Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

35

29-02-2012

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci \”Żołnierzy Wyklętych\” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci \”Żołnierzy Wyklętych\” – żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, które zostało ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Święto nie jest dniem wolnym od pracy.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.


Źródło: ipn.gov.pl

Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku. (źródło: IPN)

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy ustanawiającej nowe święto, przygotowanym przez ś.p. Prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego \”Powojenne Polskie Powstanie Antykomunistyczne było pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym. Było też przykładem najliczniejszej konspiracji zbrojnej w sakli europejskiej, obejmującym teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego – Kresy Wschodnie RP. (…) Pomimo niekorzystnej dla Polski sytuacji geopolitycznej – nie dającej nadziei na możliwość zmiany reżimu komunistycznego w Kraju, \”Żołnierze Wyklęci\” pozostali wierni służbie niepodległemu Państwu Polskiemu, dając świadectwo nieugiętej postawy i krwi w setkach bitew i kazamatach katowni komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. \”. (źródło: druki sejmowe)


Muzyczne wykonanie wierszu Zbigniewa Herberta \”Wilki\” o Żołnierzach Wyklętych
( Muzyka: MOLIK & PIĘTAK & WŁASNOWOLSKI „Wilki\” )

/opr. rek

35 KOMENTARZE

 1. A może wymienimy tu z nazwiska byłych Ormowców , którzy bardzo się przykładali do pod …. nia zwykłych ludzi , a teraz noszą baldachimy i chorągwie kościelne …

 2. tacy jesteśmy nie potrafimy działać wspólnie a najwięcej interesuje nas co się dzieje u sąsiada , biegniemy do kościółka i tam bardzo szybko się sami rozgrzeszamy. Grzebiemy we wraku samolotu a nie potrafimy pomóc bliźniemu, pieniądze dajemy " batmanowi" u sąsiada może dzieci głodują. Grzebiemy w przeszłości i rozdrapujemy rany zamiast myśleć o przyszłości , żeby dzieciom żyło się lepiej.

 3. Gdyby nie Bolek to po 89 r. zamiast lisci to na drzewach wisieli by komunisci i nie bylo by sladu po czerwonych tylko nazwiska na w-9:|

 4. Własnie za to walczyli żeby dzieciom zyło się lepiej, ale przegrali, więc żyło się gorzej. A tacy jak trafic myślą że jak się o tym zapomni to znowu będzie się żyło lepiej, ale nie pisze dlaczego.

 5. [quote]Płk Jan Podhorski, ps. Zygzak, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i Powstaniec Warszawski: – O tak, podziękowała. W dowód tej wdzięczności w grudniu 1946 roku zostałem zatrzymany przez UB i aresztowany. Do dzisiaj, jak wielu moich kolegów z podziemia antykomunistycznego, pamiętam te dowody wdzięczności. Bicie pałką, pięścią, kopanie…

  W trakcie zatrzymania czy już w areszcie śledczym?

  W areszcie śledczym w Poznaniu na Kochanowskiego. Jednym z bijących był ówczesny naczelnik Jan Młynarek. Czasami tak kopał, że jak mówił "musi buty zdjąć, bo się zmęczył". I tak miałem szczęście, bo on lubował się w zabijaniu, zdarzało się, że odprowadzanemu żołnierzowi podziemia tak dla zabawy strzelał w tył głowy (według ustaleń historyków Młynarek wykonał kilkadziesiąt wyroków śmierci – red.). Jemu Polska podziękowała – kiedy reżim stalinowski zelżał, został dyrektorem Powiatowego Zakładu Mleczarskiego w Turku. Nigdy nie stanął przed sądem.[/quote]

  http://www.rp.pl/artykul/830853,831144-Oprawcom-lepiej-niz-bohaterom.html

 6. PAŃSTWO ZAPOMNIAŁO O BOHATERACH. PAMIĘĆ PRZYWRACAJĄ MŁODZI.

  http://www.rp.pl/artykul/153227,830571-Panstwo-zapomnialo-o-bohaterach–Pamiec-przywracaja-mlodzi.html

  [quote]– To nie władze państwowe o nas pamiętają. Gdyby pamięć o żołnierzach podziemia antykomunistycznego zależała wyłącznie od urzędników, już dawno pochłonęłyby nas mroki niepamięci – mówi płk Jan Podhorski, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i powstaniec warszawski. – Przypomniała i walczy o nas polska młodzież. To jej zawdzięczamy powrót do pamięci społecznej. Państwo polskie zapomniało o swoich obrońcach, młodzież pamięta.[/quote]

 7. Nawet państwowe radio ani słowem się nie zająknęło na temat Dnia Pamięci. Mówili, że dziś we Włoszech dzień profesjonalistów, w Polsce dzień puszystych a o Żołnierzach ani dudu:(

 8. Panstwo zapomnialo o BOCHATERACH bo do dzis nie bylo DEKOMUNIZACJi , ZBRODNIARZE zostali wzieci pod ochrone za sprawa Tadzia Mazowieckiego poprzez GROBA KRECHE dlatego nie wszyscy zostali osadzeni ,NA POCHYBEL CZERWONYM PAJAKA CO TO JESZCZE NIE ZDECHLI :)

 9. Jak PIS dojdzie do władzy to pojedziecie na konikach podbijać Azję , wraz z Rydzykiem tylko oni będą siedzieć w Toruniu a wy po stepach pogalopujecie na osłach !
  Ale jazda, co za miernota ! Pomyślcie co do gara włożyć a zostawcie przeszłość historykom. Dlaczego Rydzyk nie walczy o wiek emerytalny , dlatego że jego to nie obchodzi !
  Kiedyś wódz jechał na czele wojska do ataku a teraz chowają się jak tchórze posyłając do walki mięso armatnie !
  Kiedy zrozumiemy , że jesteśmy potrzebni jak płacimy podatki , a potem murzyn zrobił swoje , murzyn może odejść !

