Fatalny stan kanalizacji w mieście

66

2013-11-06


Kanalizacja w mieście Nowa Dęba jest w fatalnym stanie. Pod wiele bloków podjeżdżają \”szambowozy\” i opróżniają nieczystości. Doczekaliśmy momentu w którym mamy \”wybetonowane\” planty, ale nie mamy właściwie działającej kanalizacji! Koszty naprawy tego stany rzeczy są ogromne!

Pamiętacie państwo skargi mieszkańców na smród dobiegający spowodowany awariami kanalizacji? Niestety śmierdzi i śmierdzieć będzie bo kanalizacja ze starości padła.

Tylko na przestrzeni ostatnich miesięcy Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej prowadziło szereg akcji mających na celu usunięcie awarii sieci kanalizacyjnej. Wykonano nową studzienkę zbiorczą pomiędzy budynkami nr 7 i 9 przy ul. Rzeszowskiej oraz wykonano 27 mb nowego odcinka kanalizacji. Powodem wymiany studzienki było jej zapadanie się na skutek korozji betonu kinety. Udrożniono również przyłącz kanalizacyjny z budynku nr 1 przy. Al. Zwycięstwa.

Czekamy na przyjazd kamery
Udrożniono także odcinek sieci kanalizacyjnej, którym są odprowadzane ścieki z budynków nr 106, 108 i 110 przy ul. Kościuszki. Awaria ta nie jest usunięta do końca. PGKiM czeka na przyjazdspecjalistycznego sprzętu (ekipy z kamerą), który pozwoli określić rodzaj uszkodzeń i ustalić sposób naprawy. Problem polega na tym, że niedrożność występuje pod garażami. Władze spółki ocenić czy rodzaj uszkodzenia będzie można usunąć metodą bezwykopową.

Czytaj także: Nie ma ciepła – jest smród. Każą nam za to płacić.

66 KOMENTARZE

 1. Każda taka akcja to zniszczenie chodnika lub parkingu lub innej części krajobrazu. To kolejne koszty. Tracimy kasę która mogła by pójść na rozwiązanie innych problemów miasta i gminy. Ale zamiast ważnych spraw takich jak kanalizacja kolejny raz w ciągu ostatnich lat przekopali planty, wycięli piękne dęby i zostawili beton. Tak to właśnie rządzi nam pan Ordon.

 2. [b]NOWA DĘBA – STREFA INWESTORA [/b]
  z mocnymi wrażeniami i innowacjami takimi jak:
  [b]PRZYBLOKOWE SZAMBA[/b] – wynalazek naszych włodarzy niespotykany nigdzie indziej na świecie.

 3. Rozumiem, że dla Ciebie brak kanalizacji w mieście i smród w domach to właściwa sytuacja. Podoba Ci się to i chcesz aby trwała wiecznie. No ale jedni wolą zapach fiolków inni jak im szambem śmierdzi. Niech miasto się całkiem zawali, niech resztki młodych stąd wyjadą. O to wam chodzi? O to zabiegacie? Bo na to wygląda, że do tego właśnie zmierzacie.

 4. #3 ratusik,to pewnie piesek Ordona więc będzie poszczekiwał na każdy temat krytykujący "wspaniałe" posunięcia tego pana. Nie ma co się przejmować takimi wpisami, a infonowadeba jest jedynym niewazeliniarskim informatorem co się dzieje w mieście. Tak trzymać Panie Marku. Pozdrawiam

 5. Przeczytaj najpierw w internecie (np. Wikipedia) co to jest szambo i jak działa i nie pisz że tego typu instalacje są tylko w Nowej Dębie.

 6. Wydaje mi się że Ostapce juz odbija jak macierewiczowi. Tylko , że jeden to stara żmija a drugi dopiero wykluty z jaja nienawiści i głupoty. I za to jeszcze bierze do rączki nasze pieniądze. Ale każda żmija linieje i zmienia oblicze.Zyczę ci mareczku dorwania się do stołka i wtedy przekonasz się jak to jest miło od spadającego na siebie łajna. A masz to jak w banku

 7. [quote]Przeczytaj najpierw w internecie (np. Wikipedia) co to jest szambo i jak działa i nie pisz że tego typu instalacje są tylko w Nowej Dębie.[/quote]

