[Nagranie] Budynek dworca autobusowego

24

Po oddaniu do użytku przebudowanego przystanku autobusowego natychmiast pojawiły się nieprzychylne komentarze pasażerów dotyczące braku poczekalni w której możnabyłoby się schronić przed deszczem i zimnem.

Okazuje się, że władze miasta wzięły sobie te głosy do serca i już zleciły wykonanie projektu budynku dworca autobusowego w Nowej Dębie. Zadanie to przypadło firmie ARKADIA – Studio Architektoniczne Tarnobrzeg pana inż. Janusza Sochy.- kwota 36.500 zł

Pojawia się jednak pytanie dlaczego nie pomyślano o takim budynku wcześniej co mogłoby przyczynić się do zaoszczędzenia pieniędzy. Zapytaliśmy o to burmistrza Wiesława Ordona:Ze względu na kiepską jakość nagrania publikujemy również zapis rozmowy:


MAREK OSTAPKO: Pan inżynier Socha, którego Pan uważa zapewne za wybitnego fachowca, bo dużo wygrywa przetargów u nas, będzie wykonywał teraz projekt budynku dworca autobusowego w Nowej Dębie. I teraz pytanie: Dlaczego ten projekt budynku nie został zrobiony przy projekcie realizowanym wcześniej (chodzi o obecny przystanek- przyp. red). Myślę, że to wiązałoby się z niższymi kosztami. Teraz musimy znowu pewne kwoty na to wyłożyć. Kto odpowie za takie wydatkowanie naszych pieniędzy? Uważam, że można było to zrobić przy wcześniejszym projekcie i koszty byłyby mniejsze. Zaoszczędzilibyśmy po prostu.

WIESŁAW ORDON: Pewnie byśmy nie zaoszczędzili. Może tam jakieś niewielkie pieniądze, ale na pewno nie mówimy o oszczędnościach. Projekty nietypowe, a nie jest to projekt typowy obiektu typu jakiegoś tam, którego można gdzieś podkupić, zobaczyć, znaleźć po prostu kosztują no i tyle mogę rzec.

Nie realizowany był w pierwszym etapie, ponieważ takie były założenia, że w pierwszym etapie nie wiedzieliśmy, na ile będzie nas stać. Realizowaliśmy duże zadania inwestycyjne, wiedzieliśmy, że zadania nie możemy zrealizować w 2009 r. ,a trwałość projektu to jest też określona, więc dlatego podzieliliśmy to zadanie na dwie części: pierwsze to zagospodarowanie terenów dworca i parkingu, natomiast drugi to jest budowa budynku dworca nowego.

Koszt może jest, duży trudno mi tu jakby polemizować, bo to zależy, co kto uznaje za duży, bo są projekty… To tak mówię jest to projekt nietypowy, budowany na działce, o takich nie charakterystycznych kształtach. Taką nam złożył ofertę, to znaczy oferta była większa, ale po negocjacjach udało uzyskać się taką kwotę .

Fot.: UMiG, Własne.

———————————————————————————————————————————————-

GŁODNY ? NA CO CZEKASZ?
\"GIUFEPPE\"

24 KOMENTARZE

 1. przeciez burmistrz nie odpowiada na pytanie!
  mowi cos o inwestycji ale nie odpowiada na zadane pytanie!
  ciekawe co ma do ukrycia …

 2. [quote]Taką nam złożył ofertę, ….[/quote]
  Czyli firma ARKADIA – Studio Architektoniczne Tarnobrzeg pana inż. Janusza Sochy złożyła jedyną ofertę i na podstawie tej jedynej oferty Miasto Nowa Dęba będzie realizować drugą część projektu tj. budowa budynku dworca autobusowego , a co z ogłoszeniem przetargu na wykonanie projektu pomijam koszty ale inną wizualizację (inną koncepcje) wykonania tego budynku – czy jesteśmy skazani na jedyny projekt pana J.Sochy, czy mamy być skazani na jedyną wizję architekta (projektanta) – dajmy możliwość wyboru przecież mamy demokracje wolność więc nie skazujmy się na jedyne rozwiązania ( w końcu są to nasze Mieszkańców pieniądze i wydajmy je rozsądnie)

 3. Bardzo podoba mi się stosunek Burmistrza, na którego głosowałem do moich pieniędzy :
  "Pewnie byśmy nie zaoszczędzili. Może tam jakieś niewielkie pieniądze"

  A ja zapytam jak już nie jeden pytał ?!!!?
  [size=24]Ile obiadów za to by było i dopłat do mieszkań ile chodnika ile na twoją premię!![/size]
  [color=#ff0033]Skoro tak nie wiele to oddaj !!!!![/color]

