Kto zostanie Honorowym Obywatelem Gminy Nowa Dęba?

29

02.07.11r.

Rada Miejska w Nowej Dębie przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia tytułów \”Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Nowa Dęba\”i \”Zasłużony dla Miasta i Gminy Nowa Dęba\”.

Możliwość podjęcia stosownej uchwały wynika z zapisów ustawy o samorządzie gminnym (art 18 ust. 2 pkt 14). Dotychczas powyższe kwestie nie były uregulowane aktem prawa miejscowego.

Oba tytuły będzie nadawała specjalna kapitału składająca się z Przewodniczącego Rady Miejskiej, Burmistrza, Przewodniczącego merytorycznej komisji Rady Miejskiej, Przewodniczących Klubów Radnych funkcjonujących w RM oraz z dwóch osób, którym wcześniej nadano tytuły.

Zgodnie z przyjętymi zapisami tytuł \”Honorowy Obywatel Gminy Nowa Dęba\” nadawany będzie osobom szczególnie zasłużonym dla jej rozwoju, ratowania pamiątek kultury narodowej, popularyzacji wiedzy i jej historii, których działalność przyczyniła się do wzrostu promocji Gminy Nowa Dęba w dziedzinie życia społecznego, gospodarczego, sportowego lub nauki i kultury, a także wybranym osobistościom. Wnioski o nadanie tego tytułu mogą składać wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, co najmniej trzech radnych, klub radnych, organizacje społeczne i stowarzyszenia.

Tytuł \”Zasłużony dla Miasta i Gminy Nowa Dęba\” ma być nadawany za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i gminy, mieszkańcom, organizacjom, stowarzyszeniom i instytucjom które przyczyniły się do zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej oraz które swoją działalnością zawodową i społeczną szczególnie przysłużyły się rozwojowi, pomnożeniu dobrobytu lub popularyzacji osiągnięć.

W toku dyskusji nad projektem radna Helena Tłusty wyraziła pogląd w którym stwierdziła, że nasza gmina jest za mała by nadawać tego typu tytuły i że może to doprowadzić do tworzenia \”kółek wzajemnej adoracji\”. Radny Marek Ostapko zauważył, że przedstawiony projekt uniemożliwia uhonorowanie osób nieżyjących, które zrobiły wiele dobrego dla miasta. Radni zgodzili się z tą uwagą, a sekretarz gminy Elżbieta Gil dokonała stosownej poprawki w projekcie. Po zakończeniu dyskusji radni przegłosowali uchwałę wraz z poprawką.

Z HISTORII: 18 maja 2005 roku podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej nadano medale \”Za zasługi dla Miasta i Gminy Nowa Dęba\”. Otrzymali je wówczas: Adam Bunio- trener badmintona MKS Stal Nowa Dęba, Janusz Biliński- znany na całym świecie producenta ozdób choinkowych, Zdzisław Chmielowiec- członka Zarządu Osiedla Poręby Dębskie, Józef Czekalski- burmistrz Nowej Dęby, Danuta Hałoń, Władysław Karaś, Jan Kopeć, Elżbieta Kozłowska, ks. Józef Rogowski, Jan Serafin, Maria Serafiniuk, Stanisław Skimina, Adam Szurgociński, Piotr Szypuła, Janusz Tebin, Stanisław Wójcik, Zdzisław Trzeciak, Julian Zięba, Grzegorz Sudoł.

/info


29 KOMENTARZE

 1. Pani Radna Tłusty może niech nie zabiera głosu w żadnej sprawie bo jak czytam te jej wypowiedzi to trudno uwierzyć że jest radną kolejna kadencje.

 2. miasto się może odrodzić dzięki wyróżnianiu tych którzy je tworzyli. wszystko zależy od tego czy Kapituła będzie dbała o JAKOŚĆ swojej pracy i nadawała tytuły zasłużonym dla miasta a nie dla jednej czy drugiej ekipy politycznej.

 3. Prosiłbym o przypisanie do każdej osoby wymienionej w tej "zasłużonej" liście, co dana osoba tak znamienitego zrobiła dla Miasta i gminy Nowa Dęba, że odznaczono ją w ten sposób? Rozumiem, że to powinny być zasłużone czyny dla gminy [b]niewynikające z ich obowiązków pracowniczych, czy z zajmowanego stanowiska.[/b]

 4. do\#4 bardzo mądra wypowiedź, popieram w całej rozciągłości, ale obawiam się jednak, ze może nastąpić wówczas wielki deficyt tych naprawdę zasłużonych

 5. Bardzo dobrze gdyby przy poszczególnych nazwiskach była krótka notatka za co otzymali wyróżnienie.Wiele osób nie zna wszystkich.Ważne i prawdziwe informacje będą opisem ich zasług. Mam wrażenie że niektóre osoby dostały po znajomości.