  Dzięki za podpowiedź. Zgodnie z twoją sugestią sprawdziłem w wikipedii co to jest szambo i wiesz co się dowiedziałem? Oto cytat:

  [quote]Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, [b]zbiorniki bezodpływowe mogą być stosowane tylko na działkach budowlanych niemających możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjne[/b][/quote]
  [url]http://pl.wikipedia.org/wiki/Szambo[/url]

  [b]To już nie tylko kwestia estetyczna i urbanistyczna, że w miastach nie ma szamb ale także prawna!!! Czyli w mieście NIE MA PRAWA BYĆ CZEGOŚ TAKIEGO !!!! MA BYĆ KANALIZACJA !!!! [/b]

 8. Panie Ordon, czy nie czuje Pan jeszcze że to Żołądź Pana piecze i może się wywiązać poważna choroba jak się tego nie wyleczy zawczasu??????

 9. [b]JEST PROBLEM Z KANALIZACJĄ ALBO GO NIE MA?[/b]
  ODPOWIEDŹ: [u]JEST[/u]
  [b]WŁADZA SOBIE NIE RADZI TAK CZY NIE?[/b]
  ODPOWIEDŹ: [u]NIE RADZI SOBIE[/u]
  [b]BRAKUJE ARGUMENTÓW WIĘC CO SIĘ ROBI? [/b]
  ODPOWIEDŹ: [u]STOSUJE ARGUMENTY AD PERSONAM I OBRAŻA.[/u]

  Każdy może napisać tak jak ty tylko, że zamiast Ostapko wstawić Ordon. Proszę: Wydaje mi się, że Ordonowi już odbija jak macierewiczowi. Tylko, że jeden to stara żmija a drugi dopiero wykluty… Dalej mi się nie chce przepisywać bo po co? Aaaa i jeszcze pamiętam jak Ordon rzucał łajnem na swojego szefa Czekalskiego. Tak ten sam święty i pobożny Ordon. Ale on może, prawda?

 10. Maruś płodzi cztery dni pod rząd . Odpocznij chłopie bo dostaniesz zadyszki a jeszcze nie dorobiłeś się niczego Mózg ci się całkiem zlasuje

 11. [quote]Maruś płodzi cztery dni pod rząd . Odpocznij chłopie bo dostaniesz zadyszki a jeszcze nie dorobiłeś się niczego Mózg ci się całkiem zlasuje[/quote]

  Codziennie nowe sukcesy pana Ordona więc jest o czym pisać! To Pan Ordon płodzi. Wystarczy pokazywać! Sypie się dom kultury, sypią się planty, sypie się Koziołek. Nie wiadomo gdzie posypała się kostka. Mamy problemy z ujęciem wody. Sypie się kanalizacja i śmierdzi. Ale władza jest radosna a jej stronnicy na tym portalu zamiast przyznać rzeczy oczywiste – bo każdy widzi to o czym piszę – rzucają pomyje na osobę która bije na alarm, że nasze miasto i gmina jest degradowane! Wstyd!

 12. Do11. Jest kanalizacja w mieście ? JEST. Płyną ścieki do oczyszczalni ? PLYNA. Wybija gdzieś ścieki na trasie ?NIE WYBIJA. Za to tobie we łbie odbija A ciebie nie upowazniłem do zmiany moich treści.

 13. Panowie, przecież ścieki stoją co chwilę w innym miejscu miasta , co chwile jedzie beczka pompować, Marek ma rację, po co się rzucać na niego? To jest wielki problem naszego miasteczka i rozwiązę się go poprzez ataki na radnego który o tym głośno mówi! Raczej Trzeba atakować pozostałych radnych którzy milczą na ten temat, np. Gazda który jest szefem komisji, Serafin który jest szefem Rady, nie mówiąc o Panu Ordonie który jest siódmy rok u władzy a ciągle zaprzecza faktom. Więc podziękujmy Markowi Ostapko bo tylko on podnosi ważne tematy, które często są po cichu załatwiane potem przez władze. Zresztą wygląda na to żę władza zajmuje się już wyłącznie problemami zgłaszanymi przez Marka – BO MUSI.

 14. Ścieki płyną do oczyszalni czy piach? Ile ścieków płynie a ile piachu? Może warto to sprawdzić oficjalnie , pomierzyć, udokumentować skoro niektórzy tutaj chcą udawać, że nie ma problemu ?

