Czołowi informatycy śledczy zjechali do ND

15

W środę 13 października miała miejsce kolejna edycja Uniwersytetu Latającego. Temat spotkania brzmiał: „ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z WYKORZYSTYWANIEM NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII I PRAWNE MOŻLIWOŚCI ICH ZWALCZANIA I PRZECIWDZIAŁANIA”.

Pierwszy panel prowadzony przez Wojciecha Pilszaka- biegłego z listy Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie – obejmował zagadnienia dotyczące metod postępowania podczas zabezpieczania elektronicznych nośników informacji (dyski twarde, pamięci CF, nawigacja satelitarna, nośniki optyczne, telefony komórkowe), możliwości analizy i rodzajów pozyskiwanych danych z elektronicznych nośników informacji, przykładowych rozwiązań stosowanych w informatyce śledczej, a także technik antyforensic oraz możliwości i metod analizy urządzeń w których je zastosowano.

Kolejny wykład prowadzony przez Macieja Kołodzieja- specjalistę informatyki śledczej, CIS-IS Auditor/Manager, pracującego do tej pory m.in. dla Grupy Onet.pl SA, i TVN SA (Security Department Manager ) a obecnie zatrudnionego w Naszej-Klasie– dotyczył zagadnienia ukrywania i anonimizacji tożsamości internetowej. Zebrani mogli się dowiedzieć czy i na ile można „zniknąć w sieci”.

Ostatni panel adresowany również do przedstawicieli mediów poprowadziła Marlena Kruczek- specjalistka z zakresu informatyki śledczej firmy E-detektywi. Jej wystąpienie dotyczyło bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz możliwości przeciwdziałania zagrożeniom na nie czyhającym.

Organizatorami spotkania były Żandarmeria Wojskowa w Nowej Dębie i Towarzystwo Kultury Powszechnej RATUSZ. Grupę docelową szkolenia stanowili funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej i innych służb oraz prokuratorzy. Ze względu na charakter wykładów obejmujących techniki śledcze spotkanie miało charakter zamknięty.

Kolejne edycje Uniwersytetu Latającego w przygotowaniu.

Ratusz/ŻW

15 KOMENTARZE

 1. No jak żw i TKP Ratusz organizują wykłady m.in.dla PROKURATORÓW = docelowa grupa = chyba będzie fajnie – i proszę nie obgryzać paznokci ,tylko raz/dwa na komis i szczerzej niż panom/tfu!/DUSZPASTERZOM na spowiedzi – wszystko,albowiem wszystko jest istotną informacją :D:D[color=#ff3300][size=16]punk's not dead![/size][/color]

 2. [size=20]Wreszcie ktoś się wziął za szkolenie tych…….. głodnych wiedzy .Brawo Marku .Wczoraj skończyłem zasysać – słowo policjanta – nigdy więcej .[/size]

 3. Przynieście ludziom wiedzę, na temat, który jest w tym świecie bardzo ważny – pieniądze. O najbardziej podstawowych rzeczach: na co zwracać uwagę w umowach kredytowych, jakie parametry są ważne w kredytach, kontach, kartach kredytowych.

  Wiem, że większość ludzi uważa, że się na tym zna i świetnie sobie radzi z zarządzaniem swoimi pieniędzmi. Ale jak w takim razie wytłumaczyć fakt, że ludzie zapożyczają się w "instytucjach", które sprzedają pieniądz po cenie rzędu 100% rocznie, biorą kredyty w walutach obcych w totalnych dołkach ich wartości rynkowej, nie mają pojęcia na temat obciążenia swojej karty kredytowej, ani kosztu tego długu, a mając obroty rzędu 2000 złotych miesięcznie trzymają swoje środki na kontach, które kosztują ponad 200 złotych rocznie.

 4. Panie Mariuszu,
  czytając Pana komentarz stwierdzam , że Pan takową wiedzę posiada, więc może Pan dałby się zaprosić na panel pt. "Pieniądze"
  – chętnie przyjdę i posłucham. Serdecznie Pozdrawiam
  Mieszkaniec

 5. Na pewno znajdą się bogatsi w wiedzę w danej specjalizacji ode mnie. Bogatsi w czas i mieszkający bliżej :-)

  Choć zawsze mogę przeznaczyć część wolnego czasu dla mieszkańców małej ojczyzny i kilka rad ogólnych na temat poszczególnych instrumentów mogę udzielić.

  Jedna ogólna, zawsze świeża: [b]Zachęcam do czytania umów, które się podpisuje.[/b] Naprawdę.

  Niby proste – a rzadko stosowane. Umowy pisane są przez prawników – jeśli coś jest niejasne – pytać drugą stronę. Jeśli nie potrafią wytłumaczyć – zrezygnować z podpisywania (przynajmniej do czasu, aż się sami dowiedzą o co chodzi).
  I jeszcze jedno – w żadnym wypadku nie wstydzić się pytań. Banalnie brzmiąca rada, ale naprawdę ludzie wstydzą się swojej niewiedzy, przez to nie chcą zadawać pytań, a tym samym pogłębiać znajomości tematu. Błędne koło.

  Przez długi czas pracowałem z klientami detalicznymi. Nie mogę używać nazwisk, ale ludzie najbardziej poważani w świecie ekonomii, znani z gazet i telewizji, świetnie zdawali sobie sprawę z tego, że nie mogą się znać na wszystkim. Bez żadnych kompleksów pytali o różne drobiazgi mimo, iż w wielu tematach z zakresu ekonomii sami byli nauczycielami, czy wręcz twórcami teorii. Z resztą pracownicy wszystkich instytucji finansowych działających legalnie, mają prawny obowiązek przekazywania pełnej informacji na temat oferowanych produktów.

  Co do poszczególnych produktów bankowych – raczej wolałbym wypisać kilka ogólnych informacji i wskaźników, na które należy zwracać uwagę.

 6. P. Mariusz Babula – to bardzo ważne co pan pisze!
  Podejrzewam,że panu czasu brakuje – jednak podstawowy ''elementarz – dekalog'' -wszystkim nam by się przydał…

  p.s. – jestem prześmiewcą – ale w tym temacie jestem poważny,całkiem poważny. Ukłony – p.s.

 7. [quote]Ze względu na charakter wykładów obejmujących techniki śledcze spotkanie miało charakter zamknięty. [/quote]

  [quote]Towarzystwo Kultury [b]Powszechnej[/b] RATUSZ[/quote]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here