Interpelacja posła M. Pluty w sprawie odlesienia w Nowej Dębie

50

13-03-2012

Poseł Mirosław Pluta złożył interpelacje w sprawie możliwości odlesienia terenów w gminie Nowa Dęba (pas od ronda po galerie \”Stokrotka) w celu przeznaczenia tych terenów pod inwestycje. W interpelacji skierowanej do Ministra Środowiska Marcina Korolca, parlamentarzysta z naszego regionu pytał m.in. czy istnieją rozwiązania prawne umożliwiające spełnienie oczekiwań samorządu gminnego przy jednoczesnym zachowaniu interesów Skarbu Państwa i Lasów Państwowych.

Poseł dopytywał też czy Lasy Państwowe są zainteresowane odlesieniem wskazanego terenu i sprzedażą działek w drodze przetargu podmiotom prywatnym. Janusz Zaleski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, odpowiadając Posłowi Plucie napisał, że wskazany w piśmie teren stanowią lasy ochronne, które mają szczególne znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa, tworząc strefę ochronną dla poligonu wojskowego. – Celem natomiast działań wynikających ze sprawowanego przez Lasy Państwowe zarządu jest prowadzenie gospodarki leśnej w kierunku spełniania przez nie tej funkcji. Mając na względzie przytoczone uwarunkowania, należy stwierdzić, że przedmiotowe grunty leśne, na podstawie decyzji ministra właściwego do spraw środowiska, zaliczone zostały do szczególnego rodzaju nieruchomości, do których stosuje się specjalne normy ustawy o lasach, warunkujące nie tylko cele gospodarki leśnej, ale również uprawnienia w zakresie obrotu tymi nieruchomościami – pisze Janusz Zaleski. Jak czytamy dalej w piśmie J. Zaleskiego: – Sprzedaż omawianych lasów w trybie art. 38 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59, z późn. zm.) nie jest możliwa, gdyż brak jest argumentów przemawiających za wystąpieniem przesłanek określonych w treści tego artykułu. Odnosząc się natomiast do przesłanki wymienionej w art. 38 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, opierającej się na ważnych względach społecznych lub gospodarczych, wskazać należy, iż planowane do realizacji zamierzenia będą miały charakter typowo komercyjny, a nie będą to inwestycje celu publicznego.

Biorąc pod uwagę argumenty przemawiające za brakiem możliwości sprzedaży przedmiotowych gruntów, należy wykluczyć również zamianę omawianych nieruchomości leśnych realizowaną w trybie art. 38e ustawy o lasach. Przedmiotowe grunty leśne nie pozostają we współwłasności, tworzą zwarty kompleks o regularnym kształcie granic i są to drzewostany starszych klas 2 wieku, charakteryzujące się dobrą jakością. Zmiana przeznaczenia omawianych nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele nieleśne, pomimo instrumentów prawnych przewidzianych w art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266, z późn. zm.), nie jest możliwa do realizacji z uwagi na fakt ciągłości funkcji ochronnej tych lasów związanej z istnieniem zamkniętego obiektu wojskowego służącego obronności i bezpieczeństwu państwa – kończy odpowiedź podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

/FOX

50 KOMENTARZE

 1. Nie do końca. Jest szansa w temacie "cel publiczny". Takim celem publicznym mógłby być park handlowo-usługowy stworzony przez gminę ze środków unijnych i następnie oddanie w dzierżawę terenów inwestorom. Wszystko się da. Kwestia pracy.

 2. [b]Szanowni Państwo,

  Lasy uzyskały status "ochronnych" w różnych częściach gminy w wyniku decyzji pierwszego składu rady powiatu ( na czele z panem Chwesiukiem ).

  Realnie nie stanowią większej ochrony, ponieważ brak w polskich lasach szerokich stref buforowych, co gorsza w dużym stopniu są to suche lasy sosnowe. Przy jednoczesnym uderzeniu zapalającym w kilku miejscach jesteśmy "ugotowani".

  Realne pytanie jest takie, o co teraz urzędnicy licytują. Jeżeli można było rozparcelować i sprzedać strategiczne wojskowe lotnisko transportowe pod Bielskiem Podlaskim ( większe niż Okęcie )… Ktoś w Ministerstwie Środowiska liczy na bułkę z dużą ilością masła?

  W Wielkiej Brytanii poligony, jak duże by nie były, ogradza się i monitoruje. To jest chyba lepsze niż ochranianie się krzakami jagód.

