Odkomarzania nie będzie

45


Mimo niewielkich rozmiarów potrafią uprzykrzyć życie jak nic innego. Mowa o komarach które w tym roku są wyjątkowo uciążliwe. Władze wielu polskich miast postanowiły wypowiedzieć wojnę krwiożerczym insektom. Za namową naszych Czytelników pytamy czy do akcji przystąpią samorządowcy Nowej Dęby?

Z plagą komarów postanowiły zmierzyć się m.in władze Wrocławia, Lublina, Świnoujścia, czy Szczecina. Ten ostatni na walkę z komarami wyda 42 tysiące złotych. Jak co roku , odkomarzanie miasta ruszyło w Tarnobrzegu. Przewidywany koszt operacji ocenia się na 30 tys zł. Odkomarzanie prowadzone jest metodą rozprowadzania specjalnej mgły. Środki użyte do zwalczania komarów są bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Burmistrz: Mamy większe dylematy
Jak informuje burmistrz Wiesław Ordon na terenie gminy mamy podtopione kilkaset hektarów pól, które mogą być potencjalnym miejscem wylęgu komarów. Do tego trzeba dodać olbrzymie zbiorniki wodne i połacie lasów, gdzie w zastoiskach wodnych mamy wylęgarnię komarów . –Prowadzenie akcji odkomarzania na 1 hektarze to wydatek z budżetu gminy do kilkuset zł. Wynika z tego, że winniśmy poświęcić na ten cel duże pieniądze (zapewne kilkadziesiąt tysięcy zł), których w budżecie nie mamy.  Czy należy w związku z tym rezygnować z zaplanowanych inwestycji bądź innego rodzaju wydatków?– pyta burmistrz. – A dodam, że kolejne fundusze w budżecie gminy będą niezbędne np. na stypendia szkolne, które do tej pory były finansowane z budżetu państwa. Teraz, w ciągu roku, 20% musimy zabezpieczyć z własnych środków (tj. ok. 50 tys. zł). Musimy też doprowadzić do porządku rozkopane i rozmyte po podtopieniach drogi, poprawić rowy, przepusty. Straty oszacowano na 1,3 mln zł. – wyjaśnia Ordon i dodaje: –Myślę, że to są większe dylematy niż odkomarzanie. Komary uprzykrzają życie, ale nie jest to najważniejszy problem obecnie w gminie.

Musimy radzić sobie sami
Nie pozostaje nam nic innego jak uzbroić się w preparaty odstraszające komary lub spróbować innych, domowych sposobów. W celu ochrony mieszkania przed insektami na oknach montuje się siatki na komary (można je wykonać ze starej firanki), dzięki czemu będziemy mogli mieć otwarte okna również w ciepłe wieczory. Inną możliwością jest postawienie na oknie roślin które stanowią naturalną barierę dla komarów. Są to m.in. peralgonie, kocimiętka i bazylia. W sklepach można nabyć również elektroniczne odstraszacze. W celu ochrony naszego ciała należy posmarować się olejkiem waniliowym , zażywać witaminę B lub co jest zdecydowanie mniej komfortowe najeść się cebuli i czosnku gdyż komary podobnie jak ludzie nie lubią tego zapachu…

Marek Ostapko
Fot. Wikipedia
———————————————————————————————————————————————-

GŁODNY ? NA CO CZEKASZ?
\"GIUFEPPE\"

45 KOMENTARZE

 1. w związku z powyższym wynika, że władze przez swoją głupotę w okresie swojej kadencji, tak zadłużyły gminę, że nie stać już na nic. Czy właśnie tak chcieli wyborcy? Chyba nie. A może czas by rada zastanowiła się nad wypuszczeniem Obligacji ? Sądzę, że było by to jakimś rozwiązaniem trudnej sytuacji finansowej gminy.

 2. ciekawia mnie koszty :) Rzeszów zapłaci 30 tysiecy za odkomarzenie 700 hektarów – wiadomość oficjalna wedlug BIP (wynik przetargu)

 3. Mądre przysłowie mówi: "Umiesz liczyć? Licz na siebie."
  Do "JA NUE MOGE": Nawet? Nie ma sytuacji w jakich możemy liczyć na polityków.

