[FILM] Ślubowanie klasy mundurowej w Jedynce

73

17-11-2011r.

W poniedziałek, 14 listopada, w Zespole Szkół Nr 1, odbyło się uroczyste ślubowanie klasy o profilu wojskowym.

To pierwszy rocznik kadetów, który oprócz nauki przedmiotów ogólnokształcacych realizuje innowację pedagogiczną – przysposobienie wojskowe. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Jednostki i Żandarmerii Wojskowej oraz Koła Światowego Związku Żołniezy AK.


Autor: MIEJSKA TELEWIZJA TARNOBRZEG

Uroczystość została przeprowadzona z elementami ceremoniału wojskowego. –Kadeci, od tej chwili, będziecie traktowani jako jednolity oddział, który ma swoją postawą świadczyć o dobrym imieniu Jedynki. Będzie wam o tym przypominać odznaka klasy, gdzie Jedynkę symbolicznie przedstawia złota litera α pochwycona w szpony orła znaku spadochronowego – podkreśliła dyrektor szkoły Janina Lubera. Znak spadochronowy, zatwierdzony w 1941r. rozkazem gen Wł. Sikorskiego, używany w czasie wojny przez cichociemnych spadochroniarzy AK, a obecnie występujący na odznakach elitarnych jednostek Wojska Polskiego – zobowiązuje – dodała.


Autor: Grzegorz Panek, ZS1.

Duże zainteresowanie zebranej publiczności wzbudziły także występy uczniów prezentujących swoje talenty muzyczne, literackie, recytatorskie i plastyczne – w ramach konkursu o tematyce niepodległościowej.

/info

73 KOMENTARZE

 1. Cyt.z przemówienia dyrektor ZS-1 "zapoznajemy uczniów z terminologiom wojskowom także na języku angielskim"
  Nie tylko"kury rozdziobiom" itp wypowiedzi członków rady które cieszyły zwolenników Ratusza i być może ich samych.

 2. Nie załapałeś. Tam było: KURY [b]ROZDZIOBIO[/b]. Uwierz, że dalej cieszą :D

  Pomysł z klasą super! Gratulacje dla Pani Janiny Lubery i jej nauczycieli!

 3. Może i tak było,nie zaprzeczam.Potrafię zapomnieć i przebaczyć..Nie zmienia to faktu że szanowni zwolennicy Ratusza i oni sami [b]"w cudzym oku słomkę widzicie ,w swoim belki nie zauważając"[/b]

 4. No cóż. Na tego typu argumenty mogę odpowiedzieć tylko w takim samym pretensjonalnym tonie. Zatem:Potrafię zapomnieć i przebaczyć..Nie zmienia to faktu że szanowni zwolennicy Naszego Samorząd i oni sami [b]"w cudzym oku słomkę widzicie ,w swoim belki nie zauważając"[/b]

 5. Powielanie cudzej wypowiedzi,używanie ikon emocji świadczy o braku tychże argumentów.Proszę również nie zaliczać mnie do żadnego układu czy układziku.Jestem niezależnym lecz nie podoba mi się nagonka Ratusza oraz jego popleczników na pewne osoby.Ot i wszystko.

 6. [quote] lecz nie podoba mi się nagonka Ratusza oraz jego popleczników na pewne osoby[/quote]
  Skoro jesteś taki OBIEKTYWNY to doskonale powinieneś wiedzieć na KOGO jest nagonka. Odwracanie KOTA OGONEM pewnym osobom wychodzi do perfekcji, a tacy "OBIEKTYWNI" jak Ty "łykają" to jak bociany. Czas pokaże pewnie kto kogo GONIŁ, ale stare porzekadło w tym miejscu zdaje egzamin "ZŁAPAŁ KOZAK TATARZYNA (czyt. J. Luberę) a TATARZYN za ŁEB TRZYMA …." :D Jedno jest pewne KŁAMSTWEM i OSZUKIWANIEM LUDZI daleko nie zajadą.

 7. A dlaczego pomysł z taką klasą jest super? Może ktoś potrafi to wytłumaczyć. Ja nie widzę najmniejszego sensu w bieganiu gówniarzy w mundurkach. Jedna taka klasa już jest w "technikum" od kilku lat i nikt nie wie po co i co tym dzieciakom to daje.

 8. @aqq
  Co ma "nagonka" ze strony Naszego Samorządu na Ratusz czy Ratusza na Nasz Samorząd do informacji o powstaniu klasy mundurowej w Zespole Szkół nr 1? Swoim komentarzem rozpocząłeś polityzacje tego tematu. Do tego stawiając "zarzuty" tak ogólne (mamy się domyślać o co autorowi chodzi) i jednocześnie na "konrtargument" innego Internauty wykazujący, że takie ogólniki można przypisać każdemu, odpowiadasz sugestią jakoby oczekujesz rzeczowej dyskusji. Jeśli naprawdę jej oczekujesz powinieneś napisać : [i]X zrobił/powiedział Y i uważam że zrobił/powiedział źle ponieważ [wstawić uzasadnienie]. [/i]

  @Ktosik
  Nie wiem jak działa to w ZS2 czy innych szkołach (mam nadzieję, że OK) ale skoro mamy niż demograficzny, a szkoły muszą walczyć o uczniów i subwencje to zadaniem dyrektora jest tworzenie jak najszerszej oferty edukacyjnej opartej o zainteresowania uczniów. Po zainteresowaniu uczniów i mediów widać, że dyrekcja poszła w dobrą stronę i wykonała właściwe posunięcie.

 9. [quote] Jedna taka klasa już jest w "technikum" od kilku lat [/quote]
  oooo ciekawe jest taka klasa ??? słyszałam o strzelcu, ale o klasie nie:|

 10. Ma i to dużo.Zwracacie , poplecznicy Ratusza, brygadzisto lub może lepiej administratorze na "słowne kiksy" politycznych przeciwników.Wytknięto więc również Waszemu przedstawicielowi popełnionego "kiksa''Podnosicie larum że upolityczniam temat.Wg.Was upolityczniam ponieważ sięgnąłem Waszego przedstawiciela.Przedstawiciela który jako pedagog powinien dbać o poprawność języka ojczystego.
  Już była taka klasa w techników.Nic absolwentom nie dała oprócz dodatkowych zajęć w wakacje w postaci poligonu.Teraz kolejne przygotowywanie ewentualnego mięsa armatniego lub szkolenia okupanta na misji wojskowej.

