Nie będzie nowego komisariatu. Przypominamy dlaczego!

35

27.08.2012r.


W lokalnych mediach powrócił temat budowy nowego komisariatu policji w Nowej Dębie, a raczej braku tej budowy. Przypominamy kto i kiedy zadecydował o \”odsunięciu\” tematu.

O tym że warunki pracy w nowodębskim komisariacie są fatalne wiedzą wszyscy. Budynek jest bardzo stary. Po wojnie przebywali w nim więźniowie. Pleśń, grzyb na ścianach, przeciekający dach i częsty brak ciepłej wody to tylko niektóre mankamenty budynku komisariatu policji w Nowej Dębie. Głosy o budowie nowej siedziby dla mundurowych pojawiały się już w poprzedniej kadencji samorządu. Przedstawiano nawet możliwe lokalizacje: niedaleko basenu otwartego, na placu po byłej kotłowni. Jednak ostatecznie żadna z tych propozycji nie znalazła pozytywnego finału a cała sprawa na jakiś czas przycichła.

Temat powrócił na początku 2011 roku kiedy to podczas spotkania z dziennikarzami Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinspektor Józef Gdański wyraził chęć powrotu do tematu budowy nowego komisariatu policji w Nowej Dębie. –Teraz jest taki program 50 na 50 realizowany przez Komendanta Głównego. Polega on na tym, że 50% kosztów daje dana jednostka samorządu terytorialnego a drugie 50% daje budżet państwa.

Ratusz inicjuje spotkania
Zainteresowanie udziałem w projekcie były władze powiatu tarnobrzeskiego. Dzięki temu przypadające na jednostkę samorządową 50% kosztów rozłożyłaby się pomiędzy gminą a powiatem. Jeśli doszłoby do zamiany działek z policją i odzyskania gruntów przy krajowej „dziewiątce” wówczas gmina po ich sprzedaży mogłaby sobie częściowo zrekompensować poniesione na budowę nakłady.

22 lutego 2011 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji doszło do spotkania radnych Klubu Ratusz z panem Sławomirem Szczupakiem Zastępcą Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Głównym tematem rozmowy była budowa nowego komisariatu. Radni z Ratusza proponowali aby zastanowić się nad inną lokalizacją budynku. Celem takiej zmiany miało być odzyskanie przez gminę terenów przy ulicy Rzeszowskiej, które mogłaby ona w dalszej perspektywie zagospodarować lub sprzedać w drodze przetargu. Sławomir Szczupak zastrzegł, że jest otwarty na wszelkie propozycje jednak zastrzega, że „nowa” działka musi mieć te samą powierzchnię co obecna. W marcu w komisariacie w Nowej Dębie doszło do kolejnego spotkania tym razem z Komendantem Miejskim Policji w Tarnobrzegu Janem Żakiem w którym uczestniczyli wicestarosta Jerzy Sudoł, radni powiatu tarnobrzeskiego Bogdan Tomczyk i Jacek Lubera oraz radny gminy Nowa Dęba Marek Ostapko. Podczas dyskusji zaproponowano nową lokalizacje: część terenu po byłym przedszkolu. Propozycja została przez policje uznana za ciekawą. Burmistrz Wiesław Ordon był obecny podczas oglądania w/w placu.

Podobne komisariaty kosztowały od 3 do 4 milionów złotych. Przyjmując, że koszt budowy komisariatu w Nowej Dębie wynosiłby 4 miliony gmina musiałaby \”wyłożyć\” 1/4 tej kwoty czyli 1 milion. Jednocześnie zyskałaby atrakcyjną działkę przy ul. Słowackiego gdzie obecnie stoi komisariat. Można się domyślać, że gmina bardzo szybko mogłaby zbyć ten grunt i \”odzyskać\” pieniądze zainwestowane w komisariat.

Koalicja rządząca mówi NIE
Niestety podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji, która odbyła się (16.05. 2011r.) większość radnych opowiedziała się za oddaleniem sprawy budowy nowego komisariatu do 2013 roku powołując się na inne -ich zdaniem ważniejsze- potrzeby. Ze zdaniem rządzącej większości nie zgadzał się Klub Radnych Ratusz, który zarówno podczas dyskusji jak i w głosowaniu był przeciwny odsuwaniu tematu na kolejne lata.

