Osiedle północ tylko na papierze. Budowy nowego osiedla nie będzie

54

Nie znana jest data realizacji planu zagospodarowania Osiedla Północ. Mimo iż w zeszłorocznej kampanii wyborczej burmistrz Wiesław Ordon dawał do zrozumienia, że projekt będzie realizowany w kadencji 2014-2018, to na poniedziałkowym spotkaniu z mieszkańcami przyznał, że nie nie może zagwarantować, że przyjęte rozwiązania zostaną zrealizowane nawet w 2025 roku… Uchwalenie planu będzie więc sukcesem na papierze.

W poniedziałek 13 kwietnia 2015 roku w sali narad Urzędu Miasta odbyła się dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu miejscowego zagospodarowania Osiedla Północ. W spotkaniu wzięło udział kilkunastu mieszkańców, przedstawiciele firmy przygotowującej projekt planu, oraz urzędnicy.

11160140_1059833034044566_1012407478_n

NIŻ DEMOGRAFICZNY I PRZEDSZKOLE
W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy, którzy są właścicielami działek na terenie objętym planem. Jeden z nich słusznie podnosił iż Gmina przeznaczyła sporą działkę na budowę przedszkola i żłobka, co w kontekście niżu demograficznego i starzejącego się społeczeństwa nie ma racji bytu. Jak sugerował mieszkaniec, bardziej racjonalne byłoby przeznaczenie tego terenu pod ewentualne usługi zdrowotne, rehabilitacyjne lub dom spokojnej starości. Zwracano także uwagę na brak właściwiej komunikacji Osiedla od strony zachodniej z drogą krajową nr 9. Jak wynika z projektu planu dla osób jadących od Rzeszowa nie przewidziano lewoskrętów.

SUKCES NA PAPIERZE. W RZECZYWISTOŚCI BĘDZIE TAK JAK JEST.
W trakcie dyskusji padło także pytanie o termin realizacji planu. Podkreślano, że samo przygotowanie mapek i uchwalenie planu będzie przedstawiane w propagandzie władzy jako niebywały sukces, ale prawdziwe wyzwanie nie polega na tym by stworzyć na papierze kolorowe rysunki, lecz na tym by założenia projektowe wcielić w życie.

Jednakże żeby ten projekt wcielić w życie Gmina musi uzbroić te tereny w niezbędne media, oraz wybudować drogi. Koszt takiego przedsięwzięcia może sięgnąć 7-10 milionów złotych, których nie ma w budżecie i których – jak pokazuje sytuacja budżetu- nie będzie w przeciągu najbliższych lat. Gmina przygotowując się do planu winna zabezpieczyć środki na jego realizację, tak się jednak nie stało. Bieżący budżet jak wynika z opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej jest bardzo napięty. Nie lepiej wygląda prognoza na kolejne lata. Dlatego padło pytanie kiedy tak naprawdę można się spodziewać realizacji planu: w 2025, 2050 czy 2080? Burmistrz Wiesław Ordon nie był w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Odpowiedzialność za ewentualną realizację planu przerzucił na Radę Miejską i to w jaki sposób podzieli ona budżetowe środki.

/info

——————————————————————————————————–

54 KOMENTARZE

 1. Brawo Burmistrz piękne plany i projekty pod wodzą zastępcy i gówno z tego za nic masz prostaku ludzi ?,taczki i w pole na ciebie,rozwój gminy to drodzy państwo mit tej władzy wszyscy się tu potopimy ludzką głupotą

  • Otóż to! Wydali kasę żeby jakieś paniusie pomalowały mapkę na zielono, czerwono i niebiesko i zawinęły za to kilkaset tysięcy złotych. Do tego, żeby te paniusie mogły zarobić a Ordon ogłosić „sukces” to ludziom tak poszatkowali działki, że nie będą z nich mieli żadnego pożytku. No ale większość z nich sama głosowała na Ordona, więc chcącemu nie dzieje się krzywda.

  • Opracowanie zagospodarowania przestrzennego Osiedle Północ, ul Leśna-Bieszczadzka, Na górkach w Chmielowie 190 tyś. złotych

 2. To po co obiecywał, tak samo jak mówił , że plac targowy będzie wyremontowany . Nic nie zrobi i będzie tak jak jest albo gorzej.