  [b]

 3. Popieram całkowicie ten pomysł! Przynajmniej może jakieś nowe markety powstaną( co za tym idzie nowe miejsca pracy), a w lasach nie będzie zatrzęsienia przez menelików nowodębskich!I tak nie ma pożytku w tym lesie, bo albo ludziska z pieskami – pełno kup, albo pijaczków!

 4. Po ci Markety w mieście zdajesz sobie sprawę że popadają ludzie ze swoimi biznesami i przy okazji ludzie tu pracujący.Jeszcze się na marketach nie przejechałeś? nie polski wyzysk i klasyczne złodziejstwo….

 5. A jaki ty chcesz mieć pożytek w lesie? Rozumiesz w ogóle co piszesz? Rozumiesz w ogóle co myślisz? Chyba nie. Co mają menela wspólnego i psie kupy (sic! a gdzie mają być?) z planem zagospodarowania? Nie dziwię się, ze ludzie tu na tym forum, się obrażają wzajem. Po tym co przeczytałem w Twoim poście, mam ochotę obrazić i Ciebie…

 6. Co do obronności poligonu to argument wątpliwy, skoro na zwykłym google maps można podglądnąć co się tam dzieje z dokładnością do 1 metra. Poza tym jeżeli chodzi o odlesianie to nie dotyczyłoby to pasa o szerokości 5 km, tylko odrobinę mniejszego.

 7. Marzenia o rozwoju szybko się skończyły .Ta wizja się skończyła, jest inna – Wygrać wybory ,wywalić na zbity pysk urzędasów przyrosłych do stołków . Naszym rajcom i urzędnikom wcale nie zależy na rozwoju miasta chodzi o to aby cichutko przesiedzieć osiem godzin ,kawka bajerka .Mało mieszkańców to mało pracy, kłopotów, i żyć nie umierać .

 8. jak dla mnie to jest poroniony pomysł posła Pluty,sklepów już chyba wystarczy a może tak rajcy pomyśleliby o nowych blokach mieszkalnych

 9. Co na to Pan radny powiatu Jacek Lubera? Gdzie te fabryki mebli w mieście Nowa Dęba? Jakie kroki, działania zostały podjęte w tym kierunku? Ja się pytam?

 10. Ja bym zamiast tego lasu wolał, żeby tam było miasteczko ruchu drogowego. Może tam stać nawet i tartak, i fabryka mebli, ale żeby to miasteczko ruchu drogowego tam było :):)

 11. A mnie sie wydaje że nich pan poseł pluta to zacznie zajmować sie szkolnictwem, bo o to co wyprawia jego koleżanka jest godne politowania a jako były nauczyciel to się choć na tym powinien znac. A tak mnie się wydaje że słuch o nim zaginął.

 12. Gadającego lasu nie wolno ruszać, bo obronność kraju osłabnie w związku z zagrożeniem dla poligonu poprzez brak strefy buforowej.
  A tak nawiasem mówiąc, czy pytał ktoś o zdanie strażników gadającego lasu? To oni tam urzędują i warto znać ich zdanie, ostatnio jeden , chyba w ramach protestu przeciw odlesieniu rzucił mi się pod koła. Fuksa miałem że zdążyłem wyhamować bo na pasy wyskoczył i różnie mogłoby być w sądzie.

 13. #14 Nad morzem sródziemnym jest regułą że jak nie da się zgodnie z głupim prawem zagospodarować lasu to tak się właśnie robi i są tereny pod zabudowe infrastrukturę i co tam chcesz .Ale tam ludzie źle postępują…………………….tak to wiem:)

 14. [quote]Poseł Mirosław Pluta złożył interpelacje w sprawie możliwości odlesienia terenów w gminie Nowa Dęba (pas od ronda po galerie "Stokrotka) w celu przeznaczenia tych terenów pod inwestycje. W interpelacji skierowanej do Ministra Środowiska Marcina Korolca, parlamentarzysta z naszego regionu pytał m.in. czy istnieją rozwiązania prawne [b]umożliwiające spełnienie oczekiwań samorządu gminnego[/b] przy jednoczesnym zachowaniu interesów Skarbu Państwa i Lasów Państwowych.[/quote]

  Wystarczy czytać ze zrozumieniem. Zapewne w sprawie Orlika samorząd się do niego nie zgłaszał. Uwolnienie tego terenu jest w interesie naszego miasta. Argument o strefie obronnej itd, to takie pitu pitu. Warto pomyśleć o tym co już tu zostało napisane:
  [quote]Jest szansa w temacie "cel publiczny". Takim celem publicznym mógłby być park handlowo-usługowy stworzony przez gminę ze środków unijnych i następnie oddanie w dzierżawę terenów inwestorom[/quote]