Rzecz w tym, że po 2013 roku może już nie być zarówno programu \”50 na 50\”, jak również woli ze strony władz powiatu do partycypowania w kosztach budowy….

O SPRAWIE PISALIŚMY 19 MAJA 2011 ROKU: http://infonowadeba.pl/news.php?readmore=588
/ rek

35 KOMENTARZE

 1. Burmistrz Wiesław Ordon w Echu Dnia: [quote]– Deklarowaliśmy, że zaangażujemy się, ale dziś wydatkowanie około dwóch milionów złotych z naszego budżetu na budowę komisariatu jest nierealne – zastrzega Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby.[/quote] Kiedy się deklarowaliście jak w maju 2011 roku zadeklarowaliście, że skreślacie temat do 2013 roku. Skąd się wzięła kwota 2 milionów? W Głogowie komisariat kosztował 3,5 miliona. Ten w Dębie powstałby wedle tego samego projektu. Policja dawała 50% kwoty, powiat 25%. Gmina musiałaby zapłacić tylko 25% ale w zamian odzyskałaby działkę koło Rzeszowskiej na którą jestem pewien bardzo szybko znaleziono by kupca. [b]Nowy kupiec zbudowałby np. 2 Stokrotkę dając ludziom prace a gminie podatki!![/b]

 2. [quote]Niestety podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji, która odbyła się (16.05. 2011r.) większość radnych opowiedziała się za oddaleniem sprawy budowy nowego komisariatu do 2013 roku powołując się na inne -ich zdaniem ważniejsze- potrzeby.[/quote]

  Ba! Łuzyk w Cyaganch i szatnia dla LZSu za 400 tys to zdecydowanie ważniejsze zadania. Podobnie jak zakup samochodu dla OSP. A najważniejszym kolejne rozkopywanie plant, nie wiadomo po co i dlaczego.

 3. Zlikwidować straż miejską i kasę na policję. W Stalowej Woli, zrobili i nie mają większego problemu ze złoczyńcami i oprychami. Ale nie fotoradar musi się zwrócić narazie, więc nie da rady. To się do telewizji nadaje!

 4. Kotlety odgrzały media, a Wiesiek wypowiada się w nich pomijając prawdę. Wstydzi się swoich decyzji? Niech przyzna, że sie pomylił że popełnił kolejny błąd, a nie gada głupoty.

 5. Ja myślę, że wszystkiemu winny jest Ratusz.. To nic, że mają tylko 3 głosy w radzie miasta i to nie oni rządzą ale myślę, że to oni są winni bo przecież nie mogę uwierzyć w to, że dałem się nabrać na Wiesia i jego sztuczki więc dla dobrego samopoczucia dalej będę tkwił w błędzie i wychwalał władzę podwyższającą mi opłaty i ganił opozycje która krytykuje władze.

 6. Nie neguję potrzebny jest nowy komisariat ale to nie sprawa mieszkańców i urzędu a MSWiA -KG Policji. Skoro radni Ratusza są tacy hojni w rozdawaniu publicznych pieniędzy by pozyskać zaufanie policji to niech zaproponują gdzie dokonać cięć budżetowych by wygospodarować środki na to zadanie.Może ograniczyć wydatki na przedszkola,szkoły ,MOPS,dopłaty do mieszkań,kulturę, sport,dom starców.
  Ciekaw jestem jakie wy macie propozycje,a swoją drogą to jeszcze kogo mamy wspomagać.Co dla miasta zrobiło MSWiA że mamy się odwdzięczać. Niech w MSWiA tak gospodarują swoim budżetem by starczyło im na godne uposażenia dla policjantów, pojazdy i paliwo a nie my mamy komuś budować.Czy wam ktoś coś za darmo wybudował, obniżył znacząco czynsz i opłaty za media.
  Jeżeli kiedyś Ratusz dojdzie do władzy to niech wtedy robi prezenty,zobaczymy co na takie postulaty powiedzą mieszkańcy.
  Ale jak za nic się nie odpowiada to chociaż można dobrze mącić by być na widocznym wierzchu.

