Odsłonięcie Tablicy upamiętniającej Polaków, którzy zginęli na Wschodzie

46

2013-07-03

W czwartek 11 lipca o godzinie 17:00 na Cmentarzu komunalnym w Nowej Dębie odbędzie się uroczyste odsłonięcie Tablicy poświęconej Polakom, którzy zginęli na Wschodzie. Uroczystość odbędzie się w 70. rocznicę Rzezi Wołyńskiej.

Dzień 11 lipca 1943 roku, uznawany jest przez polskie społeczeństwo za datę symbolizującą morze krwi i cierpienia, w którym banderowcy zorganizowali ludobójczą akcję na terenie Wołynia, Podola i innych ziem Polski południowo-wschodniej.

W czasie II wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu, z rąk ukraińskich nacjonalistów ginęli Polacy, Żydzi, Rosjanie, Czesi, Węgrzy, Ormianie, a także ci Ukraińcy, którzy próbowali się sprzeciwiać zbrodniczej, nazistowskiej ideologii głoszonej przez Stepana Banderę. Mordowani byli ludzie bezbronni, kobiety, dzieci i starcy. Byli zabijani bestialsko i okrutnie, wyłącznie z powodu swojej narodowości.

ZAPALMY ŚWIECZKE
W czasach komunizmu było wiele przemilczanych rocznic, w tym zwłaszcza rocznice Bitwy Warszawskiej w 1920 r. i Zbrodni Katyńskiej w 1940 r. Niestety w Trzeciej RP są także podobne przemilczenia. Jednym z nich jest rocznica Krwawej Niedzieli, która miała miejsce 11 lipca 1943 r. – mówi ksiądz Tadeusz Isakowicz Zaleski. –O tych wydarzeniach pamiętają dziś tylko rodziny pomordowanych.

Pamiętajmy także o tym aby w dniu 11 lipca o godzinie 21:00 zapalić świeczkę w naszych oknach. Niech będzie to symbol naszej pamięci.

/red

46 KOMENTARZE

 1. Co to znaczy "Polakom którzy zginęli na Wschodzie" ? Na Bliskim Wschodzie? Może w imie poprawności politycznej Ordon zrobi ogólną tablicę "Polakom pomorodowanym" bez określania gdzie. Ewentualnie żeby już wogóle nie budzić kontrowersji i zadowolić wszystkich to niech postawi tablicę "Wszystkim pomordowanym" gdziekolwiek i bez znaczenia jakiej nacji. Asekuracja Ordona jest obrzydliwa. Panu Bogu świece (że niby 11 lipca ) a diabłu ogarek… Eh… Ordonie, Ordonie.

 2. Wydaje mi się że Suworow zrozumiała wszystko z tekstu w którym jest napisane że będzie odsłonięcie tablicy poświęconej Polakom którzy zginęli na Wschodzie. I nie wie co to znaczy, ja też nie wiem co to znaczy, bo na wschodzie jest Przemyśl. Czy jak ktoś zginął w Przemyślu w 2003 r. na dyskotece to jest upamiętniony ta tablicą? Jeśli nie to dlaczego? Taka tablica nie upamiętnia nikogo, niech sobie ją Ordon przybije na stodole.

 3. Nie no,kontekst jest jasny,wynika z news'a .Lecz czy na tablicy będzie w/w artykuł ? Nie,nie będzie i dlatego tablica upamiętni co??
  Sybiraków?
  Proszę podać tekst, który pojawi się na ów Tablicy a wtedy będzie jasne ..

 4. Właściwie masz rację, tylko nie mieszać obcokrajowców bo po co. Napisać: pomordowanym przez Polaków i gitara.

 5. nie łatwa i bolesna spraw, proponuje się rozluźnić i wziąć jakąś witaminę C lub [url=http://witamina-k.tdnet.com.pl/dawkowanie-witamina-k.html]witaminę K[/url]

 6. [quote]a co 20 tys. ukraincow popelnilo w tym czasie samobojstwo na wolyniu[/quote]

  a 200 tyś Polaków i obywateli innych narodowości WYRŻNĘŁO SIĘ SAMYCH ?

  Może w końcu czas powiedzieć PRZEPRASZAM !

 7. jakie 200 tys ?,rozne zrodla podaja od 60 tys do 100 tys, nie przesadziaj bo nie dawno koscioly juz przeprosily i wybaczyly i czas przestac rozdrapywac rany, CZAS TERAZ NA POJEDNANIE

 8. W Polsce znajdowało się ok. 7 tys. jeńców sowieckich po I wojnie światowej, żołnierzy Armii Czerwonej,zginęli. Przebywali oni w obozach w Strzałkowie, Dąbiu, Pikulicach i Wadowicach.
  Badzmy obiektywni.