 11. Mam takie samo prawo do posługiwania się nickiem jak wszyscy użytkownicy tego portalu. O polityzacji tematu pisałem bo nie skończyłeś swojej pierwszej wypowiedzi na wytknięciu "kiksa" osoby wypowiadającej się w materiale filmowym lecz nagle przeskoczyłeś na cały Ratusz, na jego zwolenników itd., co wywołało interakcje. Jak widzisz nie neguję tego, że masz rację wspominając o pomyłce językowej. Nie podoba mi się jednak gdy na podstawie pomyłki budujesz całą narracje składającą się z negatywnych ogólników o Ratuszu.

  Nie wiem czy klasa komuś coś da. Zależy od organizacji i zaangażowania kadry pedagogicznej, dyrekcji, osób współpracujących ze szkołą ale przede wszystkim samych uczniów. [b]Nikt nie mówi tym dzieciom, że po jej skończeniu będą oficerami. Ale może dla tych dzieci te najbliższe lata będą wspaniałą przygodą. Nie zabierajmy im tego.[/b]

  Osobiście uważam, że szkoła sama w sobie nie da nic więcej niż sam uczeń będzie chciał z niej wyciągnąć. Mam negatywne zdanie o naszym polskim systemie edukacji, sposobie jego finansowania, szkoleniu nauczycieli itd. Ale to zupełnie odmienny temat.

  Wiem jednak, że dyrektor szkoły jest po to prowadzić ją tak aby miała jak najwięcej uczniów, a aby to zrobić ( zwłaszcza w dzisiejszych czasach ostrej rywalizacji między palcówkami) musi mięć jak najszerszy pakiet, jak najszerszą ofertę. Jeśli klas tematycznych nie zrobi "Jedynka" to zrobi je Tarnobrzeg i Kolbuszowa, a wtedy dzieci pójdą do tamtych szkół, a wraz z nimi subwencja. Dlatego rozszerzenia oferty przez dyrektor J. Luberę jest plusem.

  @Wesolo mi
  Fajnie, że wpadłeś. Poczęstuj nas jakimś kłamstewkiem puszczonym przez Wielmożnych. Hala nagle przestała być gminy, a okazała się w 100% powiatu… to co teraz wymyślono? Czym dzisiaj Cię wkręcają? Podkręć coś, jakąś ploteczkę by było weselej.

 12. [quote]Teraz kolejne przygotowywanie ewentualnego mięsa armatniego lub szkolenia okupanta na misji wojskowej.[/quote]
  taki YNTELIGENTNY człowiek jak Ty zawsze może zaproponować i oczywiście doprowadzić do skutku coś bardziej wartościowego dla młodzieży, bo jak to powiedziało COŚ powyżej "szczekać" każdy potrafi a ratusiki SZCZEKAJO i ROBIOOOO. Widać komu zależy na tym mieście a komu NIE.

 13. Lepiej powiedzieć "terminologiom wojskowom" niż "kury rozdziobio".
  Te dwa cytaty pokazują, gdzie MENTALNIE jest RATUSZ a gdzie "WASZ SAMORZAD". Osobiście wybieram "terminologiom" niż "rozdziobio".

 14. Tym wpisem udowodniłeś, że nie zależy Ci na rzeczowej dyskusji lecz na zohydzaniu Ratusza. Rację miał "zwolennik dziobania", że nie wchodził w polemikę lecz jedynie zacytował Twoją "argumentacje" i zamiast Ratusza wpisywał Nasz Samorząd. Jakbyś napisał: nie podoba mi się zaangażowanie Ratusza w sprawę peronu, nie podoba mi się że Ratusz głosował przeciwko podwyżkom wody, nie podoba mi się że Ratusz głosował przeciwko podwyżkom za przedszkola, nie podoba mi się że Ratusz sprzeciwia się zadłużaniu gminy, nie podoba mi się działalność społeczna Ratusza itd i dałbyś uzasadnienie (nie podoba mi się ponieważ….) to mielibyśmy o czym rozmawiać.

 15. nie podoba mi się że Ratusz głosował przeciwko podwyżkom wody, nie podoba mi się że Ratusz głosował przeciwko podwyżkom za przedszkola, nie podoba mi się że Ratusz sprzeciwia się zadłużaniu gminy, nie podoba mi się, że krytyka ratuszowa za grosz nie jest konstruktywna. Łatwo jest taką krytykę uprawiać nie wnosząc w zamian nic. Pokażcie, że jesteście merytorycznie przygotowani do zarządzania gminą. Jak na razie oprócz "sztandarowego" tematu peronu, nie ma nic (dobrze, że mamy posłów, którzy wydreptali ten peron). Pokażcie realne pomysły i źródła pokrycia wydatków związanych z ich realizacją. Przeanalizujcie budżet gminy i pokażcie komu zabrać by finansować np. działalność przedszkoli. A może zrezygnować z ich ogrzewania a dzieciom dać do zabawy szyszki i zalegające na trawnikach liście.

  A co do dziwnych szkolnych specjalizacji – przypomnijcie tym dzieciom za parę lat jak staną przed drzwiami urzędu pracy, by się zarejestrować jako bezrobotni, że przynajmniej mieli fajną zabawę. Natomiast pieniądze wydane na ich edukację to nie były ich, tylko jakichś anonimowych podatników. ZS nr 2 poszedł krok do przodu i zaczął współpracować z przedsiębiorcami, by Ci mieli pracowników takich jacy oczekiwani są przez pracodawców. Chwała im za to. To jest perspektywiczne myślenie i dbanie o przyszłość absolwentów.

  Na koniec chcę zaznaczyć, że nie zależy mi ani na rzeczowej dyskusji ani na zohydzaniu Ratusza.

 16. Babo Jago

  Jak Burmistrz i "Nasz Samorząd" nie wiedzą jak gospodarować budżetem to niech zrezygnują z zajmowanych funkcji. Przyjdą lepsi.

  Polityka podwyżek i polityka życia na kredyt to łatwizna. Nie trzeba być specjalistą by brać kredyty i wydawać pieniądze publiczne na budowę nowych obiektów. Pisałem już kiedyś i powtórzę raz jeszcze, że za pożyczkę to można zbudować lunapark, lasowiacki disneyland, tor formuły 1 i wiszące ogrody. Wystarczy zaciągnąć kredycik na kilka baniek, rozłożyć jego spłatę tak by przypadła na przyszłe kadencje (niech ci co będą po nas się martwią) i gotowe!

