Kupił złom za 1,2 mln złotych! Chemiczne związki zagrażają naszej wodzie!

60

Kto normalny kupiłby złom od państwa, by na jego naprawę wydać kilkadziesiąt milionów złotych i w ten sposób finansowo sparaliżować gminę? Po co było kupować od rządu ujęcie wody, które jest zagrożone związkami chemicznymi? Kto ponosi odpowiedzialność tej kosztownej i bezsensownej decyzji?

Jeszcze w minionej kadencji burmistrz Wiesław Ordon kupił za 1,2 mln złotych ujęcie wody od Agencji Rozwoju Przemysłu. Tuż przed zakupem ujęcia, na jednej z konferencji prasowych Wiesław Ordon był pytany przez Marka Ostapko (wówczas dziennikarza jednej z gazet), czy ujęcie wody nie jest zagrożone ściekami chemicznymi napływającymi z terenów zakładów. Wiesław Ordon przyznał, że posiada takie informacje. Mimo tej wiedzy rekomendował radzie miejskiej kupno przestarzałego i zagrożonego ujęcia wody od rządowej agencji. Tym samym za 1,2 mln złotych kupił możliwość wydania kilkudziesięciu milionów złotych z kieszeni nowodębskiego podatnika na remont tego ujęcia. Tylko po co? Przecież remontu powinna dokonać Agencja Rozwoju Przemysłu, która jest agenda rządową czyli państwową! Te 20-30 milionów budżecie agencji państwowej nie stanowiłoby żadnego problemu. Poza tym przy odpowiednim nacisku medialnym i zainteresowaniu sprawą naszych posłów (zarówno z prawa jak i lewa), udałoby się odremontować to ujęcie na koszt państwa. Agencja rządowa nie mogłaby sobie pozwolić na sytuację, w której 20 tysięczna gmina jest pozbawiona wody, więc wcześniej czy później prace nad ujęciem by ruszyły. Niestety dziś musimy to zrobić na własny koszt. Nie mamy jednak na to pieniędzy, a czas ucieka. Jak wynika z badań pani dr Ewy Kret, opublikowanych w pracy „Krążenie wód podziemnych zanieczyszczonych tri-i tetrachloroetylenem w warunkach eksploatacji ujęcia Nowa Dęba” sprawa naszej wody wygląda dramatycznie! Dr Ewa Kret jednoznacznie stwierdziła, że prowadzone na ujęciu doraźne działania naprawcze są niewystarczające do zatrzymania przemieszczających się zanieczyszczeń i likwidacji zagrożenia dla pozostałych studni ujęcia. Największych stężeń TCE i PCE w studniach należy spodziewać się za ok. 10-15 lat, w zależności od lokalizacji i symulowanych warunków eksploatacji. – Stan chemiczny czwartorzędowych wód podziemnych w rejonie ujęcia w Nowej Dębie został oceniony jako słaby, przede wszystkim z powodu ponadnormatywnych stężeń TCE i PCE. Słabe własności sorbcyjne materiału warstwy wodonośnej skutkują niskimi wartościami współczynnika opóźnień migracji TCE i PCE, co w powiązaniu z niewielkim potencjałem biodegradacji zanieczyszczeń wskazuje na poważne zagrożenie dla ujęcia oraz stanu chemicznego wód podziemnych.

Zobacz także: NAUKOWCY O WODZIE W NOWEJ DĘBIE
NO TO NAS, PANIE ORDON, WPAKOWAŁEŚ!

60 KOMENTARZE

 1. Trzeba mieć łeb ściśnięty imadłem, żeby kupić od rządu (od państwa) zagrożone chemią ujęcie wody za 1,2 mlna złotych po to by następnie wydawać dziesiątki milionów na jego naprawę. Przecież jak napisano w tekście rząd musiałby naprawić to ujęcie na własny koszt bo nie mógłby sobie pozwolić na to, że gmina 20 tysięczna nie ma wody! Za co teraz naprawimy to ujęcie skoro gmina jest zadłużona po uszy i nie ma kasy??? Ordon to jednak szkodnik.

  • Aha. Czyli „Wesolo mi”, Wiesław Ordon i Zygmunt Żołądź wiedzą lepiej od fachowców i badaczy… Ja jednak wierzę, fachowcom, a nie dwóm kiepskim nauczycielom co mi zniszczyli centrum miasta i zrobili betonplatz.

