Piesi będą musieli wyposażyć się w odblaski

13

2013-08-17

Każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, będzie miał obowiązek używania elementów odblaskowych – zakłada nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia. Do tej pory obowiązek noszenia odblasków miały jedynie dzieci do 15. roku życia.

Pieszy będzie mógł się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku bądź w strefie zamieszkania.

Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m.

Problem zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej. Policja przekonuje, że nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi, a nawet przechodzący przez jezdnię, jeśli nie ma odblasków – jest słabo widoczny dla kierowcy.


PAP

13 KOMENTARZE

 1. Dobry pomysł. Pieszy bez odblasków, po zmroku jest praktycznie niewidoczny. Jeśli ma na sobie ciemną "IZOLACJE" :@ to .. To się kończy bardzo często dramatem.

 2. "chcącemu nie dzieje się krzywda"
  Jestem nieodpowiedzialny? Łażę nocą bez odblasków? Potrącił mnie samochód? Sam sobie jestem winen! I jeszcze powinni potrącić z mojego ubezpieczenia (o ile przeżyłem) na remont samochodu który mnie walnął.

  Jak daleko może się posunąć państwo w traktowaniu swoich obywateli jak bydło które trzeba nadzorować, znakować czy też jak ładnie mówią socjaliści: OPIEKOWAĆ SIĘ ???
  Państwo mówi czy i jakie fajki mogę palić…
  Państwo mówi mi co mam nakładać na siebie…
  Państwo zabiera moje posegregowne śmieci które dawniej mogłem sprzedać i jeszcze każe mi za to płacić…
  Czy nie widzicie, że NIE MA WOLNOŚCI ???

  Ale jak śpiewał Kaziu.. PO CO WOLNOŚĆ? PRZECIEŻ MACIE TELEWIZJE http://youtu.be/g-lI4B-dbpI

 3. Ok. Jedziesz samochodem i nagle = jeb!trach! i cisza…
  Wychodzisz z samochodu i -"Boże! jej nie było!! KU*WA! jej nie było!!!"
  Rozumiesz? Jedź zimą po 19ej po wsiach – jak szosa jest nieoświetlona..

 4. Czy powinniśmy NAKAZAĆ w imię BEZPIECZEŃSTWA rzecz jasna używania jedynie PLASTIKOWYCH noży i widelców? Zdarza się przecież, że w kłótni domowej jedna strona jako argumentu używa NOŻA.

  Ja stoję na stanowisku że każdy jest odpowiedzialny za siebie. Jeśli jeżdzę na rowerze bez kasku i upadne to mogę roztrzaskać sobie łeb. Moje ryzyko! Moja odpowiedzialnośc! Jestem wolnym człowiekiem ze wszystkimi tego kosekwencjami. Dlaczego państwo ma mi nakazywać noszenie kasków????`

  Przykłady może małego kalibru ale ogólnie chodzi mi o odpowiedź na zasadnicze pytanie: JAK DALEKO PAŃSTWO MOŻE WEJŚĆ Z BUCIORAMI W ŻYCIE JEDNOSTKI?

  Oto moja odpowiedź: http://youtu.be/dpo1ZeGTJrM

 5. #3 masz 100%racji a #2 po co Ci wolność jak będziesz lezal 1,5 m pod ziemia na ul cmentarnej ,pieszy na ulicy jest takim samym użytkownikiem drogi co pojazd , tak ze bardzo się ciesze ze to wreszcie wprowadzili .

 6. Chory jestes, jak podczas klotni przy stole lapiesz za noz…

  Akurat ten przepis jest ok. Mozna zakladac odblaskowe opaski.

  Walnie sie samochodem kogos zima, ktory idzie poboczem i mamy podwojny dramat. A czemu tu jest winny kierowca?

 7. Nie pisałem, że ja łapię za nóż podczas kłótni. Przykro mi, że się nie rozumiemy, ale wydaję mi się że napisałem naprawdę klarownie co mam na myśli i jaka idea mi przyświeca.

 8. Bo w Polsce jest tak ktoś się dogaduje z producentem i mamy obowiązkowe gaśnice, worki, pojemniki, kamizelki itp i itd, ważne aby znajomi i rodzina na tym zarobiła.

 9. Przepis chyba dobry skoro ma komuś uratować życie ale b. trudne może okazać się wprowadzenie go w życie dla pieszych.
  Może najpierw obowiązkowe kamizelki dla rowerzystów i motocyklistów?

 10. Nie zgadzam się z tobą ,ze to twoje zdrowie i twoje ryzyko bo przez właśnie takie osoby niewinni kierowcy często odrazu stają się zabójcami i wielką recydywą dla społeczeństwa bo nikt nie powie że szedł koleś po drodze niewidoczny al;bo pijany i że była to jego wina tylko odrazu społeczeństwo mówi że ten i ten kierowca zabił. Do tego dostaje jeszcze zawiasy ot tak dla tradycji lub idzie do pudełka jak ma większego pecha. Chcesz się zabić to idź gdzie indziej zrobić to sam a nie prowokuj do tego kierowców.

 11. Do KT
  Co do gaśnic masz absolutną rację – 1 kg gaśnicą możesz ew. zgasić grill.Pomysł z segregacją śmieci również jest dobry ,inna sprawa,że wszystko zrobiono [color=#cc0000][b]ŹLE!![/b][/color]
  Powstał chaos ,syf i bałagan i ludzie miast korzystać z postawy pro/eko bulą więcej ! KOMPLETNA KLAPA!

 12. Bauman – elementy odblaskowe a to to WIELKA różnica [quote]https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTJSKZM8XZxEsrayTiopBQpOsHMdpZgT6gOT3OCcJMXeaUseBOA[/quote]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here