  Mnie nurtuje tylko jedno pytanie: Czy miasto się rozwija ? Czy mieszkańców przybywa? Nie! Jaki więc wniosek? Należy zrewidować dotychczasową politykę bo odnosi fiasko. Ludzi ubywa. Kto i z czego spłaci te pożyczki? Chmielów jeszcze weźmie co się da ugrać a później jak przyjdzie do spłaty i trzeba będzie ostro zacisnąć pasa, może powiedzieć: teraz nam się opłaca iść do Tarnobrzega bo Dęba nie ma już kasy, a Siarkowcy kuszą nas nowymi inwestycjami. Tarnobrzeg weźmie kasę z podatków a Dęba? Zostanie z kredytami do spłacenia. Trzeba było wydać te miliony na strefę w mieście. Pobudować drogi, dojazdy, przygotować tereny…

 17. Według Ciebie wszyscy dostaną zatrudnienie z ZS Nr 2 ??? To w takim razie proponuję Twoją osobę na ministra pracy i polityki socjalnej bo w końcu znalazł się ktoś kto rozwiązał problem bezrobocia i na dodatek ten ktoś jest z Nowej Dęby !!!!!!!!!!! :D
  A tak na poważnie człowieku o czym Ty piszesz ?? Jakie doświadczenie w obracaniu publicznymi pieniędzmi ma obecny Burmistrz ??? Niestety takie samo jakie będzie miał każdy inny, który zajmie to stanowisko w tym osoby z RATUSZA !!! Niestety w Nowej Dębie nie ma menadżerów z prawdziwego zdarzenia tylko są osoby na wysokich stanowiskach w samorządzie, którym się tak wydaje i na dodatek nie dopuszczają do siebie żadnych istotnych argumentów.
  Na prawdę nie jest trudno zaciągać kredyty i finansować za to gadżety dla ościennych miejscowości. Pytasz o przedszkola i szkoły ….. rozwiązanie nie wydaje się trudne ….. jaki sens miało wydanie kilkanaście milionów złotych na obiekty, które służą tylko nielicznym osobom przez kilka godzin raz w tygodniu np. remizy ??? A w Nowej Dębie właśnie przedszkola i szkoły muszą prosić o jałmużnę.
  Najlepsze jest to, że brakuje im nawet na podstawowe pomoce naukowe.
  I Ty nazywasz to dobrym gospodarowaniem publicznymi pieniędzmi, czyli jak widać mentalność Twoja nie odbiega od "DOBREGO GOSPODARZA".
  [quote] A co do dziwnych szkolnych specjalizacji [/quote]
  Tylko ignorant może twierdzić, że jakaś specjalizacja jest dziwna i na dodatek będący zażartym przeciwnikiem osób, które dbają m.in o to żeby nie okazało się iż tymi pierwszymi osobami, które staną przed drzwiami urzędów pracy są obecnie pracujący bo się okaże, że za chwilę dzieci pójdą uczyć się do innych miast, które te "DZIWNE SPECJALIZACJE" otworzą.
  NO chyba, że Twój guru da wszystkim pracę bo ponadprzeciętna gospodarność stworzy dla nich nowe miejsca pracy tylko wpierw muszą sobie kupić parę rzeczy do tej pracy !!!!
  Ale to tak jakby tłumaczyć baranowi, żeby nie walił łbem w metrowej grubości mur a baran i tak wali bo twierdzi, że za murem jest soczysta trawa. :(

 18. "Nikt nie mówi tym dzieciom, że po jej skończeniu będą oficerami. Ale może dla tych dzieci te najbliższe lata będą wspaniałą przygodą. Nie zabierajmy im tego."

  Nie mowi im tez nikt ze do wojska nie kazdy sie nadaje, moim zdaniem jest to kolejny bledny pomysl naszego LO z ta klasa poziom nauki spadnie. Jezeli ma to byc przygoda.. to ja dziekuje, z tego co wiem to LO ma przygotowac czlowieka do wejscie w "dorosle" zycie czyli zdanie matury ew pozniej studia. Po takim profilu ( bo nie wyglada mi to na prawdziwy profil wojskowy porownujac (jego cele, przedmioty oraz dodadkowe zajecia oraz wyglad patrz MUNDUR) go z LO w Rzeszowie badz innymi placowkami..
  Wracajac do munduru.. co na Milosc Boska w Polskiej "armi" robi wzor munduru innego kraju:)? czy nasze WZ90 sie nie podoba..?
  Jezeli zaglebiamy sie w sedno sprawy uczniowie wyobrazaja sobie ze po skonczeniu LO beda mieli lepszy start do wyzszych szkol wojskowych.. zaglebilem sie z ciekawosci co jest brane przy rekrutacji na ow uczelniach.. ROZSZERZONY ANGIELSKI MATEMATYKA FIZYKA CHEMIA… moim zdaniem wieksze szanse zwiazania swojej przyszlosci z wojskiem beda mieli uczniowie profilu matematycznego lub chemiczno fizycznego gdzie priorytetem sa w/w przedmioty:)

 19. do pa(ca)na spod 22 przeczytaj to co napisałeś lub napisałaś później przeczytaj mój komentarz – zobacz do kogo był skierowany a następnie zastanów się po co to Twoje szczekanie?

  no a teraz do BrygadyR. Wcale nie piszę, że Burmistrz i "Nasz Samorząd" wiedzą jak gospodarować budżetem. Ludzie wybrali burmistrza, bo uznali, że jest odpowiednią osobą na to stanowisko no i wybrali też radnych reprezentujących "nasz samorząd". I nie twierdzę, że większość ma rację. Za Burmistrzem pewnie przemawia ilość pozyskanych dla gminy pieniędzy i inwestycje, które widać w całej gminie. Oczywiście te pieniądze i inwestycje o niczym nie świadczą, i nie będą świadczyć dopóki w Gminie będą sprawy do załatwienia (brzydkie bloki komunalne, podtopione ulice, czy też brak oświetlenia na wszystkich osiedlach w tym też oświetlenia świątecznego. Do tego dołożyć można śnieg na chodnikach i ulicach. ) Temat strefa w mieście Nowa Dęba, pamiętacie Ratusz jak w kampanii wyborczej mówił, że ściągnie inwestorów do Nowej Dęby? Nie jest to chyba takie łatwe????
  Strefą zarządza nie burmistrz a Agencja Rozwoju Przemysłu i to ona "rozdaje" lokalizacje, ona przyjmuje inwestorów, na podstawie jej decyzji przychodzący do strefy korzystają z wynikających tego przywilejów.

