2014-01-15
Już w najbliższy poniedziałek rozpoczną się ferie zimowe. W tym roku dzieci z województw podkarpackiego, lubelskiego, łódzkiego, pomorskiego i śląskiego będą wypoczywać jako pierwsze. Jak co roku, nad bezpieczeństwem najmłodszych będą czuwać policjanci. Z myślą o nich, ale też o ich rodzicach, wychowawcach i organizatorach zimowego wypoczynku przedstawiamy kilka porad i informacji na temat bezpiecznych ferii.
Okres zimowych ferii, to czas wzmożonego ruchu autobusów i samochodów, które będą przewozić dzieci na zimowiska. Policjanci wspólnie z inspektorami Inspekcji Transportu Drogowego będą kontrolować te pojazdy. Weryfikowane będzie wyposażenie i stan techniczny pojazdów, a także wymagane dokumenty, przestrzeganie czasu pracy kierowców i ich trzeźwość. Jak co roku w Rzeszowie wyznaczone będą dwa stałe punkty kontroli autokarów – na parkingu obok hali Podpromie oraz przy kinie Helios. Policjanci będą też zwracać uwagę na dobór miejsc postoju w czasie podróży, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i właściwy załadunek bagaży.
Podczas ferii policjanci nie tylko zadbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w miejscach ich zabaw, odwiedzą też zimowiska. Tam będą spotykać się z ich uczestnikami oraz opiekunami. Podczas spotkań przypomną zasady związane z bezpieczeństwem i występującymi zagrożeniami. Na Podkarpaciu ferie potrwają do 2 lutego. W całej Polsce, w zależności od poszczególnych województw zimowa przerwa potrwa do 2 marca.
Co zrobić, aby ferie były czasem radosnej, ale i bezpiecznej zabawy? Poniżej kilka praktycznych porad dla naszych najmłodszych.
Na sankach i nartach:
-Baw się tylko w bezpiecznych miejscach, takich jak place zabaw i boiska.
-Nie zjeżdżaj na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach – nadjeżdżający samochód może nie zdążyć zahamować. Przed zjazdem dokładnie sprawdź czy w pobliżu nie ma krzaków, kamieni i nierówności.
-Wybieraj takie miejsca, które znajdują się z dala od ulic, mostów, torów kolejowych.
Na lodowisku:
-Nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek i wykopów!
-Ślizgaj się na placach przeznaczonych na ślizgawki i na lodowiskach!
W zimie jezdnia jest śliska, dlatego:
-Zawsze przechodź przez jezdnię na przejściu dla pieszych.
-Zawsze przechodź przez jezdnię przy zielonym świetle.
-Nie przebiegaj przez jezdnię.
-Przed wejściem na jezdnię należy spojrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo.
-Nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio zza samochodu, bądź innej przeszkody.
Przed wyjazdem dziecka na zimowy wypoczynek porozmawiajmy z nim o zagrożeniach, jakie może napotkać. Przekażmy dziecku podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wytłumaczmy, w jaki sposób w razie potrzeby będą mogły wezwać pomoc.
Oto kilka numerów telefonów, które dziecko powinno znać:
-Policja – 997
-Straż pożarna – 998
-Pogotowie ratunkowe – 999
-Telefon alarmowy – 112
Dzwoniąc pod numer alarmowy starajmy się w miarę możliwości podać następujące informacje:
-dokładnie miejsce zdarzenia (miejscowość, droga, ulica, dom, itd.) ,
-zdarzenie (rodzaj wypadku, liczba poszkodowanych),
-stan ofiar zdarzenia (wiek, stan przytomności, krwawienia, złamania),
-swoje dane osobowe oraz numer telefonu.
Następnie wysłuchajmy uważnie przekazywanych instrukcji i poczekajmy aż dyspozytor pozwoli się rozłączyć.
POLICJA
A fige rozpoczely sie dzisiaj po poludniu