LGR PUSZCZY SANDOMIERSKIEJ OTRZYMA 8 MILIONÓW ZŁ

1

23 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie 28 lokalnych grup działania podpisało umowy na realizację lokalnych strategii rozwoju. Wśród nich była także Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej, która na realizację strategii rozwoju obszarów zależnych do rybactwa otrzyma w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 8 mln zł. Nasz LGR jest jednym z dwóch, które w województwie podkarpackim podpisały umowę z Samorządem Województwa, drugim jest LGR Roztocze. Obydwie grupy obejmują gminy podkarpackie i lubelskie, dzięki czemu można było osiągnąć wskaźniki rybackości określone w nowym programie operacyjnym na lata 2014-2020.

LGR Puszczy Sandomierskiej tworzy ponad 100 podmiotów: rybaków, przedsiębiorców, osób fizycznych, organizacji pozarządowych, w tym 2 Okręgi PZW, a także 13 samorządów: 10 podkarpackich – Baranów Sandomierski, Bojanów, Gorzyce, Grębów, Dzikowiec, Kolbuszowa, Nowa Dęba, Radomyśl nad Sanem, Zaklików, Zaleszany, 3 lubelskie – Potok Wielki, Modliborzyce, Janów Lubelski. Przez kilka miesięcy pracownicy biura LGR z Nowej Dęby jeździli po terenie, aby dokonać analizy stanu społeczności lokalnych, by następnie na spotkaniach dowiedzieć się, jakie działania służyłyby rozwojowi gospodarczemu, kulturalnemu czy rekreacyjnego. Z tego powstał dokument zwany strategią rozwoju lokalnego, gdzie zapisano pomysły, które mają wspierać szeroko rozumiany rozwój obszaru Puszczy Sandomierskiej. Realizacja tego zamierzenia uzależniona była od pozyskania środków z PO Rybactwo i Morze, co zakończyło się powodzeniem; grupa otrzyma 8 mln zł dotacji na realizację zapisanych w strategii projektów. Prawie połowa tej kwoty ma być przeznaczona na rozwój gospodarczy m.in. gospodarstw rybackich, punktów gastronomicznych, małych przedsiębiorstw. Druga część spłynie do samorządów i organizacji pozarządowych na zagospodarowanie przestrzeni publicznej wokół zbiorników wodnych i promowanie dziedzictwa związanego z działalnością rybacką obszaru. Kwota 8 mln zł wydawać się może dość dużą, ale trzeba popatrzeć na obszar, na którym zamieszkuje ponad 148 tys. mieszkańców, duża grupa rybaków – ok. 36 podmiotów, no i 13 samorządów, które są w stanie wykorzystać o wiele większe kwoty, niż te dostępne dla nich. Doświadczenie minionego okresu pokazuje, że są pomysły, są chętni do ich realizacji, więc i nowe rozdanie środków unijnych będzie okazją dla szeroko rozumianego rozwoju naszego obszaru.

W uroczystości podpisania umowy z Zarządem Województwa Podkarpackiego wzięli udział prezes Zarządu LGR Wiesław Ordon, wiceprezes Jan Brzozowski, członek Zarządu Zofia Kruk,  a także wójt Potoka Wielkiego Jerzy Pietrzyk. Wiesław Ordon, który zasiada także w Zarządzie Lasowiackiej Grupy Działania (która także była beneficjentem poniedziałkowej uroczystości), zabrał głos podczas wspomnianej uroczystości. Podsumował żmudną pracę lgd-ów przy opracowaniu strategii rozwoju, a także duże nadzieję, jakie z 240 mln zł wiążą społeczności lokalne Podkarpacia. Podziękował także marszałkowi Władysławowi Ortylowi za zaangażowanie w pozyskanie dodatkowych środków, dzięki czemu na Podkarpaciu dotację otrzymają obie grupy rybackie.

Teraz przed nami okres dostosowania się do środków, które otrzymaliśmy, organizowania się do naborów, które rozpoczną się już jesienią, a dla samorządów najpewniej w I półroczu przyszłego roku.

Źródło: LGR Puszczy Sandomierskiej

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here