 7. Skąd zabrać? Odpowiadam: z Wieśkowych prezentów wyborczych + 400 tysięcy ze straży miejskiej mamy MILION na wkład do budowy komisariatu. Milion który w przeciwieństwie do pieniędzy wydanych na Ordonowe prezenty wyborcze i straż miejską się zwrócą bo:
  1) ktoś kupiłby działkę po policji na Słowackiego
  2) działka ta nie należałaby do tanich
  3) mógłby ktoś zbudować coś takiego jak galeria Grzędy (chętni do takich inwestycji są o czym świadczy znany radnym przykład Pana Rzeszuta)
  4) zagospodarowalibyśmy część placu po przedszkolu kolo pgkim.

  Same plusy. Ale musieli przegłosować na nie bo przecież to był pomysł opozycji. Wszystko co mówi opozycja będą bojkotować. Tak jak z peronem czy zadłużaniem naszej gminy. A później obudzą się z ręką w nocniku.

 8. [quote]Jeżeli kiedyś Ratusz dojdzie do władzy to niech wtedy robi prezenty,zobaczymy co na takie postulaty powiedzą mieszkańcy.[/quote]

  Brawo , Brawo !!! Tzn. że Wy robicie sobie prezenty, tj . teraz wasza pora na prezenty … a jak ratusz dojdzie do władzy to nie będzie z czego tych prezentów robić, bo już wszystko zostało rozdane !
  współczuję tej trójce z ratusza – naprawdę współczuję !

 9. Tą decyzją burmistrz i radni zablokowali rozwój. Ta działka na Słowiackiego przy Rzeszowskiej bardzo szybko znalazłaby kupca. Powstałaby nowy obiekt w mieście. Właściciel płaciłby podatek od nieruchomości, ktoś znalazłby prace. Ale nie… Trzeba było zawetować te sprawę by zrobić na złość Ratuszowi… Tylko, że nie zrobiliście na złość Ratuszowi lecz naszej gminie. Cieszycie się z tego????

 10. a moze kupic jeszcze stroje Batmana i zorganizowac pare przelotow nad polami i lakami balonem a ladowanie przygotowac tam , gdzie ostatnio wycieli deby, aha przydaloby sie troche tasmy kolorowej, zeby zaznaczyc trase przemarszu absolwentow liceum na 61-lecie czy 62-lecie cos kolo tego

 11. [quote]a moze kupic jeszcze stroje Batmana i zorganizowac pare przelotow nad polami i lakami balonem a ladowanie przygotowac tam , gdzie ostatnio wycieli deby, aha przydaloby sie troche tasmy kolorowej, zeby zaznaczyc trase przemarszu absolwentow liceum na 61-lecie czy 62-lecie cos kolo tego[/quote]

  Tyle macie do powiedzenia w ważnej dla gminy sprawie? W obrażaniu oraz spłycaniu tematu jesteście mistrzami. Ale w pracy na rzecz gminy jesteście kiepscy. Zastaliście gminę w okresie chyba najlepszym do rządzenia. Mieliście zalew środków unijnych. Wykorzystaliście je na rozwój? Ludzie mają więcej pracy, mieszkań? A może stąd uciekają w poszukiwaniu lepszego życia? Zawalacie kolejne ważne sprawy. Dzięki opozycji wychodzi na jaw wasza nieudolność. Zamiast pokory i wstydu widzimy pychę, arogancje i wyśmiewanie powaznych tematów. A przed wyborami znowu będziecie udawać miłych i fajnych. Oby ludzie już was nie wybrali.

 12. [quote]Panie Ordon jak mają żyć nasze dzieci w tych długach ,JAK ? DO JASNEJ CHOLERY[/quote]

  – Krótko – odrzekł Wiesław PAPANDREU z nowodębskiej Grecji.

 13. I wtedy sie zdziwisz WYBORCO,i wtedy sie zdziwisz kto go popiera a Ratuszowe to wiedza i dlatego chca go w oczach mieszkancow ponizyc jak w WILKOwyjach radny MYCKO

 14. Mamy tutaj nasze RANCZO i nasze WILKOWYJE (pierwszy sezon). Jest wójt Kozioł ze swoim Czerepachem, jest taki Duda… Wypisz wymaluj! Te same małe intrygi.

  A do przegranej sprawy komisariatu potrafisz się odnieść rzeczowo? Cieszysz sie że stracono szansę na nowy komisariat, oraz na nową galerie w miejscu komisariatu???

