Finaliści „Debat Oxfordzkich” w Sandomierzu

7

Gimnazjaliści z Nowej Dęby, Sandomierza oraz Baranowa Sandomierskiego w finale Debat Oksfordzkich, jaki zorganizowano na Małym Rynku w Sandomierzu dyskutowali na temat: „Rola i znaczenie Polski w dokonaniu demokratycznych zmian w Europie lat 1989-1990 jest marginalizowana i niewłaściwie wykorzystywana przez polityków i społeczeństwo”.

W Sandomierzu Nową Dębe reprezentowało Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 (Drużyna Nowodębska) (G1: Patrych Michałów oraz Bartosz Jurek, G2: Maciej Musiał i Mikołaj Pasek). Chłopcy z G1 zaprosili do współpracy G2 ponieważ „wykruszył się” im skład przed finałem czego wynikiem było powstanie wspólnej drużyny Nowodębskiej.

Młodzi wyrażali swoje zdanie oraz opinie na tematy związane z 25 –leciem wolności. Pierwsze starcie odbyło się pomiędzy Nową Dębą, która była na stanowisku propozycji, a Sandomierzem, Gimnazjum nr 1-opozycjoniści. Tematem dyskusji była „Inwigilacja społeczeństwa przez instytucje publiczne służy obronie demokracji”. Następnie drużyny zamieniły stanowiska. Po stronie propozycji stanął Sandomierz, natomiast Nowa Dęba broniła tematu jako opozycja. Tezą drugiego tematu była „Demokratyczna Polska istnieje dzięki wolności słowa”. Walka słowna na oba tematy była wyrównana, ale ostatecznie swoimi argumentami oraz sposobem ich przedstawiania dyskusję wygrał Sandomierz.

Gimnazjaliści w swojej dyskusji odnieśli się do działań politycznych oraz reakcji społeczeństwa. Krzysztof Pitra, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego oraz Dariusz Bukowski, Przewodniczący Rady Powiatu, przed ogłoszeniem wyników zaprosili młodzież do wspólnej dyskusji „o demokracji”. Ze strony gimnazjalistów padły pytania o kompetencje władz powiatu, zakres obowiązków i największe bolączki samorządowców.
Spotkanie zakończyło wręczenie nagród dla laureatów FMMA, w tym nagrody Starosty Tarnobrzeskiego dla laureatów Sceny Teatralnej i Sceny Plastycznej.

Zwycięska drużyna z Sandomierza otrzymała grant rozwojowy w wysokości 1 000 zł na organizację pomysłu wspólnego działania realizowanego w oparciu o zasady konkursu „Wygraj w tysiąca”. Pozostałe drużyny z Nowej Dęby i Baranowa Sandomierskiego otrzymały nagrody finansowe w wys. 200 zł. Podczas debat wyłoniony został Najlepszy Mówca którym został Marcin Krakowiak. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.

Nad całością debaty czuwali marszałkowie: Sebastian Nabrzeski, Dariusz Bukowski, oraz sekretarz Robert Bąk.

PT

7 KOMENTARZE

    • Ja tam pychy nie widzę tylko radość. Pychę i butę to widać u takiego siwego-długiego co nim kręci czarny z wąsami :))))

  1. bo dumny z chłopaków, którzy odwalili kawał dobrej roboty! zdolną mamy młodzież w tej Dębie, tylko mało kto to docenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here