Kto posprząta po gołębiu? Zdecyduje Sąd.

9

2013 -08 – 13

O tym kto ma sprzątać po swoim psie wiadomo nie od dziś. Jednak jedego z użytkowników ogordów działkowych zainteresowało czy również hodowcy gołębi są zobligowani do utrzymania czystości po swoich ptakach i w tej sprawie skierował pytanie do burmistrza Wiesława Ordona.

Chciałbym zadać pytanie odnośnie chodowli gołębi pocztowych a mianowicie czy taka chodowla jest dopuszczalna na terenia miasta? Prezyzyjnie chodzi mi o Rodzinne Ogrody Działkowe gdzie jedni hodują gołębie a inni zbierają \”ekologiczne\” plony skażone ich odchodami. Jak reguluje to prawo? – napisał w swoim mailu jednen z mieszkańców.

Zdaniem Wiesława Ordona gmina nie ma narzędzi prawnych by regulować te kwestie: Hodowla gołębi pocztowych nie jest regulowana przepisami prawa – nie są zaliczane do zwierząt domowych, wobec czego ustawa o utrzymaniu czystości i porzadku w gminie nie daje podstaw do regulowania prawem miejscowym zasad hodowli gołębi. W opisanym przypadku można skorzystać z Kodeksu cywilnego (art. 144), który obliguje właściciela nieruchomości (tej z gołębiami) do powstrzymywania się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiedniej ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomosci i stosunków miejscowych.
Wobec tego można wystąpić na drogę postępowania sądowego o zakazanie hodowli gołębi, ewentualnie o odszkodowanie za szkody wynikłe z ich hodowania.


/info, um

9 KOMENTARZE

  1. [b]Może najpierw zacznijmy rozliczać szkody wyrządzone przez wszędobylskie rozdarte do bólu czarne paskudztwa, zwane też kawkami. Można spokojnie rzec ze miasto jest za.s.rane [/b]

  2. [size=16][b]Ukłucie ptasiego kleszcza może spowodować śmierć !![/b][/size] [url]http://supernowosci24.pl/uklucie-ptasiego-kleszcza-moze-spowodowac-smierc[/url]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here