przyszłe wyniki obserwacji wschodów i zachodów słońca. Może odkryjemy, że ziemia obraca się z inną prędkością? Albo krąży po innym torze niż to się naukowcom wydaje… Nowa Dęba byłaby sławna.

 2. Z powyższego tekstu wnioskuję, że wyjątkowo w Nowej Dębie Słońce wschodzi i zachodzi losowo kiedy chce i gdzie chce.
  Dopiero w wyniku kilkunastoletnich wnikliwych i dogłębnych obserwacji można było ustalić tabelę "światło/ciemność".

 3. Brak było oświetlenia,było żle.Jest oświetlenie,również niedobrze.Czy Wam w tej pipidówce dogodzi?.CZYŻBY KOLEJNY TEMAT POD PUBLICZKĘ ABY WYKAZAĆ JAKI TO BURMISTRZ NIEDOBRY?Kupcie sobie lampy naftowe lub przygotujcie łuczywo.W sam raz wystarczy takie oświetlenie dla lasowiaków przybyłych do Nowej Dęby z okolicznych wsi.

 4. 3# Przepraszam za sarkazm (jeśli uraziłem), ale zwyczajnie rozczuliłem się jak sobie wyobraziłem, że przez kilkanaście lat przedstawiciele magistratu z poświęceniem wstają rano i z zegarkiem w ręku czekają na wschód słońca, by uzupełniać tabelę.
  A potem jeszcze obserwuje się pogodę, by w końcu, w grudniu ustalić tabelę – kiedy włączyć/wyłączyć światło. Mam nadzieję, że jest na to odpowiednio rozbudowana procedura i jest zespół do tego powołany. By dodać powagi przedsięwzięciu.

 5. @aqq, tu nie chodzi o światła międzyblokami. jechałeś po dębie na 7 do pracy? jak mi wypadła nie wiadomo skąd kobita koło szpitala wewnętrznego to o mało zawału nie dostałem. na szczęście nikomu nic się nie stało. O rowerzystach nie wspomnę… heh. [b]Nowa Dęba to miasto a nie wieś i chce aby bylo jak w mieście czyli jasno po zmorku i jasno zanim wstanie dzień!!! ale oczywiście nie wolno domagać się normalności co by wizerunek wielkiego wspaniałego burmistrza nie ucierpiał.[/b] gratuluje dobrego samopoczucia!

 6. Trzeba zatrudnić kilku żółtych panów z ChRL, żeby jeszcze raz dokładnie na swych liczydłach przeliczyli tabelę wschodów i zachodów, biologiczny potomek Kopernika wyliczy położenie gwiazd na niebie, Łajka z satelity prześle dane o prędkości obrotu księżyca wokół Ziemi i za kilka dni powinno być jasno w naszym mieście 24h/dobę, 7dni w tyg.

 7. No dobra, to jak już sobie humor poprawiliśmy to może coś merytorycznego…

  Jeśli do zakładu energetycznego dostarcza się "sztywną" tabelkę godzin włączenia/wyłączenia, to zapewne powstaje ona nie w oparciu o obserwację słońca (abstrahując: ciekawi mnie czy urząd tak sam z siebie udziela lekko kompromitujących odpowiedzi, czy to może kreatywność redaktorska) tylko o obserwację budżetu i licznika zużycia energii.
  Może w takim razie warto ten sztywny kalendarz wschodów i zachodów słońca dostosowywać do krótkoterminowych prognoz pogody, zamiast czekać na skargi mieszkańców? Przy większym prawdopodobieństwie (zapisanym w prognozie) zachmurzenia gasło by światło później rano i zapalało się wcześniej wieczorem. Ideałem byłby prosty algorytm wydłużający (bądź skracający) na bieżąco czas świecenia w oparciu o kilkudniową prognozę zachmurzenia.
  Trzeba by się zorientować jakie są możliwości zakładu – jak często można im podsyłać informację itp.
  Może warto posiedzieć nad rozwiązaniem problemu i zaproponować je władzom, zamiast sobie dworować z pokracznych wypowiedzi. Czas na skonstruowanie artykułu i skonstruowanie rozwiązania pewnie podobny.

 8. Trzeba wyjechać do pracy 10 minut wcześniej to nie pędziłoby się wtedy z obłędem w oczach z obawy przed spóżnieniem.Tak się składa że przechodzę do pracy i z pracy przez przejścia dla pieszych wokół ronda i znam "kulturę"kierowców pędzących w kierunku zakładów lub od ul.Kościuszki,w przeciwnym kierunku.[b]Wizerunek wielkiego wspaniałego burmistrza nie ma tu nic do tego.[/b]

 9. Nowa Dęba to miasto. Obchodziliśmy 50 lecie nadania praw miejskich. [b]W miastach ulice są oświetlone.[/b] Rozumiem, że burmistrz nie jest z miasta i może mieć problem ze zrozumieniem jego problemów ale skoro dostał sygnał to mam nadzieję, ze podejmie właściwe kroki.

 10. Podejmie kroki ! Już to widzę ! W zeszłym roku radni z osiedla północ zgłaszali uwagi w sprawie Kościuszki – i co ?
  To samo !
  Więc bez emocji !
  Do pierwszego razu … !

