Nowa Dęba na posterunku

33

Mieszkańcy naszego miasta pomagają powodzianom.

Oprócz służb porządkowych w akcje ratunkową włączyły się władze lokalne, osoby prytwane i organizacje pozarządowe z naszego miasta. Pomocy poszkodowanym udzielają m.in. druhowie OSP, oraz członkowie Uczniowskiego Klubu Sportowego Stenga z Nowej Dęby.

Wyruszyli na akcje

W akcje ratunkową włączyli się aktywnie członkowie Uczniowskiego Klubu Sportowego Stenga. Artur Licak ( ratownik SOSiR) oraz Andrzej Gancarczyk wyruszyli z klubowymi łódkami w kierunku Gorzyc. Tomasz Licak któremu obowiązki zawodowe nie pozwoliły wziąć udziału w akcji (pełni dyżur na naszym basenie) udostępnił dwa swoje samochody: transportowy Mercedes Sprinter oraz osobowy Renault Laguna w celu przewieznienia niezbędnego sprzętu. Z kolei pan Tomasz Wójcikowski właściciel kawiarenki nad basenem wybrał się na miejsce wraz z swoją prywatną łodzią. Na nogi postawione są również wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że w miejscach objętych żywiołem są również nowodębscy ratownicy medyczni.

Na wysokich obrotach pracują także nasi samorządowcy. –Koordynujemy akcje w gminie ponieważ występują u nas lokalne podtopienia. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w Alfredówce i Jadachach. Na terenie gminy zaangażowane są jednostki OSP, Policja, pracownicy UMiG, MGOPS, jak również penitencjariusze Zakładu Karnego w Chmielowie. W trakcie tworzenia są punkty ewakuacyjne dla mieszkańców gminy Gorzyce. Na terenie naszej Gminy obecnie tworzone są dwa takie punkty, w Zespole Szkół w Chmielowie oraz Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach. Współpracujemy również zpowiatowym sztabem zarządzania kryzysowego– mówi zastępca burmistrza Zygmunt Żołądź. To właśnie samorząd zwrócił się do osób prywatnych i organizacji pozarządowych o wykorzystanie ich zasobów w celu pomocy powodzianom. – Pragnę gorąco podziękować Arturowi i Tomkowi Licakom oraz Andrzejowi Gancarczykowi, za natychmiastową reakcję. Dziękuję również druhom z OSP, którzy w znakomitej większości pomagają mieszkańcom. Mam nadzieję, że wspólne działanie służb i społeczeństwa pomoże przetrwać te trudne chwile – mówi Zygmunt Żołądź.

Ty też możesz pomóc
Już jutro zostaną w Nowej Dębie uruchomione specjalne punkty w których będzie można składać dary dla powodzian. Szczególnie potrzebne są koce, ubrania i środki czystości. Jeżeli chodzi o żywność najbardziej porządana jest ta którą można przyrządzić bez gotowania i posiadająca długi termin przydatności do spożycia jak np. konserwy.

Dary będzie można składać codziennie (do odwołania) w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz placówkach szkolnych w godzinach od 7.00 do 19.00 , a także w większości sklepów na terenie miasta. UWAGA! Pudełka/koszyki na dary będą specjalnie oznakowane m.in pieczęcią MGOPS. Ponadto będą przy nich czuwać pracownicy MGOPSu i wolonatriusze których poznamy po indetyfikatorach. Wszystko to ma służyć zabezpieczeniu przed potencjalnymi oszustami. Burmistrz podkreśla, że PIENIĄDZE NIE BĘDĄ ZBIERANE.

Apel służb porządkowych
Woda zalewa kolejne miejscowości powiatu tarnobrzeskiego. Policjanci pomagają przy ewakuacji osób, organizują objazdy w miejscach, gdzie woda uniemożliwia przejazd.
Od kilkudziesięciu godzin trwa akcja ewakuacyjna osób dotkniętych powodzią. Wczoraj pękł wał na rz. Wiśle. Kilka godzin później wylała rz. Trześniówka w gminie Gorzyce. 6800 osób opuściło swoje domostwa. Większość z nich trafiło do swoich rodzin i przyjaciół. Część mieszkańców dzisiejszą noc spędziła w internatach i szkołach oraz hotelu Nadwiślańskim. Po godzinie 10, w miejscowosci Orliska w gminie Gorzyce pękł wał na rzece Łęg. Trwa ewakuacja mieszkańców. Woda podchodzi pod wsie Wrzawy, Motycze Poduchowne, Pączek Gorzycki.

