Obchody 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem – Nowa Dęba, 10 lipca 2010 r.

13

W sobotnie popołudnie siły zakonu krzyżackiego, wspomaganego przez rycerstwo zachodnioeuropejskie, pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena walczyły z połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i smoleńskimi oraz posiłkowymi oddziałami czeskimi, mołdawskimi i tatarskimi, pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły. Bitwa, rozegrana na placu przed Domem Kultury w Nowej Dębie, zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i pogromem sił krzyżackich. Tym samym Nowa Dęba włączyła się w szereg imprez krajowych, upamiętniających wielkie zwycięstwo pod Grunwaldem w 1410 r.

Nim doszło do bitwy, odziani w XV-wieczne zbroje wojowie przedefilowali ulicami miasta, budząc powszechne zainteresowanie i… grozę, wzmaganą hukiem wystrzałów z hakownic oraz średniowiecznej broni palnej. Huk towarzyszył także otwarciu uroczystości – wystrzał z armaty poprzedził powitanie mieszkańców oraz grup odtwarzających wydarzenia z XV w. (Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba i Grupa Cohors ze Słowacji) przez burmistrza miasta i gminy Nowa Dęba, Wiesława Ordona.

W czasie imprezy zaprezentowano bloki pokazów historycznych: pokazy walk pieszych, strzelania, musztry bojowej oddziału piechoty średniowiecznej, walk pieszych, XV-wiecznych tańców dawnych oraz żonglerki flagami – barwnymi chorągwiami z nadrukowanymi herbami. Niezależnie od pokazów mieszkańcy mogli wziąć udział w grze miejskiej. Podzieleni na grupy uczestnicy wykonywali szereg zadań sprawnościowych – strzelali z łuku, przeciągali linę, toczyli kule armatnie by zdobyć przedmioty, umożliwiające wojskom Królestwa Polskiego wyruszenie na wojnę z Krzyżakami. Uczestnicy gry otrzymali drobne nagrody, w tym gadżety przygotowane specjalnie na tę imprezę. Ponadto każdy, kto tego dnia przybył na nowodębski plac, mógł zobaczyć obóz historyczny: namioty średniowieczne i wyposażenie rycerzy, miał możliwość sfotografowania się w strojach i w uzbrojeniu.
Zwieńczeniem tego bogatego w „żywą” historię popołudnia była wspólna inscenizacja bitewna w wykonaniu Grupy Cohors i Gwardii Reprezentacyjnej BRMND.

O godz. 20 pod odnowionym Krzyżem Grunwaldzkim na os. Dęba odbył się Apel Modlitewny. Piękną oprawę zapewniła obecność Honorowej Straży Wielkanocnej i strażaków OSP Dęba. Przemowę, podkreślającą wagę obchodów radosnej rocznicy tego wielkiego zwycięstwa Państwa Polskiego wygłosił burmistrz W. Ordon. Całość zakończyło uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej zdjęć w galerii.

Joanna Lewicka

———————————————————————————————————————————————-

GŁODNY ? NA CO CZEKASZ?
\"GIUFEPPE\"

13 KOMENTARZE

 1. mieszkam tu już trochę a nie wiedziałem, że coś takiego istnieje, bardzo miło spędziłem czas z rodziną na tej imprezie.

 2. Ja pytam ? Czy Osiedle Dęba jest stosunkowo większym ciemnogrodem od reszty gminy ?I pytam ?Czy to słuszne rozumowanie:| : że mieszka tam więcej biednych ludzi , bardziej podatnych na manipulacje i socjotechniki kościelne i polityczne .Moje przypuszczenia argumentuję tym ,że gdy inni się bawią to tam się modlą .Nie żebym był przeciw .Tylko pytam .:|

 3. Jedni się bawią,drudzy modlą.Wolność wyboru-to normalne w demokracji.Jak tęsknisz za nakazami-poproś o azyl w ambasadzie Białorusi.

 4. Osiedle Dęba potrzebuje zmian w myśleniu i rządzeniu – to miałem na myśli .Zacofanie widzę i apatię ,modlitwy tu nie pomogą .Miasto miało wesołą zabawę a na wsi obolały Naród dziękuje Panu .:|

 5. może i potrzebuje ale szybko nie nastąpią. widać kogo sobie tamta społeczność wybiera za reprezentanta. moze i dobry człowiek, może i jako opiekun strażnicy się sprawdza (kapliczkę przeczyści) ale o podziale środków budżetowych i naszej gminie, moim zdaniem nie powinien decydowac bo w mojej ocenie się do tego nie nadaje. Ale niestety Osiedle Dęba zwane jest również Dębą Wieś więc kogo mają wybrać jak nie Wie… reprezentanta wsi ? Oczywiscie są tam ludzie którzy myślą inaczej. Pokazały to wyniki ostatnich wyborów ze nie jest ich wcale tak mało i po ciuchu liczę na to że Osiedle Dęba (jak i inne osiedla) się przebudzi.

 6. Nie sądziłem ze to powiem, ale muszę się zgodzić z tym Don Kojotem( #8 ) Oświecenie naród kojarzy raczej z Opatrznością niż z nauką i postępem.

 7. Czy kojoty nie są czasem typowymi padlinożercami? temu też coś widocznie zaszkodziło idaje temu wyraz w swojej tfu….rczości

 8. ech, jednak pocisnę swoje [color=#ffcc00][size=16][b]dwa złote[/b][/size][/color], a ja nie lubię bardzo tego języka który generalizuje – os. dęba = zaścianek, modlitwa ,pożarna straż etc.etc – miasto macierz – N.D. patrz =Oświecenie.KULTURA, EUROPA:) ..
  No bez jaj.. jest postęp – [color=#000000]krowuf i świniuf[/color] na obejściu , no rzadki widok jest! Tam stare ma mocniejsze geny i żywotne fest jest..:P:P

 9. Co wam nie pasuje w polskiej wsi? Skąd macie burmistrza? Przecież ze wsi. I co, źle rządzi? Przyjedźcie robić w polu, opiekować się swoją posesją na wsi, a nie, ciepłe kluchy(mowa o choćby #8)który nawet na wszystkich wsiach z naszej gminy nie był, a opowiada niestworzone historie. Powiedz, że tam jeszcze smoki nękają tych twoich "wieśniaków", kury sieją zarazę, świnie roznoszą grypę, a każdy mieszkaniec wsi stoi pod sklepem i popija browara. A jeść wiejskie wyroby to by się chciało. Chociaż dobra, ty nawet nie wiesz z czego się rosół robi(no jasne, z kostek z biedronki!)
  Zapraszam na wakacje na wieś. :@

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here