Dlaczego elewacje bloków nie są odnawiane?

22


Pytanie do prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Jakuba Sudoła.


INFO:Czy PKGiM planuje podjąć się odnowienia elewacji budynków? Jeśli tak to których, jeśli nie to dlaczego?

JAKUB SUDOŁ: Według wiedzy, jaką posiadam, odnowienie elewacji budynków przy ul. 1 Maja miało miejsce w 1998 r. i 1999 r. ze środków budżetu Miasta i Gminy Nowa Dęba. Z chwilą ukonstytuowania się Wspólnot Mieszkaniowych, co nastąpiło w 2004 r., Gmina ostatecznie utraciła możliwość bezpośredniego dotowania prac remontowych w budynkach, gdzie funkcjonują Wspólnoty.


Na fotografii odnowione ponad 10 lat temu elewacje budynków przy ulicy 1-go Maja.


Zgodnie z interpretacją Najwyższego Sądu Administracyjnego oraz Regionalnych Izb Obrachunkowych dotacje z miejskiego budżetu nie mogą być udzielane Wspólnotom Mieszkaniowym na remont czy ocieplenie, gdyż Wspólnoty nie zaspakajają zbiorowych potrzeb mieszkańców gminy. Według obowiązującego stanu prawnego odnowienie elewacji może nastąpić jedynie ze środków własnych Wspólnoty. Z uwagi, iż Wspólnoty Mieszkaniowe w Nowej Dębie nie posiadają na własność lokali użytkowych, które mogłyby przynosić dochód – środki na remonty muszą gromadzić poprzez sukcesywne wpłaty na fundusz remontowy.

Niestety na 42 administrowane przez PGKiM Wspólnoty tylko 3 podjęły uchwały o utworzeniu funduszu remontowego. Wspólnoty nie mają zatem środków na remonty, w tym odnowienie – ocieplenie elewacji budynku.Gminę należy obecnie traktować jako jednego z właścicieli, który będzie partycypował w kosztach remontów do wysokości własnego udziału. W niektórych Wspólnotach udział mieszkań komunalnych wynosi zaledwie 20%

22 KOMENTARZE

 1. ale głupie pytanie, czego nie odnawiają, jak chcieli na własnośc to niech teraz ponoszą koszty, to tak jakby każdy z prywatnych domów kazał dopłacać do termomodernizacji, bloki wspólnoty mieszkaniowe przy rzeszoweskiej czy krasickiego mają fundusz remontowy, zbieraja kase i pomału robią

 2. Mam wrażenie ,że ci co piszą komentarze w ogóle nie czytaja powyższej informacji.Wydaje sie mi ,że p.prezes wyjaśnił sprawę dogłębnie tak dogłębnie ,że głębiej sie po prostu nie da.
  CZYTAĆ TRZA UMIĆ

 3. Zapytaj więc Marku dlaczego płacony jest czynsz od mieszkań własnościowych.Prezes zapewne odpowie że to nie czynsz tylko fundusz remontowy, i masło maślane.
  Zapytaj też dlaczego nie remontują bloków pod zakładami bo tam na pewno nie wspólnoty.Tak na prawde to prezes Sudoł nie ma czasu na takie pierdoły.

 4. cóż takiego zrobił TSM przez tyle lat ???? ile tych bloków docieplił i odnowił ? Zawsze Nowa Dęba jako wspólnota mieszkaniowa była w tyle , bo wszystko dla Tarnobrzega. Dobrze że gmina walczy o tereny na osiedłu Pólnoc , bo zmarnowali kupę czasu żeby coś tam zrobić.

 5. przynajmniej, zeby udalo sie odnowic elewacje niektorych budynkow przy Jana Pawla, np. numer 8, ktory jest dosc ciekawym przykladem architektury soc-realu

 6. i to jest kolejny przykład jaki jest wielki wiesław. Wybrał sobie prezesa MPGKiM i chwali się wszem i wobec, że jaki to porządny gospodarz jeden z drugim, a obskurne bloki niech sobie dalej straszą swoim wyglądem. Zasłanianie się jakimiś przepisami jest bezczelnością, bo jeśli wielki wiesio chciałby odnowić to stanął by na głowie aby obejść dziwne przepisy aby odnowić elewacje tych bloków. Już nie raz pokazał jak można to zrobić, ale tylko w tedy to zrobił kiedy było mu to na rękę.
  Nie ładnie tak panie Ordon postępować z elektoratem tuż przed wyborami. Już nie wspomnę o całej kadencji. Mam tylko cichą nadzieję, że znajdzie się odważny i stanie mu naprzeciw w nadchodzących wyborach. A na pewno jest w mieście lepszy kandydat od p. Ordona. Może czas najwyższy rozwalić tą klikę karierowiczów Hotelarza, ups. p Ordona…? !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here