Policja prosi o podporządkowanie się poleceniom. Stróże prawa wspólnie ze strażakami oraz wojskiem będą zabezpieczać domostwa, zabudowania i dobytek ludzi. Służby apelują do wszystkich osób przychodzących na wały o nie przebywanie w ich pobliżu z uwagi na silne nasiąknięcie wodą.

Marek Ostapko

ALARM PRZECIWPOWODZIOWY

Niniejszym informuję, że z dniem 19 maja br. Wojewoda Podkarpacki ogłosił alarm przeciwpowodziowy m.in. na terenie powiatu tarnobrzeskiego.

W związku z zaistniałą sytuacją, zwracam się do mieszkańców miasta i gminy Nowa Dęba o zachowanie szczególnej ostrożności, a w sytuacjach zagrożenia o kontakt, w pierwszej kolejności z sołtysami i przewodniczącymi zarządów osiedli, a następnie z Gminnym Zespołem Zarządzania Kryzysowego.

Jednocześnie zwracam się o udzielanie wszelkiej niezbędnej pomocy służbom zaangażowanym w akcję przeciwpowodziową.

Numery telefonów:
tel. stacjonarne 15 848 26 71 (do 15.30) lub 15 846 42 40
tel. alarmowy – bezpłatny 986
tel. komórkowy 609 222 292 (dyżur całodobowy)

Z-ca Burmistrza
(-) Zygmunt Żołądź

———————————————————————————————————————————————-
GŁODNY ? NA CO CZEKASZ?
\"GIUFEPPE\"

33 KOMENTARZE

 1. "Rząd PO bez wahania odrzucił wszystkie projekty przeciwpowodziowe…" :[url]http://www.pis.org.pl/article.php?id=15456[/url] <– Wywiad z śp. Grażyną Gęsicką.

 2. Jest takie powiedzenie: niech nie wie lewica co robi prawica. Autentyczna i bezinteresowna pomoc jest bez rozgłosu i aplauzu, co wcale nie oznacza, że tym ludziom nie należy się szacunek. Może to obudzi odruch pomocy również w tej skali micro np. dla sąsiada, który grzebie w śmietniku, bezrobotnej z klatki, dwudziestolatka, który szuka pracy, wg. zasady, komu więcej dano, ten więcej może.

 3. obojętnie kto jest przy korycie, czy PO czy PiS, SLD… postąpił by identycznie ze względu na wybory. Dla nich wszystkich jest najważniejsze tylko objęcie władzy w zbliżających się wyborach :o

 4. Poprzez te sytuacje zrozumiałem jak ważne są stowarzyszenia, zwłaszcza takie jak UKS Stenga. Gdy w państwie lub w jakiejś jego części dochodzi do sytuacji kryzyowej i insytycuje nie dają sobie rady- (bo procedury, bo awaria sprzętu, bo coś znowu nie tak) do akcji wkaraczają takie właśnie organizmy jak stowarzyszenia. Po to tworzy się takie modelarnie by zbudowanymi tak samolotami RC z zainstalowanymi kamerami patrolować okolice z nieba (tanim kosztem). Po to są takie Stengi by w chwili kryzusu wykorzystać swoją flote i doświadcznie. Na codzień wygląda to na zabawe, na coś mało istotnego. Ale gdy przychodzi "ta chwila" okazuje sie , ze to wlasnie odgrywa istotną rolę. To jest argument za tym aby miasto naprawdę otworzylo sie na oganizacje pozarządowe , na stowarzyszenia. Po to trzeba je wspierać, znajdować siedziby. Bo to właśnie jest społeczenstwo obywatelskie. Ilu z nas potrfaiłoby kończąc prace o 15.00 pojechać w środek kataklizmu ryzykujac wlasne zdrowie a nawet życie, oddać swoj sprzęt prywatny w postaci 2 samochodów, łodzi… Tym ludziom należy się szacunek i należy sie wymienienie ich nazwisk. Jestem pod wrażeniem.

 5. Szacunek i uznanie dla wszystkich druhów strażaków , których tak oczerniano na tym portalu , dla wszystkich pozostałych osób zaangażowanych w akcję z wielka wodą .
  Do << bezpartyjnego<< ten komentarz to nie ta pora i nie to miejsce….