 3. W kampanii wyborczej pan burmistrz chwalił się jaki to rozwój miasta będzie na osiedlu północ, to ale to się okazuje nieprawda … Brzydko tak nabierać ludzi panie burmistrzu

 4. Minęło 6 miesięcy od wyborów. Już dziś wiadomo, że:
  1) Nie będzie obiecanej kanalizacji w Alfredówce i mieście Nowa Dęba. Zamiast realnego działania mamy kolejną obiecankę.
  2) Nie będzie budowy osiedla północ II zapowiadanego w kampanii wyborczej.
  3) Nie będzie przedszkola w Chmielowie. Zostanie wydane ze 200 tysięcy złotych na rysynek tego przedszkola, żeby go pokazywać Chmielowiakom na zebraniu wejskim i na tym się skończy;
  4) Nie będzie modernizacji stadionu i budowy bieżni. Brak kasy. Gmina tonie w długach;
  5) Nie będzie żadnej modernizacji placu targowego. Bajka na rysorach dla nawiwnych;
  6).. dopisz kolejne

  Póki co przez 6 miesięcy burmistrz i jego trzódka:
  1) podwyższyli pensję burmistrzowi o 1400zł
  2) podwyższyli ceny wody
  3) kupili sobie zabawki za nasze pieniądze (tablety)
  4) zwrócili 25% dotacji za zalew bo nie potrafią dobrze zbudować dwóch ścieżek…

  • Jak mozna widzu utracic wiare w Burmistrza ,jak wszystkie klopoty spowodowala poprzednia opozycja , ktora juz wylazi z nory i kasa

  • Byłby uczciwy i nie dopuszczałby do przekrętów to by nie było kłopotów. Były przekręty są kłopoty. Jeśli zależałoby mu na dobru gminy to by sam z siebie odszedł, żeby już nie szkodzić. Ale jemu zależy tylko na stołku i ma w nosie kłopoty jakie sprowadza na gminę. Zasłużył miasto i może nas czekać bankructwo.

  • Ale nie wrzucaj wszystkich do jednego wora, nowi radni nie głosowali za laptopami po prostu im je wręczono, nie wszyscy głosowali za podwyżką wody i nie wszyscy głosowali za oddaniem dotacji za zalew. A pani radna Janina nie przychodzi od stycznia ani na komisje ani na sesje to chyba nie odpowiedzialne i najgorsze ze wszystkich opcji.

  • Kłamał tez ze wybooooduje blok z mieszkaniami i kanalizacje w Alfredowce i doooooooożo innych rzeczy!!!!!!!!!! Bo Lordon z Tarnowskiej Wooooooolki kłamie od rana do wieczora! A ksiądz u niego siedzi z każdego boku, jak nie volaneeen to ten drugi sannnedzkij…Dobrodzieje i kłamca ….. Pooooooojdo do piekła…. A gmina sie znajdzie w doooopie…

 5. klamcy i zlodzieje w naszwj gminie panie burmiszczu na militariade pan pieniondze gna na dode i kate ryan a na obietnice dla deby to nie klamca z pana panie ordonie wieslawie poprostu niema co muwic wstyd.

  • Dziadu kiedy ty do szkoły chodziłeś????? mówić- mowa, nie ma- piszemy oddzielnie, bo ma-to czasownik !!!!!! Po prostu- tak się pisze STARY DZIADU !!!!!!!

 6. Ludzie, przecież tereny pod tzw. osiedle północ 2 należą do prywatnych właścicieli. Czy ktoś pytał tych ludzi o zgodę przed stworzeniem takiego (nie taniego) planu zagospodarowania? Jak gmina może robić plany zagospodarowania gruntów, które do niej nie należą? Może właściciele tych działek chcą zrobić z nimi coś innego, przecież to ich własność. Tylko co mogą zrobić, skoro na wszystko potrzebna jest zgoda gminy, a ta na nic innego w zaistniałej sytuacji się nie zgodzi… i tu błędne koło się zamyka

 7. po co budować nowe osiedle jak tyle pustych mieszkań nizamieszkałych stoi w moim bloku jest ich około 10 a policzmy w całym mieście, myślę że setka by się uzbierała.

  • witaj jesli znasz te miejsca z pustymi mieszkaniami to daj znać bo szukam mieszkania do wynajecia od pol roku i niestety wszystkie na sprzedaz

 8. ludzie po co osiedle jak miasto sie zwija ,ludzie wyjezdzaja i beda coraz wiecej wyjezdzac, zostana decydenci i zarzadzajacy typu szczurek zwany tez słoniem,i inne figurki

  • Ja się wcale nie czuje oszukany. Oszukani to tylko naiwniacy lub głupcy, którzy jeszcze po tylu latach wierzą w te baśnie i dyrdymały.

 9. Teraz to widać jak na dłoni , gdzie burmistrz Ordon ma rozwój miasta i swoich mieszkańców ! W czterech literach …. ! Panie Ordon wstydu pan nie masz ! Obiecujesz, oszukujesz, okłamujesz !

