D24: Dezamet dostarczy pociski moździerzowe dla wojska

2

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił postępowanie na dostarczenie dla wojska ponad 7 tys. sztuk amunicji moździerzowej 60 mm z pociskiem dymnym, dedykowanej dla moździerzy LM-60D i LM-60K. Pociski mają być dostarczone w latach 2016-2017.

Postępowanie zostało ogłoszone przez Inspektorat Uzbrojenia w trybie wolnej ręki. Jak czytamy w Dzienniku Urzędowym UE, z przyczyn technicznych dostawy mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę. Produkowane dla Sił Zbrojnych RP przez ZM TARNÓW S.A. moździerze posiadają bowiem inny wymiar (kaliber) lufy.

Lufa ta (zgodnie z dokumentacją konstrukcyjną – – φ 60+0,08 mm) różni się od wyprodukowanych w standardzie NATO moździerzy typu np. M6. Powoduje to, że seryjnie produkowana amunicja moździerzowa kalibru 60 mm standard NATO nie jest kompatybilna z moździerzami LM-60D i LM-60K (kaliber naboju jest o 0,7 mm większy od kalibru ww. moździerzy). Nowa amunicja będzie konstruowana na bazie będących na wyposażeniu wojska 60 mm pocisków oświetlających S-LM60 przez jej dotychczasowego dostawcę, czyli Zakłady Metalowe DEZAMET S.A.

Zgodnie z informacjami, Zakłady Metalowe z Nowej Dęby dostarczą polskiej armii 7800 sztuk amunicji z pociskiem dymnym dedykowanej do eksploatacji z moździerzami LM-60D i LM-60K.

Źródło: Defence24.pl

2 KOMENTARZE

  1. ta, Dezamet dostał kontrakt na świece dymne, a ktoś inny zbiera śmietankę produkując prawdziwą amunicję za prawdziwe pieniądze…….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here