  No a wracając do przytaczanej powyżej liczby mieszkańców to wg. GUS od 2007 do 2010 ubyło gminie 133 osoby. Nie jest to jakaś wielka i zastraszająca liczba – zwłaszcza, iż wg statystyk liczba osób w wieku przedprodukcyjnym jest większa o około 600 osób w stosunku do osób w wieku poprodukcyjnym – a wydawać by się mogło, że jesteśmy gminą emerytów i rencistów…

  do nr 20 – niestety nie. A może napisze inaczej: baba jaga nie może być w harcerstwie…

 20. coś mi się pokasowało :) wyszła jakaś bzdura z tą strefą.
  Zatem jeszcze raz.
  Bez mądrej koalicji różnych grup interesów w tym samorządu, parlamentarzystów i innych takich tam -trudno będzie ściągnąć inwestorów do miasta. Tym bardziej jakiekolwiek próby w tym zakresie przy tej propagandzie "wielkiego kryzysu" mogą okazać się strzałem do własnej bramki. Czyli najpierw zrealizowane zostaną inwestycje (projekty, uzbrojenie terenów, drogi, wycinka drzew etc) a później okaże się, że chętnych nie ma. I znów będzie problem.

 21. Przeczytaj inteligencie wpierw to co piszesz i to co ktoś Ci odpisuje a później obrażaj. Te tzw. inwestycje które widzisz w całej gminie to tyle mają wspólnego z burmistrzem co małpa z graniem na skrzypcach. Sam napisałeś że tu rządzi ARP. Najpierw czytaj co piszesz zanim wrzucisz.

  Nadal sądzę, że Nowa Dęba dzięki Ratusikom może się szybciej rozwijać i nie przekonałeś mnie swoimi argumentami.
  Różnica mentalna jest wielka …….. TY i TWOJA EKIPA ZARAZ OBRAŻA I TO JEST WASZ ARGUMENT

 22. Ktoś wyżej się czepiał, że nie mają mundurów w polskim kamuflażu "wz 90" – pewnie dlatego, że COŚ TAKIEGO NIE ISTNIEJE…

  Istnieje "wz 93" a "Suez" widoczny na zdjęciach jest polskim wariantem multicam`a, regulaminowo przyjętym w niektórych jednostkach WP i Policji. Nie wiem w czym problem. Suez przynajmniej maskuje na "gridowych" terenach. Wuzetka nie maskuje nigdzie. Jest ciemną kupą na tle jakiejkolwiek zieleni.

  W najbliższym czasie ma odbyć się wybór nowego kamuflażu dla polskiej armii i Wz 93 wypadnie bezpowrotnie. Suez ma szansę zostać w WS, BOA, CBŚ, SG… albo zastąpić pustynny wariant wuzetki.

  Nie rozumiem, jak można NARUSZAĆ PRYWATNOŚĆ CZYJEGOŚ WYBORU. W kilku postach powyżej ktoś OBRAŻA UCZNIÓW ZA ICH WYBÓR – WYBÓR SZKOŁY I KLASY JEST CZYMŚ PRYWATNYM.

  [b]KTO CHCIAŁ, MÓGŁ SIĘ ZAPISAĆ. TO NIE JEST SPRAWA TYCH, KTÓRZY SĄ POZA KLASĄ. PROSZĘ ZOSTAWIĆ POLITYKĘ, DLATEGO ŻE NIE JESTEŚCIE UCZNIAMI TEJ KLASY I NIE MACIE Z TYM NIC WSPÓLNEGO. NIE PISZCIE TYCH GŁUPOT POD RELACJĄ ZE ŚLUBOWANIA, KTÓRE JEST ICH GRUPOWYM PRZEŻYCIEM.[/b]

  P.S. Nie przeszkadza mi młodzież w szkole chodząca w mundurkach czy mundurach.

 23. [quote]#17 | BrygadaR dnia 11/17/2011 16:18
  Tym wpisem udowodniłeś, że nie zależy Ci na rzeczowej dyskusji lecz na zohydzaniu Ratusza.[/quote]
  Masz rację,podziękować możecie za to swojej ikonce.Po części również swojemu działaniu.Sądzicie że przyjętą formą działania w postaci vetowania wszelkich niepopularnych działań gminy zdobędziecie popularność.TAK,ZDOBĘDZIECIE ALE TYLKO NA TYM FORUM.ZAKŁADAJĄC TEMATY I DYSKUTUJĄC MIEDZY SOBĄ POD RÓŻNYMI KSYWKAMI.
  Chwalicie się peronem,jedynym wymiernym efektem Waszych dzialań.A nie dotarło to do Was że peron ten idealnie wpasowal się w poselską kampanię wyborczą ?
  Druga sprawa to ataki na radnego Flisa.Jest mi on obojętnym, lecz za piękne oczy nie otrzymał mandatu zaufania od swoich wyborców.Nie podoba mi się atak na jego osobę jako komendanta OSP.Inne placówki i ich komendanci również pobierają kasę na tzw.gębę.Sam płaciłem wynajmując remizę, za zużytą energię elektryczną i gaz.Nie widzę w tym nic nagannego.Przykłady Waszych działań pod publiczkę można mnożyć,nie widzę jednak sensu gdyż żadne konstruktywne wypowiedzi do Was nie docierają.Zaś wszelkie słowa krytyki traktujecie jako ataki na siebie,tak manewrując odpowiedziami że stajecie się męczennikami….tego forum:D Wywołany zostałem do tablicy więc odpowiedziałem,kończę przyslowiem abyście zrozumieli Wasze,veto!veto!nie pozwalam
  [b],,Z próżnego i Salomon nie naleje"-nikt niczego nie zrobi, jeśli nie dysponuje odpowiednimi środkami.[/b]

 24. [quote]TAK,ZDOBĘDZIECIE ALE TYLKO NA TYM FORUM.ZAKŁADAJĄC TEMATY I DYSKUTUJĄC MIEDZY SOBĄ POD RÓŻNYMI KSYWKAMI.[/quote]
  Niewykluczone, że to przeciwnicy Ratusza bronią swojego postępowania pod różnymi ksywkami. Nie wierzę, że jest w Dębie tak wielu ludzi którzy raduje się, że płaci więcej za wodę.