 15. Ja żeby mieć kanalizację musiałem wpłacić określoną kwotę na konto komitetu budowy kanalizacji, opłacić dokumentację,sam wykonać wykopy, kupić rury i wykonać instalację. PGKiM tylko sprawdziło czy jest to fachowo wykonane i zezwolono mi na zasypanie wykopu i mam przyłącz, za który notabene PGKim nie odpowiada.To mój problem jak się coś zepsuje.
  W ten sposób pozbyłem się szamba i płacę jak wszyscy aby mieć wygodę.
  A wam co miasto ma zrobić remont kosztem naszych podatków,a dlaczego nie ponosicie kosztów wymiany tak jak my ,powinni wam zwiększyć opłaty za ścieki i tym sposobem pokryć koszty wymiany.
  My prosimy o asfalt na drogach, chodniki, oświetlenie i trudno coś wywalczyć a wam się należy.PRL już minął. Chcesz mieć to plać jak inni a nie psiocz na gminę.A jak nie to wiadro i wynoś do studzienki.

 16. Nie bredź. Na budowę kanalizacji w sołectwach wydano miliony złotych. Chociażby ostatnio w Rozalinie budowa kosztuje. Robić kolejny raz planty ( i to jeszcze je zniszczyć, zfuszerować) w momencie gdy pada kanalizacja w mieście to skrajna nieodpowiedzialność.

 17. Dęba i Alfredówka potrzebuje kanalizacji a tych dwóch Ordon i Żołądź wstawiają oślepiające światła w planty. Czy oni już poszaleli? I to wszystko na kredyt!!!! Jeszcze nie spłacone a już się sypie.

 18. gdzie jest film z przetykania kanalizacjons

  Panie Ostapko uruchom kamerę latającą nakręć

  prosiCie o to Twój wyborca z krwi i kości jestem poza N. Deba obecnie chce zobaczyć jak akcja ratunkowa na mickiwicza leci

 19. Teraz są dopłaty, bo prawo zmusza do budowy kanalizacji. Ale 20 lat wstecz było tak jak pisze #17.
  Jak nie wiesz to nie podnoś głosu.

 20. KANALIZACJA I WODCIĄGI NALEŻĄ DO ZADAŃ WŁASNYCH GMINY I TO USTAWOWY OBOWIĄZEK GMINY. NA TO IDĄ PODATKI I TO MA BYĆ ZROBIONE. ALE ONI WOLĄ PLANTY BO MIAŁ BYĆ SUKCES PROPAGANDOWY PRZED WYBORAMI A WYSZŁA FUSZERA KTÓREJ SIĘ WSTYDZĄ.

 21. Gdzie szambo płynie z wolna,
  rozsiewa smrody On,
  pokrzywka rosła polna
  a nad nią fruwa dron.

  "W tym gaju tak ponuro,
  Że aż przeraża mnie,

  Wtem Marek idzie z wolna:
  "Pokrzywko, witam Cię,
  Twój urok mnie zachwyca,
  Czy chcesz być mą, czy nie?"

 22. Płacąc za wodę i ścieki mamy w rachunkach OPŁATĘ AMORTYZACYJNĄ czy jak tam się to zwie. Gdzie jest kasa na amortyzacje sieci kanalizacyjnej uzbierana przez lata???

 23. [b][color=#ff0000]Wpis połączony przez Admina[/color][/b]

  Panie Marku Ostapko zapraszam na ulicę Sikorskiego i zobaczyć jak Starostwo Powiatowe Pana pracodawca wydał pieniądze podatników a raczej wyrzucił w błoto nawierzchnia asfaltu to tarka do prania rowy odwadniające obsypują się zatykające się przepusty inwestycja zakończona miesiąc temu.Czy Pan podejmie temat czy zamiecie pod dywan i nie piśnie słowa na swojego pracodawcę.

