'Lasowiackie Zimnioki' w Cyganach

19

2013-09-23

W niedzielę, 15 września br. obchodzono w Cyganach święto pieczonego ziemniaka pod nazwą ,, Lasowiackie Zimnioki”. To kolejna edycja imprezy plenerowej, organizowanej na zakończenie wykopków ziemniaka.

W czasie trwania obchodów wystąpiły zespoły ludowe i kapele. Ze względu na złą pogodę impreza plenerowa została przeniesiona do budynku Centrum Kultury Lasowiackiej. Co wytrwalsi pozostali w plenerze mimo złej pogody, słuchając z oddali koncertujących zespołów. Z wielkim aplauzem już kolejny raz zostali przyjęci najmłodsi wykonawcy tj: dziecięcy i młodzieżowy zespół ludowy, które to działają w Centrum Kultury Lasowiackiej.

Spontaniczność dzieci i piękny śpiew były nagradzone długimi brawami. Wystąpiły również ,,Cyganianki”, zespół ,,Bielowianie”, i kapela „Dębianie”. Gwiazdą wieczoru była kapela podwórkowa ,,Tońko” z Dynowa, która wykonywała przepiękne szlagiery z dawnych lat nagradzane wielkimi brawami i prośbami o bis. Po zakończeniu występów artystycznych kapela ,, Lasowiacy” przygrywała do tańca, które trwały przez wiele godzin. W czasie imprezy zostały ogłoszone wyniki konkursu ,,Wspomnienia z wakacji”. Komisja konkursowa wręczyła nagrody i wyróżnienia. Nagrody otrzymali: Białas Agata, Chłopek Gabriela, Urbaniak Grzegorz, Wąsik Jakub, Zbyrad Magdalena, Partyka Kamil. Wyróżnienia otrzymali: Ordon Szymon, Zych Emilia, Gryl Wiktoria, Tomczyk Piotr, Bogoń Nikola, Dąbek Sylwester, natomiast pozostali uczestnicy zostali obdarowani nagrodami pocieszenia. Można było również degustować ziemniaka pieczonego w popiele, który najbardziej smakował z wiejskim masłem. Upieczono i rozdano ponad 30 kg ziemniaków. Przewidziano wiele konkursów i zabaw dla dzieci i dorosłych, które niestety nie odbyły się ze względu na złą pogodę. Zawiedzeni byli również najmłodsi uczestnicy imprezy, którzy tak bardzo czekali na dmuchany plac zabaw.

Organizatorem wydarzenia był Filia Samorządowego Ośrodka Kultury – Centrum Kultury Lasowiackiej w Cyganach.

Marian Tomczyk

19 KOMENTARZE

 1. Trzech Lasowiaków przechwala się swymi syny:
  "Mój syn żołdak, może gwałcić tyle kobiet ile chce".
  Drugi: "Mój syn rolnik, może jeść tyle zimnioków ile chce."
  Trzeci mówi: "Mój syn trup, dla niego trud skończony".
  Mówią oni "Tyś wygrał z nami".
  Ale wszyscy smutni.

 2. Dwóch Lasowiaków idzie drogą.
  Jeden mówi do drugiego: "Jestem głodny."
  Drugi na to: "Dam ci zimnioka za twój płaszcz."
  "Ale ja nie mam płaszczu, nie mogę się zamienić."
  "Ja też nie mam zimnioka"
  Jest tylko smutek, niedożywienie i spłacanie długów Ordona.

 3. Co to za pojęcie zimnioki? Gdzie tak kiedyś mówiono? Jakie CKL w Cyganach to widać po tym wpisie . Oj do szkoly Halina do szkoły lub zostań gęsiareczką.
  Do uczciwej pracy .[size=12][/size]

 4. Zazdrość przez niektórych przemawia. A jednak są ludzie , którym chce się coś robić dla innych nie czekają żeby Dom Kultury podstawił im pod nos,

 5. Wielu ludzi chce działać i coś robić. Ale nie każdy dostaje wsparcie instytucji gminnych i gminne pieniędze. A bez pieniędzy ciężko przeprowadzić inicjatywę bo wszystko kosztuje. Natomiast wiele inicjatyw nie ma szans powodzenia bo na pieniądze gminne i wsparcie instytucji gminnych nie ma co liczyć. Szanuję wysiłek organizatorów powyższej imprezy i też mnie wkurzają głupie komentarze, ale trzeba też zwrócić uwagę na drugą stronę medalu. Czyli dlaczego jedni dostają kasę i wsparcie a inni na takowe nie mogą liczyć. Dodam, że decdyują o tym względy polityczne a nie merytoryczne i to jest smutne.

 6. do off pianka > pewnie taka sama jak młodego Lubaszenki w Marcowych Migdałach jak pisał sprawozdanie z wizyty uczestników pociągu przyjazni z Czeskich Budziejovic :P

 7. a odnośnie fotek to ciśnie się pochwała dla gospodarza sąsiedniej posesji za porządek i wizje zagospodarowania przestrzennego własnej posesji .
  Poza tym widzę frekwencja na tym wspaniałym iwencie fiu fiu , pozazdrościć , prawie 4 z 6ciu ławek pękały w szwach …
  ]musiało być grubo

 8. na imprezy organizowane przez kierownicke ludzie sa wybrani i przez nia zapraszani telefonicznie. podobnie jest z konkursami dla dziec inni inne nie moga uczestniczc bo kierownicka nie zadowolona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here