Nowy komisariat? Nie prędko.

28

19.05.11r.

O tym że warunki pracy w nowodębskim komisariacie są fatalne wiedzą wszyscy. Budynek jest bardzo stary. Po wojnie przebywali w nim więźniowie. Pleśń, grzyb na ścianach, przeciekający dach i częsty brak ciepłej wody to tylko niektóre mankamenty budynku komisariatu policji w Nowej Dębie. Głosy o budowie nowej siedziby dla mundurowych pojawiały się już w poprzedniej kadencji samorządu. Przedstawiano nawet możliwe lokalizacje: niedaleko basenu otwartego, na placu po byłej kotłowni. Jednak ostatecznie żadna z tych propozycji nie znalazła pozytywnego finału a cała sprawa na jakiś czas przycichła.Temat powrócił na początku roku kiedy to podczas spotkania z dziennikarzami Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinspektor Józef Gdański wyraził chęć powrotu do tematu budowy nowego komisariatu policji w Nowej Dębie. –Teraz jest taki program 50 na 50 realizowany przez Komendanta Głównego. Polega on na tym, że 50% kosztów daje dana jednostka samorządu terytorialnego a drugie 50% daje budżet państwa. Zainteresowanie udziałem w projekcie były władze powiatu tarnobrzeskiego. Dzięki temu przypadające na jednostkę samorządową 50% kosztów rozłożyłaby się pomiędzy gminą a powiatem. Jeśli doszłoby do zamiany działek z policją i odzyskania gruntów przy krajowej „dziewiątce” wówczas gmina po ich sprzedaży mogłaby sobie częściowo zrekompensować poniesione na budowę nakłady.

22 lutego 2011 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji doszło do spotkania radnych Klubu Ratusz z panem Sławomirem Szczupakiem Zastępcą Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Głównym tematem rozmowy była budowa nowego komisariatu. Radni z Ratusza proponowali aby zastanowić się nad inną lokalizacją budynku. Celem takiej zmiany miało być odzyskanie przez gminę terenów przy ulicy Rzeszowskiej, które mogłaby ona w dalszej perspektywie zagospodarować lub sprzedać w drodze przetargu. Sławomir Szczupak zastrzegł, że jest otwarty na wszelkie propozycje jednak zastrzega, że „nowa” działka musi mieć te samą powierzchnię co obecna. W marcu w komisariacie w Nowej Dębie doszło do kolejnego spotkania tym razem z Komendantem Miejskim Policji w Tarnobrzegu Janem Żakiem w którym uczestniczyli wicestarosta Jerzy Sudoł, radni powiatu tarnobrzeskiego Bogdan Tomczyk i Jacek Lubera oraz radny gminy Nowa Dęba Marek Ostapko. Podczas dyskusji zaproponowano nową lokalizacje: część terenu po byłym przedszkolu. Propozycja została przez policje uznana za ciekawą. Burmistrz Wiesław Ordon był obecny podczas oglądania w/w placu.

Jednak podczas poniedziałkowego (16.05.) posiedzenia Komisji Gospodarki Przestrzennej i Inwestycji większość radnych opowiedziała się za oddaleniem sprawy budowy nowego komisariatu do 2013 roku powołując się na inne -ich zdaniem ważniejsze- potrzeby. Ze zdaniem rządzącej większości nie zgadzał się Klub Radnych Ratusz, który zarówno podczas dyskusji jak i w głosowaniu był przeciwny odsuwaniu tematu na kolejne lata.

/info

28 KOMENTARZE

 1. [b]Poczekajcie do najbliższych wyborów. Zaraz ten temat będzie jako jeden z najważniejszych, bo bezpieczeństwo obywatela musi być zapewnione. A jak tu zapewnić takowe, skoro policjanty pracują w stresie spowodowanym brakiem odpowiedniego dla nich lokum. [/b]

 2. widać jak "ich samorzad" podszedł do sprawy oni są bezpieczni a reszta niech se szuka pomocy dzie chce …. ale znowu to wina Ratuszowych bo po co chcom budować nowy komisariat a na co im to. Burmiszcz przed wyborami znowu bedzie gadal ze on dla ludzi i bezpieczenstwa a jak przyszlo co do czego to tylko RATUSZOWE byly ZA …. normlanie ŚMIAĆ SIĘ CHCE i tylko to zostało.