 6. O ile pamiętam toczyły się w komentarzach zacięte dyskusje na temat OSP ale nie "oczernianio druhów strażaków" tylko krytykowano ilość strażnic w tak małej gminie jak nasza ( w sumie Nowa Dęba ma 8 straży pożarnych!!!) i wyrażano wątpliwość co do przeszkolenia… Ale nie chce sprowadząć tematu na ten wątek bo znowu zacznie się lawina komentarzy dotycząca OSP.
  Szacunek należy się wszystkim biorącym w akcji, pracownikom służb porządkowych, ochotniczym strażakom, osobom prywtanym i stowarzyszeniom. Pomyślmy bardziej nad tym [b]jak doprowadzić do tego byśmy wszyscy potrafili ze sobą tak współpracować na codzień jak wspólpracujemy w obliczu tragedii, katastrof, żywiołów.[/b]

 7. Jestem miło zaskoczony zaangażowaniem społeczności w akcje " DLA POWODZIAN" widząc ludzi robiących zakupy gdzie z własnego koszyka wyciągane są zakupy i wkładane do kosza- pudła DLA POWODZIAN. Wielkie Brawa dla Pań w sklepach, które zajmują się tą akcją (osobiste podziękowanie składam dla pracownic sklepu chemiczno- kosmetycznego SPOŁEM na Hali Targowej – Dziękuję) . Wasza-nasza pomoc będzie potrzebna przez jeszcze dłuższy czas, ponieważ większość tych ludzi nie ma nic co się nadaje do zwykłego funkcjonowania. Dlatego wspomóżmy tą akcję jak tylko możemy , ze szczerego serca, do czego namawiam Nas Wszystkich.
  Mieszkaniec ND

 8. "Z kolei pan Tomasz Wójcikowski właściciel kawiarenki nad basenem wybrał się na miejsce wraz z swoją prywatną łodzią. " nie pal tego więcej Marku.

 9. Dlaczego ja mam pomagać ???Piątek 20 maja godz 19 ,30 Gorzyce noszę worki piasku i ze studentami ze stalówki na przemakający wał ,strasznie brakuje ludzi każda para rąk by się przydała .A w Nowej Dębie wojsko spokojnie bawi się w wojenkę na poligonie za moje podatki .,Pomagajcie ,pomagajcie , a ja poleżę na słoneczku . To państwo ma środki aby pomagać i konstytucyjne obowiązki .
  Mnie już chyba się znudziło pomaganie .

 10. A ja się zastanawiam, po co jest zbiórka żywności dla powodzian, czy nasze państwo jest takie biedne, że nie może wykarmić kilku tysięcy powodzian? Co z moimi podatkami, co z VAT-em, akcyzą… Nie wspomnę o państwowej rezerwie żywnościowej. Ale nie, lepiej pojechać naiwnym ludziom na współczucie i zbierać od nich datki. To wstyd dla władzy, że w taki prymitywny sposób kompromituje się przed społeczeństwem i to za stosunkowo nie duże pieniądze, bo ileż może kosztować wyżywienie, to nie Marriott

 11. To samo chodzi mi po głowie.Żebrać i jechać na ludzkich uczuciach.
  Ale zgrzewkę wody i bochen chleba dam.
  Mam taką refleksję dla Kojota:
  Jeśli pomagałeś to tej pory ,a teraz twierdzisz,że Ci się [color=#ff0000]znudził[/color]o,to znaczy,że sobie pomagałeś nie komuś.Karmiłeś własną próżność i nagle Ci się [color=#cc0033]znudziło[/color].
  Jak komuś pomagasz to pomagasz dla samej pomocy i wtedy się nie nudzi.A teraz twoje ego kombinuje jak tu komuś pomóc,ale tak inaczej może extremalnie,bo tak zwyczajnie to już się[color=#ff0000] znudziło[/color] :P
  Co do reszty masz rację.

 12. [quote] Ale nie, lepiej pojechać naiwnym ludziom na współczucie i zbierać od nich datki.[/quote]

  Smoleńsk i ta powódź to chyba Czyjś głos, no nie? I to głos bardzo inteligentny. Tam ludzie mieli mało na myślenie. Tutaj prawie nikt nie zginął, a obraz tragedii przerażający. Najwyższy czas wziąć Biblię do ręki i wreszcie przejrzeć na oczy!

 13. Chodzi mi po głowie rok 1997 kiedy to powódź dotknęła ościenne gminy, wtedy narzekano na brak systemu (służb) szybkiego ostrzegania czy reagowania na tego typu kataklizmy. Minęło 13 lat , wprowadzono w życie tyle dziwnych służb ( za nasze podatki), skomputeryzowano czy wyposażono w środki komunikacji czy sprzęt meteo i pewnego poranka człowiek się budzi wstając z łóżka wkładając nogi do zalanego mieszkania a nie w kapcie. Mamy XXI wiek a my z naszych podatków zapewniliśmy sobie właśnie ten stan rzeczy, że tysiące ludzi nie mają dachu nad głową – co się do jasnej ch…y dzieje z tym krajem ? Ile klęsk i wojen musi jeszcze przejść przez naszą ziemię by można było tu mieszkać normalnie.

