Herb tylko za zgodą?

9

02-04-2012

Kto może używać nowodębskiego herbu i do jakich celów? Czy aby umieścić herb na swoim blogu lub stronie trzeba mieć specjalne pozwolenie? Czy użycie herbu gminy w projekcie artystycznym jest dozwolone? To jeden z tematów jaki pojawił się na marcowej sesji Rady Miejskiej.

Okazją do dyskusji był projekt uchwały w sprawie „ustalenia zasad używania herbu Gminy” zmieniający zapisy podobnej uchwały z 2005 roku. W skrócie uchwała zakłada, że podmioty nie związane z urzędem miasta mogą używać herbu, po uzyskaniu uprzedniej zgody burmistrza.

Radny Marek Ostapko (Ratusz) zadał w tej sprawie kilka pytań: – Powstaje w tym miejscu pytanie o walentność znaku, czyli gdzie przebiega granica podobieństwa a gdzie celowego zapożyczenia. Chodzi o to na ile można przekształcić określony wzór by był już innym znakiem. Kolejna kwestia to fakt, że rady gmin stanowią jedynie prawo lokalne czyli obowiązujące jedynie na ich terenie, a nie prawo powszechnie obowiązujące. Dochodzimy do sytuacji w której mieszkaniec innej miejscowości np. Tarnobrzega nie musi pytać o zgodę na wykorzystanie naszego herbu – bo uchwała go nie dotyczy- a mieszkaniec Nowej Dęby musi. Poza tym pozostaje kwestia Internetu gdzie dochodzi wiele problemów z ustaleniem właściwości miejscowej. Ne powinno być tak, że to burmistrz arbitralnie decyduje o tym komu da zgodę na wyrażenie herbu. Jeśli ta kwestia wymaga usankcjonowania powinno się stworzyć przejrzyste kryteria po których spełnieniu, niejako z automatu można posługiwać się herbem.

Burmistrz Wiesław Ordon mówił, że wymóg określenia zasad używania herbu wynika z szeregu procedur administracyjnych. Jako przykład wskazał wniosek z jednostki wojskowej dotyczący wyrażenia przez burmistrz zgody na użycie herbu do stworzenia nowego loga ośrodka poligonowego.

Żołądź w laurowym liściu zamiast antykomunistycznej grafiki
W tym miejscu Marek Ostapko podał przykład sporu jaki miał miejsce pomiędzy wiceburmistrzem Zygmuntem Żołądziem, a założycielami grupy \”Nowodębscy Patrioci\” na portalu Facebook. Założyciele wirtualnej społeczności zamieścili na swoim profilu grafikę o charakterze antykomunistycznym na której widniał herb gminy i przekreślony sierp i młot. Zygmunt Żoładź zwrócił się do „Nowodębskich Patriotów” o usunięcie herbu z profilu – Cieszy fakt, że są w Nowej Dębie młodzi ludzie, dla których słowo Patriotyzm jeszcze coś znaczy. Cieszy, że staracie się przywoływać pamięć często zapominanych polskich bohaterów. Dlatego też incydent z sierpem i młotem w herbie traktuję jako przypadkową „wpadkę”, która jednak wymagała reakcji. Tym bardziej, że używanie symboli faszystowskich, komunistycznych i innych totalitarnych jest zabronione polskim prawem (patrz art.265 Kodeksu Karnego) i choć użyte w dobrej wierze, może „napytać biedy”. – napisał. W odpowiedzi „Nowodębscy Patrioci” wyrazili swoje oburzenie na „czerwone rozporządzenie” i zamieścili nowe logo: żołędzia otoczonego laurowym liściem.


Fot: Taką grafikę w miejsce herbu wstawiła na facebooku młodzież po interwencji zastępcy burmistrza.

Po co ta biurokracja?

Herb bez wątpienia powinien podlegać ochronie. Ale w tym miejscu trzeba powiedzieć, że prawo już go chroni ponieważ Gmina może występować w obronie swoich dóbr osobistych ( w tym herbu) przed Sądem na zasadach prawa cywilnego. Po co więc kolejne edykty w tej sprawie? Wydaję się, że tworzenie regulacji wedle których trzeba prosić władze miasta o zgodę na użycie herbu swojego miasta to przejaw kultu biurokracji.

Zgodnie z przyjętą uchwałą także nasze dzieci biorąc udział w konkursach plastycznych i zamieszczające na swoich pracach herb powinny mieć na to zgodę burmistrza…

KK

9 KOMENTARZE

 1. Ta grafika zwana herbem jest[b] własnością publiczną,[/b] ponieważ zgodnie z art. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90 poz. 631)[b] nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego akty normatywne, ich projekty, urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole.[/b].

