FELIETON: "It's the economy, stupid"

21

Od dłuższego czasu mówi się o „Tajemniczym Inwestorze”, który ma zamiar wprowadzić swój kapitał na teren naszej strefy ekonomicznej.

Ze względu na obowiązującą tajemnicę zarówno nowodębski samorząd jak i przedstawiciele firmy odmawiają jakichkolwiek komentarzy w tej sprawie. Jednak skoro temat poruszany jest w rzeszowskim wydaniu „Gazety Wyborczej” (Zobacz: \”Skutki powodzi. Pilkington przyjdzie na Podkarpacie?\” ) nie ma co dłużej milczeć i udawać, że nic się nie dzieje zwłaszcza, że przed nami szereg niełatwych zadań, którym musimy sprostać.

Praca dla mieszkańców Nowej Dęby
Przede wszystkim trzeba dołożyć wszelkich starań, by nie skończyło się tak, jak zawsze, czyli: będzie praca, ale dla ludzi spoza Nowej Dęby. Fakt, iż w wielu przypadkach w Nowej Dębie pracę znajdują ludzie z okolicznych miejscowości, a nie z naszej gminy bardzo często tłumaczy się brakiem „wykwalifikowanej siły roboczej”… Swoją drogą, skąd ta „wykwalifikowana siła robocza” bierze się w Majdanie, Krzątce, czy Hucie Komorowskiej itd. nie wiadomo.

Przystosowanie do zawodu
Myślę że (i wiem, że nie jestem w tym osamotniony), jeżeli zostaną już podpisane stosowne umowy warto podjąć działania mające na celu bezpłatne doszkolenie naszych mieszkańców pod kątem potrzeb nowego inwestora, np. poprzez uruchomienie odpowiedniego profilu w szkole zawodowej ( praktyki mogłyby się odbywać w już istniejącym zakładzie inwestora ) oraz specjalnych kursów dla bezrobotnych i osób chcących zdobyć nowe kwalifikacje. Mieszkańcy naszej gminy wzbogacili by się o niezbędne do pracy w nowym zakładzie umiejętności, a dzięki temu byliby bardziej konkurencyjni dla swoich rywali z okolicznych miejscowości. Te kwestie Klub Radnych RATUSZ będzie poruszał w rozmowach z władzami gminy i powiatu.

Tworzenie dogodnych warunków do rozwoju
Kwestie gospodarcze bardzo często dotykaliśmy w publicystyce na infonowadeba.pl i były one elementem naszego programu wyborczego. Cieszymy się więc, że wywierany od dłuższego czasu nacisk na zajęcie się tymi tematami odniósł pozytywny skutek.
W kompetencji rady miejskiej było przejęcie dróg strefowych (Zobacz: Uchwałę z grudnia), podpisano również umowę na budowę drogi Strefowej w Chmielowie. W planach są kolejne działania mające na celu zwiększenie atrakcyjności naszej strefy. To dobrze wróży na przyszłość, ale nie można spoczywać na laurach, bo u wielu osób- nawet tych z długoletnim doświadczeniem samorządowym- dalej widać spore niezrozumienie tematu.

Otwartość i rozwaga
Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji (29.12.2010) dyskusję wzbudziła sprawa wykonania parkingu dla „Tajemniczego Inwestora”, którego zasadności nie dostrzegają, wbrew stanowisku swojego lidera, niektórzy radni z opcji rządzącej. Za wsparciem inwestora opowiadał się opozycyjny Ratusz. Jak więc widać \”ta zła ratuszowa opozycja\” i Wiesław Ordon w kwestiach zasadniczych potrafią znaleźć pole porozumienia i zająć wspólne stanowisko. Chodzi przecież o miejsca pracy i wpływy z podatków, które zasilą budżet gminy. W gestii burmistrza pozostaje teraz przekonanie niezdecydowanych członków swojego komitetu o zasadności podjęcia określonych działań. Chociaż z drugiej strony mając na uwadze zaobserwowaną w minionej kadencji dyscyplinę i jednomyślność \”dworu\” można przewidywać, że proces decyzyjny nie sprawi większych problemów. Oby! Bo w sprawach tej wagi, nie powinno być podziałów.

Marek Ostapko

21 KOMENTARZE

 1. Pic na wodę z Nowej Dęby to tylko parę osób reszta Sandomierz i Tarnobrzeg.Zresztą kto tak bardzo poszukuje tutaj pracy to za 1000 zł do piligtonka nie pójdzie .Woli raz do roku na truskawki pojechać .