  W kampanii Ratusz obiecywał, że będzie się sprzeciwiał polityce podwyżek i dotrzymuje słowa. Zgodzę się z Tobą w tym aspekcie, że Ratusz nie zdobędzie poparcia osób lubiących jak się sięga do ich kieszeni i wyciąga pieniądze, oraz tych którzy uwielbiają jak się ich zadłuża poprzez kolejne kredyty by realizować żywotne interesy Nowej Dęby jak chociażby Dom Ludowy w Tarnowskiej Woli.

  Peron – owszem, wszystko wydarzyło się w czasie kampanii. Ale właśnie na tym polega sprawność działania by wykorzystywać różne okoliczności i sytuacje, różne szanse, by gminę rozwijać. Jeśli tego nie rozumiesz, to mogę tylko współczuć. Działań Ratusza jest więcej niż peron (np. oświetlenie wewnątrzosiedlowe, rozwiązanie problemów wspólnoty mieszkaniowej przy Al. Zwycięstwa i inne ). Musisz pamiętać, że opozycja nie sprawuje władzy – a więc jej głównym narzędziem działania jest nacisk, wytykanie błędów itd. Ludzie ocenią po czasie kto ich zdaniem miał racje. Przypomnij sobie jak wiele cennych inicjatyw Ratusza odrzucono tylko dlatego, że postulował je Ratusz (odśnieżanie gminy przez więźniów).

  Co do radnego Flisa. Radny Flis zaatakował członka Ratusza zarzucając mu różne rzeczy (akcja ze szkoleniem). Gdy okazało się, że wszystko jest OK nie padło słowo przepraszam. Tymczasem sam jako SZEF KOMISJI REWIZYJNEJ mającej KONTROLOWAĆ PRAWDIŁOWOŚĆ DZIAŁANIA organizacji i instytucji w naszej gminie, w różnych mediach różnie się tłumaczy z tego czy jako radny wynajmował mienie gminie. Zgadzam się z Tobą, że nie ma nic nagannego w tym, że OSP wynajmują remizy i biorą za to kasę. Naganna byłaby natomiast sytuacja gdy robi to osoba, która nie powinna tego robić a następnie udziela wykluczających się wyjaśnień. Zamiast wyjaśnić te sprawę okazało się, że sformułowano nieprawdziwe zarzuty wobec dyrektor ZS1 (twierdząc, że mienie powiatu jest mieniem gminy [sic!] ) angażując w to aparat administracyjny. I to jest dopiero skandal!

 25. tyle piszecie o kredytach- przypominam ze za to krytykował poprzednia ekipe obecny burmistrz- a co teraz?
  jak widac łatwo krytykowac trudniej rządziC :@

 26. zaczynam pomału łapać o co poszło i to dzięki tobie – Brygadzisto !
  SKANDAL ! To jest skandal !
  Aby aparat administracji państwowej popierał łamanie prawa, wykorzystywał prawo na swoją korzyść – to jest nie etyczne, nie moralne i bezprawne ! I to jest SKANDAL !:@

 27. Pozdrawiam RATUSZ ! Jestem z Wami ! Mam nadzieję że dzięki takim ludziom jak Wy to miasto zacznie tętnić życiem i normalnie funkcjonować. Popieram Wasze działania życząc wytrwałości i cierpliwości. Pozdrawiam sympatyczka RATUSZA

 28. Nie poszło z obrażeniem Radnej Lubery ! To teraz atakują z innej strony, co mundury się nie podobają , profil zły, co tym razem ?!?
  O bando nieudaczników ! Tylko na tyle was stać ! Tylko tyle potraficie !
  Wasze metody i wasz bałagan ! Ale idą inne czasy ! Czasy porządku ! Wielkiego sprzątania !

 29. [quote]Nie poszło z obrażeniem Radnej Lubery ! To teraz atakują z innej strony, co mundury się nie podobają , profil zły, co tym razem ?!? [/quote]

  Kampania wobec Niny trwa. Otwórzcie sobie artykuł o obchodach Dnia Niepodległości. Atakowali p. Luberę bo widać, że na zdjęciu stała razem z mieszkańcami a nie z Możnymi.

 30. W tym mieście stosuje się praktyki typu : jeżeli nie jesteś z nami, to jesteś przeciw nam, postaw się władzy a miejsca i spokoju nie zaznasz !!! Metody i praktyki stosowane bardzo często ! Trudno to wszystko udowodnić ale tak jest ! przekonałem się na własnej skórze ! Współczuję Radnym z RATUSZA !
  CO WAS NIE ZABIJE TO WAS WZMOCNI !!!!!
  Róbcie swoje i na przeciwności nie patrzcie !

 31. Popieram wpis 35 w całości Ratusz masz wielu zwolenników informujcie ludność o wszystkim, bo ci z Samorządu najlepiej by wszystko zrobili po cichu i be z informacji .

 32. NAJLEPSZE JEST TO ŻE NIBY ZŁE DZIAŁANIA POPRZEDNIEGO BURMISTRZA I JEGO EKIPY BYŁY OKRUTNIE WYTYKANE JAKO BŁĘDNE PRZEZ OBECNIE PANUJĄCEGO.
  NAGLE SIĘ OKAZUJE, ŻE TAMTE DZIAŁANIA W GRUNCIE RZECZY NIE BYŁY ZŁE I SĄ POWIELANE PO WIELOKROĆ.
  PAMIĘTAM JAK DZIŚ WIELKIE PORUSZENIE BO POPRZEDNI BURMISTRZ ZACIĄGNĄŁ KREDYT, AŻ TU (KURIOZUM HISTORII) OBECNIE PANUJĄCY JEST WIELCE ZBULWERSOWANY BO KTOŚ MU WYTYKA ZA DUŻĄ ILOŚĆ KREDYTÓW.
  ALE NIE TO JEST NAJŚMIESZNIEJSZE …… NAJŚMIESZNIEJSZE JEST TO ŻE ŚREDNIA ILOŚĆ ZACIĄGNIĘTYCH ZOBOWIĄZAŃ PRZEZ OBECNYCH JEST O WIELE WILE WYŻSZA NIŻ PRZEZ TAMTĄ KRYTYKOWANĄ EKIPĘ.
  [b]TO JA PYTAM KTO TU JEST NIEPOWAŻNY I ŚMIESZNY ?????[/b]

 33. No właśnie – przenieście tą dyskusję gdziekolwiek. Nie obchodzi mnie ratusz i samorząd. Ja w dalszym ciągu nie wiem po co powstała taka klasa – i nie ważne kto to jest p. dyrektor ani z jakiej jest opcji.