 4. Jak sobie radze? Po prostu nie maja do mnie dostepu jak slynace z milosci Po ,wczoraj dal pokaz ze zyje co zapszecza ze umarl 10 kwietnia!

 5. "Nie wszystkie podkarpackie samorządy stać na przeprowadzenie dezynsekcji. 22 z nich zwróciły się do wojewody podkarpackiego z prośbą o pomoc, m.in. Dębica, Borowa, Czermin, Padew Narodowa oraz Mielec. – Wojewoda zwrócił się z wnioskiem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o przekazanie na ten cel 2,5 mln zł. Jak tylko te pieniądze otrzymamy, przelejemy je na konta samorządów – mówi Agnieszka Skała z biura prasowego wojewody podkarpackiego" a czyzby samorzadowcy znowu zaspali ??

 6. Ostatnie zdanie z artykułu o krwiopijcach dot. czosnku i cebuli…
  Panie Marku! Proszę korzystać do woli! Osobiście , choć rezygnuję niestety :P, wybrałbym czosnek – jest bardziej męski :P

 7. Kiedyś, w staropolskiej kuchni, używało się przypraw. Tradycja ta niestety umarła razem ziemiaństwem i jedynym ogólnie dostępnym smacznym mięsem jest teraz kebab :)

 8. Reakcja wladzy na krytyke szybka,po godz. 22 wypuszczono na ulice wyjaca maszyne ,i po kilku godzinach wycia wszystkie komary uciekly gdzie pieprz rosnie,a ze zaklucala cisze nocna? co tam wladzy wolno ,w mysi przyslowia co wolno wojewodzie to nie tobie s……e HEJB)

 9. Co takiego złego się dzieje w tym, że blokujecie możliwość komentowania za pośrednictwem innych serwerów? Czy dlatego, że tracicie kontrolę nad dostępem do IP ?

 10. Ile mgiełki trzeba wypuścić i na jakim obszarze , żeby był efekt pozbycia się komarów ??? gwarancji nie ma , więc może Burmistrz ma rację …?

 11. Na co komu jakies odkomarzanie, przeciez to nic nie da. Wszedzie same lasy. Jak dla mnie to tylko sama strata pieniedzy. Kiedys nie bylo takich tematow. Kto kiedys slyszal o jakims odkomarzaniu, komary zawsze byly i beda. Fakt ze w tym roku troche iche wiecej ale bez przesady. Na pare dni by pewnie pomogolo a pozniej od nowa by byly.

 12. Wielcy odnowiciele Nowej Dęby rodem z Platformy zwanej Obywatelską.Umiecie tylko narzekać na Władze Nowej Dęby nie z waszego nadania,Dla was Człowiek który od co najmniej kilkunastu lat zmienił oblicze Nowej Dęby na lepsze co widać to gołym okiem się nie liczy. Liczy się wasz interes i głos waszego Wodza niszczyć co dobre i pożyteczne w imię dorwania się do władzy.Wam problem stwarzają komary ,czy nie widzicie co dzieje się w sąsiednich miejscowościach . NA BOGA ,CZY NIE MACIE ROZUMU KTÓRYM WAS BÓG OBDARZYŁ Liczycie na to iż społeczeństwo naszej gminy jest takie ciemne i da się na to nabrać??????????

 13. co sie dzieje ? komus piwnice zalalo ? smutne to ale **** mam wakacje i chce sobie zrobic grilla posiedziec na lawce czy cos a co moge nic bo zaraz mam nad glowa 50 komuchow i nie mowcie ze byly i beda bo owszem byly ale nie tyle

 14. [quote]Wielcy odnowiciele Nowej Dęby rodem z Platformy zwanej Obywatelską.Umiecie tylko narzekać na Władze Nowej Dęby nie z waszego nadania,Dla was Człowiek który od co najmniej kilkunastu lat zmienił oblicze Nowej Dęby na lepsze co widać to gołym okiem się nie liczy. Liczy się wasz interes i głos waszego Wodza niszczyć co dobre i pożyteczne w imię dorwania się do władzy.Wam problem stwarzają komary ,czy nie widzicie co dzieje się w sąsiednich miejscowościach . NA BOGA ,CZY NIE MACIE ROZUMU KTÓRYM WAS BÓG OBDARZYŁ Liczycie na to iż społeczeństwo naszej gminy jest takie ciemne i da się na to nabrać??????????[/quote]

  A co do powyższego tekstu ma Platforma Obywatelska?????