  Okazuje się, że herb Nowej Dęby jest bardziej chroniony niż godło państwowe… megalomania? kompleksy? głupota?

 2. Radny głosi:
  [quote]Kolejna kwestia to fakt, że rady gmin stanowią jedynie prawo lokalne czyli obowiązujące jedynie na ich terenie, a nie prawo powszechnie obowiązujące.[/quote]

  Potwierdza to orzeczenie Sądu Administracyjnego : III SA/Kr 405/09 – Wyrok WSA w Krakowie z 2009-08-06

 3. Dublowanie prawa , to "Nasza" specjalność – tak jak ta ustawa w sprawie piesków i kotków.[b] Ciekaw jestem czy będzie respektowana przez uchwało-dawcę ? [/b]

 4. To co jest herbem, a co nim nie jest określa [b]Komisja Heraldyczna przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji[/b] .W przypadku kiedy herb danej jednostki samorządu nie zostanie zaaprobowany przez Komisję w ciągu określonej ( zwykle długiej ) procedury, można go nazywać wyłącznie [b]logiem, i to do tego niezastrzeżonym ( loga określa się mianem znaków towarowych, a ich zastrzeganie określa Prawo własności przemysłowej[/b].

 5. Burmistrz może sobie wskazywać pisma od jednostki, one tu niczego nie mają do rzeczy.

  Chodzi o to, że zastrzeganie przez komisję przy MAiC trwa długo, a oni potrzebują "podkładki" dzisiaj. Coś teraz głupkowato muszą postraszyć, a po cichu rozpoczną procedurę i jak ją skończą za kilka lat, dopiero to otrąbią.

  Póki co uchwala rady w powyższej sprawie jest bez żadnej wagi i można się nią w ogóle nie przejmować.

  Jedyni którzy mogą się nią przejąć, to władze powiatu dąbrowskiego, których godło w ich zarejestrowanym herbie jest używane także w naszym.

  [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9b/POL_powiat_d%C4%85browski_COA.svg/490px-POL_powiat_d%C4%85browski_COA.svg.png[/img]
  [url]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9b/POL_powiat_d%C4%85browski_COA.svg/490px-POL_powiat_d%C4%85browski_COA.svg.png[/url]

  Jeżeli w uchwale chcieli w ND zastrzec także godło, to lekko się spóźnili, bo różnych wzorów takiego dębu używała spora część Europy Zach. już w średniowieczu. Najprawdopodobniej z kierunku zachodniego godło przyszło na teren Rzeczypospolitej.

  M. in. w Luksemburgu, Niemczech i Szwajcarii wciąż używają je rodziny, miasta i przedsiębiorstwa.

  \

  Wg mnie cała akcja jak z Misia.

 6. [quote]Radny Marek Ostapko (Ratusz) zadał w tej sprawie kilka pytań: – Powstaje w tym miejscu pytanie o walentność znaku, czyli gdzie przebiega granica podobieństwa a gdzie celowego zapożyczenia. Chodzi o to na ile można przekształcić określony wzór by był już innym znakiem. Kolejna kwestia to fakt, że rady gmin stanowią jedynie prawo lokalne czyli obowiązujące jedynie na ich terenie, a nie prawo powszechnie obowiązujące. Dochodzimy do sytuacji w której mieszkaniec innej miejscowości np. Tarnobrzega nie musi pytać o zgodę na wykorzystanie naszego herbu – bo uchwała go nie dotyczy- a mieszkaniec Nowej Dęby musi. Poza tym pozostaje kwestia Internetu gdzie dochodzi wiele problemów z ustaleniem właściwości miejscowej. Ne powinno być tak, że to burmistrz arbitralnie decyduje o tym komu da zgodę na wyrażenie herbu. Jeśli ta kwestia wymaga usankcjonowania powinno się stworzyć przejrzyste kryteria po których spełnieniu, niejako z automatu można posługiwać się herbem.[/quote]
  To taki Żart prawda? Data o dzień spóźniona,ale żart??.
  Oj hultaje .. :P

 7. "Nowodębscy Patrioci"?? :D:D – [color=#cc0000][b]stop dla Złu! pełnych ''patriotycznych'' ideałów[/b][/color]:(:(:(:(:(
  nsdap '33 made in Poland..
  o ironio!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here