  • MOI DRODZY, POCZYTAJCIE CO TO ZA ŚWIŃSTWO CHEMICZNE NAM ZAGRAŻA. WKLEJAM NOTKĘ PONIŻEJ:

   Trichloroetylen, 1,1,2-trichloroeten, tri, trichloroetylen, CHCl=CCl2, bezbarwna, niepalna ciecz o zapachu chloroformu. Temperatura wrzenia 86,7°C. Nierozpuszczalny w wodzie, miesza się z etanolem, eterem dietylowym, chloroformem. Pod wpływem podwyższonej temperatury i zasad ulega rozkładowi z wydzieleniem fosgenu. W stanie pary szybko przenika do ośrodkowego układu nerwowego człowieka, działając znieczulająco i przeciwbólowo, jednak ze względu na skutki toksyczne jest rzadko stosowany jako środek znieczulający.

   Na skalę techniczną tri otrzymuje się z acetylenu i chloru (poprzez tetrachloroetan). Szeroko stosowany jako rozpuszczalnik (m.in. składnik środków do prania chemicznego) oraz półprodukt w technologii organicznej.

   DZIĘKUJĘ, DOBRANOC, UDZIAŁ WZIĘLI. DLACZEGO TAK WIELE OSÓB W NOWEJ DĘBIE MA ODBARWIENIA SKÓRY?? POMYŚLCIE.

  • @wesoło mi..:)
   To,że proboszcz namawia Pana aby takie głupoty głosić jest w zgodzie z Pańskim wyobrażeniu Świata?

  • No jakoś dębianka jest chyba wycofana bo w sklepach jej nie widać. Poza tym w artykule jest przytoczone zdanie NAUKOWCÓW a nie „redaktorka”. Jakie masz wykształcenie albo uprawnienia by podważać to co naukowo stwierdzili?

  • ludzie ja wam dobrze radze, pogoncie Ostapke i Ordona w diably bo oni sa siebie warci bo to dwa identyczne cygany

  • do czytelnika
   U nas w Dębie w ogóle rzadko gdzie idzie kupić Dębiankę bo i po co skoro ta sama leci u nas jeszcze w kranie tyle że w starej sieci wodociągowej i jaka jest już w mieszkaniu to inna sprawa.

 2. Z przerażeniem czyta się to co napisała pani Dr Kret w swojej pracy. Jeśli naukowiec który posługuje się delikatnym językiem pisze , że „doraźne działania naprawcze są niewystarczające do zatrzymania przemieszczających się zanieczyszczeń i likwidacji zagrożenia dla pozostałych studni ujęcia” to w wolnym tłumaczeniu oznacza to, że jesteśmy głęboko w d….

 3. no właśnie, na pierwszy rzut oka woda z kranu wygląda zupełnie tak samo jak kiedyś ale to juz nie ta sama woda. Przerażające jest to, że burmistrz wziął na barki nowej dęby tak ogromną i bezsensową inwestycje. Skoro wiedział, że ujęcie wody jest zagrożone związkami chemicznymi, to jak mógł to badziewie kupić?! Nie mieści mi się to w głowie. Przecież to są działania na niekorzyść gminy. Skąd wziąć takie wielkie fundusze na remont tego ujęcia? Nie mam pojęcia…

  • /Wpis nie na temat. Artykuł dotyczy problemów z ujęciem wody a nie wszystkich pańskich bolączek/- admin

 4. I za te wodę Wiesław Ordon raz ze swoimi radnymi każe nam płacić coraz więcej. Fundowali nam ciągłe podwyżki tej wody. Za podwyżkami cen wody za namową Wiesława Ordona głosowali: Wojciech Serafin, Maria Mroczek, Jan Flis, Kazimierz Skimina, Helena Tłusta i Krzysztof Sałek. Przeciwko podwyżkom byli: Janina Lubera, Marek Ostapko, Tomasz Licak. Reszta się „wstrzymała”.

