15 lecie DĘBIAN

22

Zespół Pieśni i Tańca „Dębianie” świętował 15 lecie swojej działalności

W Zespole zrzeszeni są entuzjaści folkloru, muzyki i tańca. Są to uczniowie szkół gimnazjalnych, licealnych, studenci a także dorośli, którzy  rozwijają swoje pasje w grupach tanecznych, wokalnej i muzycznej. Barwna, roztańczona i rozśpiewana grupa dziewcząt i chłopców występowała w wielu miastach w kraju i poza jego granicami spotykając się zawsze z miłym przyjęciem i uznaniem publiczności. Aktualnie z Zespołem pracują: Maria Łączna (choreograf i opiekun zespołu), Adam Lasek (muzyk, kierownik Kapeli).

Podczas koncertu galowego członkowie zespołu zaprezentowali skoczne tańce rzeszowskie, lasowiackie i lubelskie, ognistego krakowiaka, szlacheckiego mazura, dostojne polonezy, kujawiaki oraz oberka. Autentyczność wzorów, bogactwo barw i duża różnorodność strojów wprawiła wszystkich w niesamowity nastrój i przeniosła w podróż do czasów, kiedy tradycje były kultywowane i szanowane. Nie zabrakło miłych słów ze strony zaproszonych gości, kwiatów, podziękowań, upominków a w szczególności jubileuszowych tortów aby wspólnie uczcić 15-lecie działalności. Oprócz gości przecinających wstęgę na otwarcie sceny, swoją obecnością zaszczyciła nas również Krystyna Wójcik – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem.

 

Z racji tego niecodziennego zdarzenia jakim jest jubileusz 15-lecia działalności, Zespół Pieśni i Tańca „Dębianie” został uhonorowany dyplomem uznania „Zasłużony dla Miasta i Gminy Nowa Dęba” i otrzymał pamiątkową statuetkę.

SOK

22 KOMENTARZE

 1. Dlaczego zespoły ludowe tańczą w strojach szlacheckich, których mieszkańcy wsi nigdy nie nosili i nie mieli nawet prawa nosić?
  Dlaczego w ludowych przyśpiewkach znajdują się podteksty seksualne?

  • Proponowałabym najpierw zapoznać się z historią, a potem zabierać głos w tej sprawie.

   Po pierwsze: Zespół ludowy nie reprezentuje żadnej warstwy społecznej, a swoim repertuarem obejmuje całą historie narodu, czyli zarówno chłopów jak i szlachciców. Proszę spojrzeć na repertuar np. naszego Państwowego Zespołu Ludowego, czyli Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze.
   Po drugie: Teskty przyśpiewek są oryginalne i niezmieniane przez dziesiątki lat, jest to kultywowanie tradycji. Pańscy przodkowie tak śpiewali i nie ma sensu się tego wypierać. Ponadto śpiewano je najczęściej na zabawach, weselach, w czasie obrzędów dożynkowych, więc ich teksty były stosowne do okoliczności.

  • Zadawanie pytań jest właśnie sposobem na zapoznanie się z historią, zatem robię to co Pan/Pani mi proponuje, abym robił.
   Historią naszego Narodu jest także brud i bieda lasowiacka, zatem dlaczego to nie jest „kultywowane”, przecież nie ma sensu się tego wstydzić.
   Pytałem dlaczego podteksty seksualne znajdują się w przyśpiewkach, a nie kiedy i gdzie je śpiewano. Skąd w naszych przodkach taka wyrażana publicznie chęć chędożenia? Czyżby na codzień były z tym problemy?

  • Jakoś nikt nie zwrócił uwagi na te podteksty o których piszesz oprócz ciebie, co sugeruje że albo jesteś maniak seksualny i brakuje ci tego, albo należysz do jakiejś nawiedzonej sekty, której członkinie klękają i modlą się przed wejściem do sex-shopów….

  • Klasyka folkloru. Polecam wszystkim. Zupełnie nie rozumiem skąd te skojarzenia u mnie.

   http://www.youtube.com/watch?v=mDABYBOXaAg

   Cyt:”Obrośnie Ci curuś jak na diabli skóra, z zewnątrz będą włoski a pośrodku dziura”.
   Przecież nie powinniśmy się tego wstydzić, bo to nasze dziedzictwo. Najlepiej uczmy tego nasze dzieci, żeby nie zapomniały, o czym ich przodkowie śpiewali.
   Żenada

 2. O ile mi wiadomo zespól Dębianie powstał o wiele wcześniej niż skromne 15 lat temu.Jeszcze w dawnym klubie fabrycznym zespół działał prężnie pod kierownictwem Pana Bytoma.Tak ciężko było zaznaczyć że to kontynuacja czyjejś pracy.I proszę mi nie wciskać kitu że to było be bo za czasów komuny.

  • Tak ciężko było Panu słuchać uważnie i ze ZROZUMIENIEM? Na początku koncertu była przytaczana szczegółowa historia ZPiT „Dębianie” w której zasługi owego pierwowzoru, czyli zespółu działającego przy klubie fabrycznym były wymieniane.