  Odpowiedź Admina: [i]Zajmiemy się sprawą na InfoNowaDeba.pl[/i]

  Gosc dnia 11/06/2013 17:05
  To jeszcze jeden temat mianowicie młodzież z Zespołu Szkól nr2 w Nowej Dębie zajęła 4 miejsce w POLSCE w konkursie na temat UE i wyjechała do Brukseli czy o tym też jakiś artykulik czy tylko artykuliki pan pisze o Zespole Szkól nr 1

  Odpowiedź Admina: [i]Do tej pory szkoły same przysyłały artykuły na temat wydarzeń jakie miały w nich miejsce. I nie odmówiliśmy publikacji żadnego z nich. Niestety w tym przypadku nie otrzymaliśmy, żadnej notki od ZS2, ale chętnie byśmy ten sukces opisali. Poprosimy ZS2 o zdjęcia.
  [/i]
  Prośba Admina: [i]Tematy nie związane z artykułem a ważne proszę poruszać w mini czacie, na forum lub po prostu napisać e-mail. Nie chcemy usuwać postów, ale to jest temat o kanalizacji. Dziękuję [/i]

 24. Gdzie przebiega kanalizacja? Pytam bo się za chwile może okazać, że będziemy ryć nowe ulice i chodniki oraz planty z koziołkiem bo trzeba kanalizacje wykopać. A kanalizacja to głębiej leży niż wodociąg więc doły muszą być większe niż przy kanalizacji.

 25. jak narazie ostapko pisze listy listy wykaz się chłopie jakś ogólnie akceptowana inicjatywą nie czekaniem az sie czytelnucy wystrzelają
  popros paią janine i swoich kumpli zróbcie coś naprawde pożytecznego

  bo juz sie chce rzygać jak ciagle chłopie dajessz na ordona prawie jak fakty i mity na kościół katolicki
  albo nasz dzieniik na PO

  weż sie do roboty

  zrób np zbiórkę na ludzi potrzebujęcych na zime dużo jest rodzin dzieci którym brakuje na życie coś w stylu świateczna paczka czy cówś ni emusisz jak owsiak

  nie jestem z nowej dęby ale mam rodzinę w nowej debie i czsami chciłabym poczytac jakis pozytywów o nowej debie a ni eciągłe szczekanie i szczekanie
  troche ogłady i szacunku dla ludzi
  jesi chodzisz do kosciąła lub wieżysz w cokolwiek to chywa w twojej wierze niema pogardy dla ludzi, nawt jak jesteś nie wierny to też sa jakieś granice obrzucania innego człowieka

  narazie panie Ostapko to widze pana jak zerwnego psa złańcucha co obszczekuje i obsikuje co się da i kogo się da

  troche kultury

  były chwilowy mieszkaniec Nowej Dęby z odległości 600 km
  żal czytac wpisy do czego służt ten bloog? do informowania mieszkańców o jedynie o tym co knujemy i jak podkopujemy Ordona (nie bronie go) i szykowanie sie na stołek ?

 26. Aleś sie opisał. I co z tego wynika. Że kanalizacja w Dębie jest spoko? Czy że jest stara i do d****??? Jeśli jest OK to dlaczego jeżdżą szambowozy? Jeśli jest do d*** to dlaczego Ordon nic nie robi z tematem od lat??? I o tym jest ta dyskusja. Ale ty ludzie twojego pokroju sprowadzasz ją do pyskówki a poruszanie żywotnych dla Nowej Dęby spraw nazywasz szczekaniem. Idź sobie na stronę Ordona. Tam nie poczytasz o długach, o bezrobociu, o sypiącym się domu kultury, o fuszerce na plantach. Tam i w "naszych sprawach" będziesz miał same sukcesy.

  A co do stołków. Rozumiem, że Ordon tak przyrósł do stołka, że ma już na nim być wiecznie?
  Wymagasz kultury ? Zacznij od siebie.

 27. Komu krzykacze podpalani przez Ratusz płacicie za amortyzację , burmistrzowi czy PGKiM. Tam interweniujcie a nie o wszystko obwiniać gminę.
  Wasza zasada jest taka: winien, nie winien poniżony zostać powinien.Oj kiedyś odwiedzicie za te pomówienia najwyższy budynek w Tarnobrzegu i zobaczycie z górnych pieter jak wyglądają okolice Nowej Dęby. Nawet Dron nie będzie potrzebny. Już kiedyś ze strachu ten portal zamilkł.
  Na miejscu radnych przydzielił bym wam z budżetu na remont kanalizacji – tylko na łopaty i do roboty-kopać