 9. moj dziadek ze strony mamy byl ulanem u Pilsudzkiego ,po wygranej wojnie z bolszewikami osiedlil sie na wolyniu i orzenil sie z ukrainka mieszkajac w wiosce mieszanej tj,60%ukraincow a 40%polakow ,w 43 wieczorem przyszedl do jego domu znajomy ukrainiec mowiac zabieraj rodzine i uciekaj za BUG ,nasi z wioski nic wam nie zrobia ale jak przyjda obcy moze byc zle , dziadkowi udalo sie przekroczyc Bug i wrucic do swojego Ojca w powiecie Kolbuszowskim ,czy ja do tego ukrainca mam dzisiaj czuc nienawisc ? wszak on sie narazal na rozstrzelanie za to ostrzezenie ,dlaczego w skrucie o tym pisze ?bo czas juz nie rozdrapywac ran i wslad za kosciolami zrobic POJEDNANIE i zyc w POKOJU-AMEN

 10. [quote]bo czas juz nie rozdrapywac ran i wslad za kosciolami zrobic POJEDNANIE[/quote]

  Aby się pojednać, należy najpierw powiedzieć PRAWDĘ a nie zasłaniać się "rozdrapywaniem ran". Dopóki nie zostanie powiedziana PRAWDA o LUDOBÓJSTWIE trudno mówić o POJEDNANIU. PRAWDA jest potrzebna aby właśnie takich Ukraińców, którzy pomogli POLAKOM również uszanować. Bratanie się z banderowacami wypacza PRAWDĘ bo wtedy uznajemy ich a jesteśmy przeciwko tym UCZCIWYM UKRAIŃCOM, którzy m.in pomogli Waszej Rodzinie. NIE O ZEMSTĘ A O PRAWDĘ I PAMIĘĆ WOŁAJĄ OFIARY i nie ma to nic wspólnego z "rozdrapywaniem ran". Ostatnie wydarzenia, czyli film "Nasze matki nasi ojcowie" pokazuje, że PRAWDA jest celowo zacierana. Poprzez kłamstwo tylko zapominamy o LUDOBÓJSTWIE POLAKÓW w imię "nie rozdrapywania ran"

 11. Jednostki takie jak Ty warchole znamy z historii..[quote] "Nasze matki nasi ojcowie"[/quote] jest produkcją Niemiecką to po pierwsze a po drugie [color=#990000]CYMBALE[/color] reżyser tego "czegoś" przeprosił ,że pojęcia nie miał (w co wątpię bo asystował Krzysztofowi Kieślowskiemu w jego filmach) pewno nie wiesz..
  Jesteś OHYDNY .
  Bałwan.

 12. #20
  Przepraszam za [quote][Bałwan./quote] Ty inaczej rzeczywistość postrzegasz – ja odmiennie. Przepraszam – pianka.

 13. Merytoryki żadnej poza obraźliwymi tekstami typu "bałwan" , "cymbał", "warchoł". Pokazuje to twój poziom umysłowy. W takim wypadku dyskusja z takimi osobami jest bezsensowna. Zainteresuj się "cymbale" historią wtedy możesz podyskutować. Ludzie tacy jak ty próbują zafałszować PRAWDĘ o LUDOBÓJSTWIE, ale PRAWDA wygra.

 14. Do #23
  Prawda jest taka że jedni siebie byli warci.Rżnął brat,brata.Sąsiad sąsiada.Rezali rezuny spod znaku tryzuba,ci spod znaku orła w koronie również.Nie ustępowali im ci z korpusu KBW,z orłem piastowskim ale już bez korony.
  Takie są prawa zawieruch wojennych.Wyrżnęli się nawzajem wyrodne syny obojga narodów.Ucierpiała przy tym niewinna częśc ludności,mówi się trudno.Nie warto rozdrapywać starych ran,trzeba wyciągnąć rękę do przebaczenia i pojednania.A wszystkie nacjonalistyczne ruchy dusić w zarodku.Tak z jednej jak i z drugiej strony.

 15. 99 % tego co napisałeś jest kłamstwem i pogardą dla niewinnych ludzi. Widać, że twoja wiedza jest żadna na temat mordów Polaków dlatego nie powielaj propagandy banderowskiej dla bzdurnego tłumaczenia LUDOBÓJSTWA. Tu nie ma mowy o "zawierusze wojennej" bo skryte zabijanie kobiet i dzieci nie jest i nie było działaniem wojennym. Przestań szerzyć łgarstwo w imię pamięci i szacunku dla Naszych Rodaków, a używając słowa "wyrodne syny narodu" stawiasz się w roli KŁAMCY POGARDZAJĄCEGO TYMI NIEWINNYMI LUDŹMI. Żal mi takich "polaków", którzy srają we własne gniazdo.