 34. Ratusz czy Nasz Samorząd…jesteście siebie warci.Ludzie tracą swoje znaczenie.Każdego można zastąpić.Nie ma już ideałów,a bez ideałów nie ma nic,co czyniłoby nas większymi,niż jesteśmy.Każdy rozpaczliwie szuka dowodu,że świat z nim jest troszeczkę lepszy niż bez niego.

 35. Niektórzy nie muszą szukać. Po prostu mają zdolności w danym kierunku – w tym właśnie są lepsi. A ideały nadal są i ci co im hołdują – siły nie tracą.
  Brawo klasa wojskowa!!!

 36. [quote]#47 | Obserwator dnia 11/18/2011 22:25
  Brawo Pani Nino!!! Do przeciwników pomysłu, pod rozwagę. Jeżeli mogą się na takie coś zdobyć. Nie sądzę żeby 'załapali' od razu ale nikt nie będzię mi mówił, że nie próbowałem. http://fakty.inte…ie,1720226[/quote]
  Tak,zwolennicy Ratusza a i sami jego członkowie.Wy wiecie najlepiej i czynicie najwięcej.Reszta to dizle:(

 37. [quote]#47 | Obserwator dnia 11/18/2011 22:25
  Brawo Pani Nino!!! Do przeciwników pomysłu, pod rozwagę. Jeżeli mogą się na takie coś zdobyć. Nie sądzę żeby 'załapali' od razu ale nikt nie będzię mi mówił, że nie próbowałem. http://fakty.inte…ie,1720226[/quote]

  [b]Tak, szanowni zwolennicy Ratusza a i sami jego członkowie.Wy wiecie najlepiej i czynicie najwięcej.Reszta to dizle:([/b]

 38. [size=20]sezonowe jadłodajnie dla bezdomnych i potrzebujących otwarto w Rzeszowie. Ciepłe posiłki będą wydawać do połowy marca[/size]w debie ktos by pomyslał

 39. w dębie jest jedne bezdomny którego kojarzę
  a jak znam nowodębiaków to wszyscy by tam chodzili bidule.
  wystarczy zobaczyc co sie dzieje pod cyganskim blokiem na krasickiego jak rozdaja.

  Albo posiedziec i zobaczyc kto do mopsu chpodzi na darmowe posiłki

  Albo menele którzy dziwnym trafem na winsko maja kase a na zarcie nie albo tacy co niedlugo mercami będą podjezdzac.

  Co do pomysłu wojskowego – jak najbardziej gratuluję pomysłu – dobrz eprzemyslana strategia szkoły owocuje i bedzie owocowac na nastepne lata ( 100% zdawalnosc wsrod wszystkich zdających absolwentow w LO robi wrazenie , i jescze ciekawe kierunki ) BRAWO

  Dobrze jest wiedziec ze jeszce komus chce sie dzialac a nie zrzedzic narzekac i torpedowac wszystko co nowe. DOSC STAREGO BETONU Z PSEUDODOSWIADCZENIEM

 40. Nie jestem zwolennikiem Ratusza. Jestem zwolennikiem pozytywnego myslenia i działania. Nie oceniaj się tak nisko. ZRÓB COŚ DLA INNYCH (COKOLWIEK)!!!

 41. Robiłem i zrobiłem wiele,bezinteresownie.Straciłem na tej mojej bezinteresowności ja,skorzystał ktoś inny wypinając pierś do odznaczeń lub rękę po dyplomy i nagrody.Więc dość jazdy na moim grzbiecie,nie ma nic darmo.

 42. Do MEL

  [quote]
  Regulaminowo przyjętym w niektórych jednostkach WP i Policji.[/quote]
  Nigdy nie został przyjety oficjalnie na stan, jest oznaczony jako "kombinezon ćwiczebny" w wybranych jednostkach specjalnych.

  [quote] Wuzetka nie maskuje nigdzie. Jest ciemną kupą na tle jakiejkolwiek zieleni.[/quote]
  Bredzisz waść w polskich lasach działa bardzo dobrze

  [quote]W najbliższym czasie ma odbyć się wybór nowego kamuflażu dla polskiej armii i Wz 93 wypadnie bezpowrotnie.[/quote]
  DWL stwierdzilo że Wz.93 stal sie symbolem, wizerunkiem polskiego żołnierza i nie widzą potrzeb na nowy kamuflaz. Sa przymiarki w zwązku z programem polskiego zołnierza przyszłosci "TYTAN" i nowej broni osobistej MSBS. Ale to po 2020…

  [quote]P.S. Nie przeszkadza mi młodzież w szkole chodząca w mundurkach czy mundurach.[/quote]

  Tu chodzi tylko o lans, kolor beretu tez zobowiazuje a nosza go jak beretke z antenka.

 43. W sprawie wyboru nowego kamuflażu dla WP.

  "DWL stwierdzilo że Wz 93 stal sie symbolem, wizerunkiem polskiego żołnierza".

  To jest właśnie bardzo smutne. Przynajmniej od 2007 roku ( w każdym razie wtedy o niej potwierdzono jest istnienie ) działa komisja, która tym tematem się zajmuje. Mija 5 lat. Z tego co wiem, kilka firm złożyło oferty ( nie w sensie "oferty przetargowej" ). Jeżeli armią rządzą leśne dziadki kształcone w Moskwie, przywrócone w okresie panowania półanalfabety, rzeczywiście trudno oczekiwać systematycznego wprowadzania koniecznych zmian. O ile dobrze pamiętam, wz 93 miał być czymś prowizorycznym i zaaplikowanym na chwilę – na czas dopracowania wzoru naprawdę skutecznego…

  Wz 93 jest kamuflażem bardzo słabym z powodu niskiego kontrastu plam, powtarzalności na małym polu ( chyba nawet mniej niż 25 cm ), złego mało nasyconego odcienia zieleni. Niektóre partie były modyfikowane pod kątem zwiększenia kontrastowości całości i zwiększenia nasycenia poszczególnych składowych. Takich sortów używał kiedyś Lubliniec.