 10. Coś Wam powiem, a za kilka dni zobaczycie, że tak się właśnie stało.
  Ordon doprowadził gminne finanse do ruiny. Nie ma już kasy na inwestycje. Przedłożył radzie miasta budżet który jest nierealny. Co więc powinien zrobić? Przyjść na radę i powiedzieć: „Z powodu braku kasy musicie ściągnąć z listy inwestycji to, tamto i tamto”. Oczywiście wywołałoby to oburzenie radnych i kłótnie o to co ściągamy a co zostawiamy. Ponadto bardzo słabo wyglądałoby to w mediach. Ordon musiałby się przyznać do tego, że kasa miasta po 10 latach jego rządów jest pusta jak łeb Kasztana.
  Ale wiejski filozof znalazł inny sposób aby ściągać inwestycje z budżetu, a przy tym dalej udawać wielkiego budowniczego i osobę, której bardzo na wszystkim zależy. Jaki to sposób? Ordon zapisuje w budżecie np 2mln złotych na kanalizację w Alfredówce. Wie, że to mało, ale przecież ani radni ani mieszkańcy się na tym nie znają, więc nikt nie wnika. Następnie Ordon ogłasza przetarg na budowę tej kanalizacji, ale jednocześnie tak śrubuje warunki przetargu żeby wykonawca musiał dać bardzo dużą cenę. Wykonawca dostosowuje cenę do wymogów przetargu i wystawia ofertę na 3 albo 4 miliony. Ordon wiedział, że tak będzie ale do mediów i do mieszkańców mówi: No patrzcie! Chciałem robić, ale oni za dużo chcą. Musimy odłożyć to zadanie w czasie.
  I teraz zobaczycie za kilka dni, że tak samo będzie z remontem ulicy Jasnej. Przetarg jest tak napisany, że wykonawca ma 60 dni na zrobienie tej ulicy bo jak nie to zapłaci kolosalne kary. Oczywiście remont możliwy jest w 60 dni, ale wykonawca musi pracować na 3 zmiany, a więc cena będzie wysoka. Ordon znowu rozłoży ręce i powie: No nie mamy tyle w budżecie. Wykonawcy chcą za dużo.
  I w ten sposób kolejne zadanie wypadnie z budżetu. Wszystko bez udziału nic nie kumających radnych i bez kłótni. Tak się urabia motłoch.
  Jeśli za kilka dni będzie inaczej niż napisałem wrócę tu i wszystko odszczekam, przeproszę i przyznam że jednak pan Ordon jest człowiekiem prawdomównym.

  • Za pare dni się okaże kto ma rację bo będzie otwarcie ofert. Jeśli moje przewidywania się nie sprawdzą to odszczekam wszystko.

  • Jak ty na to wpadłeś 10/10

   Klasycznym Ordona tekstem jest :traktuję tą inicjatywę jako przedsięwzięcia do budżetu na przyszły rok :

  • A teraz bedzie więcej tekstów typu „to Radni zdecydują”, oczywiście o tym zeby czegoś nie robic bo nie ma pieniędzy.

 11. Byla kandydatka na burmistrza, ktora obiecywala sciagniecie inwestorow, jakos ludzie nie chcieli na nia glosowac. Pretensje prosze kierowac do tych 70% wyborcow, ktorzy poparli tego polityka, he,he..

  • Po jakich chodnikach, przecież żadnych chodników nie bedzie, czytaj ze zrozumieniem! Ordon juz załatwił gminne finanse i Kanalizacja w Alfredowce to początek nowego stylu robienia inwestycji: budżet – przetarg z warunkami zaporowymi – wykonawcy za dużo chcą – wykreślenie z budżetu przez radnych bez mózgów którzy myślą ze to naprawdę…

  • Tylko wszycko moze wam zalatwic Pan DUDA, wiec 10 Maja kazdy glos na DUDE,pogonic komorucha, pogonic i poszatkowac ogorek, do krwina oddac salwe z mozdzierza, a potem do prominientu za 1200 marsz na trzy zmiany

 12. PO CO BUDOWAĆ JAK MIASTECZKO NASZE SIĘ WYLUDNIA ,ZRESZTĄ WIDAĆ TO GOŁYM OKIEM ,UMOWY ŚMIECIOWE KTÓRE DOMINUJĄ W NASZYCH ZAKŁADACH PRACY I BRAK PERSPEKTYW NA ROZWÓJ,I BRAK MIESZKAŃ NIE ZACHĘCAJĄ NIKOGO DO POZOSTANIA W MIASTECZKU I NASZYM KRAJU.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here