Po wiedzę do Nowej Dęby

11

Wymiany zagraniczne, lekcje z kadrą profesorską z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej czy Politechniki Rzeszowskiej, oraz nowe specjalności dostosowane do wymagań rynku pracy to tylko nieliczne atuty Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Dębie.

Zmiany są widoczne gołym okiem zarówno dla rodziców jak i młodzieży, o czym świadczy fakt, że mimo niżu demograficznego, nabór do „Jedynki” ma się wyjątkowo dobrze. Utworzono tyle samo klas co w ubiegłym roku, a mimo iż podniesiono pułap punktów na przyjęciu, do szkoły przyszło tylko siedmiu uczniów mniej. Zdawalność egzaminu maturalnego wzrosła do 97%, co świadczy o wysokiej jakości nauczania w nowodębskim LO.

Zupełną nowością jest kształcenie politechniczne obejmujące klasy: politechniczną, biologiczno-chemiczne, matematyczno-informatyczne. Ich ukończenie pozwala absolwentom ZS1 nie tylko doskonalić swoją wiedzę na tzw. kierunkach zamawianych (studenci tychże kierunków otrzymują miesięczne stypendia w wysokości 1000zł), ale również spełnić wymagania, jakie stawia przed młodymi ludźmi rynek pracy – Nie będę powtarzała, że w kraju brakuje ok 70 tys. osób z wyższym wykształceniem technicznym. To jest jasne, na co dzień czytamy o tym w prasie i słyszymy w mediach. Profil, który nadaje szkole, jest jednym z kroków przyczyniających się do społeczno-gospodarczej odbudowy naszego regionu- mówi Janina Lubera, dyrektor placówki i dodaje: –Bez ludzi zasobnych w wiedzę techniczną nie ma humanistyki na dobrym poziomie.


Licealiści w Szwacjarii


To właśnie jej decyzje zapoczątkowały zmiany na lepsze w „Jedynce”. Dzięki aktywności Lubery ZS1 nawiązał współpracę z renomowanym Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. 11 września 2009 roku nowodębscy uczniowie uczestniczyli w wykładach i prezentacjach z fizyki dotyczących zjawisk elektrostatyki, drgań i fal mechanicznych, akustyki. 18 września, 10 i 23 października młodzież gościła na Politechnice Rzeszowskiej, gdzie pogłębiała swoją wiedzę matematyczną. Już pierwszy przyjazd na rzeszowską „polibudę” zaowocował podpisaniem umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Rzeszowską a Zespołem Szkół Nr 1. „Jedynka” została objęta patronatem honorowym wydziałów: Matematyki i Fizyki Stosowanej oraz Chemicznego. Efekty tejże współpracy można było dostrzec już po miesiącu. W dniach 21 – 22 listopada Piotr Pręga, uczeń klasy mat-inf, po przejściu żmudnych kwalifikacji dostał się na 2-dniowe warsztaty matematyczne w Czudcu, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Sukces jest tym większy, że z całego Podkarpacia jedynie 23 uczniów spełniło wymagane kryteria.

Kolejnym ośrodkiem akademickim z jakim nawiązano współpracę jest Nowy Sącz. To właśnie tam w Wyższej Szkole Biznesu – National-Louis University licealiści wysłuchali prelekcji na temat „Potęgi informatyki”. Współpraca z uczelniami jest konsekwentna i permanentna: 21 stycznia na Politechnice Rzeszowskiej uczniowie uczestniczyli w wykładach z fizyki połączonych z prezentacją doświadczeń w laboratoriach: biofizyki, techniki laserowej, odnawialnych źródeł energii ( informacja jest na stronie szkoły), a 4 lutego, również na „polibudzie” brali udział w w seminarium „Wybrane problemy chemii” i gościli na zajęciach laboratoryjnych w Katedrze Technologii i Materiałoznawstwa Chemicznego, Katedrze Chemii Fizycznej, Zakładzie Chemii Organicznej.

Dyrekcja placówki zdaje sobie sprawę z potrzeby wymian zagranicznych, które nie tylko pomagają poznać obce kraje i kultury, zobaczyć „inny świat”, ale przede wszystkim doskonalić umiejętności językowe i zdobywać nowe kontakty, które mogą przydać się w dorosłym życiu, dlatego mocno zaangażowała się w polsko-szwajcarską wymianę młodzieży. – Moje pokolenie nie miało takich możliwości, dlatego dołożyłam wszelkich starań, aby moi uczniowie mogli w takich przedsięwzięciach uczestniczyć. – tłumaczy Lubera i zapewnia, że podobnie jak w przypadku współpracy z uczelniami wyższymi również ta inicjatywa wpisze się w stały katalog działań szefostwa szkoły.


Zajęcia w laboratoriach Politechniki Rzeszowskiej

Dostrzegając niebywały potencjał nowodębskiej „Jedynki” i innowacyjną politykę kierownictwa placówki powiat tarnobrzeski postanowił wesprzeć szkołe w jej dążeniach do odnowienia budynku. Powiat Tarnobrzeski podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie w formie dotacji przedsięwzięcia pn. „Termomodernizacja budynku Zespołu Szkół Nr 1 w Nowej Dębie”. Zgodnie z umową wartość zadania wyniosła 2 066 500,00 zł, w tym dotacja NFOŚiGW: 619 950,00 zł. W ramach realizacji przedsięwzięcia dokonuje się ocieplenia ścian, ocieplenia stropodachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę instalacji centralnego ogrzewania.

Jak widać po wiedzę opłaca się przyjeżdżać do Nowej Dęby. Miła atmosfera, kółka zainteresowań i bezpłatne zajęcia pozalekcyjne, a do tego dobrze wykwalifkowana kadra i współpraca z uczelniami wyższymi na terenie kraju gwarantuje adeptom Zespołu Szkół nr 1 nie tylko wysoki poziom kształcenia i pomyślność na egzaminie maturalnym, ale również stanowi klucz do drzwi najlepszych polskich uniwersytetów i uczelni politechnicznych.

KK

11 KOMENTARZE

  1. A widziałem znajome twarze na polibudzie oby więcej takich odwiedzin. Bardzo dobrze że powstają w ''jedynce'' kierunki politechniczne, duży nacisk na matematykę i fizykę daje możliwość ''studiowania'' a nie zakończenia kariery po pierwszym semestrze. Brawa dla dyrekcji brawa dla nauczycieli trzymajcie poziom ;)

  2. Kończyłem to Liceum i bardzo miło wspominam. Nie należałem do kujoników i lubiłem powiedzieć swoje zdanie bez względu na konsekwencje za co miewałem problemy ale mimo wszystko dobrze wspominam. Powodzenia dla dyrekcji i nauczycieli.

    p.s. Macie jakieś wesole wspomnienia z LO?

  3. zamiast tworzyc nowe kierunki powinni zmienic swoja kadre nauczycielska.. bo 60% nauczycieli w tym liceum nie powinno wogole uczyc

  4. Nauczycieli praktycznie nie da się zwalniać, przeczytaj tzw. Kartę Nauczyciela. Mogą być całkiem do dupy i niewiele da się z tym zrobić. Szkoły prywatne byłyby rozwiązaniem, albo chociaż częściowe urynkowienie tego chorego, socjalistycznego systemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here