  Cieszy mnie, że Nowa Dęba wyróżnia się wyglądem na tle innych miast, które mają też szkoły z takimi klasami. Podoba mi się zestawienie kolorystyczne.

  Określić się jako inny od ogółu często jest pierwszym krokiem do stania się lepszym od ogółu, czego młodym w tej klasie życzę. Światem rządzą ( czyli też Polską, niestety z zewnątrz ) ludzie o największej wyobraźni, którzy nie boją się progresywnych rozwiązań.

 44. Smiem twierdzic ze Multicam w polskich warunkach to jest totalne nieporozumienie dziala tylko wczesna wiosna i jesienia, bardziej uniwersalna jest ta twoja ciemna plama. Oczywiscie w warunkach afganskich ten tym kamuflazu sprawuje sie wysmienicie. Polecam lekture Nowej Techniki Wojskowej i porownanie Wz.93 i MUlticam na tle krajobrazu polskiego.

  Miwo lubliniec probowalo i ich piaskowa wersja byla do kitu i bardzo szybko sie z tego wycofali. Poniewaz zapanowala moda na Multicam i nasi zolnierze tez chcilei pokazac ze sa trendy…

  Jedyna wersja, nowego kamuflazu miala niejako wejsc tylnymi drzwiami do marynarki wojennej wraz z nowym mundurem Wz.2008 byl to kamuflaz "szkwał" zostal odrzucony.

  [img]http://img19.imageshack.us/img19/5145/38353347.jpg[/img]

  Innymi od ogolu na poczatku byly tez "brunatne koszule".

 45. jestem bogaty i ntelektualnie i dożywianie mnie nie interesuje osobiscie , ale jestem tez g]bogaty duchowo i wiem ze sa przypadki ze trzeba pomoc . nie tylko wiem ale i pomagam.tak to praeda na darmowe dozywianie kusza sie tez tacy ktorzy nie sa biedni a juz nie mowiac o artykulach spozywczych rozdawanych przez Caritas. Żenada ida tacy co maja , jada samochodami bo duzo tego nabiora, daja potem kasze kurom ,makaron psom i.Co na to opieka spoleczna wszak podpisuja listy co na to parafialne kola Caritas które to rozdają wg {ilość] uznania ?

 46. Brunatne koszule? Pan się nie zagalopował z porównaniem?
  – a może Descartes, Łobaczewski, Maxwell, Banach… Proszę pamiętać, że zasób skojarzeń może świadczyć o nawykach myślenia.

  Multicam się nie sprawdza w polskich warunkach, bo o surowce naparzamy się tam, gdzie się znajdują. Również czekam na coś lepszego od multicama i wz 93 na nasze warunki. Nie musi Pan polecać NTW, bo mam większość numerów. Chciałem wskazać na to, że podoba mi się reprezentacyjna forma ubioru tej klasy. Bardzo ładnie to się komponuje. Uczniowie mają chodzić w tym po szkole, a nie walczyć, bo wojny pozaekonomicznej póki co na naszym terytorium nie ma.

  Była jeszcze propozycja drobnej plamy a`la duński ( chyba od Andropolu, nie pamiętam ) w kilku wariantach kolorystycznych. Coś podobnego weszło do ABW.

  "bo chcieli pokazać, że są trendy…" – jak coś działa w warunkach, w których się pracuje, to się zaczyna stosować. To tak, jakby przeżywać, że początkowo husaria umundurowaniem i wyposażeniem opierała się na węgierskim pierwowzorze ( który na tamte czasy dobrze – czyli FUNKCJONALNIE się sprawdzał ), a nie był "etnicznie" polski. Polska armia w swych największych osiągnięciach była mieszaniną elementów różnego pochodzenia.

  [b]Mam wrażenie, że duża część osób w tej dyskusji Polskę kocha, wojsko lubi ( … no a surowce konsumuje każdy ), ale ta klasa akurat, mimo że nie mają z nią nic do czynienia, jakoś ich boli. Bo nie ma wz 93… [b]Tak jakby była konkurencją dla zawodowego wojska.[/b]

  Zainspirowany dyskusją przeglądnąłem sobie na sieci zdjęcia takich klas z różnych stron kraju. Większość wygląda, jak fujarowata ekipa drwali zza Dniepru. W Nowej Dębie mamy estetyczną odmianę. Miło jest to stwierdzić.

 47. A ja chcialem Panu pokazac ze ta ciemna plama to nie taki zly kamuflaz. Bo dosc ostro zostala zjechana moim zdaniem bezpodstawnie. Nie raz widzialem ja w akcji i robi swoja robote.

  W Afganistanie bijemy sie tylko o to ze kiedys moze nam ktos pomoze. Bo napewno nie o opium i haszysz.

  A byc moze bedziemy musieli bronic ale naszych surowcow wiec, tzw. naparzanie sie o surowce przewaznie dla innych panstw np. Irak gdzie nasze ost inwestycje to bylo 650 Dzikow z AMZ. A 99.99% kasy i kontraktow idzie do USA.

  Dzieki misjom ekspedycyjnym zmienilo sie na szczescie myslenie w armii od honkera do rosomaka. Oraz wyposazenie indywidualne wraz z naszym przedmiotem dyskusji Multicamem.

  Moim zdaniem barwa beretu podkreslajaca elitarnosc to troche przerost formy nad trescia oraz odznaka spadochronowa. A jakby sie czepiac kolorystyki to buty pustynne lepiej wygladaja. W takim zestawieniu.

 48. Metale ziem rzadkich są w większej ilości w trzech, jak dotąd zbadano, miejscach na świecie – na terytorium Chin ( 97% obecnego światowego wydobycia ), Mongolii ( obecnie trwa walka o koncesje; do państw starających się dołączają teraz z grubą ofertą technologicznego offsetu w różnych branżach Niemcy ) i Afganistanu – co najmniej południowego. Afgan to jedyny obszar, gdzie biznes euroatlantycki może względnie miękko wejść, w sytuacji kiedy Chiny zaczynają pomniejszać eksport tychże, a z drugiej strony póki Rosja nie może odzyskać wpływów w Tadżykistanie.