 15. Zostawcie las w spokoju i te dęby przy domu kultury i inne. Miejsca jest dosyć. Między Dębą a Tarnowską Wolą kilometry kwadratowe do zagospodarowania. Wycięto piękne 70-cio letnie zdrowe dęby tylko po to aby odsłonić Hotel Szypowskiego (bo go niby zasłaniały). Pod Stokrotkę też wycięto piękne wartościowe drzewa. A przecież mogła powstać w miejscu po Topiku, gdzieś przy ul. Korczaka lub Kwiatkowskiego, itp. A faktycznie to trzeba odlesić strefę i w stronę strefy rozbudowywać miasto (kolej, cmentarz, działki itd.)

 16. [quote]Zostawcie las w spokoju i te dęby przy domu kultury i inne.[/quote]

  Za rzeszowską nie ma żadnych Dębów. Jakieś sosny których pełno. Ten las nie ma żadnej wartości- nawet przyrodniczej. Jest miejscem spotkań ludzi uzależnionych. Wszędzie butelki, śmieci. Jeden wielki syf. A ludzie w Dębie nie mają pracy bo sosny i bajzel za Rzeszowską ma być ważniejszy od człowieka. Poza tym chodzi o PAS LASU od ronda po stokrotkę na wysokości szpitala i spółdzielni inwalidów. teren jest uzbrojony jest tam wszystko. W Tarnowskiej niech sobie będą lasy. TU JEST MIASTO A NIE WIEŚ, MIASTO A NIE PUSZCZA. Gdyby Kwiatkowski nie miał jaj i myślał jak Ty to by dalej Lasowiacy pędzili bimber w swoich lepiankach i używali drewnianych narzędzi rolniczych bo metalowych nie ogarniali.

 17. Dlaczego marnujecie swój zapał na tej stronie miasta ,przecież wizytówką miasta miała być strefa zainwestujcie w drogę do strefy ,w odlesienie tych terenów. Postawcie "głąby" wreszcie na przedsiębiorczość ,pogońcie nauczycieli do szkół .A szkoły uczące kilku uczniów rozwiązać. Zrozum człowieku że Mastalerz daje za darmo miejsce obsługę księgowa i czego dusza zapragnie dla przedsiębiorców a tu podnosicie podatki ,poniesiecie karę za to w przyszłości. Grzęda do dziś ma niewynajęte powierzchnię .Ja do TESCO JADĘ NA ZAKUPY DO Kolbuszowej .Lubię komfort i wygodę .Tu jak za komuny były kolejki tak teraz dalej są .Komunistyczne myślenie na każdym kroku .Młodzi przesiąkli tym samym frustracja i zawiść. Tylko inwestycje w rozwój i przedsiębiorczość może uratować ten grajdoł. Nadzieją dla Was to głosowanie na Marka Ostapko na Ratusz oni pogonią przeciwny przedsiębiorcom ,stary zardzewiały beton.

 18. [quote]Dlaczego marnujecie swój zapał na tej stronie miasta [/quote]
  Ta strona jest ciekawa bo tuż przy krajówce. Nie trzeba martwić się o infrastrukturę. Oczywiście strefa jest bardzo ważna. Tylko, że Wiesiek wywalił 8 baniek na Chmielów a w Dębie wjazd na strefę to wielka kałuża za którą chce się zabrać w latach 2014-2015 co jest niczym innym jak komedią. Wcześniej się nie da? WAŻNIEJSZA SZATNIA W CYGANACH ZA PONAD 400 TYS.

 19. Do prowokatora , nigdy ostapko nie bedzie rzadzil w Nowej Debie , a to dlatego ze ma za CIASNA glowe,on jest dobry ale do rozrabiania na SESJACH ;)

 20. #33 On już rządzi – czy Ty tego przyjacielu chcesz czy nie .No chyba ze oleje przyjaciół którzy w niego wierzą a wraz z nimi TO MIASTO.

 21. [b]Opozycja nie rządzi. [/b]
  Rządzi "Nasz Samorząd" z Wiesławem Ordonem na czele.

