Ocalić od zapomnienia. Chcą posadzić drugi Nowodębski Dąb Pamięci

0

O zbrodniach sowieckiego komunizmu ciągle mówimy po cichu, niekiedy z bojaźnią. Mówimy o nich tak, jakbyśmy bali się obrazić zbrodniarzy, którzy dokonali mordów na narodzie polskim podczas okupacji naszego kraju, która trwała od 17 września 1939 roku. Nagminne mordowano jeńców – oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego oraz Polskich Policjantów w przepełnionych więzieniach, bez sądów i wyroków. –Byli to ludzie bardzo zaangażowani w sprawy lokalne sportowe kulturalne szkolenia młodzieży a przez to budowania na nowo ojczyzny i miłości do niej bez względu na sympatie polityczne i wzajemnie relacje i właśnie takich ludzi w bestialski sposób wymordowało NKWD na rozkaz Stalina, aby te wszystkie patriotyczne wartości zdusić– przypomina Wojciech Bulanowski, pomysłodawca wydarzenia.

W Kalininie (obecnie Twer) zamordowano 6311 jeńców Ostaszkowa, w tym 5889 Policjantów II Rzeczypospolitej Polskiej. Co noc rozstrzeliwano 250 osób, co dwie minuty ginęła jedna osoba. Mordowanie odbywało się w bardzo wielkim pośpiechu, na oczach skazanych i przy akompaniamencie przekleństw.

Ciała zabitych policjantów grzebano w lesie w Miednoje, na terenie ośrodka wczasowego NKWD, w miejscu zabaw i orgii pijackich. Na jednym z grobów wybudowano ubikacje! Oto prawdziwy triumf sowieckiego reżimu na mogiłach przeciwników komunizmu. –Ludzie ci ginęli tylko za to, że budując II Rzeczpospolitą Polskę – po odzyskaniu niepodległości – pracowali i służyli uczciwie, z honorem i pełnym zaangażowaniem swojej Ojczyźnie. Wśród tych setek tysięcy pomordowanych znaleźli się też mieszkańcy gminy Nowa Dęba.- podkreśla Marek Ostapko, współorganizator akcji.

Stowarzyszenie POGOŃ Nowa Dęba kontynuuje akcje KATYŃ OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA i zamierza posadzić na nowodębskich plantach DRUGI NOWODĘBSKI DĄB PAMIĘCI. Planowana data wydarzenia to 21 kwietnia 2017 roku. Wszystko uzależnione jest od formalności jakie organizatorzy muszą spełnić (zgoda władz miasta i stosownych urzędów). O szczegółach akcji będziemy informować za pośrednictwem mediów lokalnych. Jednak już dziś zapraszamy do udziału we wspólnych obchodach instytucje publiczne, formacje mundurowe i paramilitarne, szkoły, jednostki OSP, kluby sportowe, stowarzyszenia i grupy nieformalne oraz osoby indywidualne.

KONTAKT:

Wojtek: 608 383 180

Marek: 730 920 997

Poniżej zamieszczamy fotorelacje z uroczystości posadzenia pierwszego Dębu Pamięci, która miała miejsce w 2016 roku:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here