Mundurowa Jedynka

22

02.05.11r.

\”Obowiązkiem żołnierza jest stworzyć dla ojczyzny piorun, który błyska, a w razie potrzeby uderzy\”

Po raz pierwszy tego roku kandydaci do Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Dębie mają możliwość wyboru klasy mundurowej – wojskowej. Jako że czas naboru do szkół średnich zbliża się wielkimi krokami, postanowiliśmy przyjrzeć się propozycji „Jedynki” i zapytać o szczegóły. Zapraszamy do lektury wywiadu z dyrektor Janiną Luberą oraz chor. Wojciechem Bulanowskim i st. chor. Sebastianem Tuźnikiem – współorganizatorami przedsięwzięcia.

Na rynku edukacyjnym profile obronne i licea wojskowe istnieją od dłuższego czasu. Czy klasa wojskowa w nowodębskim Liceum, w Państwa założeniu, ma wpisywać się popularny standard tego rodzaju szkolnictwa, czy przygotowujecie coś nowego i autorskiego?

Janina Lubera: Nazywając nowotworzoną klasę „wojskową” mamy precyzyjnie na myśli taki charakter programu nauczania, który nie opiera się na marketingowych chwytach samej mundurowej otoczki. Często w klasach nazywanych wojskowymi, mundurowymi, obronnymi, itd. przekazuje się materiał dotyczący wszystkiego, co tworzy ogólny system bezpieczeństwa – w tym straży pożarnej, cywilnego ratownictwo medycznego, itp. Uważam, że taką wiedzę powinni otrzymywać uczniowie wszystkich klas. Dobrze prowadzone zajęcia przysposobienia obronnego wraz z regularnymi ćwiczeniami pomocy przedmedycznej spokojnie ową potrzebę wypełnią. Nasza klasa jest sprofilowana ściśle w obszarze obronności – wojska lądowe, morskie, powietrzne, specjalne, logistyka wojskowa, służba wywiadu i kontrwywiadu, żandarmeria a także realizacyjne i ochronne formacje podległe pod MSWiA.

Półżartem można powiedzieć, że serwujecie pociechom przedsmak służby.

Janina Lubera: Wybraliśmy pewne elementy, z których jedne dają prawdziwą frajdę uczniom, są młodzieńczą przygodą, a drugie są merytorycznym przygotowaniem do służby – dla tych, którzy chcieliby później się na nią zdecydować. Oprócz regularnych zajęć poligonowych, obozów, rajdów, wycieczek terenowych. sztuk walki na wf-ie, noszenia munduru w szkole przez co najmniej jeden dzień w tygodniu, stawiamy przed uczniami wymagania przyswojenia wiedzy dotyczącej funkcjonowania poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, szerokiego spektrum współcześnie wykorzystywanej broni i technicznych warunków jej eksploatacji, organizacji łączności i obiegu informacji niejawnych, nawigacji klasycznej i satelitarnej, do tego elementy dyplomacji i geografii gospodarczej. By móc zrozumieć głębiej niektóre z powyższych zagadnień, zostaną od technicznej strony omówione w ramach zajęć z przedmiotów ścisłych. Na języku angielskim nieraz zagości wojskowe słownictwo.

Wojciech Bulanowski: Z wyprzedzeniem zapraszamy mundurowych, by zagościli na zajęciach ze swoimi prelekcjami. Sam pełniłem służbę w Iraku, w oddziale specjalnym ŻW wspólnie z żołnierzami innych państw. Uważam, że żołnierze wszelkich formacji powinni dzielić się doświadczeniami, wspomnieniami i wiedzą, gdyż w ten sposób możemy kształtować młode pokolenia, które jak pokazuje historia m.in. „Orląt Lwowskich” mogą dać przykład starszym, jak należy bronić Ojczyzny i bezinteresownie dbać o jej dobro. Chcielibyśmy, aby klasa o takim profilu w podobny sposób te pokolenia kształtowała.

Sebastian Tuźnik: Będę miał przyjemność prowadzenia przedmiotu kierunkowego w klasie drugiej. Miałem okazję już gościć w szkołach z prelekcjami na temat łowiectwa i jego tradycji. Jestem pasjonatem strzelectwa długodystansowego, a liceum ma przecież wieloletnią tradycję strzelectwa sportowego. O ile jestem zorientowany, pani dyrektor, jeszcze jako uczennica, uczestniczyła w takich zajęciach.

Czy uczeń – kadet musi ponieść jakieś dodatkowe koszty związane np. z mundurem?

Janina Lubera: Założyliśmy, że koszt kompletu munduru kroju ACU lub pokrewnego wraz z beretem nie powinien obciążyć kadeta wydatkiem większym niż około 200 zł. Udało nam się znaleźć przychylne firmy, których oferty mieszczą się w tym progu. Oczywiście, to uczeń sam decyduje, gdzie komplet nabyć. Jako dodatkowy element reprezentacyjny przewidujemy krótką pelerynę z bordową lamówką. Ten element jest obecnie projektowany i na niego oraz na inne dodatki staramy się o środki zewnętrzne.