  Jedno jest pewne. Ostapko i Ratusz nie dopuściliby do kompromitacji Nowej Dęby z budową za krótkiego peronu, nie dopuściłby do spartaczenia z powodów formalnych wartego miliony złotych projektu modernizującego UJĘCIE WODY i wodociągi. Z resztą Ostapko i Ratusz nie kupiłby OD AGENCJI RZĄDOWEJ zagrożonego ujęcia za UWAGA 1,2 MLN zł !!!! Ponadto nie dopuściłby do sytuacji której miasto sprząta i odśnieża jakaś firma z TBG mimo, że Nowa Dęba ma od tego PGKiM i przez co ludzie tracą pracę a kasa ucieka z miasta… Gratuluję POJEMNEJ głowy Ordona i spokoju jaki gwarantuje mu na sesjach NASZ SAMORZĄD i stronnicy. Przecież nie ma się co o te UTRACONE MILIONY "awanturować".

 22. Pisząc "On już rządzi "miałem na myśli przywódczą formę intelektualną , profesjonalizm i inteligencję.A przede wszystkim to ,że nie brata się ze szczurami którzy dla paru groszy go zdradzą i wydymają.

 23. z drugiej strony dobrze, że te lasy zostaną bo podczas strzelań różnego rodzaju broni na naszym poligonie huk zostanie stłumiony i zanim dotrze do osiedli to jednak nie będzie aż tak bardzo głośny. Jednak drzewa sie spisują dobrze.

 24. BrygadaR
  [quote] Ponadto nie dopuściłby do sytuacji której miasto sprząta i odśnieża jakaś firma z TBG mimo, że Nowa Dęba ma od tego PGKiM i przez co ludzie tracą pracę a kasa ucieka z miasta…[/quote]
  ciekawe jakbyście to zrobili… ustawiając przetargi??

 25. Ryszardzie:
  Wystarczy zmienić formę organizacyjną.

  [quote][b] Gmina nie jest zobowiązana stosować ustawy pzp, w 2 przypadkach, kiedy:[/b]
  utworzona przez gminę spółka prawa handlowego wykonuje określone usługi nie na podstawie umowy, ale na podstawie aktu, którym ją powołano;
  określone zadania są powierzane do wykonania jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej, czyli jednostkom budżetowym lub zakładom budżetowym.[/quote]

  http://www.sektorpubliczny.pl/zawarcie-umowy-przez-gmine-z-utworzona-przez-nia-spolka-prawa-handlowego/docs/13_9/315/View

 26. ASA okazała się droższa niż PGKiM i to są dopiero jaja! Tak miało być hAMERYKAŃSKO! Kolejny sukces burmistrza Ordona!

 27. Wiesiek się pogubił…super,że dobrał sobie "rączki" do głosowania…, ale świat przyspieszył-bardzo… i cała ekipa nie nadąża…no bo kto?Moge się rozpisywać o radnych… Sałek? Mroczkowa?,Tłusta? Flis? -Tylko Ratusz!

 28. Jeśli władza popełnia zbyt wiele istotnych błędów wówczas nie ma się co litować bo to są pieniądze podatników i nie moralne oraz nie ekonomiczne jest siedzenie cicho i obłudne oklaskiwanie w imię interesów wąskiej grupy trzymającej władze. Ta władza popełniła już bardzo duzo błędów które wymienił internauta nr 35. Przetarg z ASA przelał czarę goryczy.

 29. Przypomną, że Czekalskiego sponiewierali za wiele mniejszych i mniej kosztownych błędów niż te które zostały tu wymienione!!!!

 30. To jakie błędy w waszych sprawkach nasz samorząd wytykał Czekalskiemu, to pikuś przy tym co ratusz wytyka NASZYM.
  Typu basen na kredyt, a potem długi w gajerku się tam wpakował a, a sam basen stał się nawet wizytówką miasteczka.
  Obłuda i zakłamanie, nikt honorowy lusterka by w domu po czymś takim nie powiesił.
  Ale… jak artysta śpiewał ,, polityka to tarzanie się w błocie i każdy się musi ubrudzić " cytat w ramach przestrogi dla ratusza

 31. jest rok 2012 i widac, ze Deba nie ma zadnego potencjalu rozwojowego, i czy beda lasy wyciete czy to nie ma zadnego znaczenia, Kolbuszowa ciagnie, bo odradza sie cala mapka relacji ekon. w powiecie, a tutaj Tarnobrzeg jest naturalnym centrum, chociaz sobie tez nie radzi. Jak odlacza Chmielow i strefe tamtejsza, to juz w ogole skonczy sie temat.
  Chyba, ze Zaklady wymysla nowy granat…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here