 28. [quote]Panowie, przecież ścieki stoją co chwilę w innym miejscu miasta , [b]co chwile jedzie beczka pompować, Marek ma rację, po co się rzucać na niego? To jest wielki problem naszego miasteczka i rozwiązę się go poprzez ataki na radnego który o tym głośno mówi! Raczej Trzeba atakować pozostałych radnych którzy milczą na ten temat[/b], np. Gazda który jest szefem komisji, Serafin który jest szefem Rady, nie mówiąc o Panu Ordonie który jest siódmy rok u władzy a ciągle zaprzecza faktom. [b]Więc podziękujmy Markowi Ostapko bo tylko on podnosi ważne tematy, które często są po cichu załatwiane potem przez władze. Zresztą wygląda na to żę władza zajmuje się już wyłącznie problemami zgłaszanymi przez Marka – BO MUSI[/b].[/quote]

 29. Krzykaczu podpalany przez Ordonowców: PGKiM jest spółką w 100% należącą do gminy. Niech burmistrz Ordon z prezesem PGKiM zrobią robotę która do nich należy.

 30. Bardzo dobrze się kanalizacja sypie. Niech śmierdzi im chałupach!!! Proszę się tym burmistrzu nie przejmować. Bo gmina jest dla pana a nie pan dla gminy i najważniejsze jest aby miał pan kasę co miesiąc. A plebs niech sobie o kanalizacji marzy. Do wyborów jakoś ta kanalizacja dotrwa. A potem jak plebs znowu wybierze na stołek to znowu kasa co miesiąc. Ostapkę trzeba załatwić bo nagłaśnia to wszystko. Zaraz go opluję w komentarzu. Pozdrawiam panie burmistrzu.

 31. [b]Jak Ostapko pisał, że wodociągi padają to było źle. Ale burmistrz do decyzji dojrzał i wodociągi są wymieniane.

  Teraz pisze o kanalizacji i jest larum. Ale pisze prawdę i tylko patrzeć jak kolejne chodniki będą się deformować. A to dlatego, że wypływające z nieszczelności w rurach ścieki wymywaja piasek i chodniki siadają.
  [/b]

 32. Nie bez znaczenia jest kolejny fakt, że ścieki płyną z piaskiem na oczyszczalnię ścieków. Zaburza to i podraża technologię oczyszczania.
  Kto za to zapłaci??????

 33. W mieści betonuje się plac, kładzie chodniki, robi się zmiany w zieleni miejskiej. A kanalizacja pada.

  To robota czyniona na odwrót.

  Najpierw wymienia się sieci podziemne, a potem wykonuje prace na powierzchni. W takiej kolejności powinno sie działać.

 34. Ostapko grzebał pacem w nosie i nie tylko kiedy mówiło się o wymianie sieci wodociągowej. czy też kanalizacyjnej. Mesjasz ostapko nic nowego nie wymyślił i nie róbcie tumany z niego cudotwórcy. A wam porębiqkom bury pies by nawet nie dogodził. Zrobili wam piękną drogę, chodniki, dojazdy do posesji.I jeszcze wam barany żle ? Trzeba się było lepiej modlić o deszcze to się wam skarpy nie obspywały. Zadbajcie o to osły, burżuje sami

 35. A ja się pytam co robił obecny plenipotent Ostapki , pan Wacław jak był dwie kadencje przy władzy? Dlaczego nie wymienił kanalizacji? Teraz taki.mądry? No ale jak wróci do władzy to napewno zrobi.

 36. Jak radny Marek Ostapko pisał o potrzebie wymiany sieci wodociągowej bo są straty wody za które płacą mieszkańcy to też pieski Ordonowe szczekały. Zobaczcie sobie stare artykuły jak pieski Ordonowe pisały, że wodociągi są super, że nie ma problemu. Ordon pod naciskiem medialnym zaczął wymieniać wodociągi. Dzisiaj to samo jest z kanalizacją. Kanalizacja ze starości padła. Marek to pokazuje i nagłaśnia wzywając Ordona do pracy. Pieski Ordonowe wbrew faktom ujadają na Marka. Bo się pieskom Ordonowym podoba smórd w blokach i szambowozy pod blokami. Takie to one mundre.