  O co jest gra? O to czy człowiek z Europy, Ameryki, Australii, itd. będzie w stanie np. za 5-8 lata za swoją pensję kupić komputer, tel. komórkowy, czy inne urządzenie, które wymaga tych pierwiastków. Myślę, że mało kto ma ochotę cofać się 50 lat w standardzie życia. Jest też kwestia litu, którego Afgan ma spore zapasy. Litowe akumulatory, jak Pan sam zapewne wie, są w każdej komórce, note-book-u, a już niebawem przyjdzie problem magazynowania energii elektrycznej w samochodach. Decyzje w tej sprawie podjęły już Niemcy ( do 2020 10% albo 15% – nie pamiętam dokładnie – samochodów w Niemczech ma być napędzane energią elektryczną; Izrael może będzie jeszcze szybszy – węglowodorów jest coraz mniej a populacja ludzi na świecie bardzo szybko rośnie ). Myślmy i my, jak się przestawić na nowe nośniki.

  To że nie wykorzystujemy biznesowo zaangażowania porównałbym do pracy nad nowym kamuflażem ;-). Elity polityczne państw bałtyckich wyciągnęły wiele więcej korzyści niż Polska, będąc kilkakrotnie mniejsze. Wystarczyło nam przeczytać w prasie przy kwestii więzień CIA w Europie, że Polska zrobiła to za friko, a Rumunia za kupę forsy i pakiet śmigłowców. Okrągłostołowy warsztat negocjacyjny…. Zgadzam się z Panem – i dodam – jak się społecznie nadstawia tyłek, to tylko za coś wymiernego. I tej politycznej lekcji też powinna udzielić szkoła.

  Może ryzykowne jest wybrać tak ambitne atrybuty, ale z drugiej strony standardem jest nawiązanie do tradycji historycznych jednostek, o czym na filmie jest mowa. Jeżeli mamy 11-tą Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego, to myślę, że przyjęcie tradycji 1-ej Spadochronowej czy Cichociemnych jest dopuszczalne. Niech w uczniach budzi się ciekawość patronów.

  Też uważam, że buty pustynne wyglądałyby lepiej, ale łatwiej dostać tanie czarne niż tanie pustynne. We wrześniu rodzice musieli kupić książki, mundur, a jeśli nie mieli też buty. Kilkaset złotych na jedno dziecko. Wiadomo jak jest w Dębie i okolicy z zarobkami.

  Z wyrazami szacunku

 49. Jak 10% z nich dostanie sie do sluzb mundurowych jako swych przyszlych pracodawcow to ma to sens. Ale jezeli nie zmieni sie myslenie to bedzie to tylko ciekawa przygoda. BTW powodzenia

  Jest masa ludzi do zagospodarowania ale MON tego nie widzi, Strzelec,ASG, itp glownie ludzie wydajacy wlasne pieniadze na swoje hobby (niektorych fantow etatowi zolnierze mogli by im pozazdroscic) i co najwazniejsze im sie chce. Ale to inna bajka

 50. QUOTE aqq do Obserwator dnia 11/19/2011 10:45
  Robiłem i zrobiłem wiele,bezinteresownie.Straciłem na tej mojej bezinteresowności ja,skorzystał ktoś inny wypinając pierś do odznaczeń lub rękę po dyplomy i nagrody.Więc dość jazdy na moim grzbiecie,nie ma nic darmo. UNQUOTE

  W takim razie chylę czoło przed Tobą. Też się zastanawiam jak postrącać tych 'sprytnych inaczej' ze swoich pleców. Nie trać ducha człowieku.

 51. [quote]Robiłem i zrobiłem wiele,bezinteresownie.[/quote]
  Skoro robiliście i zrobiliście coś bezinteresownie to po co się nakręcacie.
  Widocznie nie była to bezinteresowność tylko widzieliście w tym jakiś swój INTERES.
  Takich "wspierających" w Nowej Dębie jest dużo NIESTETY. Pomagają, ale żądania takie jakby to Nowy York był a nie Nowa Dęba, czyli wbrew tej BEZINTERESOWNOŚCI tak modnie podkreślanej na każdym kroku. Są tacy, którzy na prawdę dużo robią – poświęcając swój czas i pieniądze – i jakoś o nich mało słychać.

 52. Sztuką jest czerpać radość z tego co się robi. I ważne jest, by mieć wokół siebie przyjaciół. Wszystko pozostałe jest zmienne.
  Pozdrawiam

 53. I jeszcze jedno, [b]do Pani Lubery[/b]:
  Proszę się nie martwić tym co tu wypisują. Jeżeli człowiek coś robi, to zawsze będą gadać. Nie obgadują tylko tych, którzy nie robią nic. Wystarczy spojrzeć na Pani poprzedniczkę. Podsumowując: [b]powodzenia w starciu z naszą małomiasteczkową świadomością i kompleksami[/b].

 54. Skąd ta liczba mnoga? Podoba mi się ta ocena i pobożne życzenia. Tylko problem w tym, że oprócz bialego i czarnego jest jeszcze…
  dużo odcieni szarości, w których żerują polskie biesy i sprytni inaczej. Muszę kończyć idę robić swoje. Pozdrawiam.

 55. Pomyliłeś bezinteresownie działanie ze wspieraniem.Wspieram,oczekuję więc czegoś w zamian.Choćby reklamy firmy lub osoby,wyników w wspieranych działaniach itp.
  Działam bezinteresownie,nie oczekuję więc nic w zamian.Lecz nie pozwolę aby na tej mojej bezinteresowności wozili się wszelkiej maści lawiranci.
  [b]Każdy sądzi wg.swojej miary.Ty wypowiedziałeś się wg.swojej miary.Miary reprezentowanej przez większość pseudo działaczy w naszej pipidówce[/b]

 56. tra ta ta ta, pobożne życzenia. nic nie pomyliłem. przeczytaj bez złych emocji. wcale nie mam zamiaru Cię obrażać ani pouczać, ale spróbuj przeczytać to na 'zimno'. życzę powodzenia w realizacji Twojego hasła "lecz nie pozwolę aby na tej mojej bezinteresowności…."

 57. Widzisz jakiś problem? Ważne, że są ludzie którzy chcą z WŁASNEJ kieszeni wyciągnąć jakiś grosz i wspomóc sport, czy tez inne incjatywy społeczne. W Nowej Dębie większość nie musi się promować, a więc robi to bezinteresownie . Jeżeli wsparłeś/aś w jakiś sposób -to nie oceniaj innych (chyba ,że masz kompleksy) Jeżeli nie wspierasz – nie masz prawa oceniać. I nie pisz, że to promocja polityczna…Sponsorów trzeba szanować, a nie obrażać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here