   Ponadto prosze nie wiązać czyjejś wielkiej pasji z żadnymi przekonaniami politycznymi.

   Każda inicjatywa w Nowej Dębie spotyka się z krytyką, a może dla odmiany krytykujący wykażą się czymś twórzym i promującym naszą gminę…?

  • Szanowny przedmówco.Ja nie SŁUCHAŁEM,ja czytałem tekst powyżej w którym nie ma ani słowa o pierwowzorze zespołu.Ido tego tekstu się odniosłem.Proszę więc również czytać wypowiedzi internautów ze zrozumieniem.Czytać,nie słuchać.Relacji dżwiękowej nie było.A szkoda,nie byłoby nieporozumień.

  • Jaka znowu inicjatywa ? Jest SOK , ludzie mają pracę,zarabiają, gmina na to łoży, no to chyba powinni coś robić, a nie tylko do roboty przychodzić. Taka praca jak każda inna, ani lepsza ani gorsza.

 3. Ludzie w czym wy macie problem? Każdy doskonale wie, że ZPiT „Dębianie” to kontynuacja Zespołu z Klubu Fabrycznego. Z resztą widać po strojach, że są wiekowe, a nikt się nie pokusi żeby dofinansować Zespół o nowe stroje mimo, iż Zespół reprezentuje swoją gminę, powiat, a nie rzadko województwo oraz nasz kraj za granicą. WSTYD żeby takich ludzi nie doceniać!

  • Typowe lasowiactwo. Tylko DAJ DAJ DAJ DAJ. Pokolenie roszczeniowców.

  • Daj spokój Magda, to zwykły troll jest. Sam nic nie zdziała, a innych będzie krytykował.

  • Chcesz sobie tańczyć? To tańcz. Nikt nie ma nic przeciwko, tylko sobie sama uszyj strój, a nie wołaj, żeby Ci ktoś sfinansował. Ja Cię nie prosiłem ani nie wybierałem do tego, więc z naszych podatków nie dostaniesz na swoje zabawy ani grosza. Chcesz pieniędzy na stroje? To przejdź po przedsiębiorach w ND i pozbieraj fundusze. A może jakaś publiczna zbiórka? Albo koncert płatny z przeznaczeniem pieniędzy na nowe stroje? Zapewniam Cię, że rozwiązań jest wiele, lecz Ty widzisz tylko jedno! Żeby Ci ktoś DAŁ DAŁ DAŁ DAŁ…

  • aleś ty się Jacek na tych Dębian zacietrzewił szok

   słoniku twoją kreskę zawsze poznam:)

   to już maniakalne zacietrzewienie jest , a dlaczego?

   ubieraj kalesonki i beret i skacz dalej bo sam za swoje se kupiłeś a im kuźwa dali

   rób swoje i nie pluj jadem

 4. Widać Słoniku jak mało masz pojęcia o tym czym oni się zajmują. Dla Ciebie to tylko zabawa, wyjazdy i zbieranie wrażeń, prawda? Ale litrów wylanego potu na próbach nie widzisz. Tego, że nikt im nawet na wodę nie da grosza, nie mówiąc o honorariach za koncerty też pewnie nie widzisz. Tego, że dziewczyny muszą za własne pieniądze kupować rajstopy na występy, bo też nikt im nie DA – jak najbardziej nie dostrzegasz. Tego, że młodzież ma ciekawe zajęcie i nie siedzi przed komputerem i nie chleje po parkach też nie widzisz. Tego, że ten właśnie zespół jest ostatnio jedną z niewielu rzeczy, która budzi pozytywne skojarzenia z tym miastem i szerzy jego dobre imię też nie widzisz. Widzisz tylko, że chcą wciąż pieniędzy na swoje hulanki. No i oczywiście wolisz z podatków łożyć na fuszerkę na plantach, dziadową ścieżkę nad zalewem, bo wtedy nikogo nie uszczęśliwią Twoje pieniądze. A po drugie Ty oczywiście masz największy wpływ na co idą podatki, które tak skrupulatnie płacisz. Połączenie psa ogrodnika z typowym polaczkiem reprezentujesz. A potem tylko narzekania Ci pozostaną, że wszystko jest do dupy..

  • Panie Óczony. Istna nadinterpretacja z Twojej strony. Nawiązanie do wydanych pieniędzy na planty lub ścieżki nad zalewem to czysta manipulacja, niezwiązana z tematem dyskusji. Jeśli przeszkadza Ci Twój wybór sposobu spędzania wolnego czasu, wylewania potu na próbach to rzuć to i będziesz miał spokój. Nowa Dęba nic nie straci ani nic nie zyska przez to, że będziesz się pocił na próbach, a później szerzył spoconą „kulturę” lasowiacką. Powiedz mi, czy nie wystarczy Wam, że jeździliście na wycieczki na Ukrainę za pieniądze podatników?

  • Teraz to Ty nadinterpretujesz, bo wcale nie powiedziałem, że tam działam. Po prostu wspieram ich mentalnie, bo doceniam ich wysiłek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here