 16. Do #25
  Jaki masz problem?Zorganizuj się w ruchu nacjonalistycznym,i pędż na kresy.Rżnij w imę zemsty pokoleniowej dzieci i wnuki byłych striłciw.I nie tylko rezunów innych też.Wszak pakujesz wszystkich do jednego worka.Mamy pamiętać,to prawda.Nie możemy być jednak zapiekli w swojej nienawiści.Przebaczajmy,nam wtedy również przebaczą.A przede wszystkim nie krzycz,słyszę Cię dobrze.

 17. Ten CYT to jakis wsiowy glupek. Poki co ukraincy nie pozwalaja zajrzec do archiwow, wiec nie wiadomo dokladnie co I'm przebaczyc… Chyba sporo bysmy w przebaczaniu pomineli, a warto chyba wszystko przebaczyc!

 18. Ukraińcy wymordowali Polaków, urządzili niepodległy kraj, a teraz maja do pracy daleko i w tłoku na granicy się upadlają. Po warzywa do Sandomierza aż jadą, a były na miejscu kiedyś. Więc logiki brak.

 19. "148 deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy reprezentujących Partię Regionów oraz Komunistyczną Partię Ukrainy zwróciło się z apelem do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, aby uznał rzeź wołyńską z lat 1943-1944 za ludobójstwo."

  Ukraińcy muszą dzisiaj takim polaczkom jak owy wsiowy głupek i reszta bandy mówić, że rzeź wołyńska to ludobójstwo bo takie polaczki sami będą robić z własnego narodu katów. Będą relatywizować i wmaiwać, że "wina była po obu stronach ". To tak jakbyś wsiowy głupku mówił, że w przypadku Holokaustu wina była po obu stronach. I w sumie Żydzi też powinni przeprosić Niemców bo przeiceż Żydzi także mordowali Niemieców podczas II Wś… Paranoja!!!!

 20. I jeszcze link do artykułu który cytowałem:
  [url]http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz%2Fukrainscy-parlamentarzysci-rzez-wolynska-to-ludobojstwo[/url]

 21. Wsiowy głupek powinien przeprosić za nazwanie go wsiowym głupkiem, i jeszcze przeprosić za swojego tatusia że jest ojcem wsiowego głupka i za mamusię że jest mamusią wsiowego głupka. Taki z niego mózg.

 22. :o Włożyłem kij w gniazdo szerszeni :D Jesteście tłumokami fanatycznie i naiwnie oddani skrajnemu szowinizmowi .Tłumokami z mózgiem wielkości łebka od szpilki .
  Takie młoty topiły we krwi nieszczęsne kresy wschodnie.Możecie mnie obrażać,spływa to po mnie :( świadczy to o Waszej bezsilności i braku argumentów.

 23. Tutaj jesteś: Strona główna | AKTUALNOŚCI KRAJ Ukraińcy proszą Sejm: nazwijcie rzeź wołyńską ludobójstwem
  Ukraińcy proszą Sejm: nazwijcie rzeź wołyńską ludobójstwem
  2013-07-05 19:59

  Share on facebook Share on twitter Share on wykop
  9
  [i]Do marszałek Sejmu Ewy Kopacz adresowany jest list podpisany przez 148 ukraińskich posłów, którzy proszą o to, by polski Sejm uznał rzeź wołyńską za ludobójstwo. Dotychczas Ukraińcy sprzeciwiali się określaniem w ten sposób wydarzeń z 1943 roku[/i]

  [url]http://www.wprost.pl/ar/407068/Ukraincy-prosza-Sejm-nazwijcie-rzez-wolynska-ludobojstwem/#.UdeWx3ZhHeo.facebook[/url]

  Ukraińcy muszą przypominać takim jak ty Polakom, że doszło tam do ludobójstwa

 24. Kisiel do Jaremy:
  "A jeśliś Wasza Książęca Mość krzyw o to, że cię regimentarstwo minęło to tak ci powiem: z męstwa ci się ono należało, ale ty byś bunt, a razem z nim ten nieszczęsny naród i kraj we krwi utopił…" [wersja Sienkiewicza]
  "Jeśli Wasza Książęca Mość urazę nosi o to, że ci buławy nie dali, to powiem tak: za twój geniusz wojenny należała ci się słusznie, ale może i lepiej, że ci jej nie dali, bo ty byś tę nieszczęsną ziemię we krwi utopił…" [wersja Hoffmana]