 15. Potrafie sie odniesc zeczowo,PO PROSTU JEST NIE POTRZEBNY ,wystarczajacy jest ten co jest ,a co do Rancza i WYLKOWYJE to proponuje zmienic nazwe Nowa Deba na DEBOWYJE :P

 16. [quote]#23 | A niech dnia 08/29/2012 16:42
  A niech policyja sobie zbuduje.Darmozjady. Pani L. niech sie nie podnieca. Klimakterium czy co?[/quote]
  Głupiś jak but z lewej nogi.Darmozjadem to jesteś Ty,ciulu.

 17. Ile klas skończyłeś , że rzeczowo piszesz tak jak piszesz? Wróć do szkoły( akurat jest wrzesień za pasem), przeproś książki, popracuje nad sobą , a potem……. może spokorniejesz, może bardziej pomyślisz zanim coś napiszesz , może poradzisz sobie z dyskusja na argumenty , a nie epitety ,może…, może….. .

 18. Wiesz Pan to już z pańskiej strony chamstwo bo inaczej tego nazwać nie można, żeby w ten sposób pisać na oficjalnej stronie Urzędu Miasta. Pan się zachowujesz jak wyrośnięte dziecko pisząc taki tekst.
  [quote]Temat ponownie pojawił się w roku 2011, kiedy to radni Klubu Ratusz bez konsultacji z burmistrzem czy radnymi, wręcz w tajemnicy, rozpoczeli rozmowy z Komendą Wojewódzką Policji.[/quote]
  Ja się pytam czy STAROSTA i RADNY POWIATU, też brał udział w tej KONSPIRACJI. Rozumiem, że według pańskiego myślenia zeszli do podziemia i prowadzili potajemne rozmowy z Policją. Czy Pan się czytasz co piszesz ? Ja się pytam czy DYKTAT pan wprowadziłem w Nowej Dębie żeby wybrani przeze mnie radni nie mogli prowadzić rozmów informacyjnych. Kultury pan nie masz za grosz bo nie przystoi burmistrzowi miasta w ten sposób pisać.
  [quote]Burmistrz przeprosił przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji za zamieszanie, a przedstawiciele KWP burmistrza za podjecie rozmów z osobami nie mającymi delegacji od Rady Miejskiej[/quote]
  Poza tym ciekaw jestem za co policja pana przeprosiła bo ja jako wyborca nie widzę powodów do przeprosin bo wiem, że oddałem głos na właściwe osoby, które chcą dla miasta coś zrobić. To pan kompromitujesz to miasto Panie Ordon zwany potocznie burmistrzem.
  I jeszcze jedno zamieszanie, które sam pan stworzyłeś mniej szkodzi wizerunkowi Nowej Dęby aniżeli Pana nieudolne rządzenie. Zakończę Pana słowami DZIECKO [quote]Należy tylko mieć nadzieję, że to zamieszanie nie zaszkodzi wizerunkowi Nowej Dęby.[/quote]
  Życzę "powodzenia" w dalszym kompromitowaniu Nowej Dęby.

 19. Ratusz zrobił kawał dobrej roboty, zaangażował w sprawę nowe władze powiatu które były chętne do akcji, a Wiesiek i jego radni czepili się Ratusza, że działa BEZ ICH ZGODY (!!!!!) i odrzucili pomysł! Było głosowanei panie Ordon na komisji. I radni głosowali czy realizujemy to zadanie jak rozbudowa czy nie! I radni z ekipy Ordona zagłosowali, że nie realizujemy.

 20. Wójt Kozioł z Czerepachem odrzucili budowę nowego komisairatu. Mam nadzieję, że kobieta burmistrz która otworzy drugi sezon tego serialu zmieni sytuacje. Czas na Lusi. Pani Lubera do dziela!

 21. Jezeli chcecie podziekowac jednemu nauczycielowi to ja proponuje podziekowac wszystkim i nie robic wyjatkow ,a Burmistrz LUSI byla w klopotach i tylko ja uratowal WOJT KOZIOL,chcecie aby tak bylo e DEBOWYJACH?:o

 22. Wesolo mi to jest pewien jeden z tych , ktorym przeszkadzaja zaparkowane samochody i swoja zlosc wyladowuja na niewinnych przechodniach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here