 10. [quote]Jak PIS dojdzie do władzy to pojedziecie na konikach podbijać Azję , wraz z Rydzykiem tylko oni będą siedzieć w Toruniu a wy po stepach pogalopujecie na osłach !
  Ale jazda, co za miernota ! Pomyślcie co do gara włożyć a zostawcie przeszłość historykom. Dlaczego Rydzyk nie walczy o wiek emerytalny , dlatego że jego to nie obchodzi !
  Kiedyś wódz jechał na czele wojska do ataku a teraz chowają się jak tchórze posyłając do walki mięso armatnie !
  Kiedy zrozumiemy , że jesteśmy potrzebni jak płacimy podatki , a potem murzyn zrobił swoje , murzyn może odejść ![/quote]

  O co chodzi?

 11. NIE! Polska ma OGROMNIE duży potencjał w ludziach i należy o tym pamiętać! Należy przypominać o takich wydarzeniach aby nasi synowie i córki mieli w sobie ducha walki. NIE WOLNO ZAPOMINAĆ O PRZESZŁOŚCI I ZOSTAWIAĆ JEJ HISTORYKOM! CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

 12. Fajne porównanie Filipa Memchesa: "Żołnierze wyklęci to patriotyczna kontrkultura czasów wojny i tych, które nastały tuż po niej. Może dlatego są tak nielubiani przez ludzi („gryzipiórków”?), którzy lubią przypominać swoje zasługi w walce z peerelowskim reżimem, ale jak co do czego przychodzi, potępiają leśnych „bandytów” usprawiedliwiając przy tym komunistycznych oprawców."

 13. Poddam się pierwszy , każdemu okupantowi ,kocham Ruskich,Chińczyków,Niemców , Pepików słowem poddaję się każdemu nie jestem bohaterem i uczę moje dzieci aby kochały życie i radość.I dodam że mogę po sąsiedzku mieć murzyna ;)

 14. Ruskie, Niemcy czy Pepiki na razie nic od nas nie chcą, więc nie ma o czym mówić. Panu spod #20 proponuję, żeby poddał swoją żonę i córkę na przykład bliskowschodnim islamistom , a siebie i syna komunistom z Korei Płn. Ciekawe, jak bardzo pana kobiety ukochałyby życie w totalnym odcięciu od świata zewnętrznego z 14 dzieciaków na głowie, i jak wiele radości miałbym pan i syn przymierając głodem. Tu nie chodzi o bohaterstwo dla bohaterstwa, ale o walkę o wolność, która gwarantuje bezpieczeństwo i godne życie naszym najbliższym.

 15. Czy uważacie , że my jesteśmy w czymś lepsi od arabów , czy buddystów lub innych? Trochę samokrytyki nie zaszkodzi a fakty mówią za siebie : wojny krzyżowe itd. Czy to nie daje do myślenia?
  A czy to że biały zniewolił czarnego ( też człowieka ) to ok ?
  Zresztą sami jesteśmy niewolnikami , tylko kiedyś panował szlachcic a teraz poseł i biznesmen ! I czym się to różni ?
  Chyba tylko nazwą i to ,że żyjemy teraz a nie kiedyś !

 16. [quote]Czy uważacie , że my jesteśmy w czymś lepsi od arabów , czy buddystów lub innych? Trochę samokrytyki nie zaszkodzi a fakty mówią za siebie : wojny krzyżowe itd. Czy to nie daje do myślenia?
  A czy to że biały zniewolił czarnego ( też człowieka ) to ok ?
  Zresztą sami jesteśmy niewolnikami , tylko kiedyś panował szlachcic a teraz poseł i biznesmen ! I czym się to różni ?
  Chyba tylko nazwą i to ,że żyjemy teraz a nie kiedyś ![/quote]

  Wróćmy lepiej do tematu obchodzonej w dniu dzisiejszym rocznicy:)

 17. Pracowałem w wojsku 15 lat resztę chorobowe i takie tam teraz nmam 3 tysiaki emerytury i nie mam co ze sobą począć -oj ja biedny.Wy musicie pracować do 67 wspuółczuję.

 18. Popieram wpis spod 30. Dodam że jeszcze rozdają ludziom żywność z Catitas , są blisko księży i jątrzą w społeczeństwie.

 19. A drodzy internauci nie wiedzą co oznacza słowo przebaczenie, żal za grzechy, pokuta itp.
  Uważaj by nie wymierzono Ci tą samą miarą którą sam mierzysz !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here