 11. Problem oswietlenia miasta w porze zimowej przewija sie juz od lat
  Kilka lat temu zostala potracona na ul.Kosciuszki mieszkanka Osiedla Polnoc z powodu braku widocznosci w godzinach rannych (lampy nie swiecily). Mimo interwencji malzonka poszkodowanej podczas sesji rady miejskiej temat zostal rozmyty. Burmistrz podobnie jak w pow. wypowiedzi powolywal sie na tabele. Mysle,ze bardziej chodzi tu o oszczednosci dla budzetu gminy, niz bezpieczenstwo mieszkancow, tylko nasuwa sie pytanie , czy zdrowie i zycie ludzkie jest tego warte?

 12. Pan Mariusz Bobula ma w swoim ego pene niedomogi i stąd jego niektóre wpisy są urągające prawdziwego zatroskanego o wspólne sprawy obywatela.Mniej sarkazmu więcej rzeczowej dyskusji na poziomie kompetentnego człowieka.

 13. Ludzie nad czym się tu rozwodzić, mamy XXI wiek a wyłączniki zmierzchowe i automatykę przemysłową znamy już od pewnego czasu czy nie można tego by zastosować do załączania oświetlenia a nie jakieś obserwacje wschodów i zachodów słońca i tabele ?

 14. wystarczy czujnik nasłonecznienia który automatycznie reguluje czas włączenia i wyłączenia latarni w zależności od warunków pogodowych.

 15. To ci Burmistrz wymyślił! Pytam po co kilkunastoletnie obserwacje wschodów i zachodów słońca, przecież w każdym roku tego samego dnia słońce wschodzi o tej samej godzinie, i zachodzi również, no może z wyjątkiem roku przestępnego. Naukowo sformułowane zdanie (trochę złożone) nie musi wcale być mądre a już napewno prawdziwe.No, ale robi wrażenie, że ten kto je wypowiada jest bardzo dobrze poinformowany.

 16. Obserwowanie wschodów i zachodów słońca jest bardzo romantyczne i lubię to robić, chętnie zatrudniłbym się w takiej funkcji w urzędzie.

 17. A dzisiaj o 6:35 było ciemno jak w u murzyna. Mój kierowca mało nie wjechał w nieoświetlonego rowerzystę na Mickiewicza. Ta sytuacja doprowadzi prędzej, czy później do tragedii

 18. Dlaczego rowerzyści jeżdżą bez świateł?
  Czy to jest zgodnie z prawem?
  Może ktoś zainteresowałby się tą sprawą.
  Gdzie jest Policja i Straż Miejska?

 19. Ze smutkiem stwierdzam, że Nowa Dęba jest większą wiochą niż Tarnowska Wola – tam jadąc w porannej porze jest widno a w dębie nie!

 20. Z tym oświetleniem w naszym mieścieto naprawdę obłęd.Widocznie w Tarnobrzegu są inne wschody i zachody słońca,światła w tym mieście gasną dopiero o 7:25. Skoro w Tarnobrzegu można to dlaczego w Nowej Dębie nie!,ba wszystko da się zrobić, tylko trochę dobrych chęci ze strony władz.Przecież można zamontować czujniki zmierzchu, a nie zasłaniac się jakimiś tabeleczkami wschodów i zachodow słońca.Przecież nie mieszkamy w dżungli.

 21. widocznie słabo u Ciebie z fizyką dział astonomii oraz georafii: Nowa Dęba jest bardziej wysunięta na wschód niż Tarnobrzeg wiec wcześniej zimą jest jaśniej – tzn. rozpoczyna sie wchód słońca o około 3 – 5 sekund wcześniej

 22. Czy burmistrz i jego urzędnicy obserwujący wschody i zachody słońca piszą również horoskopy? A jeśli tak to czy na podstawie tych horoskopów jest tworzony budżet gminy?

 23. Co wy chceta od naszego Burmistrza , winien jest KOPERNIK co to wstrzymal SLONECZKO a uruchomil ZIEMIE i sie kreci wedlug zasady robie co chce rano wolniej a wieczorem szybciej i nie mam zadnej tabelki jak mam to robic w roku anomalii i tak bedzie asz nie przepedzicie chmurki co sloneczko zaslania:o[color=#669933][/color]

 24. W Nowej Dębie jednak pewne latarnie się świecą. Jadąc do pracy zaobserwowałam, że basen jest oświetlony, osiedle Pólnoc (między blokami) jest oświetlone, a nawet ul. Szypowskiego – droga powiatowa jest oświetlona. Nie załączone pozostają JEDYNIE latarnie w gestii Miasta. Czyli w Nowej Dębie są też inne tabele?? może na podstawie kilkudziesięcioletnich obserwacji??

 25. PRZECIEŻ Ordon swojej willi za swoje nie zrobił!!Ludzie tu burmistrza trzeba zmienić. ĆWOKA nam nie trzeba:(Żal tylko mlodych kuzwa daje prace burmistrz tbg a nasi dalej bezrobotni!!:oTak nie może być!!

 26. Ciemno wszędzie,głucho wszędzie.Co to będzie.Co to będzie.Idąc do sąsiada żony pogryzł mnie pies nie szczepiony.Co to będzie :o

 27. problemem jest brak aury zimowej- uahahahah co to za gloopota, no tak gdyby byl snieg tp byloby bardziej bialo ahahaha…. wniosek jeden jak bylby snieg to wogole oswietlenie byloby niepotrzebne…

 28. [quote]obwieszczam wszem i wobec, że dziś w dniu 13 stycznia w piątek latarnie miejskie ŚWIECIŁY przed godz 7 rano!!!![/quote]

  [b]TO ZNACZY ŻE KILKUNASTOLETNIE OBSERWACJE WSCHODÓW I ZACHODÓW ORAZ WALKA Z BRAKIEM ZIMOWEJ AURY POMOGŁY !!!! [/b]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here