 3. [quote]Ze zdaniem rządzącej większości nie zgadzał się Klub Radnych Ratusz[/quote]

  to chyba mówi samo za siebie….. WIWAT nieomylny "ICH SAMORZĄD"

 4. Gmina ma partycypować w kosztach budowy komisariatu,toż to problem min. Milera i MSWiA. Gmina niech buduje oświetlenia uliczne,chodniki,dożywia dzieci w szkołach a nie wyręcza resort z ich statutowych obowiązków.Na wszystko w gminie brak pieniędzy a tu samorządowe Janosiki rozdają pieniądze z kasy gminnej.
  Szanowni radni z Ratusza i Naszego Samorządu nie tedy droga, MSWiA wam nie pomoże w dobie kryzysu finansowego a wy tacy hojni.

 5. a czy lepiej obywatelowi załatwiać sprawę w ruinach tego co nazywa się komisariatem czy w budynku na dobrym poziomie. No chyba ze w Debie lepiej wywalic kasę na szatnie.

 6. Należy zdać pytanie co Nowa Dęba mogła zyskać?
  Nowa Dębą mogła zyskać:
  -zwiększenie bezpieczeństwa
  -nowy komisariat za pokrycie 1/4 ceny jego inwestycji
  -uwolnić bardzo atrakcyjne grunty na których obecnie stoi komisariat
  -sprzedać te grunty pod inwestycje (chętnych na taką działeczkę by nie zabrakło)
  -nowy obiekt w miejscu dzisiejszego komisariatu: np jakąś galerie, centrum handlowe itd.
  -wpływ do kasy miejskiej z podatków + miejsca pracy
  – zagospodarowanie placu po dawnym przedszkolu który nie wiedzieć dlaczego leży bezużyteczny i służy jako składowisko
  PGKiMu
  Co zyskała odrzucając ten pomysł? To, że kasa zostanie pewnie wydana na baaaaaaaardzo potrzebne widowiskowe remonty, modernizacje i budynki w okolicznych wioskach. Przecież burmistrz w jednym z numerow informatora mówił, że oprócz słynnej już szatni w Cyganach dla LZSu za 400 tys takie szatnie mają się pojawić również w Tarnowskiej Woli.

 7. powinnoscia samorzadu jest wykonywanie zadan wlasnych i zleconych.policja powinna pracowac w terenie .zgloszen mozna dokonywac telefonicznie lub poczta elektroniczna.niech komisariat buduje ten do kogo to zadanie nalezy.

 8. Do zadań gminy należą m.in sprawy z zakresy: porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Mój komentarz spod nr 7 przedstawia w racjonalny sposób wykaz zysków. Chodzi przecież nie tylko o sam budynek ale rozwój miasta jako takiego. A przecież właśnie odpowiednia gospodarka gruntami (ktora też znajduje się w zadaniach własnych gminny) to właśnie rozwój. Dużo mogliśmy zyskać. Nie zyskaliśmy nic. A stojąc w miejscu tak naprawdę się cofamy. Wracam do pracy :) Pozdrawiam!

 9. Jest oczywiste, że w gminie są plany na inwestycje, o których się głośno nie mówi. Jak pojawia się nowa koncepcja, to się ją na miejscu ścina – po co ma konkurować z tym co wiadome tylko dla nielicznych.
  Dlatego o sprawach ważnych, jak budowa komisariatu, należy mówić i pisać!
  Dzięki za ten artykuł i pozdro :)

 10. Gdyby tu chodziło o nowy POSTERUNEK dla STRAŻY MIEJSKIEJ to pomysł byłby wsparty większością głosów za, no ale że tu chodzi o Policję to już inna sprawa.
  szukacie pieniędzy na komisariat – o to przykład :
  zwolnić czarną straż Burmistrza to oszczędzicie 400tyś rocznie !

 11. A moze by tak wybudowac Komisariat na DIABELSKIEJ GORCE?, same korzysci by byly ,pozbyto by sie kraczacych wron , patrole piesze mialy by z gorki dobre zejscie ,mieli by widok na ul. Lesna i na pominiete w oswietleniu podworka wspulnot # 1, oraz 3 przy ul. 1 MB)aja , co wy na to Panowie WLODARZE ?????B)

 12. [b]Dotarły do mnie słuchy ze w Porębach Dębskich nowy kościół chcą stawiać…A to kosztuje. Budynek dla Policji tez nie tani.Moze tu jest problem[/b]

 13. do #7

  Twoja wypowiedz jest kompletnie bezsensu,ale się uśmiałam:D
  Policja niczym jeszcze w Dębie nie zaistniała, zamiast pomagać to w większości przypadków tylko robi problemy. Ja myślę że zasłużyli na takie gniazdko jakie mają. Mogliby to tylko odmalować.