 2. Łatwo zauważyć, że młodzież z okolicznych miejscowości w znacznej sile uczęszczała lub uczęszcza do nowodębskiego "technikum" ZS2 gdzie zdobywają zawód i stąd wykwalifikowana kadra, a nowodębianie w większości obierają kierunek na LO i studia czyli …. . Reszta dopowiedzmy sobie sami.
  Dobrze, że inwestor będzie i będą podatki, ale pracy może być mało, bo w większości będą tam pracowali obecni zatrudnieni w Sandomierzu gdzie obecnie pracują. Po prostu przeniesienie fabryki z pracownikami. A inwestycja będzie w Chmielowie.

 3. Inwestor będzie płacił podatki to nie takie pewne bo strefa i zwolnienia za inwestycje jak sanfarm ot co ?a za 1200 to niech s………dala

 4. młodzież z okolicznych miejscowości to zawodówka taki poziom liceum a technikóm porażka .Inwestor pracowników to z Ukrainy będzie przyjmował bo tu to tylko starcy pozostali:|

 5. Pięknie Pięknie,
  ale małe ale co do samego artykułu. Podatków w strefie to raczej inwestor nie płaci, pozostają podatki od dochodów mieszkańców może z tego coś wpłynąć plus podatki od drobnych usługodawców i sklepikarzy, którym zwiększą się przygody z racji większej podaży pieniądza na rynku.
  Druga sprawa to czytając ten artykuł można odnieść wrażenie, że dzięki programowi wyborczemu KW wpłynął na działania włodarzy gminy. Drogi, parkingi woda etc. 2 miesiące i cud gospodarczy?
  No i trzeci temat o ile kojarzę program KW to miały być rozwijane szkoły o profilu leśnym i rozwój przemysłu leśnego.
  Teraz każdy, kto chciał rozwijać szkoły, poprawiać drogi i zwiększać zatrudnienie może sobie sukcesy przypisywać tylko, że ten inwestor jeszcze nie zainwestował.

  Pozytywną sprawą jest to, że potraficie się dogadać „Dwór” z „Ratuszem” bo zgoda buduje.
  PS. a tak przy okazji to KW burmistrza powinien się nazywać ratusz bo są w ratuszu a KW Ratusz bardziej mi się kojarzy z dworem (bractwo, tańce etc)

 6. Z tymi szkoleniami to dobry pomysł. Ileż można wyprodukować kierowców widlaków albo piekarzy? Może czas na coś nowego bo wszyscy widlakami jeździć nie będą.
  Swoją drogą ktoś nawalił w negocjacjach że rzecz się będzie rozgrywała w Chmielowie a nie w Dębie. Gdyby było w Dębie kilkaset osób przyjeżdżających do pracy do miasta wsparłoby swoim portfelem dębski sektor usług: sklepikarz, fryzjer, być może basen. A tak? Bliżej im będzie do Tbg i tam zostawią kasę.

 7. [b]Jak by nie patrzeć, jest to robota "burmiszcza" aby przyciągać inwestorów, bo takie są oczekiwania społeczne i za to bierze kasę. Zamiast płakać na tym forum, każdy z was, powtórzę jeszcze raz , każdy może osobiście odwiedzić panującego nam włodarza w jego miejscu pracy i zapytać go co zrobił w tym temacie abyście mieli pracę i żyło sie wam lepiej. Im więcej was będzie, tym większe będzie parcie na "burmiszcza". Ale jeśli uważacie że same wam to spadnie z nieba bo sie należy, to sorry, nie ta epoka…..
  P.S. Te wszystkie uwagi i komentarze co na tym forum napisaliście , właśnie jemu powinniście powiedzieć [/b]

 8. Następny porypany jak nie wiesz dlaczego piklintonek łapie pszyczółek w strefie i z jakiego powodu to stul pysk .Burmistrz miałtyle do powiedzenia co żyd itd.

 9. Myślę, że warto zwrócić uwagę na kwestie poruszone w moim komentarzu. W pewnych warunkach mogą okazać się ważne. Chodzi między innymi o dostęp do infrastruktury kolejowej.

 10. Tak, tak, panie Mariuszu Babula. Nie ma to jak poczucie ważności swoich słów ponad innymi. A może właśnie to coś pan powiedział to jest najmniej istotne….Trzeba zauważyć ze obok są inni z innymi potrzebami.

 11. #17 Ooooa a gdzie ten komentarz i ''kwestie poruszane''??
  sorry, bo nie robię notatek jak oznajmiasz- [b][size=20]mówię ja Mariusz Babula[/size][/b].Obiecuję poprawę a tymczasem proszę pomóc mi zlokalizować temat z ''kwestiami poruszonymi'' .Dziękuję – pansa s.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here