Coraz więcej osób szuka pomocy w Centrum Zdrowia Psychicznego

10
Fot. Źródło, Powiat tarnobrzeski, tarnobrzeski.pl

Z kilku tygodniowo do kilkunastu dziennie wzrosła w ostatnich miesiącach liczba przyjęć do Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie. Dotyczy ona nie tylko opieki lekarskiej, ale też pomocy psychologicznej i socjalnej. Covid zbiera coraz większe żniwo wśród mieszkańców całego regionu.

– Telefony do nas dzwonią coraz częściej, bo coraz więcej osób wie, że istniejemy – mówi Dorota Bielecka, Koordynator Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie. – Od maja ubiegłego roku obserwujemy wzrost zainteresowania pracą naszego centrum, bo wiele osób odczuwa przerażenie z powodu pandemii, która odebrała im pracę, zmusiła do zamknięcia w domach czasem całych rodzin, co często staje się powodem różnego rodzaju tragedii.

Punkt zgłoszeniowo koordynacyjny działający przy Centrum Zdrowia Psychicznego odbiera coraz więcej sygnałów z prośbą o pomoc, a pracujący w nim koordynatorzy opieki decydują jakiej pomocy trzeba udzielić potrzebującym. Czasem trzeba podejmować szybką decyzje o skierowaniu na oddział, innym razem wystarczy leczenie ambulatoryjne, albo pomoc psychologiczna lub socjalna.

– Ale co najważniejsze, kiedy pojawia się problem, pacjent lub ktoś z jego rodziny nie musi przychodzić do centrum osobiście – podkreśla Dorota Bielecka. – Na początek wystarczy telefon, bo w punkcie mamy dyżury psychologów, lekarzy, pracowników socjalnych. Jeżeli sprawa może poczekać umawiamy pacjenta do poradni, do lekarzy, czy psychologa. Ale jeśli trzeba działać od razu – pomagamy.

Jak podkreśla dr Marek Gronkowski, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie, najważniejsze jest to, by nie czekać do ostatniej chwili, kiedy symptomy choroby mogą stać się niebezpieczne. Czasem o tym, że mamy do czynienia z zaburzeniami psychicznymi powiedzą nam choćby bezsenność, czy objawy agresji u osób dotychczas spokojnych i łagodnych.

Centrum Zdrowia Psychicznego działa w Nowej Dębie od 1 października 2018 roku i podobnie jak 30 innych centrów w Polsce powstało w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Centrum składa się z oddziału stacjonarnego, oddziału dziennego, poradni zdrowia psychicznego, zespołu leczenia środowiskowego, zaś głową odpowiedzialną za wszystko jest Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny.

Po pomoc niesioną przez Centrum Zdrowia Psychicznego w Nowej Dębie można dzwonić do Punktu Zgłoszeniowo – Koordynacyjnego w dni powszednie od godz. 8.00 do 18.00.

Taki sam punkt działa też w Kolbuszowej. W nagłych przypadkach pomoc zostanie udzielona do 72 godzin od zgłoszenia.

Jak znaleźć pomoc dla siebie i swoich bliskich

NOWA DĘBA:

Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny , ul. M.C. Skłodowskiej 1 A, tel. 888 289 431, czynny od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 8.00-18.00.

Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. M.C. Skłodowskiej 1 A, tel. 15-846-26-51 wew. 148.

KOLBUSZOWA:

Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny ul. Tyszkiewiczów 2, tel. 572 357 528 lub 17 223 03 71, czynny od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 8.00-18.00.

Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Tyszkiewiczów 2, tel. 572 357 528 lub 17 223 03 71.

/Powiat

10 KOMENTARZE

  1. Media tyle miesięcy szczują z zajobem, to się nie dziwię… Zobaczycie jakie będą efekty nauki zdalnej za kilka lat, i nie mam na myśli jakości nauczania, ale zakłócenia w relacjach międzyludzkich. Wszystko się odbije czkawką na zdrowiu psychicznym całego społeczeństwa, dojdzie do tego jeszcze spowolnienie gospodarki, przyzwyczajajcie się do codziennych wiadomości o kolejnych próbach samobójczych.

    • Należy więc oglądać i czytać tylko i wyłącznie rządowe media propagandowe – tam edukacja i szkolnictwo, służba zdrowia, gospodarka, kultura z disco polo, kościół narodowy oraz pozostałe branże mają się wysmienicie, a Polacy opływają w dobrobyt i żyją w blogim niczym niezmaconym spokoju – Amen i do przodu Bracia a sztandar chwały PIS niech powiewa nad naszymi głowami – łączy nas sprawa i Jarosław – więc cześć mu i wieczna chwała

  2. Tak z innej beczki. Kiedy Dyrektor KrysKpina zamierza otworzyć kino Metalowiec? Nie mogę bowiem znaleźć nigdzie repertuaru, a chętnie bym poszedł coś obejrzeć, jak już pofolgowali Matołusz i Spółka

    • Tak sie wczoraj poplakalem podczas przemowienia KOPERCIARZA wystepujacego w obronie TVN i agory o godz. 20

    • Dla Ciebie już niedługo będą dostępne przymówienia napoleona z żoliborza w formie vinylowej na stacjach orlen z której całkowity dochód zostanie przekazany na Lux Wariatis. Słuchaj sobie.

    • Ojjj ojjj Anonimy i Mieszkańcy – wybieracie i lobbujecie coś co jest Wam podsunięte chytrze przed nos? Wnioskuję że jesteście młodymi ludźmi i nie pamiętacie czasów PRL – ciemnych czasów pełnych kłamstwa, obłudy, i totalnej propagandy dobrobytu – trzymam kciuki mimo waszego zaślepienia rozumu abyście w przyszłości nie byli pionkami ale świadomymi ludźmi – o to toczyła się walka! Niestety PIS chce na nas znów zarzucić kagagiec i cofnoc nas do czasów Komuny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here