  [url]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=s0GknP3A9lQ[/url]
  [b]Rżnij,pal,morduj,to Wam pachnie[/b]

 25. Nikt się nie domaga zemsty.
  Domagamy się upamiętnienia ofiar i nazwania spraw po imieniu.
  Tylko tyle i aż tyle.
  Czy ogarniasz różnice między zemstą a upamiętnieniem?
  Czy ośmieliłbyś się powiedzieć, że Żydom domagającym się szacunku dla ofiar Holokaustu chodzi o zemstę? Pewnie nie bo byś zaraz poniósł karę za takie stwierdzenie. Ale we własne gniazdo będziesz sr***ł. Typowy polaczek. Ukraińcy takim jak ty muszą przypominać, że na Wołyniu doszło do ludobójstwa.

 26. #23 Albo nie potrafisz czytać ze zrozumieniem tekstu albo jesteś tak sfixowany, że dialog z Tobą traci sens.Również uważam RZEŹ WOŁYŃSKĄ za ludobujstwo . Moim zdaniem lepiej mieć dobre relacje z sąsiadem i krok po kroku "odczarowywać" naszą wspólną historię niż nacjonalistycznie "drzeć japę" i budzić po stronie Ukraińców podobną histerie. Dla mnie nieważne jest skala / proporcje ilu ludzi po którejkolwiek stronie straciło ŻYCIE! Każde istnienie jest BEZCENNE.
  Chcę abyś zrozumiał ,że Polacy również nie są niewiniątkami i Ukraińcy również pamięć mają doskonałą.. Jeśli tego "gorącego kartofla" przerzucać będziemy przez granice to relacje międzysąsiedzkie zawsze będą niezdrowe. Mamy trudną historie i zapiec się na swoich stanowiskach nie pomoże aby dojść do kompromisu ,który usatysfakcjonuje obie strony.
  Pozdrawiam Pianka

 27. Żydzi przerzucają "gorącego kartofla" doszukując sie wszędzie "polskiego antysemityzmu" i jakoś nikt ich nie krytykuje. Każdy kuli łby i bije się w piersi. Dlaczego o Polakach można powiedzieć wszystko i zrobić z Polakami wszystko? Bo "polaczki" takie jak CYT na to pozwalają i myślą, że są "mundre". Dzięki takim polaczkom to państwo będzie rozgrywane przez wszystkich dookoła. I tyle.

 28. @37Widzisz że Ja CYT, jako przeciwnik jestem mocniejszy od Ciebie, atakujesz mnie więc osobiście, obrażasz i w jakikolwiek sposób próbujesz porzucać prawdziwy przedmiot sporu.Cienias jesteś.Cienias zaślepiony żądzą odwetu.Bez poważania-CYT

 29. Zydzi tez byli mordowani za to że należą do określonej narodowości, jak Polacy na Wołyniu. Więc jak najbardziej można to [porównać. I porównywać, np. że nie wolno pisać że Żydzi byli sami sobie winni.

 30. Proszę Admina żeby nie dopuszczał do mowy nienawiści wobec Rosjan i Ukraińskiego legalnego rządu wybranego w demokratycznych wyborach. Rosjanie to nie "bolszewicy" a Ukraińcy to nie "wasale". # 40 nie lubi obecnej Ukrainy tylko dlatego że jej władze potępiają morderców-banderowców z lat 40 tych. Zostawmy Ukraińcom ocenę Bandery, jeśli uważają go za mordercę trzeba to uszanować.

 31. Patczcie go kozlowa obranca czerwonej zarazy od sfalszowanych wyborow i zamykajacy w wiezieniu przeciwnikow politycznych ,kozlow won do swojego janukowicza

 32. #44 zmień nick z "Gość" na <wyraz usunięty>!
  Żartowałem – Tyś bez nick'a .Jak brakuje argumentów -zaczynają się wyzwiska..

  I kto to pisze – sam w to nie wierzę..:o

 33. Uważam ,że my Polacy w tej części Świata jesteśmy DOSKONALI po prostu ,ups! bylibyśmy DOSKONALI gdybyśmy mieli [color=#cc0000]DYSTANS[/color] do siebie, do bliźnich ,do życia..
  Absolutnie pojęcia nie mam dlaczego nas Polaków tak zrysowało..
  Czyta się różne fora i hejtem jest zdanie odmienne od 'dyrektora' portalu. a tu Spoko – można . moderacja śpi? :)

  Panie Marku – "psy szczekają – karawana jedzie [color=#cc0000]DALEJ[/color]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here