 4. Tajemnicą poliszynela jest, że na poziomie gmin przetargi i konkursy są ustawiane. Zasady każdego przetargu i każdego konkursu można zrobić pod kogoś. Na czym polega interes? Wykowaca (jakaś firma) dzieli się zarobkiem ze zleceniodawcą (wójtem, burmistrzem, prezydentem) odapalając zazwyczaj 10-15% całej inwestycji. Takie przestępstwo jest praktycznie nie do udowodnienia gdyż nikomu nie opłaca się o tym mówić. Dopiero jak na delikwentów siada policja lub CBA i zakładają podschłuch, oraz podejmują działania operacyjne jest szansa na wyłapnie watażków. Ale zatrzymania nie dokuje się z dania na dzien. Zbiera się porządny materiał dowodowy, nawet przez calą kadencje. To wszystko trwa. A jak lokalni mają plecy w róznych strukturach to taki układ jest nie rozje..chania

  Inny myk: Inwestycje dzieli się etapy : większe lub mniejsze. Zawsze znajdzie się logiczne uzasadnienie: Brak pieniędzy na realizacje całego etapu za jednym zamachem. Dzieląc inwestycje na kawałki może okazać się, że nie trzeba oglaszać przetargu bo jej wartość okazała się niska i można zlecić wykonawce poprzez "wskazanie palcem". I znów 10-15% – czasem więcej – czasem mniej.

  Dobrze, że my żyjemy w Przejrzystej Gminie i u nas w Nowej Dębie takie rzeczy na 100% się nie dzieją. Takie patologie jak wyżej opisałem to na bank odosobnione przypadki. Miłego Dnia!

 5. Ja też uważam, że nasza Gmina jest przejrzysta i żadne takie przekręty tu nie mają miejsca, przecież nasze władze są w 100% uczciwe, nie to co w innych gminach:|

 6. A ja pytam ?Pan Burmistrz kilka lat temu u mnie bywał z wizytą i narzekał że nie ma kasy że dzieci kształci ,za swoje dojazdy do Karkowa drogie płacić musi , za wszystko musi płacić i pensji nie starcza ,musi się zapożyczać .Współczułem bo to ludzka rzecz groszem nie śmierdzieć . A tu lekką rączką macha na kilkaset złotych ileś , ale dlaczego Panie Burmistrzu ?A może macha Pan przez to że to z moich podatków . i kolegi positive Proszę Panie burmistrzu co by Pan nie machał na przyszłość rączętami na moje pieniążki i kolegi positive . Mam zamiar na Pana głosować więc proszę .Bo jak nie wybierzemy Pana na następną kadencję to będzie Pan sobie machał rączętami ale pod kołderką .
  Don Qujote

  Don Qujote

 7. Napewno nie komentarze pasażerów miały wpływ na decyzję o postawieniu budynku, bo jeżeli mam dobrą pamięć to na jednej z sesji było mówione że taka poczekalnia powstanie w 2011, więc w czym jest problem ? Chyba w tym , że jest to okres przedwyborczy i należy obecnej władzy troszkę dołożyć , a czemu nie :@

 8. [quote]I prawdopodobnie był przetarg. Trzeba sobie poszukać:[/quote]

  Szukałem i nie znalazłem. Proszę zatem osoby bardziej rozgarnięte o link do tegoż przetargu.

 9. ja też szukałem i nie znalazłem,
  no ale jak dwie osoby szukały to mają prawo nie znaleźć.
  Ale jak znam życie to pewnie w BIP Nowej Dęby pewnie się zaraz znajdzie, no bo przecież takie sprawy nie wyparowują jak kamfora – pewnie administrator strony gdzieś ta informację o przetargu umieścił ( gdzieś tam i ją trudno znaleźć) .

 10. Jak to "natomiast drugi to jest budowa budynku dworca nowego". Przecież w Nr 58 pisma Nasze Sprawy str.4 jest relacja z "Otwarcia dworca autobusowego w Nowej Dębie" podpisana przez JL. Czyżby Burmistrz nie czytał? A może to nowy zwyczaj – najpierw otwieramy, a później zbudujemy?

 11. Jesteście dziwni, widzicie tylko to co wam nie pasuje, zobaczcie jak wygląda teraz Dęba a jak za kadencji wcześniejszego burmistrza, ILE JEST ZROBIONE i ile jeszcze w planach, ludzie teraz widać że coś rada miasta i burmistrz robią za nasze podatki dawniej tego nie widziałem, a to że burmistrz musi "poprawić" dworzec to niech on się martwi jak to zrobi i za co… nie wy!

 12. Z boku – zgodnie z prawem ~37% całości.

  Panie Adamie – ale myślę, że potrzebne są rzeczy, które poprawią sytuację w dłuższym horyzoncie czasowym, a nie dadzą jedynie estetyczne efekty w krótkim terminie.
  Wiem, że dużo z tych rzeczy jest mało popularnych, nie daje bezpośredniego poparcia ze strony lokalnej społeczności. Dlatego pewnie jedynym sposobem jest połączenie jednego z drugim.

 13. Drogi Adamie. Jeśli – jak piszesz – burmistrz zrobił dworzec za nasze podatki, a traz musi go potrawić to za co? jak myslisz?

 14. moim zdaniem dach przystanku jest za nisko myślę że gdyby był bliżej chmur lepiej by chronił przed deszczem i przed passatami schodzącymi na kotline nowodębska
  dodatkowo bym zamontował nań wiatraki prądotwórcze by zasilić miasteczko w energie
  łapacze pyłów wulkanicznych i moze pare kamerek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here