 6. Czlowiekiem roku i zasluzonym dla Miasta i Gminy BYL i JEST tylko GRZESIEK POLOCZEK ,POLICMAJSTER NA SLUZBIE WSZYSTKICH SLUZB O KAZDEJ PORZE DNIA I NOCY-WARA INNYM OD TEGO TYTULU !!!!!!!:o[color=#ff3333][/color]

 7. Stawiałbym na OJKA pewnie nie raz dzielił się jabolkiem ze wszystkimi a to juz duzo więcej niz wszyscy razem na tym zdj

 8. ad #10 Piękne!! Ten gość to historia. Przewijają się przez ND pokolenia, a on wiecznie na stanowisku!
  ad #7 wiesz, wystarczy jeden na rok ale taki, któremu się prawdziwie należy, a tu "pierdykneli" wysyp i mają radochę, bo "oskary rozdane". Osobiście z listy tych 19tu, zostawiłbym może 3, 4 osoby, a znam wszystkich (osobiście i nie rzecz jasna, ale żyłem w ND 25 lat i "wiem kto jest kto"). Opis za co i dlaczego byłby na miejscu. Jak również publiczne ogłaszanie zasług przed przyjęciem odznaczenia powodowałoby, że ten ktoś z honorem przyjmuje taki zaszczyt lub zatrzymując honor… nie przyjmuje. A tak, to karty rozdane…

 9. ps. cyt. "Oba tytuły będzie nadawała specjalna kapitału[color=#ff0033]/a[/color] składająca się z Przewodniczącego Rady Miejskiej, Burmistrza, Przewodniczącego merytorycznej komisji Rady Miejskiej, Przewodniczących Klubów Radnych funkcjonujących w RM oraz z dwóch osób, którym wcześniej nadano tytuły." Nie wiem co za geniusz taki układ wymyślił, żeby taki skład nadawał odznaczenia? Przecież widać z tego, że tytuły nadaje władza przy "korycie", i jeszcze tytuł "Przewodniczącego merytorycznej komisji Rady Miejskiej" gratuluje, musiał ktoś nad tym długo myśleć, błazenada… Odznaczenie dla zasługi Miasta i Gminy powinni przyznawać mieszkańcy, a nie władza!

 10. Rocznica praw miejskich jest chyba 31 grudnia (jeśli się nie mylę). Niech te stowarzyszenia, organizacje oraz ludzie (z zebranymi np. 500 podpisami pod swoim typem) zgłaszali kandydatury do końca pierwszego kwartału. W kwietniu przy okazji jakieś uroczystości ogłaszano by listę typów na dany rok. Ludzie oddawaliby głosy w urzędach, remizach (ale nie kościołach, bo to "zabawa ludu" a nie wiary) do np. 24grudnia. Tydzień na zliczenie głosów i w Nowy Rok uroczyste ogłoszenie. Dobry sposób na aktywizacje społeczeństwa i prawdziwe, szanowane przez lud tytuły.

 11. Honorowy obywatel ND to tylko Grzegorz Poloczek, tyle włożył wysiłku w Nową Dębę a jeszcze nikt go za to nie wynagrodził… wstyd..

 12. Reasumując: wielu wypowiadających się internautów ma takie same horyzonty jak pani radna. no cóż…nie oceniam.

 13. TO CHYBA JAKIEŚ JAJA . TO MAJĄ BYĆ HONOROWI OBYWATELE MIASTA !!!!!! LUDZIE NIE WIDZICIE PRZECIEŻ SĄ TO WYZYSKIWACZE I DOROBKOWICZE KTÓRZY W KRÓTKIM CZASIE DOROBILI SIĘ NA CUDZEJ KRZYWDZIE ZA NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ . JAK HONOROWY OBYWATEL TO TYLKO GRZEGORZ POLOCZEK – ON ZAWSZE SŁUŻY POMOCĄ I GRZEGORZ SUDOŁ – JAKO SPORTOWIEC ZE ŚWIETNYMI WYNIKAMI :)

 14. Radna Tlusta sama nalezy do kolka wzajemnej adoracji z burmistrzem w centrum, wiec w tym odniesieniu jej teza jest niezbyt zrozumiala.
  Pani radna miala juz czas na wyrazanie w tej kwestii swoich pogladow w poprzedniej kadencji – piastowala ta sama funkcje przewodniczacej komisji statutowej, ktora popierala rozdawnictwo tytulow czy krysztalow samorzadowych mieszkancom- mniej czy wiecej zasluzonym? mozna by dyskutowac.

 15. [b]No to na pierwszym miejscu zapewne będą eksequo obaj proboszczowie. Ale ze w Nowej Dębie nic nie może być równe czemuś drugiemu, więc nastąpi spór o palmę pierwszeństwa który z nich jest ważniejszy w mieście. Drugi najbardziej zasłużony będzie oczywiście burmiszcz. A trzecie i reszta miejsc, do rozdania wg obowiązującej taryfy….[/b]

 16. Ja prponuje Zoledzia na honorowego obywatela ND , Wiesiek powinien wysunac taka kandydature, kolega ma tyle "zaslug "dla gminy, byloby wesolo hi,hi

 17. Shoot [url=http://www.guccioutletonline4sale.com]Gucci Outlet Online[/url] shoot picture card picture card of the rules is almost the same, who can shoot the picture card turned over to win away, and some means of superior class of the boys can win over the invincible hand, of course, cost is often swollen hand.

 18. Good sized cut price of [url=http://www.moncleroutletsauthentic.com/moncler-down-jackets-women-c-2.html]moncler women jackets[/url] might be available [url=http://www.moncleroutletsauthentic.com/moncler-down-vest-women-c-3.html]moncler women vest[/url] layers less expensive monclers, your current personal preference.. A lot of our lawyers [url=http://www.moncleroutletsauthentic.com/moncler-down-vest-women-c-3.html]moncler womens vest[/url] wintry weather are actually longer not to mention little form, not to mention a lot of our numerous years from a form [url=http://www.moncleroutletsauthentic.com/moncler-down-vest-women-c-3.html]moncler vests for women[/url], frequency, typically the belt to spotlight a a lot of more [url=http://www.moncleroutletsauthentic.com/moncler-down-vest-men-c-6.html]moncler vest for men[/url] delicate. Premium quality gear label not only on through premium quality.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here