 15. do #24 – cyt :''od co/najmnieej kilkunastu lat zmienił oblicze Nowej DĘbY…'' = NIECH WSTĄPI TWA INICJATYWA I ODMIENI OBLICZE NOWEJ
  DĘBY – TEJ [color=#cc0000]NOWEJ DĘBY[/color] …

 16. Do Regan # 19 – ???
  Idąc Twym tropem – ..'' To się tak da?''
  Abstra=****=ąc – przestań palić marie konopnicką… się weź poprostu .. :):):)

 17. jak się buduje basen przez 10 lat, to i srebrników brakuje i wyłącz pan u siebie klimatyzacje w budynku, bo na to też nie mamy budżetu

 18. Skoro miasto wydaje 20 tys. złotych rocznie na zieleń w mieście i między innymi ładuje w kwiatki na rondzie które kierowcy tirów nocą rozjeżdżają to można tą sume przeznaczyć na walkę z komarami. Mieszkańcy z pewnością to docenią i odczują:)

 19. Koszt spikania Nowej Dęby (tych kilku ulic i bloków) nie jest duży natomiast rezultaty były by odczuwalne dla nas mieszkańców. Wystarczyłoby tutaj w centrum osiedla odkomarzyć. Możnabyło by posiedzieć na plantach albo w lasku. A tak to strach. Cały dzień z dziećmi w domu siedzieć?

 20. [quote]Możnabyło by posiedzieć na plantach albo w lasku[/quote]

  A jak długo, człeku, godzinę, dwie, pół dnia ? To nie jest to samo co wykaszanie trawy, czy zamiatanie chodnika. Pomyśl trochę logicznie, lasy, zakamarki, rowy, chaszcze na rzut kamieniem, pomyśl….

 21. w tbg wisła, w rzeszowie wisłok.. wszędzie jest cos gdzie się mnożą komary i jakoś tam pryskaja i tam to działa. Do tego samorządy z podkarpacia złożyly wniosek do województwa zeby przyznało kase na odkomarzanie i dostali kase na ten cel. nasi nie złożyli…

 22. no tak,zwalczenie komarów jest teraz najważniejszym dla gminy zadaniem Co tam pozalewane piwnice,podmyte drogi i chodniki Co tam zalane pola i uprawy Niech się martwią ci,którzy tą wodę mają A mieszkańcy ND nie mieli,to i odruchy ludzkie tracą! A skoro już chcemy zwalczać,to odkomarzajmy tam,gdzie ich najwięcej,tam gdzie zalało-cygany,jadachy A tu się okazuje,że na powodzi najbardziej ucierpiał skwerek w ND i nie ma jak grila zrobić Ludzie nie bądźcie śmieszni! A tak na marginesie DO ADMINISTARTORÓW: CHCIELIŚCIE ZLIKWIDOWAĆ OCHOTNICZE STRAŻE POŻARNE,WIĘC KTO WASZYM ZDANIEM POMÓGŁ BY TERAZ W WALCE Z POWODZIĄ? URUCHOMIONE BYŁY WSZYSTKIE JEDNOSTKI OSP,A NA WAŁACH I TAK BRAKOWAŁO LUDZI I ORGANIZOWALI OCHOTNIKÓW.CO SZANOWNI ADMINISTRATORZY WÓWCZAS PORABIALI? OBMYŚLALI KOLEJNY GENIALNY NIEWĄTPLIWIE PLAN?? A MOŻE STALI NA WAŁACH? NIE SĄDZĘ…CIĘŻKO JEST ZROBIĆ COŚ POZA GADANIEM

 23. [quote]NA WAŁACH I TAK BRAKOWAŁO LUDZI I ORGANIZOWALI OCHOTNIKÓW.CO SZANOWNI ADMINISTRATORZY WÓWCZAS PORABIALI?[/quote]
  Zaskoczę Internautę ale byłem na powodzi jednak nie uważam, że mam to rozgłaszać bo i po co? To moja prywatna sprawa. I do tego wątku nie wrócę bo nie jestem politykiem który w białej koszuli i lakierkach robi sobie medialne fotki na wałach żerując na ludzkiej tragedii. Pański komentarz jest w mojej ocenie niezrozumiałym aktem agresji wobec mojej osoby za to, że zapytałem burmistrza o to, o czym codziennie rozmawiają mieszkańcy Nowej Dęby.