 37. [u]FAKT NR 1[/u]

  [quote]Jak Ostapko pisał, że wodociągi padają to było źle. Ale burmistrz do decyzji dojrzał i wodociągi są wymieniane.

  Teraz pisze o kanalizacji i jest larum. Ale pisze prawdę i tylko patrzeć jak kolejne chodniki będą się deformować. A to dlatego, że wypływające z nieszczelności w rurach ścieki wymywaja piasek i chodniki siadają.[/quote]

  [u]FAKT NR 2[/u]

  [quote]Nie bez znaczenia jest kolejny fakt, że ścieki płyną z piaskiem na oczyszczalnię ścieków. Zaburza to i podraża technologię oczyszczania.
  Kto za to zapłaci??????[/quote]

  Dziękuję, dobranoc, udział wzięli.

 38. Koziołki i dom chłopa wy****nie kasy z UE na pierdoły.. Zęby popsute – ale jest odświeżacz do ust i perfumy – elegancko. Kanaliza pada .
  Piękny widok – Co blok – szambowóz czerpie "dobrobyt" mieszkańców.
  A z pięć razy przebudujcie planty a guano uszami wyjdzie – ja ****e i ludożerka na to pozwala? Sorry za ironię – pianka.

 39. Czy ktoś może mi powiedzieć jak długo straszył będzie wykop na ul. Św. Jana Pawła II? Pryzma ziemi już zarosła i zasłania wyjazd z podwórka.
  Jest szansa, że jak coś zaczną robić, to zrobią do końca?
  Pozdrawiam
  I zdrowia życzę

 40. Ile lat te rury leżą?? Pomnik panu G. od COP wystawiacie a miast kierować jego ideą – i ją kultywować – to chodniczki,lampki i wycinać drzewa – bo w ch*j zarosło Dębe Nową .. dość. były mieszkaniec..

 41. Niech burmistrz zajmie się kanalizacją to nie będzie śmierdzieć. Gdzie są pieniądze z amortyzacji sieci???? Do zadań własnych gminy należy kanalizacja!!!!! To obowiązek ustawowy a nie łaska!!!

 42. Czy ten ostapko musi się tak ośmieszać ? Siebie może , ale nas mieszkańców miasta nie ma prawa. Sr….nie w swoje gniazdo do zaspokojenia swych ambicji to po prostu chamstwo.

 43. Pan Ostapko pisze prawdę o tym jak zostały wykonane inwestycje.
  Ja nie zgadzam się na takie marnotrawstwo moich pieniędzy przez burmistrza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 44. Głosowałem na Pana Ordona i będę głosował (dla jasności)a działania Pana Ostapki mi się bardzo podobają brakoróbstwo należy tępić ,należy powiedzieć STOP to samo podkreślił w wywiadzie Pan Ordon . Brawo Panie Marku Ostapko tak należy czynić .

 45. #48 – wiem doskonale . Czytaj ze zrozumieniem a później kopniaka zasadnie w du*ę zasadź. Proszę powiedz jak betonowy krąg nazwiesz po prostu.Magistralą okrągłą z kręgów betonowych? To [color=#cc0000]RURA[/color] a czy jest miedziana,czy pcV (:))) czy żeliwna lub z betronu – to RURA. ZROZUMIAŁEŚ?

 46. Czy ten ordon musi się tak ośmieszać? Siebie może, ale nas mieszkańców miasta nie prawa. Sr..nie w swoje gniazdo dla zaspokojenia swych ambicji to po prostu chamstwo.

 47. Jak wymieniano sieci wodociągowe, to należało równolegle zająć się kanalizacją. Ale zabrakło myślenia. Lepiej było zalać plac betonem.
  Po prostu brak słów…..

 48. Trudno racjonalnie zrozumieć wybór i sposób realizacji inwestycji w naszym mieście.
  Prywatna kasę można wydawać na fanaberie, ale publiczną w żadnym wypadku.

 49. pianka nie osmieszaj sie juz bardziej ,KRAG BETONOWY NIE BYL I NIE BEDZIE RURA TO JEST KRAG Z BETONU I Z NICH JEST BUDOWANA MAGISTRALA SCIEKOWA CHOC TO JUZ PRZESZLOSC BO TERAZ KLADZIE SIE RURY Z TWORZYWA O KILKU LETNIEJ TRWALOSCI-AMEN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here