  • Aha,czyli jak wygra wybory M.Ostapko to będę miał wodę za darmo?Za wywóz śmieci też będę płacił mniej?To ja w takim razie chcę M.Ostapko na burmistrza Nowej Dęby

 5. Akurat w tym temacie (woda) Ordon chciał dobrze.Woda w N.D.zawsze była doskonała i kupił „źródło” Kupił z całym „dobrodziejstwem inwentarza ”
  Porządny prawnik pewno „Zmusiłby” ARR do pokrycia lwiej części kosztów „rekultywacji źródła”

  • Ostapko na burmistrza,ja chcę Ostapko na burmistrza.Będę miał wszystkie media za darmo lub prawie darmo.A jak mi jeszcze mieszkania komunalne za friko obieca to go będę wychwalał pod niebiosa.Urna,tylko skąd ten nieborak na to kasę wyłuska.

  • @Wyborca
   O,dziękuję!:) Absolutnie nie jestem zainteresowany. Trzeba trzymać fason,kłamać umiejętnie,obiecywać niemożliwe.Aaa weź tu traf na takiego łebskiego radnego jak M.O..?Zatruje Ci kadencje a prestiż tego nie wynagrodzi.Ale @wesoło mi?Z-ca? To i owszem a i pensja ciekawsza niż dyr.SOK.
   p.s.Pozwolę sobie zostać na loży szyderców,póki M.Ostapko kopa mi nie zapali. Pozdro.

  • Haleegovski blagam cie na kolanach nie odrzucaj propozycji wyborcy ,zostaj burmistrzem bo ja biedny na kogo mam glosowac ?,Ordon nie, Ostapko nie, pozostales nam tylko ty zbawco.jezeli nie chcesz mnie na zastepce to ja sie zgodze zostac twoim przydupasem

  • Nie kupić ujęcia zaopatrującego Gminę w wodę to coś jak mieć las a nie mieć tartaku, cytujac klasyków. To, że Pan Ostapko jedzie populizmem to już wiem zastanawia mnie tylko jak porządny prawnik zmusiłby ARP do rekultywacji źrodła? O ile wiem ARP restrukturyzuje majątek i nie znam sposobu na finansowanie z budżetu Państwa działań ARP. A chłopaki w ARP liczyć potrafią. Mogli co najwyżej sprzedać taniej albo zamknąć jak uznaliby że się nie opłaca sprzedawać.

  • Nie było kupione a woda była. I była by dalej. I remont ujęcia byłby za pieniądze rządowe a nie gminne. PKP też żaden prawnik by nie zmusił do tego by przedłużała peron.. a jednak pod wpływem nacisków politycznych musiała to zrobić. I tak samo byłoby z ujęciem. Ale warszawska wyczuła jelenia i pozbyła się wrzoda. I jeszcze wzięła za to grubą kase.

  • Krasnal wcale nie. ARP to nie budżet Państwa. Nie musi świadczyć usług na rzecz Gminy. Jak się restrukturyzacja nie opłaca może zamknąć firmę. To biznes a nie komuna.

  • PKP to tez nie budżet tylko kilka spółek i peron zrobiony. To decyzje polityczne a nie zawsze rynkowe. I tak samo politycznie by zrobili ujęcie. Dwa materiały w TVN i po sprawie.

 6. Pie…olicie. Jak było mówione parę lat temu, aby kupić to, bo podniesie nam Warszawka cenę za wodę i co? I zostało kupione (widziały gały, co brały) wbrew temu wszystkiemu. Nawet Marek był za tym, aby to kupić. Choć nie mówił o tym wprost to jednak tak było. Był zachwyt, że za taką małą kwotę. A jak by Warszawa nie sprzedała to by taka cenę walnęła za wodę ze wyszłaby na swoje. A teraz, co, lament, bo trzeba szybko zapobiec, aby do wód gruntowych nie przedostały się te szkodliwe związki a to kosztuje. A co myślicie, że ARP by takie coś Warszawce (gdyby miała do tej pory to pod swoją opieką) za sponsorowała tu na naszym terenie takie coś. Chyba nie. Teraz to już Marek po wyborach niech się stara po większą dotacje na zabezpieczenie tego terenu przed tym związkami szkodliwymi. To powinno byś już za jego kadencji zrobione i być priorytetem i pokazaniem społeczeństwu, że jest właściwą osoba na stanowisku burmistrza.