 14. Czym zasłużyła się Straż Miejska w Nowej Dębie?
  Że mają taki wspaniały posterunek w największym biurowcu Nowej Dęby.

 15. co ma nowy komisariat do zwiększenia bezpieczeństwa? żeby im sie lepiej piło w komisariacie ? byłem raz i widziałem policjanta na służbie od którego strasznie waliłło vódką;]

 16. PO wyborach dziadowskie państwo tuska doprowadzi do dalszego rozwoju. Likwidacja posterunków policji, likwidacja poczty polskiej, likwidacja polskich kolei, zamknięcie stadionów, likwidacja polskiej armii. Więc o czym mówić ?. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

 17. [size=16]jakie tu wieśniaki ([i]nie mylić z mieszkańcami wsi)[/i] w tej "Dembie" mieszkają że aż strach ogarnia. Jak kurna po co komisariat, a gdzie jeden z drugim wieśniaku będziesz chodził jak ci kure zapiernicza albo sunsiad wpierdziel spuści ….. wtedy powiedz policjantom, ze byłeś PRZECIWNIKIEM BUDOWY KOMISARIATU….. oczywiście nie wtedy powiesz, że ty zawsze byłeś za tylko mi inne "kozoły glosować inaczej". Tutaj lepiej wywalić kasę na szatnie w której RAZ W TYGODNIU siedzi …. nie napiszę kto…. ale te co wiedzom to wiedzom. Rozumowanie typowe dla zburaczałego grajdoła lepiej 500 tyś dać na coś co nikomu nie służy albo sluży kilku osobom niż na komisariat bo……. trza zrobić na złość RATUSZOWYM. [/size]

 18. nie mozna zaczynac jeszcze budowy siedziby dla policji, poniewaz nie zakonczyli budowy drog do ostatnich wolnostojacych chalup, to jest gmina miejsko-wiejska, moze trzeba porozmawiac z Chmielowem albo z Tarnowska Wola, moze oni chca zostac stolica gminy?

 19. składajmy wnioski o utworzenie nowej gminy i bedzie po sprawie. niech se miastowe robia sobie a my zrobimy sobie. Tak by bylo najlepiej dla wszystkich. tak to ciegle beda sfary. teren gminy: chmielow, tarn.w. jadachy, cygany.

 20. No cóż.. komisariat niezbyt się prezentuje…Ale komendant pewnie na skórzanym [url=http://fotele-gabinetowe.tdnet.com.pl/]fotelu[/url] przesiaduje, co?

 21. You may choose or possibly will want spacer beads who are sole[url=http://www.abcgembeads.com/Mosaic-Turquoise_114.html]turquoise beads[/url] some mm for length just for area of any type, at this point need a considerable damaged spot 12 mm cool bead for those other parts of the equal type.No matter your unique justification come to be just for buying this valuable version of shiny steel bead cooperate with, there isn't an absence about different type of type choices nowadays. None maybe[url=http://www.abcgembeads.com/Turquoise-Bracelet_288.html]Turquoise Bracelet[/url] there is whatever absence about sellers via the internet to generate any beads right from. As to why may you decide to retailer via the internet or looking the journey from the physical stash? For some serious[url=http://www.abcgembeads.com/Mosaic-Turquoise_114.html]turquoise beads[/url] precious jewelry develop all the enchantment certainly is the higher options there to individuals with all the extensive journey. An alternative practical reason certainly is the fee; extensive fee for number [url=http://www.abcgembeads.com/Evil-Eye-Beads_218.html]Evil Eye Beads[/url]constitutes a put up a lot less all the purchasing the equal elements retail industry. Allowed, the only individual shortcoming – if you choose to speak to the software which usually – is normally you[url=http://www.abcgembeads.com/Porcelain-Beads_227.html]Porcelain Beads[/url] ought to cannot really discover all the applications about mix American beads and additionally have a look at individuals mindfully.

 22. [quote]#25 | popieram dnia 05/23/2011 10:07
  składajmy wnioski o utworzenie nowej gminy i bedzie po sprawie. niech se miastowe robia sobie a my zrobimy sobie. Tak by bylo najlepiej dla wszystkich. tak to ciegle beda sfary. teren gminy: chmielow, tarn.w. jadachy, cygany.[/quote]

  To po kiego juha buroku, pchasz się do miasta po pieniądze.Wypi…dalaj na swoje ugory rzepkę sadzić.Tylko że jest problem, bo na Twoich zagonach nieliczne już zające kuśki ostrzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here