Wojciech Bulanowski: Po konsultacjach z młodzieżą wybraliśmy wzór kamuflażu, będący polską odmianą „Multicam`u”, występujący pod nazwami „Suez” albo „Camogrom”. W Polsce używany jest przez Wojska Specjalne, BOR oraz kilka specjalnych grup policyjnych. Do niego uczniowie założą bordowy beret, właściwy wojskom powietrznodesantowym. Wybór obuwia pozostawiamy w gestii uczniów – tak, jak w najlepszych jednostkach… Muszą sięgać ponad kostkę i kolorystycznie mieścić się w gamach naturalnie „maskujących” – od czerni, poprzez kolory ziemiste do oliwki.


Sebastian Tuźnik: Jeżeli chodzi o zajęcia poligonowe, tolerancja umundurowania jest większa. Preferowana będzie każda odzież „taktyczna”, niezależnie od wzoru kamuflującego i kroju. Pewne elementy kamuflujące uczniowie będą mogli wykonywać sami. Przez to chcemy pobudzić młodzież do wykazania w pracy pomysłowości, sprytu i inicjatywy. Indywidualizacja wyposażenia jest uprzywilejowaną domeną „specjalsów” i liczymy na to, że i przyszłych kadetów „Jedynki”.

Państwu i potencjalnym kadetom życzymy powodzenia i żołnierskiego szczęścia. Dziękuję za rozmowę.

22 KOMENTARZE

 1. Mogli sie postarac i wybrac umundurowanie Polskie a nie kolejna podnieta zachodnim stylem, porazka bedzie z tym profilem. Nauka sztuk walki na wf'ie?? przez kogo pana SUSKE?? ^^ na to trzeba miec papiery.

 2. właśnie to jest nowy mundur WP…. wystarczy zapoznać się ze stronami dotyczącymi wojska a nie od razu atakować.

 3. czy uczniowie tej klasy będą zdawać taką samą maturę jak pozostali?
  ciekawe ile dziewczyn zdecyduje się na taki profil.
  i czy '"wojskowi" uczniowie nie będą mieli problemów z odróżnieniem zasad panujących na poligonie z zasadami obowiązującymi w cywilu, tj. że nie będą stosować nowo nabytych sztuczek w stosunku do reszty licealistów (mam na myśli te nieprzyjemne w skutkach sztuczki).
  w każdym razie świetnie, że szkoła się rozwija! oby profil wojskowy przyczynił się do rozwoju młodzieży!

 4. FINKO!
  Adepci klasy wojskowej nie będą zdawać takiej samej matury jak pozostali. Właściwie nie będą zdawać żadnej matury. Skończą naukę i zostaną wysłani na front wojny z terroryzmem ;) Ale oczywiście mam tutaj na myśli wojnę z terroryzmem rządowym. Będą walczyć w Ruchu Autonomii Podkarpacia przeciwko Ruchowi Autonomii Śląska ;) Oczywiście wszystkich mniej rozgarniętych informuję, że to co napisałem to żart. Prawdziwa odpowiedź: BĘDĄ ZDAWAĆ TAKĄ SAMĄ MATURĘ JAK POZOSTALI.

 5. Na bordowy beret trzeba sobie zasłużyć !!!!

  Juz kiedys było liceum wojskowe w technikum im. E.Kwiatkowskiego, i skonczyło sie niewypałem.

 6. Pytanie, co da takie liceum, bo sądzę, że to kolejny chwyt marketingowy na ściągnięcie uczniów, a samo ukończenie nie daje żadnego papierka.

  Co do samego pomysłu odnoszę silne wrażenie, ze jest on odpowiedzią na działanie nowodębskich grup ASG HUSKY oraz EPSEALONU

 7. Liceum daje maturę i nigdy innych " papierków" nie dawało i nie daje. A klasa wojskowa jest klasą licealną.
  To dzięki temu, że w mieście jest poligon oraz już funkcjonują grupy o których pisze frant!c + zapał i wiedza prowadzących + przychylność zawodowych żołnierzy = szansa na dobry start i realizację nauki powiązanej z pasją

 8. Popieram inicjatwe a jak braciszek tam nie pójdzie to ma w piz.. i na gaz. Sam służe kilka lat i to dobra perspektywa. ;)

 9. Jak długo jeszcze w sklepach z zabawkami półki będą najezone karabinami, jak długo jeszcze co wieczór w telewizji będa filmy dla dzieci w imię militaryzacji?

 10. Najgorszy jest ten moher wojsk powietrzno-desantowych … mógł by być oliwkowy lub zielony … A co do mundury mógł by byc bunderwery lub fok z USA ,

 11. Ja już podanie wypełniłam. I oczywiście wybieram się na profil mundurowy. Mam nadzieję, ze w razie czego jedyną dziewczyną w tej klasie nie będę :)

 12. do #6

  zwróc uwage ze w ZS2 jest zwykla klasa ktora ma rozszerzenie z polskiego ????? i wodu jezyk i WF to jeszce zrozumiem

  a w jedynce ma byc przedmiot kierunkowy bodajze [przysposobienie wojskowoe

  Widzisz roznice Bo ja tak

  Rownei dobrze mozna biolchem nazwac medyczny

 13. no to jaszczurka witaj w klasie , no ja też mam taką skrytą nadzieję ,bo sami panowie to troszkę za mało … a i najważniejsze panie w mundurach są prze urocze i mi osobiście się podobają

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here