 14. dwadziescia jeden, nie prawda gdyby pis rzadzil od 2005 do dzisiaj bylo by inaczej, a tak Po pitoli wszystko o CUDAKU juz nie wspomne!

 15. To co ,ze pojechali i wrócili… ważne ,ze chciało im się w ogóle jechać, ruszyli tyłki ,zeby cos zrobic, a nie siedza na necie i narzekają!!!

 16. Pojechali i wrócili wieczorem gdy było już ciemno. Typ z komentarza nr 10 zasial dezinformacje i jak widać skutecznie.

 17. [quote]do #18 proponuje wizytę u psychiatry, religijny oszołom z ciebie[/quote]

  Jeszcze wspomnisz ten wpis i gorzko zapłaczesz.Zapewniam.

 18. No tak powódz to bicz bozy,kara za to że rzadzi PO to przeciez jasne jak słońce:P Mh a moze to kara za to ,że nie ma IV RP?

 19. Po powodzi w 1997 wbrew opiniom fachowców, zdrowemu rozsądkowi i logice zapewniano, że w najgorszym scenariuszu takie coś może się powtórzyć za 50 lat. Powtórzyło się za 13 lat i to z podwojoną siłą. Wniosek z tego taki, że kłamstwo, kłamstwem na kłamstwie pogania. Kłamstwo zatriumfowało w każdej dziedzinie życia. Człowiek stał się niewolnikiem kłamstwa i tylko natura, jako potężna siła może się temu przeciwstawić.

 20. zapewniano nas społeczeństwo że zostaną wdrożone w życie specjalne służby że zostaną poprawione wszystkie usterki infrastruktury wodnej, że zostaną stworzone systemy alarmowe – ostrzegawcze –

  – i co dzisiaj mamy krzątającego się pana z czerwonym nosem, ubranego w jakiś mundur,

  tak zastanawiam się co by było gdyby taka klęska dotknęła nas Dębian , czym a może kim ten pan by koordynował, co by takiego zrobił , bo jeżeli nie potrafi pomóc sobie i swoim sąsiadom to co z niego za fachowiec

  zdejmij Pan ten mundur i nie rób Pan wstydu

 21. Dość absurdom \ dość pure -nonsens..
  do cholery! przeca nikt nie każę się składkować na powodzian — masz ochotę dać – dajesz / nie masz – postępujesz analogicznie. Tyle i kropka.Po cholerę wypisywać brednie jakieś,że ''jakoby się znudziło ''
  no ręce opadają . positive to celnie scharakteryzował..
  Jakakolwiek partia byłaby u władzy, to i tak jakby się cudowała,cyrkowała i zachowywała się w obliczu powodzi- i tak [size=12]gawiedź[/size] weźmie kamień i przypier„li bezmyślnie.
  Pysk jakiegokolwiek polityka wygląda irracjonalnie w sytuacji On vs Obywatel tracący w wodzie swoją ''codzienność''
  Jeśli padają tak absurdalne pomysły -vide #18 to ja osobiście uważam,że to Twoja #18 wina! bo skąpiłeś na tacę !! [b][b][size=16]SKOMPIRADŁO![/size][/b][/b]
  Apel- do #22 – bardzo żałuję,że nie powstał PO-PIS = były identyczny bałagan [ albo większy ] ale społeczeństwo zdecydowanie mniej byłoby podzielone.

  ps. :) a jednak ciężko mi wyzbyć się Stańczyka czapki więc moi ukochani – [b][size=12]módlcie się o modlitwe[/size][/b]
  podpisano – [color=#cc0000]boguduchawinny człowiek[/color]

 22. Atyla – to do ostatniego zdania z post#20 — się dziwię Twemu retorycznemu pytaniu …
  Wojny i klęski do tej pory – [b] nic nie zadziały…[/b] –
  charakteru brak ''masie'' – a jednostki …
  a to będzie wymowny przykład ;) : piłka kopana – 1 niezły kopacz – 10 o kant d_py rozbić = oto [b][i][size=12][color=#cc0000]POLSKA[/color][/size][/i][/b] właśnie …
  i nie trzeba grymasić – CHOPINA posłuchaj :D:D
  Dobrego wieczoru.

 23. a jeszcze pominięty komentarz [się rozbestwiłem :)] do regan1973 –
  Jeśli Ty się [size=28][b]zastanawiasz[/b][/size] to ja się zastanawiam – po kiego grzyba dasz datek na WOŚP? – no przeca Państwo buli kasę na NFZ i ch*ja Pana powinno obchodzić – idea bezinteresowna – a graty z sercem WOŚP – ludzików poratowały.. Chory albo niekonsekwentny jesteś , albo pokręcony – ot,co! i niema co się oburzać…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here