Lampart-16 w wymiarze międzynarodowym

0

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie trwa ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem LAMPART-16. Ćwiczą pododdziały podhalańczyków, a wraz z nimi pluton żołnierzy z 7 Brygady Zmechanizowanej Republiki Czeskiej.

    Udział Czechów, w ćwiczeniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, to efekt współpracy pomiędzy brygadami, która zapoczątkowana została jeszcze w 2013 roku.  Pierwsza wymiana pododdziałów miała miejsce w lipcu ubiegłego roku, kiedy to pluton żołnierzy z 22 Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka uczestniczył w ćwiczeniu Moving Guard III w Czechach. Obecnie współpraca rozwija się i żołnierze czescy, już drugi raz biorą udział w ćwiczeniu Lampart. W tegorocznej edycji „Lamparta” ćwiczą żołnierze plutonu rozpoznawczego z 72 Batalionu 7 Brygady Zmechanizowanej z Czech. Czesi realizują zadania razem z plutonem rozpoznawczym 1 Batalionu Czołgów, głównego ćwiczącego pododdziału podhalańczyków, do którego zostali przydzieleni. W ten sposób 1 bcz został w wzmocniony w dodatkowe rozpoznanie, a żołnierze pomieszali się miedzy sobą w plutonach. Przed rozpoczęciem ćwiczenia goście odbyli także szereg wspólnych strzelań. Plutonem czeskim dowodzi porucznik Martin Žrout.

    W dniu 20 listopada 2016 roku gościem na ćwiczeniu Lampart-16 w Nowej Dębie był Zastępca Dowódcy 7 Brygady Zmechanizowanej Republiki Czeskiej płk. Jiri David, który przyglądał się ćwiczeniu oraz rozmawiał z Dowódcą 21 BSP płk dypl. Jarosławem Mokrzyckim na temat dalszej współpracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here