I Nowodębskie Forum Młodzieży

10

20.05.11r.

16 czerwca był dniem aktywnej nowodębskiej młodzieży. W Zespole Placówek Oświatowych w Nowej Dębie odbyło się I Nowodębskie Forum Młodzieży. Na I Forum zaplanowano miejsce, które ma szanse stać się w najbliższym czasie „wylęgarnią” młodzieżowych liderów – nowo otwarty Młodzieżowy Klub Aktywności tzw. eMKA. W Forum udział wzięli przedstawiciele młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu Gminy. Spotkanie miało na celu przede wszystkim poznanie oczekiwań młodzieży wobec burmistrza i radnych oraz wypracowanie formuły przyszłych spotkań i zasad wymiany poglądów.

Forum rozpoczął Burmistrz Wiesław Ordon przedstawiając działania jakie dotychczas samorząd realizował na rzecz młodych ludzi oraz działania planowane w najbliższej przyszłości. Burmistrz podkreślał, że liczy na świeży powiew młodości i propozycje młodych mieszkańców. Zaproponował większy udział młodzieży w planowaniu i realizacji imprez kulturalnych i sportowych, redagowaniu wkładki do gazety samorządowej „Nasze Sprawy” i zwiększenie ilości spotkań młodzieży z Burmistrzem.

Na początku nieśmiało rozgrzewająca się dyskusja dała jednak w końcowym efekcie kilka ciekawych propozycji ze strony młodzieży. Poruszono temat zagospodarowania terenu zalewu i starej restauracji „Zalewajka”. Burmistrz przedstawił stan prac oraz poinformował, że oprócz koncepcji zagospodarowania terenu jest rozpatrywana budowa lodowiska i miasteczka drogowego oraz 3 boisk wielofunkcyjnych przy SP nr 2, Zespole Placówek i w Jadachach.

Rozpatrywane jest również poszerzenie skate parku znajdującego się nieopodal krytej pływalni. Jeden z uczestników poruszył sprawę ścieżki rowerowej od ronda w kierunku restauracji „Dębianka”. Jak podkreślił Burmistrz, ten temat już poruszał z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, ale cieszy się, że młodzież dostrzegła ten problem, bo będzie to dodatkowym argumentem w rozmowach z GDDKiA.


Wszystkim zgromadzonym spodobał się nowy, niezwykle ciekawy pomysł organizacji ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Wojsku Polskim, we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Nowa Dęba, już jest postrzegana w kraju jako miasto pasjonatów militariów, zasadnym byłoby więc zorganizowanie konkursu o ogólnopolskim zasięgu, którego rozstrzygnięcie nastąpiłoby podczas corocznej „Militariady”.

Następną propozycją było przygotowanie stadionu lekkoatletycznego, o randze stadionu powiatowego. 4-torowa, tartanowa bieżnia o długości 400 metrów pozwoliłaby na organizowanie profesjonalnych zawodów lekkoatletycznych.

Ciekawą propozycją złożoną przez młodzież, był pomysł zorganizowania dojazdów młodzieży na sesje Rady Miejskiej. Okazało się, że na terenie Gminy mieszkają młodzi ludzie, zainteresowani pracą samorządowców.

Kolejną propozycją było zorganizowanie dla młodzieży cyklu debat tematycznych. Propozycje tematów może wskazywać młodzież, ale również mogą to być tematy zaproponowane przez dorosłych, w celu zaangażowania młodych ludzi i poznania ich zdania na dany temat.

Kończąc I Nowodębskie Forum Młodzieży, Burmistrz wyraził nadzieję, że obecni na spotkaniu młodzi ludzie, wywołają twórczy ferment, nie tylko w środowiskach szkolnych ale i lokalnych. Młodzież uznała, że formuła spotkania na razie jej odpowiada. Kolejne Forum zaplanowano na październik bieżącego roku zakładając, że dyskusja będzie jeszcze bardziej owocna w propozycje ze strony młodego pokolenia.

Źródło: UMiG

10 KOMENTARZE

 1. Ta młodzież to nasi przyszli burmistrzowie i kierownicy – brawo tak trzymać. dziękujemy za spotkanie Panie Burmistrzu! Wspierajmy naszych!

 2. [quote]dziękujemy za spotkanie Panie Burmistrzu! Wspierajmy naszych![/quote]

  Tylko, że Pan Burmistrz wspiera ludzi spoza N. Dęby. Skąd jest sekretarz gminy? Skąd jest spec od promocji w Urzędzie? Skąd jest prezes PGKiM? Skąd jest nowy pracownik Domu Kultury?

 3. Ta mlodziez to wyjedzie szybko z Polski ukladac sobie zycie w lepszych i normalniejszych warunkach za granica. A pan Ordon to najbardziej wspiera siebie i zabiega we wszystkich srodowiskach o swoj wizerunek. Duzo gadania a efektow niewiele. Wystarczy popatrzec w budzet gminy jak przez lata "wspieral" wraz z Zoledziem mlodziez zrzeszona w Bractwie Rycerskim i pomniejszych organizacjach. Z tej strony dal sie juz nam poznac jako czlowiek przedkladajacy polityczne uklady i osobiste widzimisie nad rowne traktowanie mieszkancow, obiektywizm i prawosc. Jego "szoł" w szkolnym srodowisku dzieci z Deby nie robi na mnie wrazenia, jest jedynie jednym z przykladow grania pod publiczke i zdobywania przyszlych wyborcow.

 4. Jak widze na jednym ze zdjec czajacego sie za plecami innych Zoledzia -"czlowieka z branzy"jak slusznie ktos kiedys powiedzial, to domyslam sie jaki ma cel ta szopka burmistrza z mlodzieza….

 5. czy te dzieciaki byly tam dobrowolnie, z wlasnego zainteresowania, czy raczej pod presja nauczycieli?
  Kontrolowany ferment dzieci? tego oczekuje pan Ordon? tylko czemu ma to sluzyc? Kto sie tu chce wykazac?

 6. Co tu mieszasz Ostapkę i Ratusz. Masz jakiś powazny problem. Każdy śmieje z tego, że nie było to prawdziwe forum w sensie że są ogłoszenia w necie czy na mieści i każdy młody człowiek może przyjść, pogadać, zadać pytanie. Wyselekcjonowano grupę uczniów, pogadali, porobili zdjęcia. Jakby to było otwarte to zawsze ktoś mógłby przyjść z niewygodnym pytaniem I ZEPSUĆ OBRAZEK.

 7. Gosciu otworz szerzej oczy, czy naprawde nie widzisz tej gry pozorow? Dlaczego nie podaje sie, kto faktycznie jest organizatorem tego forum ? czy myslisz, ze dzieciaki z Deby postanowily zainteresować sie dzialalnoscią samorządu? Ciekawa bajka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here