  • Jeśli coś jest rządowe to nie podwyższą ceny nie wiadomo jak bo by zaraz ze względów politycznych (raban w mediach) poleciały głowy. Rząd by ujęcie zrobił za państwowe a nie gminne pieniądze i mielibyśmy spokój. Nowy burmistrz rozwiąże kwestie ujęcia bo nie będzie miał wyboru. Jeśli tego nie zrobi to miasto padnie. Ale trzeba się nastawić, że przez te głupawą decyzję Ordona i przez długi jakich narobił nie będzie kasy na wiele ważnych potrzeb. Trzeba po prostu to sobie uświadomić i powiedzieć to otwarcie, że długi Ordona zostaną spłacone dopiero w 2025 roku i to pod warunkiem, że nie zaciągniemy już ani jednego kredytu !!!! Jako, że jest to nie realne długi Ordona spłacimy dopiero w 2035 roku. Tutaj były fajne wykresy i dane na ten temat: http://infonowadeba.pl/dlug-ordona-kto-za-to-zaplaci/

  • Przypomnę jak Ordon spieprzył sprawę z peronem i Marek Ostapko robił raban w mediach, pisał pisma do PKP, do posłów i wszędzie gdzie się dało. Dla świętego spokoju PKP znalazło kasę na przedłużenie peronu i jeszcze stację na Dębie Rozalin zrobiło. Tak samo przy sprawnym nacisku było by z naszym ujęciem. Byłoby odermontowane i gmina nie musiałaby wywalać ze 20 milionów złotych których przecież nie ma.

  • Na stanowisku Burmistrza?,ja tam wole juz najedzonego jak glodnego , bo glodny Ostapko do reszty zje Nowa Debe

 7. PO JAKIEGO CZORTA KUPOWAĆ KUPĘ ZŁOMU ZA PONAD MILION ZŁOTYCH ? PRZECIEŻ TEGO NIE WARTO BYŁO PRZEJMOWAĆ NA WŁASNOŚĆ NAWET ZA SYMBOLICZNĄ ZŁOTÓWKĘ. PO CO GMINA MA COŚ KUPOWAĆ OD PAŃSTWA? JAKI TO SENS W TYM? BYŁO PAŃSTWOWE TO BY NAPRAWILI ZA PAŃSTWOWE. JEST GMINNE TO BĘDZIEMY TERAZ NAPRAWIAĆ ZA GMINNE I NIE BĘDZIE KASY NA INNE SPRAWY. NIE MA TO DZIAŁANIE ŻADNEGO SENSU. TO DZIAŁANIE NA NIEKORZYŚĆ NOWEJ DĘBY.

 8. SPRZEDALI ORDONOWI UJĘCIE WODY BO SIĘ CYMBA..Ł NA TYM NIE ZNAŁ A WARSZAWKA MIAŁA STRUPA Z GŁOWY. TERAZ ZAPŁACIMY WSZYSCY I TYLE. NIE DLA ORDONA!!!

 9. Panie MO zapytaj swojego guru WW , to ci odpowie jak było z tym ujęciem, kandydacie na burmistrza daj sobie spokój z tymi swoimi sensacjami, robi się to już ogromnie niesmaczne….. zresztą co się po panu spodziewać …. mało pozytywów żołnierzyk w rękach starych wygów

  • Co to bańka w paroletnim budżecie Gminy za pewność zabezpieczenia na wiele lat a potem może się okazać że opinia innego naukowca z tyt. profesorskim będzie miażdżąca dla pani tylko doktor.

  • Bańka za pewność? Pewność czego? Chyba pewność tego, że trzeba będzie z budżetu gminy wywalić 20 baniek. A tych 20 baniek nie ma bo gmina leży na łopatkach pod ciężarem długów Ordona. Dobrze ktoś napisał: Warszawska znalazła jelenia i pozbyła się problemu. Jeszcze na tym zarobiła milion złotych. Masakra.

 10. A jak nie będzie konieczne wydanie 20 baniek to rozumie że ratusiki i p.Ostapko wyrażą pupliczną skruchę za wprowadzanie w błąd opinii gminnej .Śledzimy wszyscy od teraz tj.01092014 wszystko co z wodą nowodębskiego ujęcia jest związane.