  [quote]OSP[/quote]
  To, że pisalem artykuł o tym, że ktoś jest za liwkidacją OSP nie oznacza że jest to moje zdanie.
  Jedynie w Tygodniku Korso wyrażałem przekonanie, że OSP powinny zostać przekształcone w profesjonalne grupy ratownicze o szerszym profilu działania. Proponowałem zmiane formuły tych organizacji. Uważam, że muszą one zostać zmodernizowane i przekształcone w coś w rodzaju struktur oborny cywilnej (np. raz -dwa razy w tygodniu przechodzić przeszkolenia z różnych dziedzin pod okiem fachowcow). Do tego ilość takich grup powinna być uzależniona od obiektywnych wymagań a nie politycznych gestów których celem jest kupienie elektoratu.

  Ponadto OSP to nie wszystko. [b]UKS [/b]też brał czynny udział, użyczał swojego sprzętu. A na takie wsparcie jak OSP nie może liczyć.
  [b]Modele RC [/b](konstruowane w Modelarnii Ratuszowej) na których są zamontowane kamery można wykorzystywać do patrolowania m.in terenów powodziowych ( I TO BEZ NARAŻANIA CZYNNIKA LUDZKIEGO) a jak widać Ratusz pieniędzy na Modelarnie nie dostał. Także mniej populizmu a więcej szerszego i kompleksowego spojrzenia na problem. Ale wnioskuje ze Pan nie chciał rozmawiać. Pan chciał mi "dołożyć" ;)

  A wracając do głównego tematu:
  W Baranowie i Tarnobrzegu szkody wyrządzone przez powodz są duzo wieksze a jednak tam skupia się nie tylko na walce ze szkodami ale również na odkomarzaniu. Do tego samorządy zwracały się do wojewody o pomoc. Czy nasz się zwrócil? Z tego co ja wiem, to nie.

 24. [quote]Modele RC (konstruowane w Modelarnii Ratuszowej) na których są zamontowane kamery można wykorzystywać do patrolowania m.in terenów powodziowych ( I TO BEZ NARAŻANIA CZYNNIKA LUDZKIEGO) a jak widać Ratusz pieniędzy na Modelarnie nie dostał. [/quote]
  Wykorzystywanie powodzi do "ugrania swojego" ??? A fuj! Nie ładnie!
  Następne zdanie jest bardzo dobrym samo-komentarzem poprzedniego.
  [quote]Także mniej populizmu a więcej szerszego i kompleksowego spojrzenia na problem.[/quote]

 25. do #40
  To chyba ktoś tutaj chciał ugrać swoje poruszając temat powodzi i pomocy udzielonej przez OSP. A riposta Marka bardzo dobra. Skoro w pobliżu są tereny zalewowe to trzeba kupować łodzie a nie sikawki.. Dlatego UKS i WOPR powinny być w tym temacie doposażone. Pomysł z bezzałogowcami patrolujący teren również wporzo. A KOMRAY JAK GRYZŁY TAK GRYZĄ!!!!!!!

 26. Do "…": pomysł z bezzałogowcami powstał kilka miesięcy przed powodzią i puściliśmy go do instytucji z poza Nowej Dęby. W każdym razie był to chyba pomysł proroczy, jak pokazały późniejsze wydarzenia. Szkoda, że tak niewiele osób w naszym kraju próbuje przewidywać zagrożenia zanim się one pojawią.

 27. Czy OSP pracowalo tak jak ma w nazwie "ochotniczo" i za darmo czy pobierało za swoją pracę wynagrodzenie? Czy to prawda, że "służba" była płatna (10zł/h)? Będę wdzięczny za odpowiedź.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here