  • Ale będziesz uważał, że masz rację jeśli będzie zamiast 20 baniek 15 baniek albo zamiast 20 baniek 25 ?
   Czy po prostu chcesz wmówić ludziom, że naukowcy napisali pierdoły, są debilami i biorą udział w spisku Ostapki przeciwko Ordonowi? I mimo, że napisali, to co zacytowano w artykule na niebiesko i czerwono to nie ma się tym co przejmować, bo Wiesław Ordon nauczyciel historii, każący na lekcjach dzieciom malować kredkami herb Nowej Dęby wie to lepiej niż oni?

  • Ale jesteś tak zaślepiony Ordonem że nawet jak ci fachowiec, z tytułem doktora przedstawi wyniki swoich badań to i tak będziesz za wszelką cenę bronił Ordona. Masz w tym jakiś emocjonalny lub ekonomiczny interes i nie przyjmujesz rzeczowych argumentów, o czym świadczy fakt, że mimo iż stwierdzono że z ujęciem jest tragedia to Ty piszesz, że trzeba poczekać i sprawdzić co się stanie. Na co drogi internauto chcesz czekać? Aż tego syfu będzie już tak dużo że zakręcą wodę i będą ją do nas dowozić beczkowozami z TBG-u i Majdanu? Podejście „poczekamy zobaczymy” można prezentować w przypadku sadzenia fasolki w kubku po lodach w ramach zadania z biologii, albo przy chodowaniu rzerzuchy. Ale nie można takiego podejścia reprezentować gdy idzie o żywotne interesy naszego miasteczka!!!

 11. To jest opinia sygnowana podpisem tej pani, jest opinia komisji Macierewicza o kłamstwie Smoleńskim, opinia o pomroczności jasnej syna L.Wałęsy i setki innych opinii a jaki Ty masz w tym emocjonalny lub ekonomiczny interes do forsowania katastroficznej wizji. Na wszelki wypadek nie pij wody to może zostaniesz świętym gdy przekażesz potomnym swoje wizje.Ciekawe ile już wychlaliśmy wody od czasu(jest jakaś data)tej kasandrycznej wodnej wizji.

 12. Wytłumaczę niektórym baranom, że woda jest dopuszczona do spożywanie.Po drugie. Gdyby ujęcie kupił ktoś inny to za wodę płacilibyśmy jak za zboże. Przestańcie się wymądrzać neptyki i nie straszcie ludzi

  • Wierzono, że trolle różniły się między sobą zarówno wyglądem, jak i charakterem. Najczęściej miały to być stworzenia bardzo stare, brzydkie, złośliwe i mało inteligentne.
   Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Troll
   http://itthing.com/wp-content/uploads/b5.jpg
   Pierwsza zasada postępowania z takimi osobami to „nie karmić Trolla”. Jeżeli spotkasz taką osobę, to po prostu ją zignoruj. Prędzej czy później się znudzi. Niestety oznacza to tylko tyle, że poszuka nowego miejsca do trollowania.I to by było na tyle @haleegovski

  • @któś
   Bardzo stary nie jestem,fizjonomii swej nie jestem w stanie obiektywnie ocenić ,natomiast – zgadzam się z tym – złośliwy :)) O tak! Mało inteligentny? nie Tobie mi laurkę wystawiać..
   @wesoło mi
   Mniej niż @któś albo mam bardzo sprawny organizm.

   Ja osobiście działanie burmistrza w temacie kupna „źródła”uważam,że intencje miał szlachetne.Czasy się zmieniły diametralnie a On. Skorupa wierzył pewno na „gębę” Wiesław -Bierz!Okazja! a On biedny łyknął.. Konsekwencje jego decyzji są fatalne niestety dla zainteresowanych.

   ps. przepraszam @wesoło mi za link – to był żart – galeria buta miała być(Metafora) a uruchomił się torturial.:((

 13. Największych stężeń TCE i PCE w studniach należy spodziewać się za ok. 10-15 lat, w zależności od lokalizacji i symulowanych warunków eksploatacji przewiduje naukowiec doktor KRET,czyli średnio za 12 więc 1.2 mln:12= 100 OOO na rok czyli 8000 tysi na miesiąc.Kupię ujęcie już dzisiaj za 10 000 tysi/mies. z możliwością dostarczania-sprzedaży wody do wszystkich dotychczasowych odbiorców.

  • Niewiele krajów posiada tylu bogatych obywateli których stać na podlewanie trawników i działek wodą pitną bardzo dobrej klasy.Tylu bogatych czy woda za tania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here